Jump to content
April

Gradjanska levica - sećanja i budućnost (i Vesna Pešić)

Recommended Posts

chandra
On 15.3.2019. at 18:29, Luther said:

Na sreću, pomenulo se ne povratilo.

Ovo je onaj post gde ja tebe pitam na sta tacno mislis, pa mi ti odgovoris nekom budalastinom koja pokazuje da nemas pojma o '68, pa mene to isprovocira da ti kazem da je budalastina, pa ti meni kazes da sam ovo ili ono i zalepis me nekim jakim anti-komunjarskim argumentom, a onda se ja kao uvredim i stavim te na IL. Mozemo i da preskocimo sve to.

Luther
13 hours ago, chandra said:

Ovo je onaj post gde ja tebe pitam na sta tacno mislis, pa mi ti odgovoris nekom budalastinom koja pokazuje da nemas pojma o '68, pa mene to isprovocira da ti kazem da je budalastina, pa ti meni kazes da sam ovo ili ono i zalepis me nekim jakim anti-komunjarskim argumentom, a onda se ja kao uvredim i stavim te na IL. Mozemo i da preskocimo sve to.

Možemo al ne moramo. Zazivanje pro-komunističkih pokreta mi je nekako passe osim što je budalaština. Sagovornicima nikada ne lepim da su ovo ili ono, osim kao odgovor na teške uvrede. 

Moguće je da si ti neki poseban ekspert za "šesetosmu" pa imaš mnogo više pojma, ali dozvoli da i neko ko je, čini mi se za razliku od tebe, bio svedok tih događaja a koji su ga za malo promašili da u njima učestvuje uz poznanstvo sa nekim značajnim akterima, može da kaže ponešto o tome i ima tzv mišljenje.

Na IL možeš slobodno i bez uvreda da me staviš, nećeš mnogo izgubiti.

ObiW
6 hours ago, Luther said:

Možemo al ne moramo. Zazivanje pro-komunističkih pokreta mi je nekako passe osim što je budalaština. Sagovornicima nikada ne lepim da su ovo ili ono, osim kao odgovor na teške uvrede. 

Moguće je da si ti neki poseban ekspert za "šesetosmu" pa imaš mnogo više pojma, ali dozvoli da i neko ko je, čini mi se za razliku od tebe, bio svedok tih događaja a koji su ga za malo promašili da u njima učestvuje uz poznanstvo sa nekim značajnim akterima, može da kaže ponešto o tome i ima tzv mišljenje.

Na IL možeš slobodno i bez uvreda da me staviš, nećeš mnogo izgubiti.

Pa aj reci, ko je bio u pravu; Tito ili demonstranti? 

Luther
20 minutes ago, ObiW said:

Pa aj reci, ko je bio u pravu; Tito ili demonstranti? 

Desimir Tošić.

ObiW
10 minutes ago, Luther said:

Desimir Tošić.

Lazar Stojanović veli da nije bilo 68 (u svetu, ne kod nas), ne bi bilo feminizma, LBGT prava, i tako tih stvari. Šta na to kaže Desimir Tošić? 

Luther
5 minutes ago, ObiW said:

Lazar Stojanović veli da nije bilo 68 (u svetu, ne kod nas), ne bi bilo feminizma, LBGT prava, i tako tih stvari. Šta na to kaže Desimir Tošić? 

Ako si pratio fabulu radnje govorilo se o 68. kod tzv nas, ne u svetu. 

Nemam pojma šta je o feminizmu itd govorio DT, ako je išta govorio. Nešto od onoga što je govorio ima ovde.

https://pescanik.net/author/desimir-tosic/

Jeremija
Posted (edited)

Ako se dobro sećam, a sećam se, glavni zahtevi studenata su bili:

-demokratizacija društva

-ukidanje (birokratskih) privilegija

-reformisanje univerziteta

-rešenje problema nezaposlenosti

Znači, ništa što nije aktuelno i danas.

Edited by Jeremija

ObiW
8 minutes ago, Luther said:

Ako si pratio fabulu radnje govorilo se o 68. kod tzv nas, ne u svetu. 

Nemam pojma šta je o feminizmu itd govorio DT, ako je išta govorio. Nešto od onoga što je govorio ima ovde.

https://pescanik.net/author/desimir-tosic/

Naravno da Desimir o tome nije ništa nikad govorio, to mu je bila the last hole on the svirala, no bi ipak da skrenem pažnju da blagodeti 68 oseća i Srbija danas, iako u tome u suštini nije učestvovala. 

ObiW
9 minutes ago, Jeremija said:

-demokratizacija društva

Luther
3 hours ago, Jeremija said:

-demokratizacija društva

Da obnovimo gradivo:

"Mozda je neophodno da odu svi ti veliki levicari da bi se neka nova levica ovde formirala. Ideje 68' su nazalost izgubljene i zaboravljene." 

Ovde chandra potpuno ispravno referira na levičarsku idološku platformu protesta 68 .I to važi samo za Beograd, koji se tada da ne zaboravimo nalazio u Jugoslaviji, dok je u Zagrebu, Prištini lili Skoplju protest imao nacionalistička obeležja. 

"Демонстрације су одмах добиле политичку, левичарску конотацију. На иницијативу студената, Београдски универзитет је добио ново име „Црвени универзитет Карл Маркс“. Композитор Вук Стамболовић компоновао је револуционарну химну чији је рефрен био „Лева, лева, лева“.

Најпопуларнија парола је била „Доле црвена буржоазија“, "

"Оштре економске реформе су изгубиле дах."

Ja bi dodao da su reforme tu pokopane i utrt put za nešto još pogubnije: socijalističko samoupravljanje.

"Uvreženo shvatanje je bilo da se partijski rukovodioci bogate tako što otvaraju vrata kapitalizmu. Nasuprot tome, zagovarala se neka kombinacija narodne demokratije i pravog socijalizma."

"Godine 1964. započeta je društvena reforma od strane Komunističke partije, koja je bila pokušaj intenziviranja tržišnih mehanizama i uključivanje u svetsko tržište, radi povećanja produktivnosti rada. Posledice reforme bile su razočaravajuće (nezaposlenost, povećanje radne migracije u Zapadnu Evropu, povećanje socijalnih nejedankosti itd).

Studenti su se prema reformi vrlo kritično odnosili. Izjašnjavali su se kao pravi čuvari revolucije i socijalizma, nisu bili ni na strani liberala, niti na strani konzervativaca, već za treću opciju, a to je težnja ka demokratizaciji i ka socijalnoj pravdi. Npr. 4. juna 1968. u toku štrajka, napisalu su „Mi nemamo nikakav poseban program. Naš program je program najprogresivnijih snaga našeg društva – Program SKJ i Ustav. Mi zahtevamo njihovo dosledno sporovođenje.”

Dakle u državi socijalizma-komunizma traži se šta: još više socijalizma komunizma. Hard core. Levičari napadnuti sa leva. I to dvadeset godina pre globalne propasti komunizma. Sjajna ideja koja bi nam i u ovo današnje vreme dobro došla.

Ako mogu da vidim bilo šta pozitivno u protestu 68. (Bgd.verzija) je sam čin pobune. Mogućnost da komunistički totalitarni režim bude pobunom uzdrman i primoran na određeni uzmak i kompromis (u ekonomskom pogledu doduše loš) je dala mogućnost i drugim strujama u društvu da otvaraju razna pitanja a da ne budu upućeni na produženo letovanje na neki od živopisnih jadranskih otoka.