Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

Code Unknown.

Možda najblaži Haneke al maestralno ispovezane priče sa naslovom.

 

Jules and Jim.

Kao vrhunski književni klasik.

 

A sad je vreme za tv verziju Fanny and Alexander. Prvi put kada sam ga gledao bacio me je na dupe, obećava isto posle prve epizode.

  • +1 1
Link to comment

Groktanje i brundanje Gustav Adolfa me podsetilo na Christiana iz Festena pa rekoh ajd da ispoštujemo ritual - Festen na svake 2-3 godine.

Pomera ko i prvi put. Vinterberg je razbio sa tim filmom, treba ga puštati oko božića na nacionalnoj tv.

  • +1 3
Link to comment
On 28.11.2015. at 18:47, Mil@n said:

npr da se on iskobeljao i izlupao im glave nekom macolom, krv šikne u kameru, sve 5.

 

Nekim čudom naletjeh na ovaj film neku noć na Cinestaru i poslije nađoh ovo:

 

Spoiler

DVD/Blu-ray releases include an alternate "revenge ending", jokingly referred to as "John Wick 2 ending" by director Eli Roth. In the scene, Evan is planning to have his revenge by tracking down Genesis and Bell via a mobile app Pet Tracker (the women take Evan's dog near the end of the film). Roth felt the scene resembled a slasher movie so it was cut.

 

U svemu drugom se slažem s tobom. Ovo je najgori film koje su moje oči vidjele unazad ohoho, želim da se izmisli tehnologija kojom bi mi Eli Roth vratio vrijeme potrošeno na ovo sranje.

 

Uglavnom, nakon samo šest godina se priključujem sranju po filmu. :D

Link to comment

Cabeza De Vaca (Nicolas Echevarria, Mex, 1991)

 

Film je nastao po motivima autobiografskih zapisa španskog konvkistadora Alvara Nuneza Cabeza de Vaca, koji opisuju njegovo višegodišnje lutanje po terra incognita nakon brodoloma ekspedicije (dvadesetih godina XVI v.) čije je bio član. Koliko sam uspeo da ispratim, film se ne drži doslovno faktografije, verujem ni literarnog predloška (nepoznat mi je), niti je snimljen sa takvim ambicijama, već reditelj ovo putešestvije uzima za osnovu kako bi plasirao snažnu poetsku viziju.

 

Film počinje na kraju ove osmogodišnje odiseje: na mestu gde se gradi katedrala i gde susrećemo preživele kojima sunarodnici Španci dele čistu odeću.

 

Pre toga, bio je brodolom i preživele zatičemo na splavu, poput Žerikoove Meduze, u očajnom stanju i dramatičnim scenama. Splav će se narednog dana nasukati na nepoznatu obalu.

 

Image gallery for Cabeza de Vaca - FilmAffinity

 

Dalje putovanje biće obeleženo stradanjima, smrti, kanibalizmom, susretima sa domorocima, mističnim iskustvima bolesti i isceljenja.

 

Cabeza De Vaca -- Szenenbild Stock Photo - Alamy

 

Stil filma je naturalistički, režija disciplinovana, vođena čvrstom rukom.

Dominiraju arhetipske slike i osnovni prirodni elementi: voda, pesak, blato, vatra, vetar, stena, kamen, zemlja, prašina, dim...

Zvuci jednako tako: šum talasa, udar vetra, pucketanje vatre. Muzika je uglavnom diskretna, ali kada treba ekspresivna i snažna, posebno u scenama koje prate rituale.

 

image.jpeg.9b92b5c5596205e67f9654c3aa3c1708.jpeg

 

Dijalozi su svedeni, gotovo da izostaju. Ljudi ili ćute, ili se snažno oglašavaju, pri čemu je to često i urlik!

 

Carlos Aguilar on Twitter: "Bertha Navarro just talked about Guillermo del  Toro being the makeup artist in "Cabeza de Vaca," a landmark film she  produced and where the two met. Del ToroTop Ten Movies about IndiansEste jueves, Cabeza de Vaca

 

Višegodišnjem lutanju je kraj kada preživeli očajnici na horizontu ugledaju španske vojnike.

 

image.jpeg.f84d02cc3946183b625036186ca8e51b.jpeg

 

Povratak među zemljake za jedne je ponovo prilika da hrane pohlepu izmišljenim pričama o gradovima sa kućama i ulicama optočenim zlatom, o nesvakidašnjoj moći indijanskih afrodizijaka i zlatnim telima indijanskih žena.

Za De Vacau povratak među sunarodnike donosi sudar sa realnošću koja nije više njegova: domoroci su zatvoreni u kaveze, pretvoreni u roblje i njihov život ne vredi ništa! Njegov put bio je put potpune transformacije da u očaju viče "Je li ovo Španija!"

 

Fragmente ovog filma sam već sigurno gledao ranije na TV-u, slike su toliko upečatljive da ih je nemoguće zaboraviti, ali čitavog filma se ne sećam. Intenzivno i fizičko i duhovno iskustvo!

Film će završiti gotovo antologisjkom scenom prenošenja ogromnog srebrnog krsta uz zvuke vojničkog marša.

 

Cabeza de Vaca, Nicholas Echeverria. [1991]: CineShots

 

 

Edited by Ras
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Koliko samo cemer filmova u poslednje vreme, na celu sa Klint Istvudom i onim pobacajem od Soprana...sinoc odgledao vestern Old Henry, krenuo obecavajuce, pa malo stucao i onda se pretvorio u mlake spagete. Cvrc. Steta dobrih njuski i solidne fotografije.

old-henry-2021-movie-american-netflix-am

Link to comment

Vidim da su Ruxin i Mil@n vec pominjali Under the Silver Lake. Meni se jako dopao. Bilo da se gleda iz ugla paranoidnog sizofrenicara ili kao breakup story, sve mu je dobro. Atmosfera, zagonetke, kodovi, Riley Keough :heart:, horor elementi sa Owl Woman (brrrrr) kao suicide simbolika, David Yow kao Homeless King (ili policajac u nekim interpretacijama :)), pa i sam Garfield je okejiš. Scena sa Songwriterom kao metaforom za pop kulturu, koja je zapravo potpuno nebitna kad prodješ buntovne godine, pa fenomenalno.

 

Jebiga, sad moram da gledam i 'It Follows'. 

  • Wub 1
Link to comment

Losing Ground (1982)

https://m.imdb.com/title/tt0084269/

Emancipovani crni par na raskršću svojih potraga za užitkom.

 

Don't Look Now (1973)

https://m.imdb.com/title/tt0069995/?ref_=nv_sr_srsg_0

Košmar jedan.

 

Knife In The Water (1962)

https://m.imdb.com/title/tt0056291/?ref_=nv_sr_srsg_0

Prvi put gledao prvi dugometražni film Polanskog. Remek delo. Kamera, fotografija, priča, dijalozi, simboli, soundtrack :hail: i to sve u prvom filmu.

Dva ovna na vodi mi odzvanjalo u ušima zbog jedne scene u kojoj se ovan spominje.

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Mos said:

Vidim da su Ruxin i Mil@n vec pominjali Under the Silver Lake. Meni se jako dopao. Bilo da se gleda iz ugla paranoidnog sizofrenicara ili kao breakup story, sve mu je dobro. Atmosfera, zagonetke, kodovi, Riley Keough :heart:, horor elementi sa Owl Woman (brrrrr) kao suicide simbolika, David Yow kao Homeless King (ili policajac u nekim interpretacijama :)), pa i sam Garfield je okejiš. Scena sa Songwriterom kao metaforom za pop kulturu, koja je zapravo potpuno nebitna kad prodješ buntovne godine, pa fenomenalno.

 

Jebiga, sad moram da gledam i 'It Follows'. 

 

i dalje sam pomalo opsednut tim filmom, od svega što je izašlo u poslednjih par godina verovatno film o kojem sam najviše čitao i razmišljao.

 

naleteo sam prošle godine na odličan i dosta opširan tekst na nekom opskurnom blogu, ali izgleda da ga nisam bookmarkovao, a ne da mi se da ga opet nadjem. nije recenzija nego ono više celebration i deep dive...ako slučajno znaš o čemu pričam podeli, ako ja naletim podeliću.

Edited by Pokojni Ruxin
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...