Jump to content
IGNORED

skopje s kraja 70ih/pocetka 80ih


BraveMargot

Recommended Posts

Interesuje me sta se desavalo u Makedoniji, a posebno u Skopju krajem 70ih, pocetkom 80ih.Gde su mladi uvece izlazili, koji je bio najbolji hotel u gradu, gde se islo na odmore, da li je bilo velikih cigan mala i kakav su status imali cigani?Da li je baba Vanga krisom dolazila da isceljuje ili su morali kod nje u Bugarsku?Nadam se da ovde ima makar neko ko je u to doba ziveo u Skopju ili imao tamo familiju koju je posecivao. Sva moguca prisecanja i anegdote su dobrodosli. Takodje, ako bi neko mogao da me uputi na neku knjigu ili sajt gde mogu pronaci ovakve informacije, bila bih jako zahvalna.Ovi mi detalji trebaju kao inspiracija za jednu kratku pricu na kojoj radim. Odlucila sam se za ovaj pdf jer se radi o skorasnjoj istoriji. hvala unapred na pomoci.

Link to comment

Ima dokumentarac, može da bude inspirativan za neki detalj, opis, osećaj ovdeedit: greška, pitanje Margot nije se odnosilo na zemljotres, al nek ostane

Edited by kapetanm
Link to comment
Ja skoro citao da je neki Japanac dobio projekat uredjenja grada posle zemljotresa i da je projekat bio vise nego zanimljiv. Ako neko zna vise o ovome, cenio bih ako sharuje.
to je kenzo tange, nasla sam neke slike na internetu i mislim da su deo toga sproveli ali vecinom ne jer je bilo preskupoTange%20Skopje.jpg
Link to comment

Eh, da, od ostalih gradova u makedoniji posebno me interesuje titov veles. Zasto je bas veles izabran da dobije titovo ime u makedoniji - da li je to zbog toga sto je iz njega potekao veliki broj narodnih heroja? ko je uopste o tome odlucivao, postoje li neki zapisnici koji su sada u javnom domenu da se vidi na sta je taj proces licio?

Link to comment
Eh, da, od ostalih gradova u makedoniji posebno me interesuje titov veles. Zasto je bas veles izabran da dobije titovo ime u makedoniji - da li je to zbog toga sto je iz njega potekao veliki broj narodnih heroja? ko je uopste o tome odlucivao, postoje li neki zapisnici koji su sada u javnom domenu da se vidi na sta je taj proces licio?
pa verovatno iz istog razloga kao i titov vrbas, npr. zato što je imao ogroman broj crnogoraca koji su se utrkivali u čepljenju.
Link to comment

Evo jedna anegdota. 63 smo ja i pokojna mama leteli za Ohrid sa DC3. To je onaj dvomotorac sto slece na livadu jer je tada u Ohridu aerodrom bio livada.Naravno first stop je bio Skoplje. Zbog loseg vremena (dva oblaka) let se odlaze do sutra ujutro. Putnici se smestaju na racun Jata u hotel Makedonija.Ja zapnem da nastavimo put autobusom, mama koja nesto i nije mirisala autobus popusti, i nastavimo put preko Mavrova 7 sati do Ohrida. Sutradan je bio zemljotres. Ja sam ispao iz krteveta u Ohridu, koliko je treslo. Hotel Makedonija je do temelja srusen. Verovatno niko sa istog leta nije preziveo.Inace Skoplje sa preskakao ali ako te intresuje Ohrid 60' 70' tu bi svasta imao da kazem.

Link to comment
to je kenzo tange, nasla sam neke slike na internetu i mislim da su deo toga sproveli ali vecinom ne jer je bilo preskupo
zeleznicka stanica je napravljena po njegovom projektu i potpuno je fascinantno koliko je funkcionalna. doduse, on se i nje odrekao, jer je tvrdio da ne pruza ni deseti deo onoga sto bi mogla, da je uradjeno jos ponesto oko nje.
Link to comment
Evo jedna anegdota. 63 smo ja i pokojna mama leteli za Ohrid sa DC3. To je onaj dvomotorac sto slece na livadu jer je tada u Ohridu aerodrom bio livada.Naravno first stop je bio Skoplje. Zbog loseg vremena (dva oblaka) let se odlaze do sutra ujutro. Putnici se smestaju na racun Jata u hotel Makedonija.Ja zapnem da nastavimo put autobusom, mama koja nesto i nije mirisala autobus popusti, i nastavimo put preko Mavrova 7 sati do Ohrida. Sutradan je bio zemljotres. Ja sam ispao iz krteveta u Ohridu, koliko je treslo. Hotel Makedonija je do temelja srusen. Verovatno niko sa istog leta nije preziveo.Inace Skoplje sa preskakao ali ako te intresuje Ohrid 60' 70' tu bi svasta imao da kazem.
neverovatna prica... bas ste imali srece.zanima me ohrid a i struga, pricaj do mile volje! :)
Link to comment
Interesuje me sta se desavalo u Makedoniji, a posebno u Skopju krajem 70ih, pocetkom 80ih.Gde su mladi uvece izlazili, koji je bio najbolji hotel u gradu, gde se islo na odmore, da li je bilo velikih cigan mala i kakav su status imali cigani?Da li je baba Vanga krisom dolazila da isceljuje ili su morali kod nje u Bugarsku?Nadam se da ovde ima makar neko ko je u to doba ziveo u Skopju ili imao tamo familiju koju je posecivao. Sva moguca prisecanja i anegdote su dobrodosli. Takodje, ako bi neko mogao da me uputi na neku knjigu ili sajt gde mogu pronaci ovakve informacije, bila bih jako zahvalna.Ovi mi detalji trebaju kao inspiracija za jednu kratku pricu na kojoj radim. Odlucila sam se za ovaj pdf jer se radi o skorasnjoj istoriji. hvala unapred na pomoci.
Bilo je prilicno jadno mesto. Omladina je tad vec bila podeljena ako je ikad isla zajedno. Oko Bit pazara su se nekako i sretali i sukobljavali. Kriza koja je rastakala jugoslaviju i tamo se osecala samo nekako pritajeno. Pocetak osamdesetih je vreme oskudica. Lep je bio donekle kej uz Vardar, pored MNT je bila i Bigzova knjizara i jedan dobar restoran, negde u tom periodu sredinom 80ih prestala je i sa radom Srpska gimnazija. Oko centra postoji niz zgrada i solitera koji nosi naziv Gradski zid i otprilike i dotle lici na pristojno mesto kao i delovi prema Vodnom. U gradu je i Celicana i ranzirne stanice i dosta novogradni sto zbog zemljotresa sto zbog priliva iz unutrasnjosti, periferija jadna kao i periferija beograda idrizovo i sl.
Link to comment

Makedonci Rome zovu djupci, poprilicno pogrdno. Evo kako ih se ja secam. Postoji ulica koja vodi od groblja do pazara (pazariste) i dalje do grada. Imala je neko komunjarsko ime ali su je svi zvali djupska mala. Tu su bile radnje sa starim zanatima, kovaci, jorgandzije, samardzije ... Ti kovaci su mi ostali u secanju, slika kao iz nekog etno muzeja ili Game of Trones. Nakovanji, mehovi, vatra. Pa tada nisi imao gde da kupis vilu, motiku, kosu, tavu nego kod njih. Bakarno posudje (kalaisano) sada bi vredelo bogatstvo. Ti Romi su se deklarisali krajem 90' kao Egipcani.Jako su tamni, vrlo cisti i vrlo prijatni ljudi. Zive u skromnim kucama, tada su svi ziveli vrlo skromno, koje su ciste i uvek sveze krecom ofarbane. Secam se jedne debele tete koja je pomagala mami oko kuce i kuvala nam. Klopa samo takva. Na kraju te djupske male pored skole "Bratstvo i jedinstvo" u koju sam i ja isao godinu dana kada su me izbacili iz Drinke, kao za kaznu :) bila je javna furuna (furna). Romkinje na galavi nose velike tepsije (70cm - 1+m) na 'furnu'; paprike, bamije, baklave, pite ... to je javna kuhinja. To jos postoji po negde u Grckoj (mainland)Sam grad je neverovatno intresantan. Ohridjanci se dele na dva. Starosedeoci i dosljaci. Starosedeoci (10ak familija) su oni sa poreklom iz srednjevekovnog Ohrida dok je jos bio definisan zidovima. Dosljaci su oni koji su se naselili van zidina. Nema veze sto su poneki dosljaci dosli pre 5 vekova, oni su i dalje dosljaci. Pojedine familije mogu da trace svoje poreklo i do 10 vekova unazad. Glavni provod je korzo. Starosedeoci sa jedne strane, dosljaci sa druge svi grickaju leblebije a devojcice na promenadi gore dole po deset krugova. U 9h leti zenskaci kuci a boys na live muziku u hotel "Palas" ili pesaka 5km do hotela Inex Gorica. Boys koji su jurili strankinje po hotelima, Holadjanke (jedini stranci tada) su se zvali maratonci, verovatno zbog tabanjanja svako vece 5km tamo vamo do Inexa. Maratonci su imali problema sa domacim devojcicama kada sezona prodje ;)Posle igranke se ide u poslasticarnicu na alvu i sudzuk, a ja onda do pristanista u camac pa odveslam 2 km do kuce (Kaneo).Moj deda je oslobadjao Makedoniju, i zaljubio se u Ohrid, pokupovao kuce i imanja od kralja (komunjare skoro sve nacionalizovale), tj ono sto su Turci ostavili. Valjda da se ne bi osecao usamljen on naseli neke svoje rodjake crnogorce. Ohridjanci ih ne vole. Sa pravom verovatno. Dovode zene iz CG, makedonski im slabo ide i svi su tuoko 2m visoki. Ohridjanci su vecinom bugarasi. Bugari su bili lukavi, dok su zulumcarili po Strumici, Kavadarcima ... uz granicu u najzapadnijem delu Ohridu su bili fini. Postavili ohridjance na vidjena mesta jar ako oni koji su najzapadnije kazu da su Bugari oni istocnije iz Resna, Bitolja, Velesa se podrazumeva da su Bugari takodje. Ja nikada nisam imao tamo promblema govorim tecno makedonski (jos ga nisam zaboravio) dok moja majka jeste koja ne govori makedonski. Do pocetka 70tih se jedna ulica zvala po dedi, posle se zvala po njegovom sinu mom ujaku neki pali heroj NOBa, 90tih su je preimenovali u nesto sasvim drugo.Ne znam sta te konkretno intresuje za pricu, da ne pisem autobiografiju iz klinackih dana :)

Edited by hefestus
Link to comment

Carski. Moja pokojna ujna je tzv prvoborac, ona je rodom negde izmedju Velesa i Prilepa tamo posle revolucije nema niko vise da je Srbin iako su pre bili, njih je tvoj deda mozda i oslobadjao ovo nanize i na istok ne misle tako.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...