Jump to content
IGNORED

Drustvene igre aka Gaming Unplugged


Aće

Recommended Posts

Warhammer je super zanimacija....[angry nerd rant]...ali za nase uslove jako skupa, narcito imajuci u vidu cenu ulaska u hobi.. Uobicajena poentaza za partiju je 2000 poena. Standardna marinacka 2000pts lista se npr krece od 350 do 400 evra, plus nekih stotinak evra za boje, magnete itd. Naravno, trebace ti bar jos nekih 200 evra za dodatne modele, jer ces hteti da koristis razlicite jedinice u zavisnosti od strategije i protivnika. Pritom, treba imati u vidu da su marinci jedna od jeftinijih vojski, i da za Orkove ili Gardu npr, treba mnogo vise.novca.Druga stvar, ove cene nazalost nisu fiksne. U zadnjih nekoliko godina Games Workshop nenormalno dize cene. Ja sam u hobi usao 2010. i marinacki battleforce je npr. kostao 50 funti. Sada kosta osamdeset funti. Pakovanje od dvadeset Catachanaca je 2010. kostalo 21 funtu, sada deset njih kosta 18 funti. Uz jednu bitnu napomenu. Paralelno sa dizanjem cena, oni kroz pravila spustaju i poentazu jedinica i opreme u igri, pa ti za standardnu armiju treba vise modela nego ranije. Plus sto je nekad standardna poentaza bila 1850 poena, a sada su pravila pisali sa listama od 2000 poena u vidu.Vrhunac im je ipak bio sa Citadel Finecastom. Naime, nekad je GW radio modele u metalu i plastici. Ali onda su predstavili novu liniju modela - od resina (sinteticka smola), koji je trebao da zameni metal. Rekli su da CFmodeli biti detaljniji, a njima mnogo jeftiniji za izradu. Mi nerdovi se obradovali nizimcenama,ili barem zamrzavanju i stih - kad jes kurac, svim modelima u resinu je cena porasla od 30% do 100%. A pritom im je bukvalno svaki treci-cetvrti sa nekim felerom (baloncici, istopljeno lice, strafte). I na stranu sto je materijal nikakav, pa se topi na suncu.O zapisavanju fluffa (price), sam umoran da pisem.[/angry nerd rant]Ja imam Dark Eldar armiju, nekih 1500 poena. Ne znam sta cu s njom, jer nemam para da je zavrsim.

Edited by Verterdegete
Link to comment

Има фора да се зезне та отимачина, ја сам је научио након што сам пре скоро 10 година трснуо озбиљну кинту за фантази Патуљке и Огре: сваки пут када апдејтују правила избаце и такозвани "стартер кит" који садржи две армијице довољне за неки скирмиш, књигу правила, листе са бодовима, коцкице, даљинаре и све што је потребно да два играча одмах по склапању фигурица могу да почну партију.Зато сам и узео Dark Vengeance: у њему добијаш Chaos Marines и Dark Angels и све ове џиџа-биџе што сам их побројао за неких 8500 динара. На нету сам нашао да би сви ти ајтеми купљени ван стартер пака коштали око 125 фунти. Трик је да се после стартер пака не навучеш, што ће мени ваљда поћи за руком бар када је у питању 40к пошто сам у Фантазију уз већ споменуте армије на поклон од другара који су напустили хоби добио и несастављене Wood Elves и High Elves, а клинцима сам за крај године наручио и Орк батаљон. :isuse:

Link to comment

Ja sam prvo poceo sa Sisters of Battle (tada su jos bili Witchhunters). Kupio sam 2 kutije trupa (po 10 sisterki), Rhino i Penitent engine. Medjutim, u medjuvremenu je GW prestao sa prodajom sisterki u kutijama (one su btw 100% metal), i krenuli su da ih prodaju po komadu, tj obicne trupe sa bolterima po tri, a sve ostalo po jedan model, po ceni nekog jeftinijeg charactera.To je bio kraj mog skupljanja Sisterki, jer ono sto sam do juce kupovao za 23 funte, sad moram da platim duplo vise.Posle sam krenuo sa Dark Elfovima za fantasy, ali je u medjuvremenu izasla osma edicija i prakticno zbrisala WHFB iz hobi klubova, a u Srbiji je WHFB na life supportu. Onda sam ih prodao i za te pare kupio Dark Eldare.Dark Vengeance je ok ponuda, ali nikakva vajda od njega ako neces da skupljas DA ili CSM. A i ja bih pre pocinjao sa bataljonom, nego sa DV.Ima jako puno miniature wargaming igara koje bih ja pre igrao umesto WHa, al dzabe kad su kod nas ili zamrle ili se uopste ne igraju.Malifaux5162834350_c8a13a6323_z.jpgmalifaux_arcanist_crew_by_nickienogger-d4qlnla.jpgInfinityproduct_65698.jpg1341383996893.jpgTohaa.jpgWarmachineBattle%20Engine%20Photo%20for%20Web.jpg

Link to comment

sada ce neko evropsko prvenstvo u WHFB pa ucestvuje i nasa reprezentacija. eno jedan moj drugar trenira pomerajuci olovne vojnike.inace u svetu ima likova koji jos uvek pice stari rogue trader ili whfb 3 ediciju i super im je ili nesto miksaju i prave combo pravila za razlicite skirmishe ili kampanje. kod nas nema takvog entuzijazma koliko ja znam. sve by the book.

Link to comment

Та трећа верзија правила, која је најцењенија међу ветеранима у иностранству не може да буде нешто популарна код нас из једноставног разлога што је она стартовала 1987. а не верујем да је у Србији тада више од 10 људи и чуло за Ворхамер. Ја сам се укључио пре скоро 10 година, тек на шестој верзији (подсећам, само склапам а не играм) а себе доживљавам као неког ветерана у хобију.Првенство је у Новом Саду у августу. Репрезентација Србије се бори да не буде последња, кажу највећи им проблем што модели који се можда користе иду до 50 јуришића а потребно им је по пет-шест у штеку за неке противнике. Зато и тренирају са неким папирићима или заменама попут тих оловних војника, да провере шта им ради у којој комбини па да тек онда наручују. Сиротињо, и Ворхамеру си тешка.Вертере, имаш Инфинити моделе у тржном центру Футура, на првом или другом спрату је радња са играма. Вормашин су имали у Поп Лукиној, али мислим да је тај клуб затворен. Овај Малифо ни не знам шта је.

Link to comment
Та трећа верзија правила, која је најцењенија међу ветеранима у иностранству не може да буде нешто популарна код нас из једноставног разлога што је она стартовала 1987. а не верујем да је у Србији тада више од 10 људи и чуло за Ворхамер. Ја сам се укључио пре скоро 10 година, тек на шестој верзији (подсећам, само склапам а не играм) а себе доживљавам као неког ветерана у хобију.Првенство је у Новом Саду у августу. Репрезентација Србије се бори да не буде последња, кажу највећи им проблем што модели који се можда користе иду до 50 јуришића а потребно им је по пет-шест у штеку за неке противнике. Зато и тренирају са неким папирићима или заменама попут тих оловних војника, да провере шта им ради у којој комбини па да тек онда наручују. Сиротињо, и Ворхамеру си тешка.Вертере, имаш Инфинити моделе у тржном центру Футура, на првом или другом спрату је радња са играма. Вормашин су имали у Поп Лукиној, али мислим да је тај клуб затворен. Овај Малифо ни не знам шта је.
ja sam oko hobija u srbiji od 1995. godine. mada milsim da nije to pitanje samo nostalgije. u svetu dosta ljudi, kao deo nekog oldhammer pokreta, napusta diktat games workshopa i sami klepaju nesto svoje oslanjajuci se na starije i jednostavnije verzje. DIY nacin. bilo bi lepo da nesto slicno zazivi i kod as.ja se secam kada je 1995 bila neka mix bitka u klubu zmaj gde je svaki ucesnik vodio neku manju jedinicu ili heroja. totalni haos a pobednik je bio onaj ko se domogne neke relikvije. secam se da je dark elf sampion cire sotone stradao pod kopitima bretnoskog viteza kojeg je tada vodio moj 12godisnji brat. cira do danas tvrdi da je dete varalo. kao sto i jeste. mislim, neces valjda ferkom na dark elfa.
Link to comment
ja se secam kada je 1995 bila neka mix bitka u klubu zmaj gde je svaki ucesnik vodio neku manju jedinicu ili heroja. totalni haos a pobednik je bio onaj ko se domogne neke relikvije. secam se da je dark elf sampion cire sotone stradao pod kopitima bretnoskog viteza kojeg je tada vodio moj 12godisnji brat. cira do danas tvrdi da je dete varalo. kao sto i jeste. mislim, neces valjda ferkom na dark elfa.
:lolol: jbt ladno sam zaboravio da ti je brat bio gejmer. a vidi ga sad. uspesan poslovni covek
Link to comment
:lolol: jbt ladno sam zaboravio da ti je brat bio gejmer. a vidi ga sad. uspesan poslovni covek
nesto malo. godinu ili dve. zao mi je sto je stao. bio bi normalniji. ili makar sretniji. Edited by kim_philby
Link to comment
  • 1 month later...

Да додамо неколико игара:Пентаго - варијанта икс-окс са 4 ротирајућа поља 3х3, где треба да се направи пет у реду. Сваки потез је стављање своје куглице и ротација једног поља. Врло занимљиво и до краја неизвесно.Може да се игра и преко нета.http://www.pentago-online.com/Постоји и верзија за више играча са 9 ротирајућих поља.Го-моку - треба направити пет у реду, на табли 15х15.http://en.wikipedia.org/wiki/Gomokuмислим да има више сајтова и апликација за игру.Метро - занимљива игра на табли за 2-6 играча. Треба направити што дужу линију пруге за своје возове. Има 8х8 поља, са 2х2 у центру. Извлаче се картице са пресеком пруге и поставља не неко поље. http://boardgamegeek.com/boardgame/559/metroСајт за игру:http://www.bluering.nl/sieuwert/games/metro/Каром - индијски билијар. Игра се прстима, седећи. Уместо лопти користе се дрвени жетони. Било да се купи у Кнез Михаиловој код нас.http://en.wikipedia.org/wiki/Carrom

Link to comment
  • 2 weeks later...

Наручио сам Оркове за фантази, не за форти кеј. Не фали им ништа, напротив, моји су омиљени. Чак сам и у Ворхамер онлајну као мејна имао Дарк Орка иако никада пре нисам бирао тенкове. Лупам се по глави искључиво због трошкова. -_-

Link to comment

Evo da prijavim jednu opasnu a ujedno i inovativnu navlakušu: Pandemic.pandemic_board.jpgInovativna je u smislu da, za razliku od većine igara u kojima svako igra za sebe ili postoje suparnički timovi, ovde svi igrači zajedno igraju protiv igre :D Cilj je staviti globalnu pandemiju pod kontrolu, osmišljavanjem zajedničke strategije i koordinisanjem poteza. Zapravo, zadatak je da se pronađu četiri vrste vakcine i u isto vreme spreči ostvarivanje bilo kog od nekoliko uslova pod kojima igra pobeđuje, što nije nimalo lako. Svaki igrač ima posebnu veštinu koja je od pomoći u kritičnim situacijama a ostali zuje sa kraja na kraj sveta i bore se sa epidemijama koje izbijaju i šire se iz povučenih kartica :)Minimalan broj igrača je 4, idealno je 5. Može i troje ali u toj varijanti igra 95% pobeđuje.

Edited by beowl
Link to comment

Jel igrao neko Dixit ili Arkham Horor?Uzeo bih nesto da prekratim vreme sa ekipom posto mi Risk Legacy kasni a kada stigne jedan od igraca pali na put od mesec ipo dana pa ce trebati nesto.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...