Jump to content
IGNORED

jugoslavija od nemila do nedraga


kim_philby

Recommended Posts

Ne bih pravio paralele sa Nemackom, mada moguce da ih Srbi onomad jesu pravili. Trebalo je ekonomskim razvijenijim podrucjima dati nesto da se ne osecaju porazenima ili uteranima u tu zemlju. I za pocetak mozda je onda prestonica trebalo da bude tamo gde je jugoslovenski osecaj u tom trenutku bio najjaci (verovatno jadranska obala?), ili u nekom vecem gradu sa podjednakim brojem Srba i Hrvata (Sarajevo u tom trenutku). Btw, nikada Srbi nisu bili ni blizu najbrojnijeg naroda u SA, od nastanka grada pa do danas najbrojnija grupa su muslimani/Muslimani/Bosnjaci. A ne verujem ni da je ZG bio veci od BG, bili su jako slicne velicine i pre i neposredno posle Velikog rata.

Link to comment
  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • namenski

    53

  • Prospero

    24

  • Radoye

    14

  • pasha

    14

Top Posters In This Topic

Oblast Sarajeva je jos pre Prvog svetskog rata imala srpsku vecinu.

Sam grad je imao muslimansku vecinu.

Oblast  je imala oko 290k a sam grad oko 50k ljudi, onako kako se to oblasno racunalo.

 

Zagreb je po popisu iz 1921 veci od Beograda. Ali to su posledice Prvog svetskog rata.

 

Edited by pasha
Link to comment

Sto se tice prestonice na primorju, to bi ideoloski moglo proci jer su Dalmaticni, nebitno od nacionalnog i verskog izjasnjavanja, bili projugoslovenski orjentisani zbog Italije.

Ali tu bi dosao problem Italije koja je bila prisutna na obali i imala ozbiljne pretenzije.

 

Inace su anticki i feudalni kolonat u Dalmaciji ukinuli Karadjordjevici kroz Agrarnu reformu. To je trajalo jos od antike, Vizantije, Venecije, Austrije. Uglavnom su tu Hrvati kao kmetovi patili tzv. tezaci koji su imali oziljne obaveze da placaju prema latino(grckoj) feudalnoj aristrokratiji.

 

Vidim da se potomci aga i begova u BiH bune na Karadjordjevice jer su izvrsili Agrarnu reformu i ukinuli feudalno kmetstvo uz odredjenu nadoknadu. Valjda je kmetstvo za 90% stanovnistva bilo bolje.

Inace su to jos Austrijanci obecali ukinuti posto su zavladali u BiH 1878 ali nikada to nisu sproveli zbog politickih igrarija prema najbrojin Srbima u BiH, koji dakako nisu bili age i begovi.

Link to comment
2 hours ago, pasha said:

 

Nije puno razlicit u odnosu na Rupela u sustini.

 

 

 

Itekako je različit al ok jasno da iz neke perspektive iz koje su Srbi Srbija naj naj bolji,razvijeniji,pametniji uvek bili to nije vidljivo.

Link to comment

Netačno, počinju sa dijametralno suprotnih pozicija - Rupel sa neiskrene nacionalističke pozicije kojoj je YU prolazna stanica na povratku slovenščine u nekakvo valjda prirodno germansko okrilje, dok ovaj Jezernik daje itekakvu šansu Jugoslaviji, štaviše žali što ideja nije realizovana. A tema je, ne zaboravimo - Jugoslavija, a ne srpske obmane o vlastitoj veličini, žrtvi i tobožnjem privrednom i demokratskom razvoju 1 bedne seljačke zemlje prožete dinastičkim i stranačkim borbama do istrebljenja, doslovno. I sa osnovnom tezom je ubo - bez integralnog jugoslovenstva nije moglo biti ni uspešne i trajne države. A ma koliko daleke primere vadio (Italija, Poljska, Singapur...) jasno je koliko je lično zagrejan za ideju.

Edited by dillinger
Link to comment

Obe pozicije pocinju sa stanovista da je Srbija nedostojni hegemon da vodi srednjeevropljane-bizantinci koji ne umeju da se bave vajarstvom.

Rupel priznaje da je njemu Slovenija na prvom mestu.

Jezenik bi Jugoslaviju gde vladaju srednjeervoplajni Hrvati i Slovenci kao visa civilizacija u odnosu islam i pravoslavlje, cije stanovnistvo cini skoro 60% Jugoslavije.

 

Quote

Jezernik: Ja mislim da bi bila mnogo bolja solucija da se to preselilo u Zagreb, koji je tada bio stvarno bio centar jugoslovenstva, jugoslovenske kulture i šta je po mojoj proceni još važnije, Zagreb je bio tada najveći južnoslovenski zapadni grad. Beograd nije bio zapadni grad. Kultura u Beogradu nije bila zapadna. Recimo, vajarstva u srpskoj kulturi do tada nije bilo, a glavni grad je ono što daje smer razvitku čitave zemlje. Kako, recimo, Beograd da bude merodavni faktor po pitanju ukusa u vajarstvu kada uopšte ne poznaje tradicije vajarstva.

 

Link to comment

Jbt, ovo s vajarstvom je stvarno jak argument. 

 

Inace, interesantno je, ne znam da li je tacno, da je najveći (i najrazvijeniji) grad u Jugoslaviji 1918. bila Subotica, to sam negde pročitao jednom. Imala je otprilike isto stanovnika kao i danas, 100nak hiljada. 

Link to comment

Navela me prica o velicini gradova da googlam popis 1921. Dakle, ipak Bg bio najveci 1921, ali samo za 3 hiljade veci od Zg. Zanimljivo da tada u njemu Nemci cine oko 4 posto stanovnistva, pri cemu Beograd tada ne ukljucuje Zemun? Odakle ih toliko? Isto mi je zanimljivo da Slovenci u Zagrebu 1921. cine gotovo 10 posto stanovnistva.

 

http://pod2.stat.gov.rs/ObjavljenePublikacije/G1921/Pdf/G19214001.pdf 

Link to comment

Je l' ukljucuje Pancevo?

Beograd-Zemun-Pancevo su jedno vreme u Kraljevini bila posebna administrativna oblast-Uprava grada Beograda.

Ne znam samo da ii je to tacno za 1921 sto se tice Panceva.

Pancevo je imalo veliku nemacku zajednicu.

Bio sam ubedjen da je Zagreb nesto veci od Beograda.

Mada je,  sto bi se reklo, metro zona Zagreba dosta veca od Beograda po popisu 1921, ako dobro vidim.

Edited by pasha
Link to comment
3 minutes ago, pasha said:

Je l' ukljucuje Pancevo?

Beograd-Zaemun-Pancevo su jedno vreme u Kraljevini bila posleba adminsitrativna oblast-Uprava grada Beograda.

Ne znam samo da ii je to tacno za 1921.

 

Ne, tako je po administrativnoj podeli od 1929. godine.

 

Demografija međuratnog Beograda je jako zanimljiva tema, ne znam da je li neko to podrobnije istraživao. Na primer, prema popisu iz 1931. godine, katolici čine oko 15% stanovištva Beograda (ne računajući Zemun i Pančevo), a u apsolutnim brojkama ih je bilo skoro tri puta više nego danas. 

Link to comment

Nasao sam prvi popis iz 1879 za BiH.

Kotar Sarajevo, koji ne ukljucuje grad Sarajevo, je imao srpsku vecinu

Grad Sarajevo je imalo muslimansku vecinu.

https://www.poreklo.rs/wp-content/uploads/2012/11/Popis_1879_-_Bosna_i_Hercegovina.pdf

 

Neverovatno koliko je Banjaluka bila dominatno srpska 1879.

jajce je imalo veliku srpsku vecinu.

U okrugu Travnik su Srbi bili relativna vecina.

Mislim da je ovo za Travnik i tu oblast nakon 1945 bilo nezamislivo.

Zvornik je zamalo bio vecinski srpski.

Okrug Bihac isto vecina Srbi, mada ne i u samom Bihacu.

 

 

 

Edited by pasha
Link to comment
11 minutes ago, Kampokei said:

Pa do dolaska K.u.K. su manje vise svi gradovi u BiH imali muslimansku vecinu. Druga zanimljivost je jako slabo prisustvo Hrvata u gradovima, cak i u Mostaru je bilo vise Srba.

šta je bilo sa muslimanima iz gradova dolaskom K.u.K?

 

Link to comment

Neki otisli u Tursku. Ali ne znam koliko, ja ne verujem da je mnogo. Kakogod, niko ih nije terao, ostali gde i bili, nego se u gradove doselilo mnogo Srba, a pogotovo Hrvata i "kuferasa" iz ostatka Carevine.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...