Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

6 minutes ago, Gylfi Pleasure said:

Nightcrawler jede Džokera za užinu.

 

+milijardu

 

ja uvek preporučujem nightcrawlera svima koji misle da je žoker nešto posebno, jer kontam ako tako misli treba definitivno da gledaju bolje anti-hero character studies :)

Link to comment

Može i na onaj "Warning" topic o filmovima koje je rijetkost vidjeti na TV, ali RTS3 nedjeljom u 18h uz pomoć Japan Foundation pušta filmove iz zlatne ere japanskog filma (pedesete godine XX vijeka) - prošle sedmice je bio film Mizoguči Kenđija "Raspeti ljubavnici" a ove "Kako nas voda nosi" (Floating weeds - Ukikusa) majstora Ozu Jasuđira, lika specifične rediteljske tehnike. Em sjajne kopije, em se teško nalaze a bogami su i rijetko na TV. I idu samo u jednom terminu.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Nightcrawler je film bez greške. Osim njegove ultra sposobne naucibezmuke montaže video materijala, 'ladno ne možeš pronaći nešto da ne štima. Onaj Riz odigrao sporednu za oskara

Link to comment

Razzia (1955)

 

https://www.imdb.com/title/tt0048543/

 

Prebirajući po davno narezanim diskovima naletih na ovaj francuski noar koji sigurno nikada nije prikazivan u SFRJ, videćete i zašto (iako na imdb.com stoji  "bukvalni" srpski naziv Potera za drogom). Prikazan je deo pariskog podzemlja koji se bavi krijumčarenjem, preradom, distribucijom droge. Ono što je zanimljivo je da raw opijum istiže vozom iz socijalističke Jugoslavije a vrlo je znakovit i izbor novina u kojima je upakovana droga. :D Sjajna fotografija, klasična za ovaj žanr, iznenađujuće dosta nasilja, i odlična muzika. 

 

1.png.1d8a8deea7493c0118fe7af3d7ccfeb6.png2.png.e5597c758d74f3136c1cd3130586f9ab.png

  • +1 3
Link to comment

Valley of the Gods (2019)

 

U vreme u koje Indijanci protestvuju protiv moćne korporacije koja istražuje mogućnost eksploatacije urana sa svete indijanske zemlje prepliću se sudbine plejade likova.

Najpre, korporacijom upravlja najbogatiji čovek na svetu Was Tauros (Malkovich) iz kuće koja se poput Diznilendovog zamka izdiže sa vrha stene i do koje je moguće doći specijalnim liftovima, ili putem, poput žene koja dolazi u limuzini u obliku zmije (trejler). No, osim scene u kojoj Taurosa zatičemo ispred brojnih monitora sa geografskim toponimima širom sveta, ovaj multimilioner kao da se ne bavi biznisom. Naprotiv, u kući organizuje koncerte sa izvođačima postavljenim ispod slapova, iz katapulta kreiranog po Leonardovim crtežima izbacuje skupoceni RR Phantom, igra tenis na mermernom podu svoje palate, a dvori ga stari batler koji mu je i prvi čovek od poverenja (Keir Dullea) i u kući okuplja ljude naoko nepovezanih sudbina. Pisac (Hartnett), doveden da bude biograf, koji prolazi kroz težak period rastanka sa suprugom, žena (Berenice čistadesetka Marlohe) koja prodaje svoje telo da sakupi novac za parnicu u kojoj bi povratila sina, par mladih Indijanaca koji ne može da dobije dete...

 

U filmu se neće desiti mnogo više od onog što sam ovde napisao, ili što se u trejleru može videti, pa ipak sam ostao vezan i sa nestrpljenjem čekao novo poglavlje (kako je film već podeljen), a nakon gledanja osetio ispunjenim.

 

Na dva mesta sam pronašao poređenje sa Arizona Dream, ovde i ovde Spominjem zato što sam u nekom trenutku i sam imao nejasnu asocijaciju na ovaj Kusturičin film, koji nikada nisam gledao, osim neke slučajne fragmente tu i tamo.

 

Ako ništa, film se može gledati zbog stilizovanih scena, povremene vizualne raskoši i odlične originalne muzike.

 

 

 

Edit: zaboravih ocenu! e^2

 

Edited by Ras
Link to comment

La cinquieme saison (2012)

 

https://www.imdb.com/title/tt2298820/

 

Ne mogu da verujem da mi search foruma daje 0 rezultata. Kako ovo niko ne spominje?

Iznenađujuće je kako su u ovom filmu veoma teške teme prikazane na vrlo jednostavan način, bez mnogo reči. Pretenciozno bi bilo za režisera reći da je belgijski Tarkovski, ali bogami... Koliko mogu da iskopam na imdb, ekologija je bila pivotalan pojam za prethodna dela, a ovde se gradi na tome i ide još dalje. 

Dakle: selo u ravnici živi svojim učmalim, ritualizovanim životom, bezvremeno, ciklično, uvek isto. A onda dođe vreme za "obred". Avaj, stvari ne krenu onako kako treba. Drvena lomača nikako da se zapali a nakon tog neuspeha kokoške prestanu da nose jaja, krave ne daju mleko, zasejano seme nikako da proklija, ništa od sunca, zelenila, rasta. 

 

Ovo je film koji govori slikama. On ne priča priču. On gradi svoj unikatni svet, uvlači vas u njega, Fotografija sa "gothic filterom" je spektakularna.  Velika je šteta što ne postoji blu-rej rip nigde.

 

Jedini "nedostatak" mi je nešto što se u stvari i ne nalazi u filmu- ako je neko čitao onu Heseovu pripovetku o vraču i njegovom sinu, problem ovog filma je što nije imao slično rešenje, iako završetak i ovakav kakav jeste nije loš, ali bi bio čista desetka da je heseovski. 

 

1.png.26428779db3053f291de58a58c4087d9.png2.png.99220fe22c01efa9ed6125e59a6ccaa9.png3.png.70cba1c5780c8872431052127fb09cfa.png5.png.0689c9616c72f6e6a59b2a1cc65d42d7.png

 

P.S. Može se naći na KG-i i na secret-cinema a ako nekoga zanima, pošaljite pp, mogu ga dignuti na neki host.

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...