Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

Jedan od (ukupno pet) prošlogodišnjih odlazaka u restorane bio je ručak u Miam-Miamu, kada smo naleteli na indijski meni. Pored predjela, ako se dobro sećam pilećih kuglica sa sosom od kardamona, za glavno jelo odabrali smo jagnjeći kari sa cveklom, uz pirinač naravno.
Kari je bio perfektan! Najpre, očekivao sam intenzivnije prisustvo cvekle, koje je ipak bilo vrlo umereno i pre ostalog otkrivala ga je boja mesa. Samo meso meko, a kari bogat egzotičnim ukusima, znalački začinjen.
Porcija nije izgledala prevelika, ali na kraju smo je i sin i ja jedva savladali. Od dezerta sam odustao, iako volim njihove dezerte, a on se ipak odlučio za nešto lakšu varijantu od uobičajene Miam-Miamovu dekompoziciju Pavlove koja je poslužena poput voćne salate sa puslicama.

 

Danas se jeo jagnjeći kari.
Ideja kojom sam se vodio je bila da se postigne taj zapamćeni efekat savršeno pripremljenog mesa i da se pored većeg broja egzotičnih začina izbegne vulgarnost prezačinjenog jela.

Počeo sam na maslinovom ulju uz dodatak krupnijih komada (kako bih kasnije mogao da je odstranim) masnoće, koju sam odvojio od mesa tokom sečenja.
Na masnoću sam redom dodavao sitno seckano povrće: najpre srednju glavicu crvenog luka, pa čim je krenuo da menja boju dodao beli luk i đumbir, onda pola crvene paprike i jednu malu šargarepu i na kraju jednu cveklu (prethodno skuvanu!), veličine da stane na dlan.
Nakon toga meso i redom suvi začini: slatka crvena paprika, zrna bibera (beli, crveni crni), korijander, kari, cimet, kim, mleveni crni biber i na kraju posolio.
Sve vreme umerena vatra, uz mešanje.
Nakon što meso otpusti masnoću i promeni boju vreme je za nalivanje vodom i zatvaranje šerpe poklopcem. Kuva se dok meso ne omekne, uz nadgledanje, nalivanje vodom po potrebi i povremeno mešanje.

 

Posluženo sa basmati pirinčem sa Himalaja iz Lidla, kuvanim sa limunom.

 

Pre karija, čorba (potaž) od celera. Na puteru propržio (bez boje) povrće tanko sečeno na polumesece da omekne: celer koren i stabljike, jedan mali krompir, srednju glavicu crnog luka, jedan praziluk, so i biber, nalio vodom, izblendirao i poslužio sa listovima celera i lomljenim lešnicima.


Za salatu komorač, blago začinjen solju i biberom, uljem i sa malo limuna.
Za dezert kadaif spremljen pre dva dana.
Žeđ gasimo limunadom.

 

y4m-8nVOkHrK2cg8DcnKHSUOFixTkGNUeUX9-8d2y4mNx4XAvg1GiWT-agPUWIlCdfC_NiLdXEpD5KIv

y4mc0ZL7dBa8sPWSLZUP7ZP1Y0cvey-jWc7LFvUG

y4mwKvUEWp4Q-VqPTcKUIz31a9nHTNzrexko6xLty4mLnnfFRvkLaOweBnY8DJvel2o4kgacwPxNcOqL

  • +1 5
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...