Jump to content
IGNORED

Doom is upon UK also (split DOOM IS UPON US)


fonTelefon

Recommended Posts

sto? jel postoje housing cooperatives i non-profit public housing ili ne? izmisljam?
pa to postoji i u uk. i svi koji imaju council ili housing association stanove placaju neke sitne sitne kirije, imaju mogucnost vrlo povoljnog otkupa i ne mogu izgubiti stanarsko pravo dok su zivi.evo ti sajt ako zelis da apliciras http://www.cityoflondon.gov.uk/services/housing-and-council-tax/housing-advice-and-homelessness/council-housing-advice/Pages/Applying-for-council-housing.aspx
Link to comment
  • Replies 382
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • palikaris

    65

  • Indy

    47

  • fonTelefon

    36

  • adam

    22

Top Posters In This Topic

Posted Images

ima u londonu, inclusionary housing se zove ta sema gde privatni developer mora 30% stanova da napravi kao non-profit. kazem, problem je sto su jako lose locirani, tipa u bermonsdeju ili west ham-u, 15-20 minuta peske do najblizeg metroa, i isto toliko do najblize prodavnice, odseceni od ostatka grada, sto ih grade privatni developeri a ne drzava ili opstina pa se stedi na materijalu, i generalno se odvoji 30% najlosijih stanova u zgradi za to (stanovi u prizemlju, bez terase itd.), i sto, posto su trzisne cene abnormalno visoke, su i ti stanovi su skuplji nego sto bi trebalo (stan koji je na trzistu 1000 ovde je 800-850 funti). ipak to nije isto kao kad public sector direktno gradi stanove, pa se ne opterecuju profitom od prodaje, nego prave zgrade sa sirokim hodnicima, prostranim sobama, lepo orijentisanim i osvetljenim, i na dobrim lokacijama. u nl takvih stanova ima i u centru grada, kao sto je bilo u londonu ranije (na primer, onaj brunswick je gradjen kao council flats, barbican isto, trenutno medju najskupljim stanovima u gradu, bas zbog ovih kvaliteta, a to moze da se postigne samo kad drzava gradi pa ne razmislja o profitu). po nekim UN kriterijumima, na housing ne bi trebalo da odlazi vise od 25% family income, da bi imao normalan zivot, odnosno da ne bi morao da se odrices drugih osnovnih stvari tipa hrana, grejanje, odeca, obuca, skolovanje dece, itd. u londonu to ne postoji, na housing ide 50% vecini, i zato mislim da su, i ako nominalno bogatiji od ostatka evrope, realno siromasniji.

Link to comment

to nije tacno. developerima je stalo da grade stanove koje ce moci da prodaju. tako da grade i na dobrim lokacijama, a ako ne mogu da dodju do placa na dobroj, grade i na losim. a i sta ti to znaci sto pises? mislis da korisnici socjalnih stanova treba da zive iskljucivo na najboljim lokacijama , a za one koji kupuju stanove za svoj novac dobri su i oni na losim lokacijama? mislim, u svim delovima londona gde ljudi zive, neko zivi. ako ti stanovi nisu dovoljno dobri za 'council tenants', onda mora da su dovoljno dobri za one koji sami placaju punu cenu?

Link to comment
e da, nemacka ima vise od polovine stanova u razlicitim formama javnog vlasnistva, gde dobijas stanarsko pravo, slicno kao nekada kod nas, i zivis za male pare u super stanovima, cesto gradjenim po vecim standardima nego sto grade private developers. isto to imaju i holandija, svedska, svajcarska, austrija (75% stanova u becu je public housing), i uglavnom sve te razvijene centralno- i zapadno-evropske zemlje. I to nije nikakav social housing, nego bukvalno skoro sve kategorije stanvonistva (osim najbogatijih naravno) mogu da apliciraju i dobiju te stanove na koriscenje. placas netrzisnu rentu, koja treba da pokrije odrzavanje zgrade i prakticno nista vise. I sto bi onda kupovao stan, ako mozes da iznajmljujes za 150-200 evra mesecno lep stan na lepom mestu, a zasticen si zakonom tako da ne mogu da te isele dok si ziv, a u vecini slucajeva i tvoja deca mogu da naslede stanarsko pravo?UK je imala prilicno veliki javni stambeni fond do 90ih, kada su odlucili da je to neefikasno i brutalno privatizovali sve, pa sad imaju ove probleme o kojima pricamo, da stanovanje postaje nedostupno sve vecem broju ljudi.
sto? jel postoje housing cooperatives i non-profit public housing ili ne? izmisljam?
Ček, ček - ova dva posta nisu uopšte ista. Da, postoje u većim gradovima poneki verein ili volkswohnung organizacija koja se brine o socijalnim slučajevima ili neka organizacija za određenu vrstu beamtera (kao što su kod nas bili vojni ili policijski stanovi). Negde nema ni to.Ali da je više od polovine stanova u javnim vlasništvima, da se dobija stanarsko pravo kao nekada kod nas, da se to prenosi na decu i da živiš u super stanovima za male pare po 150-200€ i da tako žive svi koji ne spadaju u najbogatije (tj da to nije social housing) - onda da, smatram da si se blago rečeno najeo bunike. Ne znam odakle vadiš te podatke, ali mislim da bi mogao da im se zahvališ na dosadašnjoj saradnji i nađeš neki drugi izvor. Plus ono da ne mogu da te isele dok si živ pride. Edited by Razzmatazz
Link to comment

vise od polovine stanova koji se rentaju su kooperative ili public housing, izvini, nisam bio precizan. ne svih, nego svih koji se izdaju. a samo malo iznad 40% ljudi zivi u svom stanu, vecina iznajmljuje, u nemackoj konkretno.na primer, imas podatke ovde: http://www.housingeu...2 EN web2_1.pdfhttp://www.unhabitat...licationID=3220Picture 3.pnge sad, to su procenti na nacionalnom nivou. ako gledas samo velike gradove, u kojima i zivi vecina ovih sto rentira (na selu i malim gradovima vecina ljudi zivi u svojim kucama po pravilu), i u kojima postoji problem sa housing affordability, onda procenat ljudi koji rentiraju ide cak i preko 80% u nekim gradovima, tipa berlina. a naravno, non-profit housing, public rental i cooperatives su tu koncentrisani, njih nema na selu.Picture 4.pngPicture 5.pngprva kolona je % homeownera, druga renters, treca "other". to je odavde: http://www.unhabitat...licationID=1125evo i o housing affordability:

In 2009, 12.1 % of the EU-27 population lived in households that spent 40 % or more of their equivalised disposable income on housing (see Table 1). The proportion of the population whose housing costs exceeded 40 % of their equivalised disposable income was highest for tenants with market price rents (25.6 %) and lowest for persons in owner-occupied dwellings without a loan or mortgage (5.8 %).The EU-27 average masks significant differences between Member States: at one extreme there were a number of Member States where a relatively small proportion of the population lived in households that had housing costs in excess of 40 % of their disposable income, notably Cyprus (2.4 %), France (3.4 %), Malta (3.5 %), Luxembourg (3.7 %), Slovenia (3.9 %), Ireland (4.0 %), Estonia and Finland (both 4.4 %). At the other extreme, almost one quarter of the population in Denmark (24.4 %) and Greece (22.1 %) spent more than 40 % of their equivalised disposable income on housing, well above the next highest shares recorded in the United Kingdom (16.3 %) and Romania (15.5 %).
http://epp.eurostat....sing_statisticsobrati paznju da je UK na dnu, negde u rangu rumunije, a malo bolji od grcke i danske (ovo me cudi za dansku). a UN definicija pristupacnog stanovanja je ovo:
commonly used criterion of affordability is that housing expenses should not exceed 25 per cent of householdincome. In the United States of America, the figure is a little higher, “HUD defines ‘affordable housing’ as a home which costs less than 30 percent of a family’s income, in either rent or a monthly mortgage”
http://www.unhabitat...licationID=1125sto znaci da je uk u teskom qurcu, ko sto i tvrdim od pocetka.
Link to comment
prvi pogled na tabelu mi govori da je u nemackoj 42% owner-occuped, a oko 45% privat rent, a skoro ceo ostatak od 3% social rental
na tabeli za nemacku cooperative nisu odvajali od private housinga iz nekog razloga, zaboravio sam i to da kvotujem:
Therefore, as Chart 1 above is based on official classifications ofdifferent tenures, in some countries cooperative housing is notpresented as a distinct tenure although housing cooperatives areactive in the country (for instance in Austria, Germany, Hungary,Italy, Spain, Ireland, and Portugal)1 .
Link to comment
prvi pogled na tabelu mi govori da je u nemackoj 42% owner-occuped, a oko 45% privat rent, a skoro ceo ostatak od 3% social rental
uk statistika kaze da svoju gajbu/kucu 66% stanovnistva, social rental je 17,5% a privatno iznajmljuje stanove 16,5% populacije. ja ne bih to nazvao propascu.
Link to comment
vise od polovine stanova koji se rentaju su kooperative ili public housing, izvini, nisam bio precizan. ne svih, nego svih koji se izdaju.
To sto je public housing ne znaci da se radi o stanovima na super lokacijama za 200 evra. Ovde gde sam, ogroman broj stanova je u vlasnistvu gradske firme za izdavanje, ali se svi izdaju po potpuno komercijalnim uslovima. Jedina prednost je sto ti nikad ne dizu rentu kad jednom udjes u stan (doduse to je mozda tako uvek, nemam puno iskustva) - zato strada onaj koji udje posle tebe. Drezden je recimo takvu firmu pre par godina privatizovao, pa su se evo ove godine setili da su se zajebali. Slicno tvojim pricama iz Engleske. Nemacka svakako u poredjenju sa Srbijom jeste izrazito socijalna drzava, ali ne treba da preterujes.
Link to comment
prvi pogled na tabelu mi govori da je u nemackoj 42% owner-occuped, a oko 45% privat rent, a skoro ceo ostatak od 3% social rental
a što liči i na realnost<matematički_terorista> (bwt 55% ;)) </matematički_terorista>
Jedina prednost je sto ti nikad ne dizu rentu kad jednom udjes u stan (doduse to je mozda tako uvek, nemam puno iskustva)
E ovo zavisi od slučaja do slučaja, pri čemu sam primetila drukčije tendencije u drukčijim gradovima.Npr moj prvi stan, živela sam tu skoro 6 godina, gazda za to vreme nijednom nije podigao cenu, a kad sam otišla, sledećima je izdao za nešto više novaca. Kad smo izašli iz drugog stana (u istom gradu) nakon 3 godine bez menjanja cene, a sledeći su stradali samo tako :DA u Berlinu npr specijalno naglase kao super stvar da nema "Staffelmiete" (tj to podizanje cene svake godine) => većina stanova to ima.
Link to comment
To sto je public housing ne znaci da se radi o stanovima na super lokacijama za 200 evra.
+1bas pogledao danas, trenutno stanovi kakvi bi meni odgovarali kod njih kostaju od 1050 do 1600 evra. ovaj u kome sam sada placam 1100 a dosta je bolja lokacija od njihovih.edip: :isuse: za racunanje :Dinace Staffelmiete je zabranjen, ako te ne mrzi da se ganjas sa gazdom po sudovima, ne moras mu platiti nikad... bez obzira sta u ugovoru pise. kao sto se vise i ne mora renovirati stan, ako si u njemu proveo vise od tri godine. Edited by aram
Link to comment
To sto je public housing ne znaci da se radi o stanovima na super lokacijama za 200 evra. Ovde gde sam, ogroman broj stanova je u vlasnistvu gradske firme za izdavanje, ali se svi izdaju po potpuno komercijalnim uslovima. Jedina prednost je sto ti nikad ne dizu rentu kad jednom udjes u stan (doduse to je mozda tako uvek, nemam puno iskustva) - zato strada onaj koji udje posle tebe. Drezden je recimo takvu firmu pre par godina privatizovao, pa su se evo ove godine setili da su se zajebali. Slicno tvojim pricama iz Engleske. Nemacka svakako u poredjenju sa Srbijom jeste izrazito socijalna drzava, ali ne treba da preterujes.
to za 200 evra ima u holandiji, social housing, eno pola centra roterdama su takvi stanovi. i to je za sirotinju, tipican social housing. za te stanove u gradskom vlasnistvu, pitanje dal se oni izdaju po komercijalnim cenama ili, posto ih ima mnogo, jednostavno spustaju cenu privatnicima na neki kolko tolko realan nivo. ako public stan kosta 500 evra mesecno, a takvih stanova je 50% svih koji se rentiraju, onda privatnik moze da stavi 600, al nemoze bas 1500. svedjani to rade, public homeowners (te razne agencije) svake godine dogovore cene sa union of tenants (kao neki sindikat stanara), i posto su vecina, privatni rentijeri po prirodi stvari moraju da prate te cene, nemogu da divljaju i da prave sumanute profite. Edited by palikaris
Link to comment

Prokomentarisao sam samo da je pola rentiranih stanova u Nemackoj public housing na nivou dobijanja stanarskog prava. To prosto nije tacno. Ne znam kako je u celoj Nemackoj (jer jeli nisam ziveo u celoj), ali iako firma koja je u vlasnistvu grada/drzave/ne znam tacno drzi ogroman broj lokacija u gradu (a i jedan je od najvecih investitora pride), radi se o stanovima koji se izdaju kao i u bilo kojoj drugoj agenciji. Cene su iste, ako ne i vece: vidi aramov primer.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...