Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

pre godinu dana izasao je joker. 

sad imamo ekipu histericnih, labilnih, mentalno obolelih, provilegovanih, jednoumnih, beskicmenih ljudskih nakaza koje paradiraju po kongresu, portlandu, sijetlu.  

 

mali dzokercici dobili svojih pet minuta. i opet, bilo je neophodno da bi se drustvo mrdnulo iz limba.

Link to comment

Tenet...

 

Verovatno jedna od najbriljantnijih ideja u istoriji filma.

 

Šta više i Nolanovoj izvedbi iste teško da se može naći mana. No, baš u tome i leži problem. U samoj doslednosti izvedbe.

 

Osnovna premisa filma je mogućnost postojanja obrnute entropije i posledično, obrnutog vremenskog toka. Tokom čitavog filma pratimo simultano, dve toka priče - jedan, hajmo reći, klasični, i drugi, koji ide u obrnuto vremnskom i kazualnom smeru. I tu, makar ze mene lično, nastaje problem. Naš um radi šematski, uvežban je da prati i postupa po raznoraznim dublje ili pliće usvojenim obrascima koje smo stekli tokom bivstvovanja. 

 

Verovatno najsnažnije usađen od svih je o kauzalnosti u linearnom vremenskom toku. Dakle, naš um je naučen i duboko, duboko istreniran da ide od uzroka ka posledici, od sadašnjeg trenutka ka budućem. I tu dolazi do problema. Nolan se ovde poigrava uzrokom, posledicom i vremenom. Sam koncept koji nam pruža je moguće shvatiti, više puta tokom filma se prilično plastično i detaljno objašnjava. Dakle, premisa sama po sebi  je razumljiva.

 

Problem dolazi kada to shvatanje treba inkorporirati u svoj subjektivni doživljaj onoga što se dešava na filmskom platnu, iz razloga, što se mozak odnosno um sve vreme bori protiv nametnutog mu koncepta jer mu je jednostavno neprirodan. Još bolje reći, uvrnut. Baš taj osećaj sam imao tokom čitavog filma. I zbog toga, u čitavom tom procesu trpi sam "doživljaj" filma kao celine, umetničkog dela, jer (makar kod mene lično, a voleo bih i druge da čujem) distrakcija koja dolazi od samog koncepta/zapleta proizvodi toliko "bele buke" da taj pozadinski "šum" u dobroj meri zaglušuje ono što je Nolan želeo da kaže. 

 

Teško je uživeti se, teško je identifikovati se sa likovima, zbog tog neprestanog odvraćanja (opet napominjem to je moj lični utisak, moguće da ga neko drugi neće imati), gledanje ovog filma više me podsetilo na posetu nekoj galeriji gde posmatram izložbu nekog avangardnog umetnika i pokušavam da stvorim neku konekciju sa delima koja su izložena.

 

Kad ovo izađe i na netu, svakako me čeka ponovno gledanje i pokušaj hvatanja svega izgubljenog.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...