Jump to content
IGNORED

Velika igra


Zaz_pi

Recommended Posts

Kada su svi mrtvi Velika igra je zavrsena. Ne pre

Radjard Kipling

Vec sam u uvodu napomenuo, razni igraci su bili u Velikoj igri ali je samo Rusija stalna konstanta. Zato da krenemo od trougla Rusija-Francuska-Britanija krajem XVIII veka. U tom trenutku su dve vodece sile Francuska i Britanija, Rusija se tek pojavljuje sa istoka u velikoj prici. U stvari, centar sveta je u Parizu a ne Londonu. Apsurd je da ce Britanija, tacnije London, zauzeti centralnu poziciju zahvaljujuci Rusiji i njenim ogromnim zrtvama. Znamo za Francusku revouciju 1789, sto ce u krajnjem dovesti do rasta Napoleona Bonaparte. Genijalni vojskovodja koji je hteo jednom za sva vremena da zavrsi pricu zvana Britanija i da Francuska preuzmu totalnu dominaciju Svetom.Vest da je Napoleon iskrcao 40 000 vojnika u Egiptu je odjeknula vrlo snazno medju kolonijalnom upravom u Bombaju. To je bio prvi pokusaj da se krene na Indiju od strane Napoleona i tako isece Britanska "zlatna koka". U Londonu i Bombaju su poceli da razradjuju strategiju gde bi Napoleon mogao da udari pri napadu na Indiju. Bile su dve opcije: Sirija i Turska, pa kroz Afganistan i Balucistan ili pomorski preko Crvenog mora. Morski put je bio tezak zbog losih vetrova na Crvenom moru. Guverner Indije lord Uesli je bio ubedjen da Napoleon ne moze odatle nista uraditi prema Indiji. Bio je u pravu. Medjutim, Britanci su poceli prvi put da razmisljaju o mogucem napadu na Indiju sa severa. Inace, Britanija koristi Napoleonov napad u Egiptu da u Indiji srusi mnoge nezavisne oblasti. Samo ce Sind, Pandzab i Kasmir ostati koliko toliko nezavisni.Na istoku Evrope, na presto u Rusiji ce doci carica Katarina Velika koja ce krenuti prema Carigradu, osvajajuci i poslednji monglolski-tatarski kaganat Krim. Cime Rusija postaje velika Crnomorska sila. Ali na zapadu ce se odigrati jedan dogadjaj za buducnost Evrope. Rusija dobija veci deo Poljske. Na jugu, Katarina Velika, vraca posede na Kavkazu u sastav Rusije, koje je carica Ana vratila Sahu.Naslednik Katarine Velike, car Pavle, nije bio naklonjen Britancima i salje predlog Napoleonu za vojnu saradnju oko kretanja u centralnoj Aziji. Napoelon nije ovo gledao sa odobravanjem, smatrao je da plan nije strateski dobar. Odbija Pavla. Medjutim, nastavlja svoje jacanje u Evropi gde mnoge pokorava i namece blokadu Britanije poznatu kao Kontinentalna blokada. U cemu je imao saveznika u Rusiji. Medjutim, Napoelon pravi stratesku gresku i jaca Austriju u Poljskoj sto ugrozava Rusiju. Plus, mnogi bogati Rusi gube dosta novca zbog blokade Britanije. Sve je ovo uslovilo da se Rusija povuce iz blokade kada postaje veliki saveznik Britanije. To ce dovesti do Napoleonovog napada na Rusiju 1812 u velikoj evropskoj koaliciji: Francuska, Austrija, Pruska i mnoge nemacke oblasti, Svajcarska, Italijanske oblasti, Poljska. U Rigi je bio ,ne znam da li jos postoji, spomenik koji kaze: u pravcu Moskve-ovuda je prosao Napoleon sa 500 000 vojnika, u suprotnom smeru stoji-ovuda je prosao Napoleon sa 4 000 vojnika. To je bila do tada najveca armija upotrebljena za napad na neku zemlju. Rusija ce umarsirati u Pariz 1814 i Francuska se vise nikada nece oporaviti a Britanija ce Vaterloa, koja je manje znacajna i manja od Borodinske bitke, sto Britnaci tesko da ce priznati. Nastupa Viktorijanskog doba-Britannia rule the waves i Rusija izrasta u glavnog protivnika

Link to comment
  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zaz_pi

    52

  • MancMellow

    36

  • Prospero

    26

  • porucnik vasic

    9

Daj priznaj odakle si ovo prepisivao, prevodio, šta si radio, pitaj boga...Ali...

Rusija ce umarsirati u Pariz 1814 i Francuska se vise nikada nece oporaviti a Britanija ce Vaterloa, koja je manje znacajna i manja od Borodinske bitke, sto Britnaci tesko da ce priznati. Nastupa Viktorijanskog doba-Britannia rule the waves i Rusija izrasta u glavnog protivnika
:lol: Edited by MancMellow
Link to comment

Uzgred, da te podsetim. Napoleon je pre napada na Rusiju drzao skoro celu kontinentalnu Evropu. Posle poraza u Rusiji ostao je sam. Razlog poraza kod Vaterloa je sto je morao da se bori protiv vise armija, medju kojima i Pruskom, koja je bila saveznik u njegovom pohodu na Rusiju.Da ne govorim da je Borodino skoro duplo veca bitka po broju ucesnika.

Link to comment
Bila je saveznik koji se kod Lajpciga samo okrenuo na drugu stranu, hvala na podsećanju. Kakve to ima veze sa TGG? Samo jedna stvar - Gulistanski ugovor.
Mislis na Prusku koja je prisla Rusiji posle katastrofe Napoleona u Rusiji? Ako na to msilis, onda si u pravu, to je moja poenta.The Russian army enters Paris in 1814.Russparis.jpgkod Vaterloa je bio potpuno sam. U Lajpcigu nije. Uzgred, gde su bili Britanci u Lajpcigu? To je ogormna bitka, najveca pre Prvog sv. rata ali Britanaca nije bilo, ako se dobro secam.Zasto je to vazno za pricu o Velikoj igiri se pitas? Mozda se neko pita kako je Rusija uospte dosla u situaciju da bude glavni takmac Britaniji u toj igri. Upravo, ta prica gore govori o tome.Prica o Ruskom prodoru prema Iranu i Centralnoj Aziji tek sledi. Ovo je tek pocetak. Budi strpljiv.
Link to comment
50 godina - čas Napoleon, čas došla Katarina na vlast. Dobro, nije 50 nego 40. Ali ok, samo napred.
Znaci smeta redosled. Pokusao sam da razdvojim desavanja na zapadu izmedju Engleza i Francuza i onoga sto se desava na istoku. Ali imacu u vidu tvoju opasku u buducem pisaniju.
Link to comment
kakva je veza između 7. koalicije i velike igre?
Odgovorio sam vec. Eliminisanje Francuske kao glavnog suparnika Britanije a na mesto Francuske dolazi Rusija. To je pocetak.dodatak: mislim na rezultate koalicije i onoga sto ce uslediti. Edited by Zaz_pi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...