Jump to content
April

Gradjanska levica - sećanja i budućnost (i Vesna Pešić)

Recommended Posts

Dagmar

Neki ljudi mogu OK da sagledaju razloge pojava i da to isto lepo objasne, ali to ne znači automatski da imaju i zrno talenta da deluju praktično na rešavanju tih problema.

henrik larsson
Razumeo sam ja tvoju statistiku, ali se ne slažem da će svaki Mađar uvek po difoltu glasati za DZVM ili SVM, a svaki Vojvođanin za Čanka. Veština politike je u mešanju karata.Isti ti ljudi će kasnije dva puta davati Tadiću mandat. Kapiraš sad?Tih 300k i onda su bili i sada su izuzetan glasački potencijal, nekad kao jezičak na vagi, nekad bar za postizanje sekundarnih ciljeva. Vesna nije umela da postigne nijedno od ta dva, niti da kanališe njihovu energiju. Lako je sad soliti po Đinđićevim manevrima i ocenjivati ih. Čovek je deset godina kidisao na diktatora i na kraju promenio istoriju. VP to ne bi uradila ni za sto pedeset godina. Što u principu nije strašno, samo neka onda prestane da drži časove plivanja ne ulazeći u vodu.
Izvini, ali meni i dalje nije jasno šta joj konkretno zameraš, osim ovoga što nije napravila SPO ili DS od svoje stranke, što neće da može. Mislim, govorimo o ženi koja je najdoslednije od svih opozicionih lidera gurala svoju priču, bez taljenja, šaranja i skretanja levo-desno, sa hipotekom top level stranog plaćeništva na leđima. I govorimo o ideji koja nije imala ni promila šanse da se omasovi u to vreme (što je uostalom dokazano izborom -tada- umerenog nacionaliste za figuru kojom će se Sloba tući u trenutku kad mu je popularnost na dnu). Uostalom, kako se ta ideja provela posle formalnog raspada starog GSS možemo da vidimo sada, od SDU sa ludim blebetavim Koraćem i njegova tri člana stranke, do LDP-a koji je uspešno degradirao celu priču.

Zero Tolerance
Ne mozes ti od zene u sedamdesetim godinama da ocekujes da bude aktivan ucesnik i predvodnik u drustvenim promenama. Njena funkcija, kao penzionisanog intelektualca, je da posmatra desvanja u drustvu, kritikuje ih, i savetuje mladje narastaje. Na nama mladjima je da menjamo sistem i budemo hapseni.
...a i mora prvo da umre latinka... Edited by Zero Tolerance

Eraserhead

To da je ova vlada bolja od prethodne jednostavno nije tacno. Ona je bolja u identifikovanju i udovoljavanju zeljama puka, ali u onome sto je bitno a to je izgradnja institucija i oporavak ekonomije ona je u najbolju ruku ista kao prethodna. Ono sto je opasnost je sto ovo moze biti uvod u opasna vremena. Vesna ni jednu ni drugu stvar ne pominje i deluje da je opsednuta osvetom svojim bivsim saborcima. Nema tu mnogo sta za pohvaliti.

Аврам Гојић

ni u cemu nije gora, a bolja je u Kosovu.dakle, "manje losa".

dig_chohano
ni u cemu nije gora, a bolja je u Kosovu.dakle, "manje losa".
Ono sto je opasnost je sto ovo moze biti uvod u opasna vremena.

ToniAdams
To da je ova vlada bolja od prethodne jednostavno nije tacno. Ona je bolja u identifikovanju i udovoljavanju zeljama puka, ali u onome sto je bitno a to je izgradnja institucija i oporavak ekonomije ona je u najbolju ruku ista kao prethodna. Ono sto je opasnost je sto ovo moze biti uvod u opasna vremena. Vesna ni jednu ni drugu stvar ne pominje i deluje da je opsednuta osvetom svojim bivsim saborcima. Nema tu mnogo sta za pohvaliti.
ok, onda je ista. pametnom dovoljno.

April
Izvini, ali meni i dalje nije jasno šta joj konkretno zameraš, osim ovoga što nije napravila SPO ili DS od svoje stranke, što neće da može. Mislim, govorimo o ženi koja je najdoslednije od svih opozicionih lidera gurala svoju priču, bez taljenja, šaranja i skretanja levo-desno, sa hipotekom top level stranog plaćeništva na leđima. I govorimo o ideji koja nije imala ni promila šanse da se omasovi u to vreme (što je uostalom dokazano izborom -tada- umerenog nacionaliste za figuru kojom će se Sloba tući u trenutku kad mu je popularnost na dnu). Uostalom, kako se ta ideja provela posle formalnog raspada starog GSS možemo da vidimo sada, od SDU sa ludim blebetavim Koraćem i njegova tri člana stranke, do LDP-a koji je uspešno degradirao celu priču.
Boldovano sam i ja mislio - tada. Više ne mislim tako. Ja sam u UJDI ušao posle njenog gostovanja kod Cece Lukić u Niko kao ja. Privuklo me što je jedina rekla - 'Ljudi, na Kosovu ima dva miliona Albanaca, šta ćete vi sa njima?' - u vreme kad su ih svi ostali terali preko Prokletija. Takvim nastupom, jedina je ohrabrivala pacifikovani deo Srbije da nastavi da misli racionalno i razumno. Hajde da ovde stanemo i vratimo se na Eraserovu minijaturu:Ono sto je opasnost je sto ovo moze biti uvod u opasna vremena.Pre dvadeset godina, Vesna je bila jedini krik razuma protiv srljanja na elementarnu slobodu Albanaca. Ona je jedina upozorila da će taj uspešni nasrtaj na slobodu stići u Beograd ni godinu dana kasnije.A danas? Ona, namerno i li nenamerno, dozvoljava sebi da bude upotrebljena u državnoj propagandi. Ja stvarno više nisam siguran da je to nenamerno. Zamislite da je Vesna 1990. ravnodušno analizirala učinak vlade Desimira Jeftića kao manje loš od vlade Stanka Radmilovića, ne upozoravajući na opasnosti po društvo koje su se pojavile.p.s. U vezi vlade, apsolutno ću se složiti da je manje loša od prethodne. Ali ovo je priča o Vesni, zapravo nastavak priče o dometima naše građanske levice i razlozima njenog propadanja.

Аврам Гојић

sto se tice udovoljavanja zeljama puka, to je tacno za Miskovica, ali ta zelja, da budem blag, nije bas sasvim neutemeljena. tu je i druga strana medalje, tj. ubrzano resavanje kosovskog cvora, gde se ne radi u skladu sa zeljama tzv. naroda, vec u skladu sa realnim odnosom snaga u regionu i svetu.videcemo sta ce se dogoditi u nastavku BPkorupcije. cenim da ce doci do preusmeravanja kapitala u ruke podobnih tajkuna, nista drugo ni ne ocekujem od ovih ili bilo kojih drugih vlastodrzaca koji su se politicki formirali u blizini tajkuna. za mene je veci problem najava znatnog redukovanja prava zaposlenih, a to na red dolazi valjda na prolece.izvinjavam se zbog digresija, necu vise. dobra je polemika i ne bih da je kvarim.

Edited by Marko M. Dabovic

ToniAdams

pa dobro, sto onda 'nasi' nisu makar i na taj nacin udovoljavali puku?misko nije previse bitan?

henrik larsson
...
Ok, sad kapiram da joj ti zameraš što i dalje nije jedina koja upozorava na takve stvari i priča realnu kontra priču. Možda je razlog tome što ima sto godina i povukla se iz aktivnog političkog života, a njeni saborci i naslednici su se utopili u talove i Tadijevo PR mladoliderstvo. Dakle, kriva je što i dalje ne cima celu tu bagru na svojim leđima.

kobni zelaya

Podržavam VP u svemu što kaže. Međutim, hteo bih da pitam, pošto mi je nejasan ovaj pojam "građanske levice" koji mi se čini kontradiktornim u suštini - otkud to da su UJDI, GSS i slične organizacije levica? Nešto sam propustio - pa oni su sve vreme za liberalni kapitalizam, privatizaciju i sl. Kakva je to levica?

ToniAdams

pa nisu nacosi, ergo levica

Аврам Гојић

uopste ne sumnjam da ce VP kritikovati i ovu vlast. njen sadasnji nastup je, cenim, usmeren ka suocavanju sa realnoscu - a to je cinjenica da ova vlas' radi stvari koje prosla nije ni mogla ni zelela, i da, kazi ga, gradjanske stranke moraju da potraze drugu strategiju. pozivanje na devedesete, rat itd je nominalno ispravno, ali prakticno deplasirano.

kobni zelaya
pa nisu nacosi, ergo levica
Po tome su i Dinkić, Vlahović ili Đela levica.