Jump to content
IGNORED

Basket news


Ros

Recommended Posts

misko raznatovic je u pitanju.klubovi nisu dali na sud zato sto je pravilo doneseno verovatno u dogovoru sa klubovima, a sve po naredbi valjda najveceg kosarkaskog autoriteta u srbiji - dusana ivkovica.ne mogu da navedem koje se ustavno pravo krsi, svoje misljenje baziram na logici i misljenju priznatog advokata, ne poznajem ustavno pravo nase zemlje.

Link to comment

Pa, Miško teško može biti objektivan, s obzirom da verovatno ima trenutni interes da tog pravila nema. Inače, nikakvog kršenja ustava nema - kao što firma može da zapošljava samo mlade, ili samo ljude sa iskustvom, tako i KSJ može u svom takmičenju da određuje pravila igre. To je što se prava i ustava tiče.Što se tiče nekakve ravnopravnosti - i ona postoji - Ćapin i Savović mogu da igraju u Sloveniji/Crnoj Gori kao domaći igrači. Upravo bi brisanje tog pravila dovelo do neravnopravnosti - oni bi mogli da igraju kao domaći u više zemalja od drugih igrača sa srpskim košarkaškim državljanstvom.

Link to comment

oni mogu da igraju kao domaci igraci u tim zemljama samo ako su savezi crne gore i slovenije doneli pravilo da se igrac sa kosarkaskim drzavljanstvom racuna kao domaci igrac, a nisam siguran u to. kao sto nisam siguran da njihove lige uopste ogranicavaju broj stranaca.ni ja, ni ti (pretpostavljam) nismo pravnici, tako da samo mozemo da razglabamo u prazno o tome. sa stanovista laika, ja u tom pravilu uocavam diskriminaciju, tako da sigurno ne moze da se odbaci mogucnost krsenja ustava.

Link to comment

Ja nisam laik, s obzirom da sam svojevremeno došao do treće godine pravnog fakulteta. Znam, nisam ni profesionalac, ali ovo je vrlo jednostavno što se prava tiče. Ti igrači imaju pravo da se bave svojom profesijom (košarkom) u Srbiji. Što se tiče Ustava tu nema dalje. To im svakako ne garantuje posao u Srbiji - mnogi drugi ne mogu da ga dobiju zato što su možda manje iskusni, ili stariji, ili viši, ili prosto slabiji. Ali to sve nema veze sa pravom i ustavom. To prosto spada u specifičnosti profesije i takmičenja u kojem se učestvuje.Ta logika kojom se ide u priči o "ugroženim pravima" dovodi dotle da ni treneri ne bi trebalo da imaju diskreciono pravo da odlučuju ko će da igra, a ko neće, već bi morao da se raspiše konkurs za igrače u timu i da onda nekakva komisija u fer uslovima, sa učitavanjem staža, obrazovanja i porodične situacije (trudna žena, mala deca) sastavlja košarkaške timove.edip - i da, ne znam kakva su pravila o ograničenju broja stranaca u Sl i CG ligama, ali sasvim je sigurno da i Savović i Ćapin tamo mogu da igraju kao domaći igrači. Da li ih to dovodi u bolji položaj u odnosu na Amerikance u tim ligama - ne znam, tek oni se sigurno ne vode kao stranci tamo.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

SjajnoDaleko cemo dogurati sa ovakvim misljenjima o "strancima"Uskoro bi mogao i da padne neki zakon gde bi se ljudima sa dvojnim drzavljanstvom zabranio zivot nakon, npr 63. godine.. kad im se vec brani/ogranicava pravo na posao.. u ovom slucaju bavljenjem kosarkom.I kako je bre neko stranac ako ima drzavljanstvo te zemlje. Valjda ti to drzavljanstvo znaci da si ti drzavljanin te drzaveWTF? kako si onda jebeni stranac?!?!?!I zasto bi neko imao veca prava od ovog drugog ? Kako se to meri? Neko radi i zivi u Srbiji X godina, (X moze biti>od godina zivota nekog drugog) spletnom srecnih ili nesrecnih okolnosti je napustio drzavu u kojoj je rodjen (npr. Jugoslavija, BIH, Sarajevo) i dosao da zivi u Srbiji.. dobio papire, drzaljanstvo, licnu kartu, osnovao porodicu, napravio decu koja mu isto imaju dvojna drzavljanstva (pa samim tim i ona, jelte, ce imati manja prava nego druga deca?).. i sad ce on imati manja prava od nekoga tamo, ko je rodjen u Arandjelovcu a drzavljani su iste vukojebine...Da faq?!

Edited by Have_Fun
Link to comment

U ovom saopštenju je jasno rečeno da je odredba pravilnika KSS u suprotnosti sa zakonom koji definište šta je državljanstvo. Ne može se aktom niže snage od zakona uvesti neka nova definicija državljanstva, niti se oni koji imaju naše državljanstvo smeju dovesti u neravnopravan položaj zbog toga što istovremeno imaju državljanstvo neke druge države.

Link to comment
I zasto bi neko imao veca prava od ovog drugog ? Kako se to meri? Neko radi i zivi u Srbiji X godina, (X moze biti>od godina zivota nekog drugog) spletnom srecnih ili nesrecnih okolnosti je napustio drzavu u kojoj je rodjen (npr. Jugoslavija, BIH, Sarajevo) i dosao da zivi u Srbiji.. dobio papire, drzaljanstvo, licnu kartu, osnovao porodicu, napravio decu koja mu isto imaju dvojna drzavljanstva (pa samim tim i ona, jelte, ce imati manja prava nego druga deca?).. i sad ce on imati manja prava od nekoga tamo, ko je rodjen u Arandjelovcu a drzavljani su iste vukojebine...Da faq?!
Očigledno da ne možeš da jasno razgraničiš koja se prava ograničavaju odredbom o košarkaškom državljanstvu.Prvo, Ćapin može da profesionalno igra košarku u Srbiji, kao i bilo koji profesionalni košarkaš.Drugo, ograničava se broj stranaca klubovima, a ko se smatra strancem je regulisano propisima KSJ - oni su interni i važe za takmičenje koje organizuje KSJ. KSJ može da napravi da u prvenstvu mogu da igraju igrači do 28 godina, može da napravi da ne može da igra ni jedan stranac, da igraju samo ćopavi i kljasti - ukratko, može da reguliše svoje takmičenje kako god hoće. Zašto na primer, teoretski gledano ne bi igrali zajedno muškarci i žene, kada ih ustav sasvim izjednačava. Zbog čega žene imaju očigledno mnogo gore uslove - mnogo su manje plaćene nego muškarci, mnogo manje se ulaže u promociju njihovog takmičenja? Zato što manje ljudi gleda žensku košarku? Pa kakve to veze ima, ni muški klubovi ne zarađuju u suštini. Žene su prosto diskriminisane. To bi, na primer trebalo mnogo više da bode oči, sa stanovišta ustavnih prava i sloboda.
I kako je bre neko stranac ako ima drzavljanstvo te zemlje. Valjda ti to drzavljanstvo znaci da si ti drzavljanin te drzaveWTF? kako si onda jebeni stranac?!?!?!
Pa lepo, kao što Wilson Kipketer nije mogao da trči na OI za Dansku, jer mu to nije dozvolila Kenijska atletska federacija. Da li ti znaš, na primer, koliko u Španiji igra naturalizovanih Amera, i raznih Argentinaca, Brazilaca itd. Svi oni imaju špansko državljanstvo. Što ne mogu da igraju za reprezentaciju Španije, ako su njeni državljani?
Capin je domaci igrac u Sloveniji gde postoji ogranicenje stranaca, ali ne postoji kosarkasko drzavljanstvo. To mislim da imamo samo mi.
Pa dobro, ali to je isto, de facto.
U ovom saopštenju je jasno rečeno da je odredba pravilnika KSS u suprotnosti sa zakonom koji definište šta je državljanstvo. Ne može se aktom niže snage od zakona uvesti neka nova definicija državljanstva, niti se oni koji imaju naše državljanstvo smeju dovesti u neravnopravan položaj zbog toga što istovremeno imaju državljanstvo neke druge države.
Da li je neka odredba pravilnika u suprotnosti za zakonom koji definiše državljanstvo, mogao bi samo da utvrdi sud, a ne ministarstvo. Ali, naravno od toga nema ništa, jer jasna je razlika između "državljanstva" i "košarkaškog državljanstva" - ne postoji nikakva pretenzija da se uđe prostor ustavno zagarantovanih prava pojedinca. Da budem jasan - državljanstvo Srbije nikako nije osporeno Ćapinu, niti mu je onemogućeno bilo koje ustavno pravo koje on ima kao građanin Srbije. Ja sam tamo rekao Psihodeliji da navede koje se ustavno pravo Ćapina narušava i to mogu isto da kažem tebi i nećeš moći da odgovoriš na to pitanje, jer jednostavno, nigde ni jedno ustavom zagarantovano njegovo pravo nije narušeno. Npr - zabranom Prajda je narušeno pravo javnog okupljanja, što je ustavna kategorija, pravo zagarantovano ustavom. Takvu ustavnu kategoriju u slučaju Ćapina nećeš naći.
Link to comment

Narusava mu se pravo da bude smatran jednakim gradjaninom drzave Srbije kao i bilo koji drugi gradjanin koji ima njeno drzavljanstvoI jebe mi se za Keniju, Argentinu, USA, Brazil, Halkidiki... ovde govorimo o Srbiji koja bi trebalo da bude moja drzava.. ali sada vise nisam siguran...I lepo rece Pacey, a i setih se da sam to iz Ustavnog prava ucio.. Ustav je najvisi pravni akt, i ni jedan drugi zakon ne moze biti iznad njegaZnaci nikakvo pravilo ne moze da napravi od nekoga stranca, ako ima drzavljanstvo te neke drzave.. zasto ga onda ima?Verujem da bi muskarci i zene mogli da igraju zajedno, samo kada bi neko napravio takvo takmicenje. Nego nikome nije palo na pamet. Evo ja bih se prvi prijavio za tako nesto. Razni turniri postoje, ali bi eto bas bilo interesantno da se napravi i takva liga.. sto da ne.. ja sam za.Naravno da moze da se napravi prvenstvo bez stranaca.. evo u nasem prvenstvu postoji limit stranih igraca.. problem je u tome ko se smatra strancem/"strancem".To je ono sto je problem. Necu da se smatram strancem u svojoj drzavi

Link to comment
Narusava mu se pravo da bude smatran jednakim gradjaninom drzave Srbije kao i bilo koji drugi gradjanin koji ima njeno drzavljanstvo
Pa, takve formulacije nema u Ustavu, jbg.
I jebe mi se za Keniju, Argentinu, USA, Brazil, Halkidiki... ovde govorimo o Srbiji koja bi trebalo da bude moja drzava.. ali sada vise nisam siguran...I lepo rece Pacey, a i setih se da sam to iz Ustavnog prava ucio.. Ustav je najvisi pravni akt, i ni jedan drugi zakon ne moze biti iznad njegaZnaci nikakvo pravilo ne moze da napravi od nekoga stranca, ako ima drzavljanstvo te neke drzave.. zasto ga onda ima?
Ne znam šta da ti kažem, što se ovog tiče, prijatelju - rekoh - nit' se Ćapinu ograničava državljanstvo, niti su državljanstvo i košarkaško državljanstvo ista stvar. Niti bilo ko od njega pravi stranca. To što je on stranac za KSJ to je zato što igra za drugu reprezentaciju. I to je prilično jasno. Ali, to nema veze s ustavom i državljanstvom kao ustavnom kategorijom.
Verujem da bi muskarci i zene mogli da igraju zajedno, samo kada bi neko napravio takvo takmicenje. Nego nikome nije palo na pamet. Evo ja bih se prvi prijavio za tako nesto. Razni turniri postoje, ali bi eto bas bilo interesantno da se napravi i takva liga.. sto da ne.. ja sam za.Naravno da moze da se napravi prvenstvo bez stranaca.. evo u nasem prvenstvu postoji limit stranih igraca.. problem je u tome ko se smatra strancem/"strancem".To je ono sto je problem. Necu da se smatram strancem u svojoj drzavi
Pa nemoj sad da se zajebavamo - šta ti da igraš, treba da igraju najbolji. Lepo, evo uvede se pravilo da uvek na terenu moraju da budu dve žene, ukine se muško i žensko prvenstvo i ostane samo mešovito. To bi bilo u duhu Ustava. :ajde:Ko tebe smatra strancem u svojoj državi?
Link to comment

Kobni,Slažem se da je ovo pitanje za sud. Moguće je da Pravilnik nije u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije. Ukoliko bi se Ćapinovo državljanstvo1) moglo prepoznati kao lično svojstvo (a lista ličnih svojstava u Zakonu nije konačna - Član 2.),onda bi bilo potrebno2) dokazati da je po sredi "neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje" u odnosu na druge naše državljane.

Link to comment
Kobni,Slažem se da je ovo pitanje za sud.Moguće je da Pravilnik nije u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije. Ukoliko bi se Ćapinovo državljanstvo1) moglo prepoznati kao lično svojstvo (a lista ličnih svojstava u Zakonu nije konačna - Član 2.),onda bi bilo potrebno2) dokazati da je po sredi "neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje" u odnosu na druge naše državljane.
Ček, ček, nisam shvatio - lično svojstvo mu je što ima dvojno državljanstvo, ili što ima državljanstvo Srbije? (By the way, kako mi stojimo kao zemlja sa dvojnim državljanstvom, jel' to dopušteno kod nas?)
Link to comment

@kobniPa to je problem.. kako Kosarkaski savez SRBIJE ili bilo ko moze na mene da gleda kao na stranca, ako imam drzavljanstvo SRBIJE i time me sputava u obavljanju svog posla (npr. igranje kosarke)

Pa nemoj sad da se zajebavamo - šta ti da igraš, treba da igraju najbolji. Lepo, evo uvede se pravilo da uvek na terenu moraju da budu dve žene, ukine se muško i žensko prvenstvo i ostane samo mešovito. To bi bilo u duhu Ustava. :ajde:
Pa ne zajebavam se... nisam mislio da se ukinu muska i zenska prvenstva.. vec da se samo doda i mesovito prvenstvo. Ja bih ucestvovao, ne zezam se.A nakon citanja tih KSS pravila i objasnjenja tih pravila... poceo sam samog sebe da smatram strancem :unsure:I p.s. ne vodim ja nikakav "beef" sa tobom.. vec mi je to pravilo zaista nenormalno i van svake pameti.
Link to comment
@kobniPa to je problem.. kako Kosarkaski savez SRBIJE ili bilo ko moze na mene da gleda kao na stranca, ako imam drzavljanstvo SRBIJE i time me sputava u obavljanju svog posla (npr. igranje kosarke)Pa ne zajebavam se... nisam mislio da se ukinu muska i zenska prvenstva.. vec da se samo doda i mesovito prvenstvo. Ja bih ucestvovao, ne zezam se.A nakon citanja tih KSS pravila i objasnjenja tih pravila... poceo sam samog sebe da smatram strancem :unsure:I p.s. ne vodim ja nikakav "beef" sa tobom.. vec mi je to pravilo zaista nenormalno i van svake pameti.
Pa - ne sputava ga u poslu - svaki klub može da ga angažuje i da ga plaća (koliko hoće, i da mu ne plaća na vreme, ili nikad, što je mnogo veći problem). On je igrao čitave prošle godine za Radnički i bio za to plaćen.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...