Jump to content
IGNORED

Doom is upon UK also (split DOOM IS UPON US)


fonTelefon

Recommended Posts

Јес', па да ми се сутра нацртате у ГСП са путном торбом пуном литературе за пријемни на филозофији. :fantom:

Link to comment
  • Replies 382
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • palikaris

    65

  • Indy

    47

  • fonTelefon

    36

  • adam

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

Није баш тако. 

 

Повод за текст је, претпостављам, Хокингова теза да би откривање вештачке интелигенције могло да буде најгора ствар која се десила људима. Отуђење у најбаналнијем марксистичком смислу и сублимације у најбаналнијем фројдовском су тек корак ка думу који сам цитирао: спремности да се као партнер у сексуалном чину прихвати хуманоидни робот иако постоји страх да ће то довести до уништења цивилизације. Дигитализовани ерос и танатос. Разум без емоција. Сингуларитет (Хела, пажња: фон Нојманов термин који се погрешно приписује Вернону Винџу који га је популарисао, а који означава вештачку интелигенцију која превазилази људску, односно тренутак мењања парадигме света који ми познајемо), као отелотворено зло.

Link to comment

То је дефиниција зла у мом систему вредности, а управо причамо о томе да је разум без емоција на корак од настајања.

Link to comment

Pa ne ok, razumem ja tebe, tebi je to definicija zla zato što se tebi emocije ne mogu svesti samo na materijalne procese. Ja kažem da i kod onih koji prihavataju da su i kod emocija u pitanju samo i isključivo materijalni procesi, nekakav od emocija odvojen razum i emocije su neodvojivi, odnosno tek tu su neodvojivi. Dakle "veštačka inteligencija" je besmislica, samo nije lako smisliti neki drugi naziv.  

Link to comment

pa vec sad jako puno ljudi zivi s masinama (tv/racunar), ne vidim da bi bilo mnogo razlicito kad bi se s masinama i seksalo.

 

osim toga, vecina ljudi kad ih pitas bi li se sexali s androidom zamislja neku babaroga ribu/tipa iz naucne fantastike tako da se pitanje svodi na to da li bi jebo scarlet johanson.

Link to comment

Стивен Хокинг мисли другачије.

 

И Гугл, који је дао 650 милиона долара за ове.

 

Da... Pošto mi je tema mnogo daleko od onoga što čitam svaki dan (a možda i nije?), a sad defo nemam vremena da se ponovo udubljujem, onda samo kratko. Čovek već jeste "AI", a osim toga što je najinteligentniji gospodari ovom planetom i iz sijaset drugih razloga. Btw, jel su svetom ikad gosodarili najinteligentniji ljudi? 

 

A i ovo što kaže Adam :D Pri tom ne verujem da bi tu ribu napravili da bude mnogo pametna, ko bi to kupio/iznajmio? :D :D

 

šalu na stranu, ne verujem u otrgnutost kontroli, a i u slučaju "otrgnjavanja", ne verujem u dugovečnost "otrgnutih". 

Link to comment

Da, znam. Ja mislim da je to nemoguće. 

 

+1

 

O nekom AI-ju koji nije samo super fensi mnogo zajeban kompjuter, mozemo da razgovaramo tek nakon sto potpuno razumemo ljudski mozak (za pocetak moze i nekog drugog sisara) i sta to stvara ljudsku inteligenciju i svest. A koliko vidim, od toga smo prilicno daleko.

 

Ukratko - kompjuter uvek funkcionise koristeci skup precizno definisanih logickih operacija. Na to se moze nadovezati svasta ali na dnu svega je uvek ograniceni set instrukcija. Da li ljudski mozak funkcionise na taj nacin? Pojma nemamo realno, ali ono sto znamo cini mi se ukazuje da ne funkcionise.

 

A i kada budemo jednog dana razumeli kako ljudski mozak/svest/samosvest/inteligencija funkcionise, moze da se ispostavi da je to jednostavno nemoguce prekopirati u silikon (ili sta ga god nasledi), tj. da je nemoguce napraviti izvan necega sto nije zivi organizam.

Link to comment

Meni vi zvucite kao srednjevekovni lekari kojima je unutrasnji sadrzaj organizma bio velika misterija, a istovremeno im bilo zabranjeno seciranje leseva da bi ucili. Cemu toliki pesimizam? Desifrovali smo DNA, sto ne bi i mozak?   

O svesti/samosvesti itd, ima jedan dobar tekst koji sam vec kacio ovde (za diskusiju o AI se moze zanemariti anti-religiozni aspekt teksta, ali ostalo dosta dobro ilustruje sta je to "svest").
 

P.S. ljudi su dugo bili ubedjeni da kompjuter nece nikad pobediti coveka u sahu...

Edited by braca
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...