Jump to content
IGNORED

Doom is upon UK also (split DOOM IS UPON US)


fonTelefon

Recommended Posts

bold 1: naravno da subvencionisani stanovi nisu na slobodnom trzistu, pobogu, sta treba, da drzava subvencionise sve gradjane?bold 2: zato subvencije i postoje, da bi oni koji nemaju para za normalan zivot mogli da plate stanove.bold 3: trecina plate je okej, pisao sam vec da to UN smatra normalnim (affordable) cenama stanova. ako das 25-30% plate na stan, ostane ti dovoljno za hranu, izlaske, garderobu, da negde otputujes povremeno, da nesto tu i tamo ustedis, da saljes decu u skolu, itd.bold 4: znaci, na tebi je izbor. ako ti se ostaje, nemogu da te izbace. "stanarsko pravo".u engleskoj nekih 19% ljudi daje preko 40% primanja na stanove, a u londonu ih je mnogo vise. i onda stede na grejanju, u sred zime idu i zavrcu radijatore ("to se placa"), stekuju na hrani, stekuju na garderobi, i sta ja znam.edit: bold 4
ok, nije bukvalno na tebi izbor i nema nikakvog stanarskog prava, radi se prosto o trzisnoj logici, ako vlasnik stana dobija redovno kiriju zasto bi te izbacivao i da rizikuje da mu neko vreme stan ostane prazan. ako kirija 2 puta kasni 10 dana, onda ce te izbaciti samo tako i to ako moze po hitnom postupku i tu nema velike brige vec samo zakoni trzista.izvini, ali meni se ucinilo da je to tvoja teorija, drzavni stanovi prave konkurenciju privatnim sa manjim kirijama tako primoravaju privatnike da spuste cenu svojih kirija. htedoh reci da to nije tacno.
Link to comment
  • Replies 382
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • palikaris

    65

  • Indy

    47

  • fonTelefon

    36

  • adam

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

ne znam sta smatras stanarskim pravom. na koliko dugo sad imas ugovor, i pod kojim uslovima moze sadasnji gazda da te izbaci iz stana?kolko sam procitao ovde do sada, ne moze da ti dize rentu (drzava regulisala zakonom), cene su relativno niske u odnosu na ostatak evrope (isto drzava regulise), ako jos i ne moze da te izbaci iz stana dok god uredno placas rentu, onda eto, to je to.
Netačno, netačno i netačno. Gazda može da ti diže rentu ako za to ima razloga (recimo svi dodatni radovi na objektu uvećavaju njegovu vrednost i to može da se iskoristi kao osnova za podizanje rente, povećanje troškova oko objekta se odražavaju na rentu itd); ono šta je Amelija rekla je da je država banovala tzv. "stepenastu rentu", koja je mogla pre da se nađe u ugovorima, a koja je predviđala paušalno povećanje rente svake naredne godine unapred, a bez da se unapred zna razlog povećanja. A te dve stvari nisu iste. Od 2008/2009, kako su počela prva finansijska podrhtavanja, podizanja cena su postala barem u mom kraju (a i drugde prema informacijama mojih poznanika) baš popularna. Zbog toga sam i ja prošle godine promenio stan, jer je gazda u roku od tri godine digao rentu sa 760€ na somića. I posle je bio problem naći drugi stan, jer skoro da ih i nema - cirka 6 meseci intenzivnog traženja mi je trebalo da nađem prvi stan za koji je koliko toliko prihvatljiv sa pozicija kvaliteta i novca. Pazi, nema stanova - NEMA. I još sam bio srećan, jer par drugih poznanika nisu uspeli tako brzo i lako da se snađu. Ima dranja, ima varanja, uzeo sam davno još pravno osiguranje protiv stanodavaca - ne zato što je ovde tako sve roza, lepo i bajno, nego zato što mi je trebalo. U zakonu o stanovanju u DE ima takođe rupa i začkoljica koje znaju samo ljudi koji ovde žive. Na primer, da je jako diskriminatorski sistem ako imaš kućnog ljubimca - već u startu možeš da zaboraviš na 60-70% ponuda/oglasa.Cene ne reguliše država, nego je to pitanje ponude i potražnje; razlikuje se u Berlinu, Hamburgu, Minhenu ili Eggstein-Leopoldshafenu. Gazda može da te izbaci iz stana iako uredno plaćaš rentu - ima raznih zakonskih osnova za to, samo što se u zavisnosti od razloga i dužine tvog boravka u nekretnini daje različit rok za iseljenje odnosno koliko unapred mora da ti kaže i to eventualno može da utiče na finalno finansijsko prebijanje.Tako da ću ponoviti molbu kolege forumaša od pre - kapiramo svi mi da si u kritici situacije u UK hteo da napraviš što jači kontrast nekim drugim primerom zemlje, ali molim te (cherry on top) da preskočiš u celoj toj priči Nemačku. Šta god da ti sad izguglaš po wikipediji ili raznim eu analitičkim sajtovima, možeš to mačku o rep da okačiš, jer nisi ovde živeo. Pusti, jednostavno pusti. Drž se tog Roterdama i svog praktičnog NL iskustva.
Link to comment
U realnosti, da nisu pljackarili taj veci deo covecanstva nekoliko vekova, bili bi ko Srbija ili Rumunija, ili obrnuto, da u Srbiju ovakvu kakva je sad neko saspe 500 milijardi eura, bila bi kao UK, nikako kao Nemacka ili Svajcarska, za to je potrebno nesto vise od samih para.
Ovo je jako veliki zakljucak na osnovu samo jednog kraceg pokusaja (ne)snalazenja, i to samo u Londonu. Ali, volim ja smele mislioce.
Link to comment
molim te (cherry on top) da preskočiš u celoj toj priči Nemačku. Šta god da ti sad izguglaš po wikipediji ili raznim eu analitičkim sajtovima, možeš to mačku o rep da okačiš, jer nisi ovde živeo. Pusti, jednostavno pusti. Drž se tog Roterdama i svog praktičnog NL iskustva.
Wikipediju nisam koristio uopste. Uostalom ko te tera da citas sta pisem.
Link to comment
Ovo je jako veliki zakljucak na osnovu samo jednog kraceg pokusaja (ne)snalazenja, i to samo u Londonu. Ali, volim ja smele mislioce.
Vazno da si se ti snasao posle dvocifrenog broja godina.
Link to comment

Izvan okoline oxfordishire-a, cornwalla, devona okolina surreya ostatak je manjevise jebena rupcaga osim fantasticnih zamkova i bogatunskih imanja. birmingem nije lep ni kad sija sunce a napravili su svasta nije da se nisu trudili. dobro je covek nabo.

Link to comment

@palikarisTi si sam rekao da ti je iskustvo u Londonu bilo aprijatno i da si na kraju (posle kraceg perioda) odustao od te sheme... ja tebi ne presudjujem da si neuspesan (for all I know, mozda si najsposobnija osoba ovde).Sto se mene tice (premda nije tema), moj zivot u emigraciji je roller coaster, ne moze se olako sumirati. ;)

Link to comment
Netačno, netačno i netačno. Gazda može da ti diže rentu ako za to ima razloga (recimo svi dodatni radovi na objektu uvećavaju njegovu vrednost i to može da se iskoristi kao osnova za podizanje rente, povećanje troškova oko objekta se odražavaju na rentu itd); ono šta je Amelija rekla je da je država banovala tzv. "stepenastu rentu", koja je mogla pre da se nađe u ugovorima, a koja je predviđala paušalno povećanje rente svake naredne godine unapred, a bez da se unapred zna razlog povećanja. A te dve stvari nisu iste. Od 2008/2009, kako su počela prva finansijska podrhtavanja, podizanja cena su postala barem u mom kraju (a i drugde prema informacijama mojih poznanika) baš popularna. Zbog toga sam i ja prošle godine promenio stan, jer je gazda u roku od tri godine digao rentu sa 760€ na somića. I posle je bio problem naći drugi stan, jer skoro da ih i nema - cirka 6 meseci intenzivnog traženja mi je trebalo da nađem prvi stan za koji je koliko toliko prihvatljiv sa pozicija kvaliteta i novca. Pazi, nema stanova - NEMA. I još sam bio srećan, jer par drugih poznanika nisu uspeli tako brzo i lako da se snađu. Ima dranja, ima varanja, uzeo sam davno još pravno osiguranje protiv stanodavaca - ne zato što je ovde tako sve roza, lepo i bajno, nego zato što mi je trebalo. U zakonu o stanovanju u DE ima takođe rupa i začkoljica koje znaju samo ljudi koji ovde žive. Na primer, da je jako diskriminatorski sistem ako imaš kućnog ljubimca - već u startu možeš da zaboraviš na 60-70% ponuda/oglasa.Cene ne reguliše država, nego je to pitanje ponude i potražnje; razlikuje se u Berlinu, Hamburgu, Minhenu ili Eggstein-Leopoldshafenu. Gazda može da te izbaci iz stana iako uredno plaćaš rentu - ima raznih zakonskih osnova za to, samo što se u zavisnosti od razloga i dužine tvog boravka u nekretnini daje različit rok za iseljenje odnosno koliko unapred mora da ti kaže i to eventualno može da utiče na finalno finansijsko prebijanje.Tako da ću ponoviti molbu kolege forumaša od pre - kapiramo svi mi da si u kritici situacije u UK hteo da napraviš što jači kontrast nekim drugim primerom zemlje, ali molim te (cherry on top) da preskočiš u celoj toj priči Nemačku. Šta god da ti sad izguglaš po wikipediji ili raznim eu analitičkim sajtovima, možeš to mačku o rep da okačiš, jer nisi ovde živeo. Pusti, jednostavno pusti. Drž se tog Roterdama i svog praktičnog NL iskustva.
nyc i sf su zato keva ali istresu te iz gatja dok te prime za stanara. kako ih krpite na kraju ce biti ipak radi suprotno od plavusa pali u svicu i laksativburg
Link to comment

Dobro, znači generalni zaključak je - Englezi su pukli ko zvečka, odnosno pukli bi samo da nije "pljačkanja" od pre 200-300 godina? Jebemumater, kud se nije Callaghan setio to da im objasni 1979-te, nego je morala Thatcherka da im ukaže gde leže sve te silne pare...a da, onda su ponovo krenuli u pljačku. Alex Salmond bi se verovatno složio sa tim.

Link to comment
u uk ti podizu rentu kad im se cefne, ugovor potpisujes obicno na 6 meseci do godinu dana, mogu da te izbace prakticno kad god hoce, samo ti daju one month notice da se iselis, ~50% svega sto zaradis ti ode na stan koji je realno u jadnom stanju u budjavnom kraju, i treba ti sat vremena do posla (al ajde, ovo poslednje je do velicine grada).
Identicna situacija u Australiji. Za 4.5 godine koliko sam ovde nijedanput se nije desilo da stanarina nije uvecana naredne godine.Ovde ne samo da drzavu boli uvo za balon nekretnina, vec ga ona i dalje stimulise preko poreskog sistema iako je Sidnej sada nakon Hong Konga i Vankuvera najskuplji grad na svetu.Kako je to radilo: uzmes kredit sa varijabilnom kamatom, izdas stan kao investment property, sve bankovne kamate dobijes nazad preko povracaja poreza koji si platio plus mozes da povratis troskove popravki i odrzavanja stana. Onda nakon povracaja svih uloga prijavis kiriju koju si dobio od stanara i to se oporezuje 0-40% (u zavisnosti od ukupnih primanja). Sacekas preko godinu dana i onda mozes taj stan da prodas i platis samo oko (cini mi se) 15% poreza na kapitalnu dobit, a stopa rasta cene je u proseku godisnje bila 20-30% u tom `zlatnom` (za vlasnike) periodu. Razliku stavis u dzep. To je sve dovelo do jednog od najvecih balona na svetu.Ko je ucario tokom 2000-2010 ucario je, sada kada smo blizu pucanja (po svemu sudeci) ja se ne bih usudio da se okusam sa investicijom u nekretninu.
Link to comment
Izvan okoline oxfordishire-a, cornwalla, devona okolina surreya ostatak je manjevise jebena rupcaga osim fantasticnih zamkova i bogatunskih imanja. birmingem nije lep ni kad sija sunce a napravili su svasta nije da se nisu trudili. dobro je covek nabo.
Jedan facepalm.Jesi li nekad dogurao do west country, delova Jorksira (recimo York), degde je JMS je takodje lep (ne znam koliko je zanimljiv)? Ako se uzaim Cornwall kao parametar, sta fali Severnom Velsu i Snodoniji?A sa druge strane, kad se izadje iz centra Oksforda, izavn ring road, to je krs nevidjen.Birmingem je dno, to stoji.
Link to comment
Dobro, znači generalni zaključak je - Englezi su pukli ko zvečka, odnosno pukli bi samo da nije "pljačkanja" od pre 200-300 godina? Jebemumater, kud se nije Callaghan setio to da im objasni 1979-te, nego je morala Thatcherka da im ukaže gde leže sve te silne pare...a da, onda su ponovo krenuli u pljačku. Alex Salmond bi se verovatno složio sa tim.
200 300? jel si siguran? da nije 50-60? a od tada su konstantno u nekim krizama i raspadima sistema, uz kratke periode normalnosti, ne duze od 10tak godina. a tacerka im pomogla do jaja, ko nama dinkic. cuj, tacerka da im ukaze, hahahahaha
Link to comment
Identicna situacija u Australiji. Za 4.5 godine koliko sam ovde nijedanput se nije desilo da stanarina nije uvecana naredne godine.
Meni nije nikada bila uvecana za ovih 12 godina u UK - ali mozda je to zato sto ja ne zivim u Londonu. :unsure:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...