Jump to content
IGNORED

GMO - Monsanto at the door


Idioteque

Recommended Posts

Samo da se izvinim zbog zabune sa Monsantom u naslovu, tema definitivno nije i ne treba da bude ta kompanija, ona mi je samo bila prva asocijacija na loše stvari vezane GMO.I da kažem da mi u dosadašnjoj polemici ubedljivije deluju oni koji su za GMO, odnosno smatraju strah od konzumiranja takve hrane neutemeljenim, mada i druga strana ima smislenih argumenata.No još mi ne ide u glavu zašto bi se iko baktao oko ubeđivanja 1 nas da legalizujemo GMO. Arbajtova teza da se radi isključivo o finansijskom interesu Monsanta i ekipe mi je nekako neubedljiva.

Edited by Idioteque
Link to comment
  • Replies 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Luther

    66

  • Aineko

    38

  • Indy

    32

  • dùda

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

samo jedan primer. šljiva požegača, koju inače obožavam i koja je sjajna, izumire, nema šanse više bilo gde u srbiji da se održi, uništava je šarka (tako se valjda zove ta boljka, nisam sasvim sigurna). ima je još samo po bosanskim nedođijama.
:wub: ima je, ali koliko sam razumeo rođaka, možda tek petina od ukupnog broja stabala, a i on je jedan od retkih koji istrajava u držanju te sorte. Izvinite na off-u.
Link to comment

naravno da gm kao tehnologija može biti dobra ali to u idealnom svetu u kom su zdravlje i dobrobit čovečanstva na prvom mestu kao motiv i razlog ..sve dok to ne bude tako meni je to skoro kao ekvivalent eksperimentisanja sa ljudskim genima i mutacijama..ko će i šta će da spreči i kontroliše šta će tu da ukršta i nekog ludaka da napravi čudovište?

Link to comment

Ne znam, zovite me bezdušnim, ali ja nemam problem sa time da se eksperimentiše sa genima. Meni to nekako carski, osnovna materija života kao lego kockice, pa jebote, zamisli šta sve možemo da postignemo kada ovladamo tehnikom! Nemam problem ni da to neko radi sa ljudskim genima ni da se prave čudovišta niti himere ni šta sve ne, u cilju borbe protiv bolesti pa čak i smrti, a što da ne, i poboljšanja "performansi" ljudske jedinke.. Jer to neće niko raditi s ciljem da napravi armiju mutanata koji će uništiti ljudsku civilizaciju. Dobro, možda hoće neko (biotech je godzila, ovaj, htedoh reći, biotech će postajati sve dostupniji i u amaterskoj radinosti), ali to je na nivou terorističkih akata, zbog kojih ne zabranjujemo eksplozive, a bogami ni let avionom... I da, svestan sam da će takva augmentacija verovatno prvo biti prerogativ bogatih, koji će tako stvoriti rasu uberljudi koja će da dominira nad ostalim bednim goblinima i moći s razlogom da propoveda svoju superiornost... Ali kul mi je zbog njih, možda na kraju odu u svemir i postanu energetska bića, a tada neće biti bitno da li su potomci Abdulaha ili Rotšilda ili nekih Lazarevića ili Sju-penga... Au al sam zaoftopičio. Izvinte me.

Link to comment
:lolol:ulepšao si mi dan- pa dobro kako te guske sprečavaju razvoj pepelnice ili drugih gljivičnih oboljenja kod tih jabuka- kako sprečavaju pojavu biljnih vaši na listovima i crva u plodu- ok mogu da pasu travu ali to aznači da taj farmer neće prskati tu jabuku raznim pesticidima 5-6 puta dok ne stigne za branje, a onda će otkupljivači da je dodatno tretiraju hemikalijama kako bi duže sačuvala svež izgled na policama žabarskog maxi-ja
Ja sam celo detinjstvo jela ovakve jabuke. Jedan čovek na selu je posadio ozbiljan voćnjak i u nekom trenutku života napustio selo i poljoprivredu skroz (kad ej mnogo ostario). Taj voćnjak je ostao nikom potreban, a rađao nenormalno. I niko ga takođe nije prskao godinama, niti radio bilo šta sa njim. Bio je dozvolio mom dedi da puštamo tu ovce, tako da trava nije bila visoka, a jabuke (i nešto višanja, krušaka i oraha) smo mi klinci jeli koliko smo mogli. Naravno, svesna sam da bi mu neka zaraza, da je izbila, uništila plodove jer nije bilo nikakve zaštite (ali nije, bar tih desetak godina koliko sam tamo još išla), i da neko ko hoće da profitira od jabuka neće rizikovati sa eventualnim bolestima i smanjenjem prihoda nego će to sve da prska. Ali to ne znači da je nemoguće, niti čak posebno teško, u nekim normalnim uslovima imati sasvim dobre neprskane jabuke u količinama.Isto je tako dobro rađala preogromna jabuka u našem dvorištu koja nikad nije bila prskana i koju smo na kraju posekli jer je prestarila. Crva je bilo pomalo u jabukama, ali ništa sad nešto strašno, jedan ili dva ponegde, nije smetalo ni za čuvanje (u nekom ćošku u dvorištu, pokrivene da ne pada kiša i sneg po njima, imali smo jabuke za celu zimu). Pesticidi su u mom selu bili za one koji nešto prodaju, ovo što je za ličnu upotrebu su ljudi gledali da ne prskaju.edit:I ovim dolazim do poente cele priče ustvari. Ja lično smatram da nema nikakve potrebe da jedem GMO, i recimo hoću da jedem organsku hranu i običnu hranu tretiranu pesticidima ali u prepisanim količinama. Ali smatram i da estel treba da jede GMO ako to hoće. Ono što je problem je da je meni kao potrošaču ostavljem praktično jako sužen izbor. Ako živim u inostranstvu još i mogu da kupujem organsku hranu, ali na onoj običnoj nema stikera koji bi mi rekli da li je kukuruz GMO ili ne. U Srbiji mogu samo da sanjam da li je na paradajz na pijaci seljak izručio kofu pesticida ili je dozirao manju količinu. U maksiju ne znam da li je govedina pripadala argentinskom govečetu špricanom hormonima koje je zaklano pre dve godine. Analize se u principu ne rade, i ja, iako sam trenutno u situaciji da mogu da recimo platim malo više i kupim manje zagađenu hranu jednostavno nemam izbor da to uradim.edit 2: Idioteque, zašto misliš da Monsanto nema interes da pridobije tržište Srbije vredno milione evra godišnje? Hrana je zadnje što ljudi moraju da kupuju, gde god da se uguraju imaju siguran prihod. Može da bude rat, nezaposlenost, kuga, ali ljudi moraju da nađu pare za svoju hranu. Edited by Evi_
Link to comment
Ali to ne znači da je nemoguće, niti čak posebno teško, u nekim normalnim uslovima imati sasvim dobre neprskane jabuke u količinama.Isto je tako dobro rađala preogromna jabuka u našem dvorištu koja nikad nije bila prskana i koju smo na kraju posekli jer je prestarila.
Odakle ljudima desetine ari, voćnjaci, krava, par ovaca, svinja, kokoške i 20sati dnevno da proizvode organske jabuke i dovoljno hrane da mogu da prežive. Ako se nebesa smiluju. Edited by djeneralche
Link to comment
Odakle ljudima desetine ari, voćnjaci, krava, par ovaca, svinja, kokoške i 20sati dnevno da proizvode organske jabuke i dovoljno hrane da mogu da prežive. Ako se nebesa smiluju.
Ne znam šta da ti kažem. Na zapadu postoje organski proizvodi pa pogledaj po internetu kako funkcionišu organske farme i koje su im teškoće u poslovanju. Što ne znači da kažem da sad svako treba da go organic, nek proizvode ljudi šta hoće, neka i DDTom polivaju što se mene tiče ali bilo bi lepo videti malo više analize i deklaracija na proizvodima. Realno, trebalo bi da svako ima izbor da jede šta hoće, pa bila to organska hrana, prskana, GMO ili sopstvena cipela.Zar nije argument Monsanta za one deklaracije GMO na hrani bio da neće da ti proizvodi budu obeleženi jer ih onda niko ne bi kupovao? To je kao kad bih morala da uđem u prodavnicu autoobila gde umesto modela stoji samo simbol za auto, pa onda platim određenu sumu novca i molim se Bogu da bude reno a ne jugo. Ali automobilska industrija je zabranila izlaganje pravih modela, jer onda niko ne bi kupio juga, logično.
Link to comment
Ja nemam ništa protiv deklaracija na proizvodima, podržavam, samo mislim da je organska proizvodnja mit i proizvod nedostupan za skoro 90% stanovništva.
Pa nije mit, postoji i te kako. Možda trenutno ne u Srbiji, ali industrija organske hrane je u porastu. To što je proizvod nedostupan za 90% stanovništva u Srbiji, ne znači da nije isplativo proizvoditi za onih 10% bogatih. Takođe, naročito Srbiji situacija je takva da će tih 10% trošiti na hranu i 5 puta više nego porodica iz onih donjih 90%. Tako da vrlo lako dolaziš do cifre da tih 10% daju 30% para koje se vrte u prodaji hrane, jer ne kupuju samo hleb i jogurt nego i meso, i skuplje proizvode. I dodatak na sve to su npr deca: kad bi postojale deklaracije, i kad bi analiza lepo pokazala da u npr nekom voćnom soku ima 3 puta više pesticida nego što je propisano za prskanje, jer dosta poljoprivrednika koje sam ja znala jednostavno nije ni znalo da pravilno prska, niti ih je bilo briga da nauče, a da je neki drugi sok u granicama, ljudi bi jako brzo počeli da kupuju taj drugi sok (kod mene na fakultetu je neko jednom odradio analizu next sokova na prisustvo nekih zabranjenih boja, sećam se da posle toga niko sa faksa nije više kupovao next nego neke druge sokove koji nisu imali te zabranjene dodatke). Ili npr kad bih ja imala dete, i kad bi organska kašica bila malo skuplja ja bih je uvek kupila ako iole imam novca to da priuštim, pa sve po cenu da sebi kupim manje hrane ili negde drugde zakinem. Znači u tim slučajevima išla bih i iznad svojih realnih mogunosti. Tako da čak i u Srbiji postoji potencijal za rast industrije čistije ili organske hrane, ali nedostatak kontrola ubija celu priču. Kad izađem da pijacu i vidim jabuke ja ne znam koliko su prskane, i onda prosto kupim one koje mi deluju najukusnije ili koje su jeftinije, a da postoji organic kupila bih recimo te.
Link to comment

da, ta organska hrana na zapadu meni skroz neuverljiva priča.dođu ovi naši iz kanade / amerike i ja nešto onako brzinski jer su me iznenadili ubacim u rernu neko pile (ono od tetkica sa pijace, obično, koje se ne prodaje kao živičarka) i oni se oduševe.kao eto koliko je vaša organska hrana bolja od one naše. kažem ja, nije ovo organsko nego običnotm pile sa pijace. oni zinu.ista priča i sa ostalom hranom, voćem, povrćem ... jedino za ribu (onu tamo, njihovu) se ne žale

Link to comment
da, ta organska hrana na zapadu meni skroz neuverljiva priča.dođu ovi naši iz kanade / amerike i ja nešto onako brzinski jer su me iznenadili ubacim u rernu neko pile (ono od tetkica sa pijace, obično, koje se ne prodaje kao živičarka) i oni se oduševe.kao eto koliko je vaša organska hrana bolja od one naše. kažem ja, nije ovo organsko nego običnotm pile sa pijace. oni zinu.ista priča i sa ostalom hranom, voćem, povrćem ... jedino za ribu (onu tamo, njihovu) se ne žale
Ovo mogu da potvrdim. Pre nekoliko dana sam dala pare za organsko pile sa idejom da kupim pile sa ukusom a bez hormona. Pritom naravno imam sreće da znam kako izgleda pravo pile, celo detinjstvo sam jela normalne domaće piliće. Onde ukusa nije bilo uopšte, nadam se da sam bar ekstra hormone zaobišla.
Link to comment

Princip proizvodnje organske hrane je da se zrtvuje visina prinosa radi kvaliteta. Zbog vece cene je osudjena da bude proizvod za prosvetljenu elitu, a ionako bi tesko da bi mogla da prehrani 7 milijardi ljudi bez ogromnog povecanja obradivih povrsina.GM hrana je buducnost, samo bi je trebalo istrgnuti iz ruku polu-mafijaskih korporacija kojima je profit vazniji od bezbednosti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...