Jump to content
IGNORED

Q&A


Dr Arslanagić

Recommended Posts

FWIW, mislim da postoje izvesna naređenja s kraja aprila o razmeri 1:100 koja nisu vezana samo za srbiju već i druga okupirana područja (poljska, npr), jednom je milan koljanin pričao o tome.

Link to comment
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dr Arslanagić

    48

  • Prospero

    16

  • MancMellow

    8

  • porucnik vasic

    7

Захваљујем, баја који је писао историју рата написао је да се наредба односила само на Јевреје и Цигане, те сам хтео да укажем на непрецизност и то онако званично.

Link to comment

u praksi je bila za sve zajedno. treba napomenuti da su jevrejski muškarci koji su ubijeni od leta do zime 41 u najvećem delu pobijeni kao deo tog odnosa 100:1. nije da bi inače preživeli, nego su poslužili kao deo famoznih talaca koji su izvođeni na streljanje nakon nekih akcija u kojima su ginuli/ranjavani nemački vojnici.kad sam već pomenuo koljanina, pre 3-4 meseca mi je rekao da su neke poslednje cifre o stradalima na nemačkom okupacionom području u srbiji (uključujući i banat) tu negde baš 1:100, nešto preko 200 mrtvih nemačkih vojnika i oko 22000 streljanih civila (pored oko 11000 ljudi ubijenih u borbama) do početka decembra 41.tako je ukupni odnos mrtvih nemačkih vojnika naspram mrtvih civila i vojnika sa te teritorije zapravo oko 150:1.

Link to comment
  • 3 months later...

Nisam ekspert za tematiku an ženeral ali mogu da preporučim jako zanimljivu knjižicu Ivana Ivanjija Mađarska revolucija 1956 (bili on, Đuka Julijus i Dobrica Ćosić na licu mesta).

Link to comment

to je fino i odlicno sto si pomenuo 1956, jer zapravo nisam precizirao da bi mi fokus trebao biti na Kadarovom reformskom periodu (1962-1989). znaci zapravo istorija posle propale revolucije i sve ono sto je nastalo kao aftermath (1956 i ono pre nje mi je malo od kulina bana :D)

Edited by DarkAttraktor
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

@dark: ... ne znam ni reč hungarskog. :blah:@bill: ... okej, prošao™, a nešto sveobuhvatno i natenane? Setio sam se posle dve nedelje da nisam bumpnuo ovo jer sam video da vam host traži neku literaturu na drugom topiku. :facepalm:

Link to comment

Nemam ništa više u pdf-u.Našao sam ovo, ali samo u NBS-u:Josip Mirnić, Nemci u Bačkoj u Drugom svetskom ratu, Novi Sad : Institut za izučavanje istorije Vojvodine, 1974.Josip Mirnić, Sistem fašističke opkupacije u Bačkoj i Baranji, Novi Sad: Matica Srpska, 1963.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...