Jump to content
IGNORED

Antijudaizam i antisemitizam - filozofsko-semanticke, istorijske i druge perspektive


Yoda

Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Lord Protector

    17

  • Prospero

    12

  • Indy

    11

  • Gandalf

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Posebnost Jevreja je u prosečno višem IQ u odnosu na druge narode. Iz te činjenice proizilaze sve ostale. Znam da se mnogi neće složiti sa tim, ali je to činjenično stanje. Dovoljno je pogledati broj nobelovih medalja, kao i uspehe u skoro svim oblastima ljudskog duha i stvaralaštva. Lista je impresivna. Ne postoji drugo logično objašnjenje.
Slow, kako god stajala stvar sa Aškenazi IQ (a stoji vrlo sumnjivo), postoje mnoga logična objašnjenja za uspeh Jevreja u nauci i umetnosti, koja nemaju nikakve veze sa (naslednim) IQ-om. Tako da ti tvrdnja prosto ne stoji. Edited by Syme
Link to comment
bre slow, narod knjige. nista im drugo nije bilo ostalo.
To, plus povratna sprega izmedju obrazovanja i ekonomskog uspeha. Jevrejski imigranti iz Istocne Evrope, zbog persekucija i zabrane posedovanja zemlje, dolazili su uglavnom iz urbanih sredina (a samim tim su bili obrazovaniji od proseka), plus su imali upravo one karakteristike koje su bile potrebne rastucoj americkoj industriji na pocetku XX veka, pre svega iskustvo u proizvodnji tekstila, sto je doprinelo brzom usponu na drustvenoj lestvici, a to je onda jos vise povecalo njihov nivo obrazovanja.
Link to comment
Slow, kako god stajala stvar sa Aškenazi IQ (a stoji vrlo sumnjivo), postoje mnoga logična objašnjenja za uspeh Jevreja u nauci i umetnosti, koja nemaju nikakve veze sa (naslednim) IQ-om. Tako da ti tvrdnja prosto ne stoji.
pa daj neko drugo objašnjenje, da ga vidimo.
Link to comment

Pa Kim ti je već ponudi jedno, a Radagast dopunio. Imaš i na vikiju koji sam ti linkovao:

The Talmudic tradition [edit]After the destruction of the Second Temple in 70 CE, Jewish culture replaced its emphasis on ritual with an emphasis on study and scholarship.[18] Unlike the surrounding cultures, most Jews, even farmers[citation needed], were taught to read and write in childhood. Talmudic scholarship became a leading key to social status.The emphasis on scholarship came before the Jews turned from agriculture to urban occupations. This suggests that premise #3 of Cochran et al. has the causal direction backward: mastery of written language due to the Talmudic tradition may have made the Jews well suited for financial and managerial occupations at the time when these occupations provided new opportunities. Similar cultural traditions continue to the present day, possibly providing a non-genetic explanation for contemporary Ashkenazi Jews' high IQs and prevalence in intellectual fields.[3]
Edited by Syme
Link to comment
Pa Kim ti je već ponudi jedno, a Radagast dopunio. Imaš i na vikiju koji sam ti linkovao:
Pa upravo je inteligencija uzrok činjenice pravilnog izbora ciljeva i metoda a ne obrnuto. Izbor bi onda bio stvar slučajnosti, a nje ovde nema, jer se obrazac izbora ponavlja svuda na svim meridijanima gde su živeli Jevreji i u svim vremenima . Nemoguće ga je objasniti spoljašnjim faktorima koji ne uzimaju složenu evolucionu dinamiku koja je determinisana genetskom uslovljenošću. Jevreji su istorijski gledano izuzetno zatvorena genetska grupa. I forsirali su tu genetsku zatvorenost vekovima složenim običajnim i religioznim mehanizmima, kao i strogim pravilima koji su nametnuti zajednici. Nije inteligencija došla out of air. Pobogu. Edited by buffalo bill
- znam da se prenelo u quotu, samo malo pažljivije sa RL podacima
Link to comment
Pa upravo je inteligencija uzrok činjenice pravilnog izbora ciljeva i metoda a ne obrnuto. Izbor bi onda bio stvar slučajnosti, a nje ovde nema, jer se obrazac izbora ponavlja svuda na svim meridijanima gde su živeli Jevreji i u svim vremenima . Nemoguće ga je objasniti spoljašnjim faktorima koji ne uzimaju složenu evolucionu dinamiku koja je determinisana genetskom uslovljenošću. Jevreji su istorijski gledano izuzetno zatvorena genetska grupa. I forsirali su tu genetsku zatvorenost vekovima složenim običajnim i religioznim mehanizmima, kao i strogim pravilima koji su nametnuti zajednici. Nije inteligencija došla out of air. Pobogu.
pa nisu jevreji hive mind da na tajnim sastancima biraju ciljeve i metode pa se onda podele u strelce. ja bih dodao jos nesto: biti u grupi i biti izvan nje istovremeno jeste dobar materijal, imho, za razvoj intelektualnih sklonosti. kao spinoza.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

btw, sada sam bacio pogled na listu jevreja dobitnika nobelove nagrade pa mi se cini da jevreji zaglupe cim se vrate u izrael. ili je, sto bi badju reko, izrael zemlja sa najmanje jevreja?Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment
pa nisu jevreji hive mind da na tajnim sastancima biraju ciljeve i metode pa se onda podele u strelce.ja bih dodao jos nesto: biti u grupi i biti izvan nje istovremeno jeste dobar materijal, imho, za razvoj intelektualnih sklonosti. kao spinoza.
Ne radi se o ''tajnim sastancima na kojim se biraju ciljevi i metode'' već o sistemu vrednosti unutar zajednice koji je kodifikovan vekovima i koji je izuzetno strog prema članovima. Evolucioni psiholozi bi ga nazvali uspešnom evolucionom strategijom. Edited by slow
Link to comment
btw, sada sam bacio pogled na listu jevreja dobitnika nobelove nagrade pa mi se cini da jevreji zaglupe cim se vrate u izrael. ili je, sto bi badju reko, izrael zemlja sa najmanje jevreja?
Obrati paznju i na hronoloski faktor: pre 19 veka, odnosno emancipacije i pokreta jevrejskog prosvetljenja, Jevreja ima vrlo malo medju vrhunskim naucnicima i misliocima (izuzetaka naravno ima). Paradoksalno za tezu o naslednoj grupnoj inteligenciji, inteligencija Jevreja je pocela da se ispoljava upravo u trenutku kada je, prema sociobiolozima, razvoj civilizacije ponistio prirodnu selekciju i doveo do pocetka opadanja prosecnog IQ-a.
Link to comment
Ne radi se o ''tajnim sastancima na kojim se biraju ciljevi i metode'' već o sistemu vrednosti unutar zajednice koji je kodifikovan vekovima i koji je izuzetno strog prema članovima. Evolucioni psiholozi bi ga nazvali uspešnom evolucionom strategijom.
kakve veze imaju sistem vrednosti i genetika? da ne govorimo da su jevreji vise puta bili na ivici istrebljena bas usled tih kulturnih vrednosti a da su jevrejski intelektualci dvadesetog veka karijere pravili na nesigurnosti veze izmedju zajednice i pojedinca. benjamin, arent, frojd... ako nista drugo jevrejsko pitanje jeste bilo evropsko pitanje dvadesetog veka zato sto zapravo nikakve veze sa genetikom nije imalo.btw, toliko je spanaca poreklom iz porodica koje su promenile veru da bi spanija trebalo da ima najveci broj stand up komicara i nobelovaca u evropi :DSent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

mene uvek plaši fetišizovanje nekakvih jevrejskih posebnosti (zatvorenost, prirodna inteligencija, držanje zajedno...), bilo koji da je emotivni predznak-

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Obrati paznju i na hronoloski faktor: pre 19 veka, odnosno emancipacije i pokreta jevrejskog prosvetljenja, Jevreja ima vrlo malo medju vrhunskim naucnicima i misliocima (izuzetaka naravno ima). Paradoksalno za tezu o naslednoj grupnoj inteligenciji, inteligencija Jevreja je pocela da se ispoljava upravo u trenutku kada je, prema sociobiolozima, razvoj civilizacije ponistio prirodnu selekciju i doveo do pocetka opadanja prosecnog IQ-a.
Počela je da se ispoljava onda kada joj je u modernosti bilo dozvoljeno da se ispoljava (pristup univerzitetima, umetničkim radionicama, svetovnim školama). Do tada je bila getoizovana i usresređena na religiozne teme, trgovinu i zanatsko majstorstvo.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...