Jump to content
IGNORED

Fudizam - preterivanje s kulturom hrane


Indy

Recommended Posts

ispocetka. covek je napisao knjigu o fetisizaciji hrane. onaj tekst, za koji mislim i dalje da vecina jos uvek nije procitala, govori o primacima, a ne o davaocima. i to ne o staricama i dedama koji prihvataju nove stvari, nego o onima koji ce na kalencu da daju osamstopetsto dinara za organsku jabuku. protiv cega nemam nista, i drago mi je sto postoji jos jedan nacin da sposobni za tako nesto uzmu kintu, ali cu svakako bljucnuti na onog ko me prezire sto najvolim da jedem fisencips iz masne novine umesto dundressekurcapalca.
Pa eto, samo si mi potvrdila sumnje
When did the basic human imperative to feed ourselves mutate into such a multitude of anxieties about provenance, ethics, health, lifestyle, and class status? Since when did the likes of Jamie Oliver and Nigella Lawson gain the power to transform our kitchens and dining tables into places where we expect to be spiritually sustained? And why do we take seriously the often mindless prattle of food writers and purveyors?
Slobodno nek guta svojih 20 pilseva dnevno, bitno je da preživi i da ima dovoljno energije za pisanje kvalitetne štivadi.Mislim, šta ja imam sa likovima koji to shvataju na pomodarski i hipster način, i zašto je to bitno opsesivno naglašavati u formi literature?
Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    25

  • henrik larsson

    16

  • morgana

    15

  • yolo

    13

Top Posters In This Topic

covek ozbiljno nema pojma o tome sto pise, sem sto je duboko u zoni tezicnosti™ pa onda ispaljuje loose bullit projektile u nadi da ce nabosti nesto. za koju je to kuhinjsku spiritualnost dokaz najdzela loson, keve mu rodjene?

Link to comment
Pa eto, samo si mi potvrdila sumnjeSlobodno nek guta svojih 20 pilseva dnevno, bitno je da preživi i da ima dovoljno energije za pisanje kvalitetne štivadi.Mislim, šta ja imam sa likovima koji to shvataju na pomodarski i hipster način, i zašto je to bitno opsesivno naglašavati u formi literature?
cekaj, sad zato sto nije pisao o kulinarstvu ili nije kuvar ne sme da pise o o necemu sto je postalo fenomen veci i od kulinarstva, kuvara i samog jedenja?ovo za kvalitet stivadi ne znam na cemu zasnivas, jer je drugi deo koji si citirao na engleskom iz kritike, a ne iz knjige, niti iz odlomka koji je objavljen.nisam ni ja procitala knjigu, vec samo onaj delic iz uvodnog posta, ali sam citala njegove ranije knjige (u jednoj se radi o video igrama, u drugoj o koriscenju reci za spinovanje naroda) koje se takodje bave tzv fenomenima i iako nemam nista sa onima koji te teme shvataju na pomodarski i hipster nacin, bile su mi hiperzanimljive i korisne i dobro argumentovane za to o cemu pise.
Link to comment

Ma bre sme da piše o čemu hoće, ko je to sporio. Ja samo sporim bilo kakvu relevantnost toga što piše, što se mene tiče. Čovek očito bira hejt aspekte svega i svačega, što je sasvim legitimno, ali kad potkači deo koji je meni interesantan, zadržavam pravo da ga smatram neobožavaocem i nepoznavaocem tog istog dela. I da njegove napore u tom smeru smatram sasvim nebitnim.

Link to comment
covek ozbiljno nema pojma o tome sto pise, sem sto je duboko u zoni tezicnosti™ pa onda ispaljuje loose bullit projektile u nadi da ce nabosti nesto. za koju je to kuhinjsku spiritualnost dokaz najdzela loson, keve mu rodjene?
opet pitam, jesi procitao tekst? ovo sto je larson stavio je iz kritike. poole je jos ranije pisao o najdzeli, ali nimalo spiritualno. i opet isto, ne davaoci, nego primaoci.sto bi rekao jedan pisac, "like all authors, I have a simple plea: read my book before talking about it. It is clear that few of those discussing it in newspapers and on the web in the past few days have actually done so." ne mora knjiga, ali makar linkovani odlomak.
Link to comment

Pročitah ovo o Najdželi, i izvini, ali bezveze je skroz. Poptuno je nejasno šta mu u stvari smeta - seksualizacija uživanja u hrani? Pa reklame seksualizuju sve, od parfema, preko piva, do automobila. Glavni argument:

Now eating is, arguably, a more reliable pleasure than sex for many: it happens more often and, according to modern mores, it's more normal to enjoy it in large groups. And you need to eat (but not to have sex) to stay alive. So why not enjoy it?Nothing wrong with that. But it's another thing to sexualise one's gourmandising: that begins to look like over-compensation. It's tempting to suspect that a lot of foodists, bloated and obsessed with their victuals, aren't getting all that much physical love.
Ha-ha. Edited by Syme
Link to comment
Ma bre sme da piše o čemu hoće, ko je to sporio. Ja samo sporim bilo kakvu relevantnost toga što piše, što se mene tiče. Čovek očito bira hejt aspekte svega i svačega, što je sasvim legitimno, ali kad potkači deo koji je meni interesantan, zadržavam pravo da ga smatram neobožavaocem i nepoznavaocem tog istog dela. I da njegove napore u tom smeru smatram sasvim nebitnim.
evo sad u ovom linkovanom sto je pisao o najdzeli jos jednom, nije hrana, nego fenomen. meni je zanimljivo, jebesga.
Most of it comes back to food as a stand-in for sex, or snobbery, or simply a sighing expression of the animal comfort of satiety, which is not to be despised – but do we really need to spend quite so much time watching and talking and reading about it? Aren't the people who can't stop declaring their "passion" for food not a little, well, deranged? Is it not rather weird to say, like Nigella, that you have an "obsession" and even a "love affair" with salted caramel?I like food (along with Charles Lamb, I confess I am not indifferent to the kinds of it), but what would happen if everyone were to try to enjoy their food for what it is (just food) and, instead of devoting all their intellectual energies to planning the next dinner, tried thinking about something else between meals? Like, I don't know, philosophy, or engineering, or music. Whatever floats your boat. Modern Britain is bizarrely food-crazed, and cultural indigestion is the sure result. What if we began to care a little more about what we put into our minds than what we put into our mouths?
Link to comment

dosao sam do ove recenice, i odustao od daljeg citanja.

It's tempting to suspect that a lot of foodists, bloated and obsessed with their victuals, aren't getting all that much physical love.
edit: vec je syme okacio prosiren pasus. Edited by Takeshi
Link to comment

Oh, boo-hoo, zašto svi ne čitaju Hegela umesto što spremaju junetinu sa šljivama, ili šta već. Mislim, ovo nije ni pokušaj ozbiljnog argumenta.A tek ovo za "opsesiju" i "love affair". Znaš, neke stvari su prosto - figure of speech.Poptuno je nejasno šta mu u stvari smeta. Hejt radi hejta.

Link to comment

Samo mi nije jasno zašto hranu smatra zamenom za seksualno zadovoljstvo. Seks nije zadovoljstvo, nego je prosto u funkciji produženja vrste. Bar je tako bilo nekad.

Link to comment
opet pitam, jesi procitao tekst? ovo sto je larson stavio je iz kritike. poole je jos ranije pisao o najdzeli, ali nimalo spiritualno. i opet isto, ne davaoci, nego primaoci.sto bi rekao jedan pisac, "like all authors, I have a simple plea: read my book before talking about it. It is clear that few of those discussing it in newspapers and on the web in the past few days have actually done so." ne mora knjiga, ali makar linkovani odlomak.
procitao, naravno, i mislim da sam bio blag u svom prvom obracanju™, posto bih se sada vec izrazio mnogo pogrdnije o autoru - iskompleksiranom akademiku koji defakto mrzi ono o cemu pise ali ga u svemu egzibicionisticki uzbudjuje da za svoje teze trazi razne besmislene i pogresne dokaze (pazi, salvador dali).ceo foodie pokret je zapravo jedna od najlepsih i najdemokratskijih stvari u potrosackoj kulturi poslednji 15-20 godina, to sto je visoka kuhinja skinuta sa pijedestala nedodirljivosti i prebacena u obicne kuhinje sirom sveta, ukljucujuci tu i srbijicu, pa i ovaj forum. medjutim, ovom retardiranom agnostiku je hipster krunska etiketa i uvreda koju moze da da nekome ko je sa ove scene, a ja bih pre rekao da je upravo on hipsterski skolar opste prakse koji je sada nasao da silji na ovome, a sutra ce na necem drugom, samo zato sto bi akademski, strucno i istorijski utemeljenim dokazima siljio o bilo cemu a eto mi se ovde na nekom forumu u nekoj rupi od dupeta po imenu srbija ovde krljali oko toga. eto pobede za siljokurana.ako postoji nesto sto je dostojno prezira su ovakvi likovi a ne foodizam. Edited by gazza1
Link to comment

filozofi, eno vam ga veljko barbieri. otkad je covjek u istoj recenici pomenuo dio krave, praziluk i hajdegera, ja ga ignorisem.ne treba mi filozofija da opravdam pred sobom uzivanje u hrani.edit

ceo foodie pokret je zapravo jedna od najlepsih i najdemokratskijih stvari u potrosackoj kulturi poslednji 15-20 godina, to sto je visoka kuhinja skinuta sa pijedestala nedodirljivosti i prebacena u obicne kuhinje sirom sveta, ukljucujuci tu i srbijicu, pa i ovaj forum. medjutim, ovom retardiranom agnostiku je hipster krunska etiketa i uvreda koju moze nekome ko je sa ove scene, a ja bih pre rekao da je upravo on hipsterski skolar opste prakse koji je sada nasao da silji na ovome, a sutra ce na necem drugom, samo zato sto bi akademski, strucno i istorijski utemeljenim dokazima siljio o bilo cemu a eto mi se ovde na nekom forumu u nekoj rupi od dupeta po imenu srbija ovde krljali oko toga. eto pobede za siljokurana.
pa dazato me i cudi sto trend nije ranije nastao Edited by morgana
Link to comment
ceo foodie pokret je zapravo jedna od najlepsih i najdemokratskijih stvari u potrosackoj kulturi poslednji 15-20 godina, to sto je visoka kuhinja skinuta sa pijedestala nedodirljivosti i prebacena u obicne kuhinje sirom sveta
To je to
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...