Jump to content
IGNORED

jugoslavija od nemila do nedraga


kim_philby

Recommended Posts

12 hours ago, ultra plasticni said:

Ok brate, ali nisu svi 1920-o ko ti, pa da znaju krvnu grupu od cukunbabe

Masio si: ja sam svoj cukundeda.

Obaska sto ne moras da budes 1920-o k'o ja pa da znas krvnu grupu od cukunbabe, ali 'ajde...

 

Drugo nesto me zanima, evo, jos par varnova i riknucu forumski, a ostace mi nejasno sta likove poput tebe navede, natera da se umesaju u pricu - obaska nacin na koji to rade, sa sve cuvenim pokusajima saljenjatm - koja ih se nicim ne dotice, koja je u konkretnom slucaju, ovom izmedju mene i jMS.a, posla granicom RL, dakle privatnog cemu se po ne samo forumskom bontonu duguje doza obzira i opreznosti...

Obaska sto nisi pomenut, obaska sto se nicim, ni jednom recju nisi naslonio na temu, dakle i sve u svemu, uleteo si uletanja radi.

Jednom recju :puke:, obaska sto postoji, kako cujem i cuvena ignore lista koja bi  te, da si je primenio, oslobodila citanja postova koji te navode da ih komentarises.

Jebiga.

Link to comment
  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • namenski

    53

  • Prospero

    24

  • Radoye

    14

  • pasha

    14

Top Posters In This Topic

On ‎12‎.‎2‎.‎2019‎. at 23:50, jms_uk said:

Ja sam bio u tom selu u Ukrajini odakle je pradeda, i tacno se vidi po spomenicima raznim ratovima/borbama i grobljima [kojih ima nekoliko] kako su se menjale prilike tamo.

Toliko toga napricah o Galiciji, a najvaznije zaboravih, izvini :) 

 

 

 

Rodno mesto Klezmer-a, napabircenog џакчета uglja, verovatno najlepse evropske narodnetm muzike...

Link to comment
  • 3 months later...

Časopis Antipolitika br.2: Jugoslavija

 

Quote

Novi broj časopisa predstavlja rezultat rada oko 20 drugarica/ova sa Balkana, iz Evrope i Amerike te sadrži kako nove tekstove pisane za ovaj broj tako i one starije, od kojih su neki do sada bili nedostupni na našem jeziku. Tekstovi „socijalističkoj" Jugoslaviji pristupaju izvan dominantnih levih i desnih diskursa i sagledavaju je kao jednu fazu u razvoju kapitalizma na našem prostoru i kao jedan etatistički projekat koji sa sobom povlači sve odnose moći, tenzije, očekivanja i konformizme koji prate svaku hijerarhijsku i autoritarnu organizaciju ljudske sfere.

Sadržaj broja:

Jugoslavija: Država ili revolucionarna zajednica?

Will Firth: Jezik i politika u bivšoj Jugoslaviji

CrimethInc: WR: Misterije organizma – S onu stranu oslobođenja želje

Na terenu kapitala – Režimi rada i roda u Jugoslaviji

Marijana Stojčić: Proleteri svih zemalja – Ko vam pere čarape? Od partizanke do Drug-ce Žene. Feministički pokret u Jugslaviji 1978-1989

Lila: Radničko samoupravljanje u Jugoslaviji – Emancipacija radništva ili kapitalistička podela rada?

Guillaume Lenormant: Paul Zorkine (Pavle Vrbica)

Paul Zorkine: Mit o radničkim savetima kod Tita

Fredy Perlman: Rađanje revolucionarnog pokreta u Jugoslaviji

Dopisnici časopisa Black&Red: Dolje crvena buržoazija – Analiza lipanjske studentske pobune u Beogradu

Jelka Kljajić-Imširović: Disidenti i zatvor

Lorraine Perlman: Tri godine u Jugoslaviji

Juraj Katalenac: Praxis: pokušaj nepoštedne kritike

Our baba doesn’t say fairy tales: Kako (ne)kritizirati – Demistificiranje antiimperijalističkog narativa o raspadu Jugoslavije

Ferdi: “Nisu to bajke nego istina” – Kritički pregled romske politike u “zlatno doba” SFRJ

Damjan Pavlica: Savremena istorija Kosova

Vlado Kristl: O odlasku u partizane

Nina Simonović: Protiv svake Jugoslavija – O ideologiji prelaska iz kapitalizma u kapitalizam, kroz kapitalizam.

Laslo Sekelj: Antisemitizam u SFRJ

Mladen Stilinović anarhist

Branko Ćopić: Jeretička priča

Slavko Bogdanović: Pesma underground tribina mladih Novi Sad

Marko Paunović: Između politike i poetike

 

60346497_2039056739733220_80160562274380

 

 

Link to comment
  • 1 year later...

Tetovaza kralja Aleksandra I Karadjordjevica preko njegovih grudi, koja je mislim otkrivena teka nakon njegove smrti,

 

OZCWDBS.png

 

Verovatno neki simbol Pruske. Verovatni razlog je njegova zena, kraljica Rumunije koja je nemackog porekla.

 

Quote

Марија Карађорђевић

 

Друга је ћерка румунског краља Фердинанда Хоенцолерна (1865—1927) и румунске краљице Марије (1875—1938), принцезе од Велике Британије и Ирске, синовице енглеског краља Едварда VII и унуке краљице Викторије.

Маријина бака по мајци је била велика кнегиња Марија Александровна, сестра руског цара Александра III, а деда по мајци јој је био Алфред, војвода од Единбурга — други син британске краљице Викторије.

Била је веома образована. Пре удаје имала је титулу принцезе од Румуније. А као праунука краљице Викторије била је у родбинским односима са свим европским краљевским кућама. За време Првог светског рата радила је са мајком у болници, негујући рањенике. Пошто се звала исто као и своја мајка, била је позната и по надимку Мињон.

Удала се за југословенског краља Александра I Карађорђевића дана 8. јуна 1922. године.[1] Са њим је родила три сина:

 

Porodica Hoencolern je vladala Pruskom i kasnije Nemackim carstvom.

 

Quote

Хоенцолерн (нем. Hohenzollern) је била немачка династија кнежева изборника (електора), краљева и царева (императора) Пруске, Немачке и Румуније.

Породица Хоенцолерн води порекло из области око града Хехингена у Швабији, из 11. века. Они су узели име по замку Бург Хоенцолерн близу горепоменутог града, који је био дом њихових предака.

 

Edited by pasha
Link to comment

A nije bio s raskida ni skratiti za glavu, Apisa i drustvo mu recimo...

Ali sve onako sudski, gospodski, doduse lako je njemu bilo, imao i on svog Chaleta, samo kontratm, Peru Zivkovica, djenerala...

Imao i hobi, da sa dedinjskim komsijom, renomiranimtm advokatom licno pretapa zlato iz Peka, inace njegovog licnog vlasnistva, u poluge, opustanja radi...

Ljudina.

 

Link to comment

Svasta se pricalo za Aleksandra ali se zna da je podelio zemlju mnogim siromasima i bezemljasima kroz kompleksnu Agrarnu reformu kada je mnoge krajeve Bosne, Kosova ili Dalmacije oslobodio vekovnog feudalizma.

Mnogima je on bio uzor, mnogima i posle 1945.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...