Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

 
zašto bi te lagali? jedino što mi se čini da ga na Kosovu zovu birjan, a ne birjani. inače, meni je jelo bezveze. verziju bez mesa prave u Makedoniji, zovu ga spanać - tava.
 
nego, mene to fascinira, taj odjek Indije i Dalekog Istoka u kuhinji Balkana. Osim birjanija, na primer, na jugu Srbije tradicionlano se - i dan danas - pravi pita koja se zove samsa, a nastala je kao neka daleka verzija indijske (persijske?) samose. odatle joj i ime, to mi pričali Vranjanci dok sam sam se davio u njihovoj samsi prelivenoj nekim belolučenim kiselim mlekom
A što misliš da je "sletelo" direktno iz Indije? Možda je "presedalo" negde?
[emoji12]



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Ne mislim da je sletelo. Kapiram, Osmanlije i sve to, ali opet, to su hiljade kilometara, u ono vreme, i uticaji koji su se ukorenili među običnim ljudima, pod istim imenima. Fascinantno, bar meni. 

Edited by banatjanin
Link to comment

eh... hercegovci sve sto se lagano dinsta zovu pirijan (ono sto precani zovu cuspajz) a dinstanje jw pirjanje. nije daleko od birjanija. osobito ako dodam da se u pirijan uvek doda bar shaka rize pri kraju kuvanja da upije sokove. bilo koja povrcka da se dinsta, obicno na luku (nema veze da li je s mesom il bez) postaje jelo kad se u to pri kraju ubaci shaka rize - i sve je pirijan. pa tako imamo pirijan od patlizdzana, mahuna (boranije), prase (praziluka) i tako redom...

 

nije baz vraga. 

Link to comment
12 minutes ago, adam said:

eh... hercegovci sve sto se lagano dinsta zovu pirijan (ono sto precani zovu cuspajz) a dinstanje jw pirjanje. nije daleko od birjanija. osobito ako dodam da se u pirijan uvek doda bar shaka rize pri kraju kuvanja da upije sokove. bilo koja povrcka da se dinsta, obicno na luku (nema veze da li je s mesom il bez) postaje jelo kad se u to pri kraju ubaci shaka rize - i sve je pirijan. pa tako imamo pirijan od patlizdzana, mahuna (boranije), prase (praziluka) i tako redom...

 

nije baz vraga. 

 

 

Link to comment

jeste. par godina kasnije pita justin prvi justinijana velikog jeli sinovac shta bi sa onim jelom shto baba pravila josh u nishu, jedu li persijanci, jedu li indusi? :hihi:

sent from bubamoto

Link to comment

@host, znam da si ozbiljan i znam da ta komunikacija mogla imat dva smera, shto da ne.

al jache od mene, shta cu, prashtaj :hihi:



u prilog jelu, za vecheru ladno je mnogo bolje od svezeg, da znate. dakle vegetarijanska varijanta proshla, momak jedino tvrdi da sam izmislila ime i prichu :D

sent from bubamoto

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...