Jump to content
IGNORED

secanja


bergasa19

Recommended Posts

i još jedan fenomen koji sam uočila mi je zanimljiv - evolucija sećanja.događaj koji se pamti, a koji se ili u detaljima vremenom menja i pročišćava, ili postoje izmenjene emocije koje ga prate. (na svom primeru gledano, doduše, ovo se uglavnom odnosi na traumatična sećanja)

Link to comment
i još jedan fenomen koji sam uočila mi je zanimljiv - evolucija sećanja.događaj koji se pamti, a koji se ili u detaljima vremenom menja i pročišćava, ili postoje izmenjene emocije koje ga prate. (na svom primeru gledano, doduše, ovo se uglavnom odnosi na traumatična sećanja)
To si lepo primetila, mada je pročišćavanje čini mi se loša metafora. Menjanje je već bolje.Inače, na prvi pogled nepovezano, ali zapravo u vezi sa ovim, znaš za fenomen "malih Madlena", odnosno involuntary memory? Ja sam svojevremeno primetio na sopstvenom primeru da doživljavam vrlo sličnu stvar kad god čujem neki bend ili pesmu koja se slušala kad sam bio u izvesnim periodima života. E sad, fora je što mi se to nikada nije dešavalo sa bendovima koje sam kontinuirano, nego samo sa onima koje nisam slušao od tada. Tek kasnije sam saznao da je to zapravo sasvim normalno - baš zato što nisam "koristio" sećanja na ove pesme i bendove, ona se nisu rekonstruisala i povezala sa nekim novim iskustvima, nego su ostala vezana za konkretan period, i onda kad sam ih ponovo čuo, aktivirao mi se ceo orignalan sklop sećanja sa njima povezanih.Ovaj Lererov podcast je upravo o tome. "Najčistija" su ona sećanja kojih se najređe sećamo, jer nisu "kontaminirana" novim iskustvima i rekonstrukcijama.
Link to comment
To si lepo primetila, mada je pročišćavanje čini mi se loša metafora. Menjanje je već bolje.Inače, na prvi pogled nepovezano, ali zapravo u vezi sa ovim, znaš za fenomen "malih Madlena", odnosno involuntary memory?
pročišćavanje sećanja - to je pre svega netačno (tj, ne može se uopštiti na sva sećanja koja se menjaju). dok sam to pisala, bila sam pod utiskom izmene nekih za mene loših detinjih sećanja na način da su se oslobodila balasta traume ili negativnih emocija vremenom. primer nekog bulija koji me je maltertirao u letnjem vrtića. tada mi je to bilo mučno, dugo sam se sećala koliko mi je teško bilo da odlazim tamo svaki dan a roditeljima nisam htela da kažem zašto. na kraju sam mu se suprotstavila. elem, godinama je sećanju otpadao sloj po sloj emotivnih asocijacija, i sad od svega pamtim vrtić i scenu i da je bio zvezdaš (wtf?)ako može više o malim madlenama. poznato mi, ali se ne sećam (hehe)...
Link to comment
i još jedan fenomen koji sam uočila mi je zanimljiv - evolucija sećanja.događaj koji se pamti, a koji se ili u detaljima vremenom menja i pročišćava, ili postoje izmenjene emocije koje ga prate. (na svom primeru gledano, doduše, ovo se uglavnom odnosi na traumatična sećanja)
Skroz tacno. Ja'b ga nazvao "dizajniranje secanja" i kod mene se ne odnosi samo na traumaticna. To je magija u najboljem smislu te reci. Koliko puta sam se setio npr. srednje umetnicke skole u Nisu i kako sam je u snovima romansirao, tamo je postala senovita kristalna gradjevina krcata srecom, strahovima i obecanjima. Za razliku od snova, kada se te skole setim znam da je od cigala ali ovo drugo (sreca, strah i primamljiva obecanja) je zivo bas kao u snu.Sa druge strane, Kami se ne bi slozio jer njegov junak u zatvorskoj celiji uspeva da se priseti i najmanjih detalja iz svog ranijeg zivota, vrlo (po njegovom utisku) realisticno.Secanje je svakako pogled na kosmos iz jedne (subjektivne) tacke, gde ni ta subjektivna tacka nije konstanta - jer informacija krene da se menja od onog trenutka kad je smestena u memoriju i time postala proslost. Hocu reci, ne mozemo proveriti koliko se tacno secamo. Edited by CowBoy
Link to comment
kod mene u kući se to zvalo falsifikovanje.
Yeah, radi na kratki rok:"Kauboje™, jesi li ti zaboravio da iskljucis ringlu pre dva sata???""cekaj da se setim, draga ... ne, ja sam je iskljucio odmah. Ali se secam da se macor motao tuda"
Link to comment
Ovaj Lererov podcastje upravo o tome. "Najčistija" su ona sećanja kojih se najređe sećamo, jer nisu "kontaminirana" novim iskustvima i rekonstrukcijama.
tek sad stigla da poslušam ovo... holy moly!eternal sunshine of the spotless rat nije samo o tome.koliko kapiram tvrde da sećanja kao takvih i nema (?), već da se sve uvek iznova stvara (recreating).i ne samo to, tvrde da sećanje mogu da utamane ne samo u trenutku formiranja, nego i u trenutku rekonstrukcije.rastužićemo bergasu.hvala ti, syme. Edited by PointTaken
Link to comment
Pomalo offtopic, ali neće valjda smetati...Sad vidim ovaj topik i ovaj post...Link je mrtav, ako je bila čitava priča okačena preporučujem
(prati priču u potpunosti, jedan od meni najdražih filmova, Tim Roth sjajan, muziku je uradio Ennio Morricone, fenomenalno).Prvo sam odgledao film, čini mi se na Festu. Potpuni pad na dupe. Nisam mogao da se saberem od utisaka...Postojala je tad još uvek prodavnica VHS kaseta u holu Doma sindikata, i nekoliko meseci kasnije sasvim slučajno sam našao kasetu sa tim filmom. Kupio, naravno.Pa onda opet nakon nekog vremena, preturajući po diskovima u onoj velikoj prodavnici koja je bila u suterenu BeoIzloga (IPS valjda?) nađem CD sa muzikom iz filma (brutalni pirat, naravno, evo više ne može da ga pročita ni jedan čitač, izlizao se valjda od upotrebe :) )...Nekoliko godina kasnije... Dolazi mi drugarica na kafu, nosi neke knjige iz biblioteke, i kaže mi da ima jednu knjigu koja bi mi se mogla svideti... OK, hvala. Uzimam knjižicu, crvene korice, edicija ''Reč i misao'', Alesandro Bariko, ''Pijanista''. Ne uključuje mi se lampica... Veče, uključujem noćnu lampu, otvaram knjižicu i nakon prve rečenice shvatim šta čitam... Eto.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...