Jump to content
IGNORED

Silver Linings Playbook (2012)


3opge

Recommended Posts

Gledao.... davnih dana, još kad je izašao taj film....Ali ne slažem se sa tim što si rekao..... jer ni u SLP ni u 3Kings nisam imao jaz "između očekivanja žanra i onoga što gledamo"..... možda sam imao jaz "između onoga što mislim da sledi i onoga što zapravi sledi"..... ako pričamo o tome onda se opet vraćamo na Skorsezija, konkretno na Departed, pred kraj kada Di Caprio popije metak u glavu..... a mislim i na braću Koen, konkretno na Burn After Reading kada Bred Pit popije metak u glavu..... to ti je kao i ovaj tvoj primer sa klinjom sa snajperom..... ali samo ne očekuješ to. Ne mislim da to ima veze sa žanrom jer hibrid žanrovi postoje odavno. Da je Kuper, posle one scene u restoranu kada ga ona rulja napada, izvadio zoljicu i počeo sve žive da buši, to bi onda bio wtf momenat i jaz između očekivanja žanra i onoga što vidim..... (malo sam preterao but you get the idea....)
pa zapravo nije. na primer kada pitt popije metak u glavu to je potpuno u skladu sa zanrom crne komedije. kada leonardo popije metak u glavu to potvrdjuje tragicni narativ njegovog lika.kada klinja sa snajperom puca po sadamovim vojnicima oni ga ubiju. nista nije neocekivano osim prodora naturalistickog pripovedanja u zanrovski film. bas kao i u sceni mucenja.inace po meni si izabrao najslabije filmove brace koen i skorsezea. ne da to ima neke veze ali russelovi filmovi su apsolutno uspeliji od navedenih.
Link to comment
  • Replies 416
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3opge

    62

  • Turnbull

    41

  • Lancia

    20

  • Molder

    19

Top Posters In This Topic

Upravo sam to i mislio - sve je u skladu sa žanrom.... malo je neočekivano ali jeste u skladu sa žanrom...... pa i klinja, i scena mučenja u 3Kings, kao i tuča De Nira i Kupera u SLP.....Izabrao sam te filmove jer su mi prvo oni pali na pamet. To o čemu pričamo je prisutno manje-više u svakom Skorsezijevom filmu.Ajde ipak da postavimo neke činjenice: ne može Rasel da bude na istom nivou kao i veliki Skorsezi! Čak i jedan njegov slab film, kao što je Departed, je ipak ispred bilo kog Raselovog.

Link to comment
Upravo sam to i mislio - sve je u skladu sa žanrom.... malo je neočekivano ali jeste u skladu sa žanrom...... pa i klinja, i scena mučenja u 3Kings, kao i tuča De Nira i Kupera u SLP.....Izabrao sam te filmove jer su mi prvo oni pali na pamet. To o čemu pričamo je prisutno manje-više u svakom Skorsezijevom filmu.Ajde ipak da postavimo neke činjenice: ne može Rasel da bude na istom nivou kao i veliki Skorsezi! Čak i jedan njegov slab film, kao što je Departed, je ipak ispred bilo kog Raselovog.
pa nije. on u tim momentima formalno iskoraci iz zanra. akcioni film te tera da zaboravis rat, romanticna komedija brutalnost porodicnog zivota a sportski film uzasavajuci kontekst u kome se desava. kod russela se dosledno i gotovo dokumentaristicki prikazuju posledice onoga preko cega zanrovski film samo prelazi. Edited by kim_philby
Link to comment
Upravo sam to i mislio - sve je u skladu sa žanrom.... malo je neočekivano ali jeste u skladu sa žanrom...... pa i klinja, i scena mučenja u 3Kings, kao i tuča De Nira i Kupera u SLP.....
Zapravo, nije stvar u tome da li je očekivano u takvoj situaciji ili ne, u stvari je sasvim logično da se tako nešto desi u takvoj situaciji, ali šok dolazi ne od nelogičnosti, nego od toga što reditelj odlučuje da nam pokaže ono za šta svi znamo da se dešava, ali što očekujemo od njega da sakrije od nas. Kao što je Kim rekao, od rom-coma očekujemo da nam ne prikaže neke aspekte stvarnosti, kao što i od ratnog buddy movie-ja u stilu Kelijevih heroja očekujemo da nam ne prikaže kako decu ubijaju u ratu, iako znamo da ih ubijaju.Edit: Samo da dopunim:
Ne mislim da to ima veze sa žanrom jer hibrid žanrovi postoje odavno. Da je Kuper, posle one scene u restoranu kada ga ona rulja napada, izvadio zoljicu i počeo sve žive da buši, to bi onda bio wtf momenat i jaz između očekivanja žanra i onoga što vidim..... (malo sam preterao but you get the idea....)
Dakle, ovo bi bila neočekivana situacija ne u filmu, nego u stvarnosti koju film prikazuje. Primeri koje Kim navodi, nisu neočkivani u stvarnosti koju film prikazuje, nego upravo u žanrovskom filmu o toj stvarnosti. Nismo šokirani time što film odudara od stvarnosti, nego upravo time što ne odudara. Edited by Syme
Link to comment
Ali Silver Linings Playbook nije samo rom-com nego je i drama! A da li od drame očekuješ takav prikaz tuče? Apsolutno.Uostalom, nije Rasel izmislio to "iskoračavanje iz žanra", pogotovu ne na taj način...
Pa da li je ili nije, to je pitanje koje nas muči tokom celog filma. Zapravo taj undecidability u registru je jedno od najboljih dostignuća filma. Ne da se otpisati kao još jedna bajka, a opet... Po svemu sudeći, u pitanju je undecidability na kojem se brižljivo radilo.

The film was shot on a 33-day schedule. A more extreme and very dark version was filmed and scenes were shot with DeNiro's character harsher or warmer, as Russell worked with editor Jay Cassidy to set the balance they wanted.

Jer, pazi, mnoge druge stvari su potpuno stilizovane -

njih dvoje se zbliže i zaljube učeći da igraju i na kraju čak osvoje i pare za tatu!

http://www.youtube.com/watch?v=Mrnd-rO456Q

Edited by Syme
Link to comment
Kao i neki drugi filmovi, koji nisu režirani od strane Dejvida Rasela...... jel se slažeš sa tim?
zasto se ne bih slagao s tim? samo russel ima svoj prepoznatljiv stil bas kao i tarentino.
Link to comment

Da li postoji ljubavna priča koja nema elemente kiča? Meni je to jedan od razloga zašto mi se film toliko sviđa, neko je pitao zašto je Rasel umetnik - meni je umetnik upravo zato što je jednu tako neinventivnu temu zbližavanja dve osobe ispričanu milion puta (uz sve ostale primese dramskog zapleta) prikazao na jedan zanimljiv i dopadljiv način. Ples na kraju je šlag na tortu Raselovog uspeha da od potencijalnih govana napravi jako jestivu pitu. Film možda jeste "romantična komedija", ali meni ima barem podjednako elemenata drame i to mi kompletira film u potpunosti dajući mu potrebnu dozu ozbiljnosti i težinu. Drugim rečima, rom com? Kič elementi? Koga briga. Nisu to preduslovi koji film čine lošim pa ne vidim ni razloge da se te dve stvari spominju kao merenje kvaliteta filma, ne ovog - bilo kog. Imam druga koji "ne MRZI komedije". Jbt, koji je to oblik primitivizma, pa reci da ne voliš LOŠE komedije, valjda postoji barem jedna koja te nasmeje.

Link to comment

Da se nadovezem na Glasa, lepa ljubavna prica i dobar film, iako IMHO, nije bas neka komedija. Bilo je par simpaticnih scena gde sam morao da se nasmesim, ali sve u svemu vise sam se smejao gledajuci Linkolna.

Link to comment
Deo na 00:09:00 kada Kuper završi sa čitanjem knjige....njegovo lice je u krupnom kadru, on kaže "What the fuck?!", kamera se odalji od njega i on baci knjigu kroz prozor....->Generalno, nije greška ali po koncepciji nije nešto što se primenjuje u ovakvim žanrovima. Ovo bi bilo ok u nekim filmovima Guy Ritchi-ja ili Tarantina.... kažem, nije greška, ali, po meni, se nekako ne uklapa ovde....Deo na 00:59:40 kada Kuper priča sa Ortizom.....Ortiz kaže "She's a mess....." onda on kaže "I go to a lot of therapy..." - kamera prikazuje Kupera iz profila sa leve strane (sa levog ramena)Ortiz kaže "I'm just saying..." onda Kuper njemu nešto odgovara - kamera prikazuje Ortiza sa desnog ramena KuperaOrtiz opet nešto odgovara - kamera prikazuje Ortiza i Džeki, nema desnog ramena Kupera, ali nam je jasno da je iz tog uglaOrtiz dolazi do Kupera, on nešto govori - kamera prikazuje Kupera iz profila sa leve strane [kao u prvom slučaju]onda opet prebacuje na Ortiza koji se sad vidi na njegovom levom ramenu itd. itd....->ovo se u montaži zove "razbijanje ravni"; malo sa jednog ramena pa malo sa drugog..... pravilno je npr. ako se Ortiz vidi sa Kuperovog levog ramena da takav ugao i ostane do kraja te scene a da se Kuper vidi sa desnog ramena Ortiza..... na taj način se ne razbija ravan i gledalac ima pravilan prikaz prostora..... JAKO retko se to sa namerom razbija ravan i to je, uglavnom, prisutno u nekim neafirmisanim umetničkim filmovima....Deo na kraju, na 01:54:29 kada se Kuper i Dženifer poljube....kamera lepo krene da se udaljava od njih, jednom brzinom a onda se ubrza i udaljava se 5 sekundi i vidimo ulicu koja je ukrašena itd...->Zašto? Nepotrebno je da se sve to vidi a i nije takav žanr da je to prikladno.... sasvim bi bilo dovoljno da se kamera udaljavala onim tempom kako je krenula i da to traje 5 sekundi i gotovoTo je, za sada, to, koliko mogu da se setim šta mi je konkretno zasmetalo.... sad sam samo pustio te delove da tačno vidim vremena tih scena ali ne bih više gledao ovaj film da tražim još stvari a ima ih.....Nisam se šalio. Bredli Kuper je katastrofa glumac! Uvek glumi iste likove => ne poseduje moć transformacije! Takav je kakav je i to je to! Mislim, živi bili pa videli, ipak je on relativno mlad.... ali ovo što smo do sada videli uvek je bilo isto, nije bio baš neki spekar različitih likova....
scena upoznavanja na večeri, kada nas i kamera preko detalja na lorensovoj upoznaje sa njom i njenom jedrošću. imam utisak da su je u par kadrova iz pov prikazali da je na dužini lakta (dakle suviše blizu) i onda njen okret i odlazak koji je stvorio efekat da ju je publika još željna. zaljubili su publiku. meni je to bilo odlično. film not so mač Edited by Ravanelli
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...