Jump to content
IGNORED

Arhiviranje , za licne potrebe...


Frank Pembleton

Recommended Posts

Mogu li obicni PC da teraju RAID1 (mirroring) sa dva HDa? Il treba neki specijalni adapter za to. Koliko bi tako nesto kostalo?
Koliko znam, Windows 7 moze sa SATA diskovima, softverski. Ne znam za ranije verzije,Isto moze i na meku, bar 5-6 godina unazad, sa SATA diskovima (bas juce stavih dva u mirror konfiguraciji u jedan stari G5 :) )
Link to comment
+1 za CD.Mogu li obicni PC da teraju RAID1 (mirroring) sa dva HDa? Il treba neki specijalni adapter za to. Koliko bi tako nesto kostalo?
Sve ploče u bar poslednjih 6-7 godina podržavaju 0 i 1, a one bolje podržavaju i 1+0, samo ne znam nikoga ko je to radio, jer 4 diska gurati u kutiju za kućne potrebe nema baš smisla.Edit: da, win 7 podržava softwerski, ali ja sam uvek za varijantu na ploči. Edited by radisa
Link to comment
Kulj! Ovde se frajuju diskovi ko ludi (i uopste kompovi) a cim mi je stalno backupovanje na eksterni.
Pa ako ce jedan, verovatno ce i onaj pored njega?Meni je taj RAID samo za redundancy, za backup ide externi/tape/cloud etc...
Link to comment

Ovde je net isuvise spor za cloud a eksterni mi isto nije siguran. Zapravo glavni problem mi je sto se ovde vec posle godinu dana max upotrebe dobije poruka disk sjeban, backup and replace odmak! E onda ga zamenis i isti moj sa sledecim... Tako da bih uradio raid1 pa nek on polako crkava :D

Link to comment

Ovi integrisani kontroleri na ploči podržavaju uglavnom mirror i stripe, tj. 0 i 1, a noviji i 5, 10, JBOD i par drugih kombinacija.U suštini, i to su (polu)softverski raidovi. Ti u BIOSu formiraš RAID array, ali sam mirroring i dalje radi CPU pomoću drajvera, tako da je CPU opterećenje praktično tu negde kao i kod čisto softverskog mirrora. Kod "pravih" raid kontrolera, sam kontroler ima na sebi procesor, memoriju itd. i radi RAID funkcije nezavisno od CPUa i operativnog sistema.Kad formiraš RAID na integrisanom kontroleru, on ima jedan jedini minus u odnosu na čisto softverski RAID - prenosivost. Imao si recimo AMD sistem sa RAIDom diskova i odlučiš da se apgrejduješ na Intel (ili napraviš drugi veći generacijski skok u okviru iste platforme), to najčešće neće raditi. To se da izbeći ako se ubode dodatni RAID kontroler; ovi jeftini (takođe samo BIOS+drajver kombinacija) koštaju od dvadesetak evara pa nadalje (za PCIe x1 slot varijante bi bilo dobro da ploča ima čipset koji je PCIe 2.0). Pa ako se menja ploča, preneseš diskove zajedno sa kontrolerom na novu platformu i sve radi iz prve. Treba možda samo preskočiti ono najjeftinije kinesko đubre i uzeti makar neko firmirano kinesko đubre (prosto zbog kvaliteta drajvera odnosno firmware-a i apdejtova). Ovi "pravi" hardverski RAID kontroleri kreću tu negde od oko 200€.Generalno, ako imaš jedan sistemski disk (recimo ssd ili manji, a brži hard) i ovako dva diska u mirroru, onda si bar mirniji što se tiče crkavanja i neki dodatni bekap na drugi medijum ili eksterni disk može da se radi ređe. Osim ako se ne radi o tome da ti treba versioning (tj. da podatke u jednoj verziji ili stanju moraš da snimiš ili eksportuješ pa radiš dalje).Ja sam manijak po tom pitanju i koristim i kući hw RAID. U radnoj mašini imam Adaptec 2405 za data diskove, a na kućnom serveru 3Ware 9650 već neko vreme. Dešavalo se da crkne pojedinačni disk, jednom memorija i jednom ploča, ali nikad nisam izgubio nijedan fajl.

Link to comment

Fala raz!Ma meni brzina makine nije tolko bitna, mislim da ce i raid preko ploce raditi sasvim fino. Jel moraju hd biti iste velicine? I zadnji put kad sam kupio hd dali su mi samo hd, bez kablova, srafova il sasije.. bem ga, nisam tolki ekspert za PC, tako da i ne znam koji kabl gde treba i kako to ide. Ovi serveri na kojima radim samo ubacis hd i ne brigas :(

Link to comment

Radiće taj integrisani komotno. Ne radi se o brzini oko ovog dodatnog kontrolera, nego prenosivosti kao što rekoh. Hardver ima sve kraće cikluse, novije verzije svega izlaze sve brže, a prodavci uglavnom sve šta je starije od aktuelnih proizvoda ne drže više po lagerima. Mene je ponukalo to crkavanje matične ploče - i da mi je još uvek važila garancija, prodavac ne da ne bi imao ne isti model, nego ne bi imao isti čipset da mi da - ponudio bi mi neku sasvim desetu ploču kao kompenzaciju. Ajde to sa finansijske strane mi je najmanji problem bio - potrošio sam suviše svog vremena da bih došao do svojih podataka koji su paradoksalno bili sigurni na dva diska (ali na šta god bi prikačio jedan ili oba, ništa nije htelo da pročita).Elem, za mirror uzmi obavezno ne samo diskove iste veličine, nego isti model. Dozvoliće on tebi da upariš i dva raznorodna diska, ali kako će to raditi... Banalni primer, kod kolege ovde ugrađena dva WD-a koje je on sam povezao u mirror. S tim da je jedan noviji disk, a drugi stariji - jedan ima 512B, drugi 4K sektore, različite firmwaree itd, pa se intelov sw (nakačeno na integrisani ICH10R) stalno nešto buni i kenjka oko grešaka u sinhronizaciji. A diskove vadili, proveravali, odvojeno funkcionišu bez problema.Hard disk ako kupuješ "bulk" (aka u kesici), dobijaš samo hard u kesici, bez kablova i ostalog (neki daju šrafiće). SATA kabl bi trebalo da proveriš da nemaš još koji od ploče - bar dva bi trebalo sa njom da su stigli. Neki daju više, neki štede ako nije deluhe model. Ako nemaš, kupi i kablić, nije neka para, ali možeš makar onda da biraš dužinu, profil konektora itd.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
  • 4 months later...

Da dignem temu iz mrtvih :)Razmisljam o upgradeu kucnih stvarcica i pokusavam da nadjem dovoljno dobro i izdrzljivo resenje za africke uslove (konstantni power-outagei, temperaturno kolebanje od 20-30 stepeni tokom dana, max. temperatura od 45+ tokom leta itd...) + da izdrzi srpskog korisnika :s_w:Prvo, lista zelja:1) Maksimalna zastita podataka, tj. RAID 5 + dnevni backup. Moze i snapshot svakih sat vremena ko plus :D Jos bi bilo bolje da postoji i opcija za arhiviranje.2) Veliki prostor jerbo se cuva sve zivo (ne pitaj me sto). Dakle barem 4 TB usable.3) Zastita od power-outagea, dakle UPS. Takodje dodatni power module zarad high availabilityja bi bio veeeliki plus.4) Remote control bi bio plus. Neki VPN. Nisam siguran kako se ovo implementira, dal je moguce (imamo lokalni wirless lan koji se kaci na ISPa). Savet dobro doso :)5) Kao sto je raz vec pricao, dodatni raid controler zarad HA.6) Dodatni kuleri (ili mecanje u spajz/malu sobu sa jakom klimom?) zarad izdrzavanja paklenih vrucina. Takodje nisam siguran, da li tower serveri su bolje resenje za hladjenje or rack-mounta sa malim profilom?7) Bilo bi lepo da ne trosi bas boga oca struju. Ovde nije tako jeftina kao u Srbiji.a sad racvanje, za dva resenja:8.1) Mogucnost gledanja HD filmova.8.2) Mogucnost igranja skyrima :PE sad... jedino na sta sam ja doso je da uradim ono sto radimo na poslu a to je da virtualizujem jedan jak server i podelim ga medj ljudima (cena mi dodje cak jeftinije od dve zveri koje mi svakako trebaju - jedne sa mnogo diskova i druge sa mnogo diskova i jakom grafickom). Ono sto sam ja trazio kosta 1500 evara minimum, mada ko zna, mozda mi i iz firme daju neki polovnjak za male pare :s_d: Konfiguracija koju sam ciljao je otprilike:1 Xeon sa 4 jezgara (gledao sam 1220v sa 8mb mada se ne razumem bas)16GB memorije (1600mhz, ecc)4x3TB SATA 7.2k 64mb u RAID5graficka kartica (neka dobra al tek se ovde ne razumem)dupli power moduledupli upsdupli raid kontrolerNa masini sam mislio da instaliram free ESXi hosta i dodam takodje neki free VM backup (Quantum vmPro, Trilead VMExplorer...). ESXi uzima 1-2GB rama za sebe. Na virtualne masine bih se kacio preko LANa sa postojecih laptopova. Onda mogu da picim virtualnih masina kolko ocu, napravim script za snapshotove ako bas treba itd igram se igram. Medjutim evo par pitanja koja me muce:1) Da li wireless od 11Mbita moze da izdrzi gledanje HD filmova i igranje skyrima na serveru sa konektovanog laptopa? Ako se konektujem direktno preko 1Gb kabla jel ce biti kako treba (mada to resenje mi nikako nije zgodno)?2) Muci me muci i pitanje graficke kartice. Navodno vmware podrzava nove nvidijine preko directpatha za vm al kolko vidim po netu sanse su 50/50 da ce zaista da radi. U tom slucaju sam ogranicen na serverov cpu i memoriju od 128 za ram (maximum sto moze da se doda). Jel to dovoljno bar za gledanje HD filmova? :cry:Elem, sve ovo pricam u nadi da ce neko da dodje na bolje resenje za moje probleme. Mozda neki linux koji hostuje windows (preko nekog malog hypervisora)? Mozda ovaj windowsov hyper-v? Neki predlog za backup/arhiviranje? Mozda... neko ima neku mnogo bolju ideju od svega ovoga :)Sustinski hocu da napravim stabilno, izdrzljivo, automatizovano resenje za svoje probleme, sa zero mogucnostu gubitka podataka i minimalnim mogucim downtimeom. Ne zaboravite da sam na kraju sveta i da se ovde zna cekati i po 2 meseca za rezervne delove :ph34r:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...