Jump to content
IGNORED

Sinisa K. u raljama zivota


bergasa19

Recommended Posts

Nadam se da ne moram da naglasavam svoje gadjenje prema Sinisi K. Ono sto me zanima je kakav odnos imate prema ovakvim pojavama. Da li se odredjujete svetonazorski ili principijelno. Da li vam je drago sto je ovaj lik onemogucen da postavi nekakvu predstavu ili ste na njegovoj strani. Kada kazem njegovoj mislim na princip.

Култура ИНТЕРВЈУ: СИНИША КОВАЧЕВИЋ, драмски писац Тужићу Народнo позориштеKovacevic.jpgСиниша Ковачевић Фото:Н. МарјановићМоји су поступци врло предвидљиви. Они се тичу прво моје тужбе против Народног позоришта у Београду, у којој ћу тражити да будем обештећен, да ми се плати пројектована добит, оштећени углед, репутација и душевни бол. Не знам да је неко на половини пројекта, као оцвала девојка из јавне куће најурен из позоришта. Дакле, то је мој први поступак. А други следе. Нисам ни ја тиква без корена. Могу да пустим браду и нокте, да одем да пецам рибу или гајим парадајз. Није поента у томе, каже драмски писац Синиша Ковачевић поводом прекида пробе његове најновије представе „Чудесни”, у Народном позоришту у Београду.Да ли ће и када бити настављена, знаће се на наредној седници Управног одбора националног театра.– Запрепастила ме је реченица вршиоца дужности управника Дејана Савића: „Не смем ништа да ти кажем до појаве записника са Управног одбора.” Мислио сам да је Народно позориште национална културна институција, дакле темељна а не кровна, у којој се не тргује хероином и не производе се тенкови. Не схватам идеју ни потребу за том врстом тајновитости, у исто време и за ускраћивањем логичног одговора. Нема ништа логичније од питања: а зашто ми се прекида процес рада. Одговор једноставно не стиже.На основу чега тврдите да је представа „Чудесни” цензурисана?Него шта је него цензурисана. Објасните ми шта можете да закључите из ситуације у којој се представа која је започета са радом прекида на пола процеса рада. Ако је објашњење: немамо новца, тај се податак знао и пре месец дана када смо почели да радимо. Ако је објашњење: превише смо ангажовани око прославе Миланског едикта, и то је било познато пре месец дана. Одједном се појавила свест о томе да је комад „Чудесни” неподесан. Поред тога што је чудесан, очигледно да је неподесан и да се не уклапа у одређени концепт комесарског управљања позориштем и уопште културом Србије, која се ових дана зорно и врло агресивно наговештава као будућност српске културе у неколико наредних година. Бојим се као што су мале богиње заразне,тако је и мрак заразан. Ништа нас неће спречити да се мрак прошири и около.Чују се и опаске да је реч о вантеатарским разлозима?Ако је Радослав Павловић у питању, који је председник Управног одбора, то нису вантеатарски разлози. То су и те како таетарски разлози. Мислим да то јесте основни проблем, о злу и моћи која се у једном историјском тренутку скупила у једном човеку, а као последица тог зла и моћи јавља се обест, бахатост, самовоља. Нема председник Управног одбора право да поставља и именује руководеће људе у Народном позоришту у Београду, а он то управо ради. Суштина је у злоупотреби моћи која је измештена на позицију којој не припада и зато је јако опасно. Човек који је ту моћ узурпирао је саветник председника Републике Србије. Држим да је боље да саветује председника да не потпише буџет у којем је за културу опредељено срамотних шест промила. То је посао саветника председника Републике Србије, а не да заводи ред на српској културној сцени од Ниша до Суботице. При том, немам апсолутно ништа лично против њега, једноставно је принцип у питању.Радња драме „Чудесни” се дешава у манастиру Светог Ираклија Чудесног у Јерменији на Кавказу. Који је мотив писања овог драмског текста?Дуго нисам написао ништа за позориште. Мотив је била потреба да се вратим позоришту после дужег избивања. Драма говорио о другом доласку Христа. О томе да ли ћемо га препознати или ћемо се поново огрешити. Манастир је метафора човечанства. У њему је свих седам смртних грехова. И похота, и прождрљивост, и лоповлук... Појављује се чак и гордост са младим сликаром који долази тамо. Наишао сам на ситуацију у којој сам ухватио себе у дубоком разочарењу у којем се цивилизацијски систем вредности на којем сам подизан и васпитаван урушава на моје очи. Нестаје идеја о човекољубљу, алтруизму, милосрђу, о томе да су неке моралне вредности важније од материјалних. Једноставно сам морао да реагујем и то је рефлексија мог дубоког разочарења у глобализам, у идеју и потребу да је реч интерес скупља од речи Библија, Куран... Да је идеја зараде и потрошачког менталног склопа човечанства у овом тренутку отишла толико далеко да је све на продају, укључујући и лицитацију о химену једне петнаестогодишње девојке. У том систему вредности у којем је све отишло до врага, осећао сам потребу да напишем комад који ће говорити о љубави и греху, о искупљењу тог истог греха и начина на који се ми као човечанство можемо искупити. Нормално ово су категорије општих места. Не може главни јунак ваше драме или романа бити човечанство, односно рат. То се мора персонификовати. Отуда прича која се дешава у манастиру у Јерменији у простору у коме грех не би требало да обитава, а има га јако много, јер на крају крајева постоји реченица у комаду у којој Игуман каже: „Сви смо ми синови оних напољу.” Дакле, појављује се човек који треба да понуди искупљење од свих тих грехова.Зашто Јерменија? Зато што је то земља коју јако волим и врло поштујем ментални склоп тих људи, њихову традицију и историју. Њихову потребу да се бране по сваку цену, храброст да први препознају Христа. То је прва држава која је признала хришћанство као званичну религију, а и због низа сличности између нас и њих. У смислу да су они изгубили оно што им је најсветије, а то су Арарат и Анадолија, а уплашен сам да ћемо и ми изгубити оно што је нама Србима најсветије, а то је Косово, ако пристанемо да га изгубимо.Представа „Чудесни” је посвећена Миони?Па, да. То је моја унукица, али то већ сада задире у приватност. Једноставно то је потреба и идеја да новорођена цурица живи у бољем свету који ће се вратити елементарним начелима.И током рада на претходним представама имали сте стресне ситуације? То је део мене. Ваши поступци према детету, породици отаџбини, проистичу из вашег сензибилитета. Касније се на то могу додавати елементи васпитања, школовања, али у некој прапоставци менталног корпуса ваљда је генетика одлучујућа и најважнија ствар. Мени у том смислу никада у животу није храброст недостајала. Од ситуације када је требало скочити са моста са кога нико није смео да скочи, или када је требало спустити се Таром у новембру месецу у гуменом чамцу. Када је требало одбити да се ради Титов слет. То сам ја! Сада је ваљда логично што је моја драмска поетика таква каква јесте. Да, нисам имао мирну каријеру, врло је била суочена са турбуленцијама. И моја прва представа „Насип” је била забрањена у Београдском драмском позоришту. Ко то намерно рашчешава сопствену рану. Ко намерно трчи у сусрет стресу. Нисам ја једини човек, писац, уметник који има тај поглед на свет. Може се другачије. Можеш ти живети у оваквом просту какав ти је дат, па писати драму како се двоје воле, а трећи смета, или сликати мртву природу. Могао је то и Гоја да ради, али је изабрао да наслика ужасе рата. Могао је Пикасо да слика мртву природу али је насликао Гернику.После представе „Свети Сава” појединци су вас квалификовали као заклетог противника вере, односно антисрбина?Тако је. Али су ме ти исти људи или врло слични њима после представе „Милан Недић” сматрали великосрбином. Као што су ме исто тако неки људи после драме „Јанез” врло горљиво нападали као југоносталгичара, да би ме ти исти људи после представе „Српска драма” сврставали у ред српских националиста који лупају у таламбасе српског национализма. Ловац је да лови, препелица да се чува. Ја идем неким својим путем, а јавно мњење са свим својим социјалним и политичким феноменима по логици ствари вијуга, па се негде и сретнемо. То где нам се укрсте путеви место је где се изљубимо или се побијемо.Борка. Г. Требјешанин
Link to comment
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    13

  • bergasa19

    12

  • kobni zelaya

    6

  • beatakeshi

    5

Principijelno sam na njegovoj strani, samo što me život u Srbiji naučio da ne budem budala. Ko zna šta je u pitanju, a normalno je da će da on da zakuka da je cenzurisan i nepodesan. U svakom slučaju, na njegovoj sam strani ovde, osim ako se ne ispostavi da mu je spremanje predstave prekinuto sa obrazloženjem da im je pun kurac njega i njegovog javnog delovanja sada i poslednjih decenija. U tom slučaju nisam.

Link to comment

Znas sta je ovde cudno. Ovaj koji mu zabranjuje je iz SNS-a. E sada da li to radi jer je Sinisa K. iz DSS-a ili sto ne zele previse DSS svetonazora. Ili nesto sasvim trece.

Link to comment
То је део мене. Ваши поступци према детету, породици отаџбини, проистичу из вашег сензибилитета. Касније се на то могу додавати елементи васпитања, школовања, али у некој прапоставци менталног корпуса ваљда је генетика одлучујућа и најважнија ствар.
Link to comment
Znas sta je ovde cudno. Ovaj koji mu zabranjuje je iz SNS-a. E sada da li to radi jer je Sinisa K. iz DSS-a ili sto ne zele previse DSS svetonazora. Ili nesto sasvim trece.
U mom iskustvu, ideološka objašnjenja treba razmatrati tek ako se prethodne isrpe dva lična, stranačka, klanovska, itd. A slutim da ih ovde nismo iscrpli.
Link to comment

Znas zasto mi je zanimljivo. U vreme vucicevog zakona o informisanju devedesetih godina, zena Sinise K. stanovita Biljana B. je ojadila nezavisne medije i to sa pozicije vlasti u Beogradu, i ne secam se nesto da je Sinisa K. pricao o neophodnosti borbe za slobodu govora.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...