Jump to content
IGNORED

Drustvene igre aka Gaming Unplugged


Aće

Recommended Posts

Možda oživim malo temu u 2020. :) 

 

Ukratko, ozbiljnije ušao u hobi 2015. sa deckbuilderima (Marvel Legendary). Do tada se cepao DnD i ponekad Munchkin, Pandemic i slične zajebancije. Tu negde otkrio Android Netrunner, najbolju kartašku igru za dva igrača ikad (ujedno i najbolju Garfildovu igru, don’t @me), išao na turnire i upoznao par fenomenalnih ljudi sa kojima se i dan danas igram i družim. Nakon što su ugasili Netrunner postao klasičan Euro igrač i cardboard addict. Hobi se toliko razvio i razgranao da većina ljudi nije ni svesna koliko se para vrti na tom tržištu i koliko sjajnih naslova postoji. Ja iskreno verujem da je zlatno doba bilo na vrhuncu 2018. godine i da sada kreće lagano pad uzrokovan prezasićenjem i Kikstarter manijom, koja zapravo guši interesantan i inovativan gejming.

 

Igre koju mogu da preporučim svima u vreme Covida?

 

Pre svega Raiders of the North Sea. Znam za igru od pre, ali pošto već imamo sličnu igru (Architects of the Western Kingdom) od istog autora, uvek sam je preskakao u razmatranjima za nove kupovine. U martu smo rešili da pazarimo igru na Steamu usled fizičke razdvojenosti i zatim lagano ubili 10 sati igranja. Igra nije teška, art je sjajan (by Mihajlo Dimitrievski :heart:) i može biti pristojan uvod u “worker placement” tip igara. Preporuka za ljude koji su od skoro u hobiju i sada traže šta dalje.

 

Raiders of the North Sea - BGG stranica

 

Raiders of the North Sea - How to play video

 

Zatim, Targi. Strateška igra za dva igrača koja ima za temu trgovinu izmedju Tuareških plemena. :) Verovatno najbolja igra tog tipa i za te pare (12 evra na Amazonu, u Srbiji verovatno 20-ak). Ako volite da dumate i nadmudrujete protivnika, a nemate organizovanu grupu za igranje zbog Covida pa igrate sa SO ili jednim prijateljem, to je to.

 

Targi - Review

 

Na trećem mestu igra iz Roll&Write žanra (generalno igre u kojima rolate kockice i zapisujete rezultate, da, baš kao Jamb), Welcome to...Ovde je tvist da umesto kockica flipujete karte koje vam daju različitu kombinaciju brojeva i simbola. Tema je prostorno uredjivanje jednog kraja sa tri ulice i veoma je zarazno. 

 

Welcome to - Review

 

Wingspan nije moj djir i ne posedujem je, ali zbog popularnosti koju je stekla medju rajom od kad je izašla prošle godine - nek se nadje i ovde. Enguine builder sa kartama koji za temu ima ptice. :) Ako ste zaljubljenik u ptice, istraživač, ornitolog ili samo posmatrač ovo vas može privuči. Pošto dolazi iz Stonemaier Games (Scythe, Viticulture) produkcija je kao i uvek over the top. Interesantna opcija za ljude koji nisu redovni igrači ali ih uvek privuku interesantne teme i sjajan dizajn. 

 

Wingspan - Review

 

I na kraju, jedan teškaš. Igra za ljude koji su već u hobiju duže ali nisu sigurni da li da zagrizu do kraja. Brass: Birmingham. Kad sam prvi put igrao sa drugarom uhvatio me analysis paralysis već na prvom potezu. Mislim da sam 10ak minuta gledao u tablu od količine opcija i potrebe za planiranjem par poteza unapred. Tema su magnati tokom industrijske ere u Engleskoj (suvo kao pustinja), art je dark&gloomy, verovatno nije najbolje iskustvo u dvoje, ali ja sam bio vrlo zadovoljan sa nešto preko dva sata igranja. Pokrenuli su mi se neki zupčanici u mozgu za koje sam verovao da su davno zardjali. :D

 

Brass: Birmingham - Review

 

 

Još neke preporuke su svakako Azul, Space Base, Everdell, Spirit Island... količina igara i tema i mehanizama je praktično bezbrojna trenutno. Ukoliko neko ima pitanja ili zainteresovanost u vezi sa hobijem, slobodno se uključite. Nisam normalan koliko sam vremena uložio u ovaj divan eskapizam :) 

 

 

 

 

Link to comment

@Mos, daje neku preporuku šta misliš da bi i klinčarija mogla da igra. ovi moji su 6 i 10 godina, ali su na nekom naprednom nivou što se tiče boardgaminga :kecman:

za sada najviše pikaju Carcassone, DixIt, King of New York... i od ovih kartaških Uno i Fluxx.

 

 

btw... ja sam onako usput klincu kupio jednom prilikom u Londonu na aerodromu igru Match Attax - https://www.topps.com/match-attax

i to jeste trivijalnost, ali skroz dobro radi u nekim uslovima kada baš i nema uslova da se nešto ozbiljnije razvuče (npr na plaži :D )

posle sam još par puta dokupljivao kesice :blush:

s-l400.jpg  

Edited by Svarog
Link to comment

Gledajući moju sestričinu (8 godina) neki safe choice bi verovatno bio Kingdomino. Ne previse tesko, dovoljno sareno, a potrebna je doza razmisljanja za uspesno slaganje. Onda mozda Sushi Go ili Sushi Go Party, brzinska igra sa kartama u gotivnom malom pakovanju. To su dve igre koje su njoj najvise drzale paznju. 

 

Ako bi nesto ozbiljnije (napomena, nisam igrao), mozda My Little Scythe, sto bi bila verzija ozbiljnog Scythe-a namenjena deci. 

 

Ako su hardkor analogni decaci iz 80-ih koji se loze na sastavne trake, fabrike, zamke i robote - onda Robo Rally :D Curi ulje sa kutije koliko je old skul

  • Wub 1
Link to comment

Ja sam avidni boardgamer, a iskreno nisam cuo niti za jednu od tih igara sto si naveo, sto je do jaja posto sad imam sta da istrazim :)

 

7 Wonders mi je verovatno najbolja board igra koju sam igrao, sate/nedelje/mesece sam utrosio na nju, sjajan mehanizam, u osnovi je deck-building, ali je mnogo slojevita i ima mnogo razlicitih nacina za skupljanje victory poena. Ima i tri ekspanzije: Cities, Leaders i Armada. Armadu jos nisam imao prilike da isprobam, prve dve su zanimljive i sarene, ali mislim da malo ubijaju skill igraca na racun srece, no nema veze, zabavno je.

 

Ima i Duel varijanta za dva igraca koja se, bas to sto kazes, pokazala jako korisnom u Covid periodima.

 

Kad pomenu jambu-slicne igre, sve preporuke za Sagradu, dosta je jednostavna i simpaticna, bacas kockice razlicitih boja pa ih redjas u svoj neki pattern, kao bingo fazon, s tim sto moras da pratis neka pravila da bi pokupio najvise poena.

 

Spartacus, radjen po onoj seriji, mi je isto mnogo dobra igra, nekako bih rekao da je to boardgame najblizi kompjuterskoj igri (ako izuzmemo one koje su zaista nastale kao replika kompjuterskih igara). Robovlasnik ( :D ) si u Rimu, trgujes robovima, gladijatorima i oruzjem, organizujes borbe u Areni i kladis se na ishode, sve se vrti oko pare. Traje dosta dugo jedna partija, do 3 sata, ali je cesta pojava da se igraci izgube u igri i da su vise fokusirani na izgradnju svoje imperije i skupljanju gladijatora i novca, nego na sakupljanju victory poena koji ti trebaju za pobedu, sto valjda dovoljno govori koliko je zarazna.

 

Port Royal  je isto vrlo zabavna, a jednostavna igra sa kartama, mehanizam je malo cudan, ali jednom kad ga ukopcas ide lako. Isto ima nekoliko nacina da se dodje do pobede, i jos bitno za ovu igru je sto deck provrtis 2-3 puta tokom jedne partije, pa ti dobro dodje ono sokocjalo sto mesa karte :) 

 

Twilight Struggle je superteskas, mozda najkompleksnija igra koju sam igrao, hladni rat za dva igraca, sovjeti i ameri, istorijski kontekst i jedno 4 ili 5 mehanizama za pobedu, pri cemu moras da budes dobar u svim aspektima i da ne dozvolis protivniku da se odlepi. Ovo nazalost nisam igrao godinama jer nemam kompanjona koji je spreman da potrosi sate zivota na izucavanje pravila i onda jos sate na jednu partiju, pa sam presao na digitalnu varijantu, uglavnom protiv AI.

 

Codenames se pokazao kao sampion party igre, obicno kad ti dodje grupa ljudi u goste, ne znaju svi da igraju kompleksije igre, niti su uvek zainetersovani da uce. Codenames su kao asocijacije na steroidima, pravila ukopcas posle 2 kruga igre, a zabavni su i napeti za onog sto objasnjava. Umeli su ljudi i da se posvadjaju tokom partije :D 

 

@Svarog

Za klince, ako vole Dixit, mozes pogledati Mysterium, slican je mehanizam. Ticket to Ride je isto jednostavan, ali ne znam koliko ce im tema biti zabavna. Takodje, Catan, ako su u stanju da skapiraju Carcassone, skapirace i Catan, za pocetak osnovni, pa posle koje godine i ekspanzije.

 

 

Jos jednu stvar bih dodao, od pre nekih 2-3 godine poceli su da izbacuju boardgame edicije za mobilne/tablete, pa i za komp. Ja konkretno imam tablet, neke igre su ok odradjene, cisto da se ispuni forma i replicira mehanizam, ali neke su baaaas dobro sredjene, i tu pre svega mislim na: 7 Wonders, Ticket to Ride, Pandemic, Agricola, Twilight Struggle, Eight-Minute Empire. Through the Ages je isto dobra, ali predugo traje tako da nikad nisam pikao online.

 

 

 

 

  • +1 3
Link to comment
45 minutes ago, goofs said:

Port Royal  je isto vrlo zabavna, a jednostavna igra sa kartama, mehanizam je malo cudan, ali jednom kad ga ukopcas ide lako. Isto ima nekoliko nacina da se dodje do pobede, i jos bitno za ovu igru je sto deck provrtis 2-3 puta tokom jedne partije, pa ti dobro dodje ono sokocjalo sto mesa karte :) 

 

 

Ako ti se svidja Port Royal i volis Karipsku temu, čekiraj Maracaibo od istog autora. Art je isti suvoparno, jezivi prikaz kako Nemac zamišlja ljude koji žive u zlatno doba piratstva :D igra je već mnogo ozbiljnija. U principu koristiš ogromni rondel u vidu kruženja po Karibima (Pfisterov omiljeni mehanizam), pa onda imaš malo trkanja za bolju poziciju, malo buccaneering-a za Engleze, Špance i Ruse Francuze i svašta nešto izmešano iz njegovih prethodnih remek dela (Great Western Trail i Mombasa). 

Link to comment

Ako se ne gadiš polovnih igara, mislim da su ti Fejsbuk grupe najbolja opcija. Veliki broj ljudi kupi nešto pa to ne bude ono što su očekivali i onda prodaju skoro nove igre po mrvu nižoj ceni. Ja sam najvećim delom igre kupovao ili preko amazona ili u boardgame shopovima kad sam na nekom putovanju (sam :D). U svakom slučaju preporučujem da kad ti se nešto svidi odeš do Astala ako živiš u Beogradu (ili neki ekvivalent u drugim gradovima), probaš igru i tek onda naručiš ako ti paše.

 

Od pre par godina idem u Esen na najveći sajam društvenih igara na svetu i preporučio bih svakome kao vrlo zanimljivo iskustvo. To je jedna masovna fešta od sajma, gde ćeš naći sve od 7 do 77. Sa jedne strane hale more klinaca, sa druge strane opasnih bakute koje čekaju spremne da te oderu uz smešak :) preko predstavljanja najnovijih igara i probanja istih ponekad sa samim dizajnerom igre, do večernjih gejminga po hotelima, pabovima i kafanama. Generalno sam tamo najviše birao i kupovao ali eto sad je otkazan pa strpljivo čekam 2021. Takodje, pred sam sajam se organizuje online aukcija na sajtu boardgamegeek gde možeš  da uhvatiš zanimljive ponude za jeftine do srednje skupe pare. 

 

Zaboravih danas još jednu stvar da preporučim, podseti me Esen sada, za klince i matorce podjednako.

 

Klask

 

Ovo čudo je toliko zarazno kad ga se dohvatiš, ne možeš da se odvojiš. Ne držite me za reč, mislim da je cena bila 40ak evra. 

  • +1 1
Link to comment

Moj muz ne propusta Esen, ide od najranijih dana, onako strateski pripremljen i sa odstampanim planovima hala radi brzeg kretanja :D Hotel rezervise odmah onog dana kada se odjavi te godine, za iducu godinu. Pogleda sta ce biti od novih igara (inace mu redovno stize i casopis pa se i tako informise - sad razmisljam da bi mogao da ti ostavi primerke, uglavnom ih posle par meseci baci) i onda planira da odigra koju partiju, negde mora da se i uhvati satnica. To probno igranje je jako dobro, vise puta se desilo da mu neka igra zapravo nije svidela a delovala je obecavajuce. Ima jos jednog prijatelja sa kojim uvek ide, a sretne i barem polovinu svoje standardne ekipe sa igrackih veceri. Obicno svi posle zavrse kod tog nekog Kineza na klopi.

 

Kratka angedota: Jedne godine se taj standardni prijatelj pratilac razboleo pa je B. ugrabio prevoz sa jednim drugim i njegovom zenom. Oni su toliko igara nakupovali da nisu imali mesta za njega u povratku :lol: Ali covek je zbilja posebna prica, prosirio je kucu i dodao sobu koja je samo za drzanje igara. Neverovatno je sta sve ima. Mozemo mu i progledati kroz prste, ima tri deteta i tonu igara i za decu.

 

Takodje jedan savet: ne kupujte sve na sajmu. Cene su cesto naduvane.

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Mos said:

Klask

 

Ovo čudo je toliko zarazno kad ga se dohvatiš, ne možeš da se odvojiš. Ne držite me za reč, mislim da je cena bila 40ak evra. 

 

Ovo sam probao na GamesCon prošle godine na Sajmu. Bili smo na ivici da kupimo, al na kraju odustali. Na GamesCon inače ima solidna ponuda board igara, ceo jedan sektor je tome posvećen i cene budu ok. 

 

Meni i Subbuteo nažalost skuplja prašinu na polici. Jedva sam dočekao da uzmemo dovoljno veliki kuhinjski sto, i sad ovaj malac zajebava da mu se ne sviđa. Bukvalno nemam s kim. Ima neka ekipa u Beogradu koja igra, ima ih na FB, al oni su preozbiljni za mene 😄😔

 

 

Edited by Svarog
Link to comment

Ako gotivis Subbuteo, cekiraj Counter Attack, vise je board-game stil, ali je gotivan za ljubitelje fudbala :)

 

Ako nemas ekipu, registruj se na https://tabletopia.com/ - ima igra tamo, bila je besplatna, pa mozes online da igras sa nekim. Ima ina FB grupa za igranje, vrlo lako nadjes raspolozene igrace, organizovali i ligu cak :D dosta zgodno za ove COVID mesece.

Link to comment

Ukoliko se ima vremena (pošto je vreme najbitniji resurs u ovom hobiju, volje skoro uvek ima) uvek bih ohrabrio da se ode na neko od tih okupljanja. Najčešće se slični ljudi okupljaju oko igara koje im se svidjaju. Tako sam ja otišao u podrum Confluxa na Dorćolu, očekujući da me neki molekuli odvale od života u Netrunneru, završio u finalu i upoznao ljude gotivne isto koliko i sama igra. Ovo važi i u suprotnom smeru inače, ljudi koji obožavaju igre koje su tebi dosadne, glupe ili debilne obično budu...pa, ne skontate se :D

Link to comment
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...