Jump to content
IGNORED

Šta vozite?


nesha taxista

Recommended Posts

  • 4 months later...

drugarica kupila mazdu cx5 i danas sam je vozila. odlican auto a sedista samo sto te ne masiraju. udoban, stabilan, lak za voznju, velika ogledala sa strane, pregledan, ne cuje se. zaboravila da ga iskljucim kada sam izasla. preporuke.

Link to comment
  • 1 month later...

Naš šesti član porodice otkucao 200,000 km. 20,000 km za godinu i po koliko je kod nas. Sipaću mu flašu viskija u rezervoar. Iščukan dibrano na parkingu u poslednja dva meseca, izgreban šibljem al draži nego ikada <3

Link to comment
  • 3 months later...

Evo poduzhe izvjesce, kontam da ce nekome biti intersantno: nakon kineskog PC-a, kineskog telefona, kineskog cekica, i kineske cetke za WC solju doslo je vrijeme da kupim i kineski auto :-) 

 

spacer.png

 

spacer.png

Iako nije dizajniran, niti sklopljen u Kini, Volvo je jedan od Geely OUR-a, iako jos uvijek furaju taj neki skandinavski fazon. Doduse, da nije bilo Kineza da ulete sa lovom i preuzmu ih od Forda, lako se moglo desiti da ih zadesi sudbina rahmetli SAAB-a. Srecom nije, tako da smo od proslog vikenda ponosni vlasnici XC90 T6 R-Design sa Polestar optimizacijom sto znaci da motor od 2.0 litre, uz turbo i  kompresor (supercharger), ima ECU optimiziran da proizvede 330 KS/243 kW, sto mu daje ~ 6.4 sekundi od 0-100 km/h i prosjecnih 11 l/100 km po gradu sto je za auto od dvije I po tone prilicno impresivno.

 

Posto je auto uglavnom za suprugu, a ona je htjela crossover/SUV na pocetku smo razmatrali razlicite plug-in hybrid opcije. No, ispostavilo se da ja za nas to tzv. "worst of both" slucaj  - niti imamo elektricni automobil sa pristojnim radijusom, niti malu benzinsku potrosnju (klimatski uslovi, teske baterije) plus kompleksnost 3-u-1 sistema (baterija i elektricni motor sa svojom "getribom", sistem regenarativnog kocenja i punjena baterija, plus SUS motor i njegov mjenjac) od toga smo brzo odustali.

 

Nakon toga, vratili smo se na "tradicionalne" SUV opcije i onda je jedan od "takticko-tehnickih uslova" od nadredjene komande supruge bio SUV sa 7 sjedista te je onda  izbor bio suzen na novi Mercedes GLE, Audi Q7 i Volvo XC90. Mercedes je bio moj favorit, ali posto je tek izbacen u velikoj je potraznji i uveliko precijenjen,. Jos je u prvoj godini svaki model prepun felera, pa smo ga otpisali, iako je najljespsi i sa svemirskim dizajnom. Tako da su finalisti bili Q7 i XC90. U korist Q7 je bilo to sto ima opciju sa 6-cilindricnim motorom od 3 litre, a u korist XC90 elegantniji dizajn. Iako je taj 3.0 motor fantastican, na kraju je presudio emotivni faktor, i to sto se Volvo cini prakticnijim i jeftinijim za odrzavanje. Tu prije svega mislim na prostor i komfor kabine, kao i to da Q7 nema rezervni tocak, vec koristi tzv. run flat gume. To je samo po sebi problem jer suzava opcije na samo par proizvodjaca, a takodje je problem sto Audi ima "ugradjenu" gresku na ovjesu koja uzrokuje ubrzano habanje guma: u prosjeku 20k milja i moraju nove gume, a jedan set je oko $1,500.

 

S druge strane, ni Volvo se ne moze podiciti narocitom pouzdanoscu, tako da smo uzeli dodatnu garanciju pa smo pokriveni 8 godina i 100,000 milja. Auto ima standardan set opreme za taj motor i trim level (R-Design), uljucujci kozna sportska sjedista, tockove od 20 cola, polu-autonomni sistem voznje (sam parkira, drzi pravac, staje, krece, koci i drzi odstojanje u gradu i na autputu), plus dodatne opcije koje su nam bile vazne: grijana prednja i zadnja sjedista, te grijanje na volanu i spoljnim retrovizorima. Takodje ima i jednu opciju koja nam je potpuno bespotrebna, a to su carbon fiber inlays, umjesto standardnog aluminija (za razliku od Audija, gdje nije aluminij, vec plastika).

 

Stvar koja cini razliku od Audija je napredniji tech (doduse dolazeci 2020 Q7, kao i trenutni Audi A8/A6/Q8 vjerovatno sustize Volvo), jer ima centralni touch-screen koji je uz vec standardni navigacija - telefon - multimedia centar ujedno i kontrolni centar za vozilo koji uz vec pomenute funkcije sluzi za kontrolu grijanja i sve glavne postavke. Uz to ima i App centar koji ima Yelp, WikiLocation, Google, Weather, TuneIn, Pandora i Spotify applikacije. Takodje, auto dobija over-the-air upgrades za firmware i apps, kao Tesla. To se moze uz ugradjeni modem i posvecenu SIM karticu, ili da se auto zakaci na neku Wi-Fi mrezu.

 

Ono sto me brine, je donekle ono sto me je brinulo i prije 4 godine kad sam ga prvi put razmatrao , iako su 4 godine serijske proizvodnje dovele do toga da se glavni nedostaci otklone. Tako je jedna od glavnih falinki otklonjena: karike na klipovima su popustale i dolazilo je do havarije motora. Srecom, Volvo sad koristi isti SUS motor za sve modele koji se prodaju u Americi (opcije su samo sa turbom, ili sa turbom i superchargerom), pa su time poboljsanja i optimizacija dizajna ubrzane.

 

Kako bilo, sad je nas pa se nadamo da cemo ga cerati sledecu deceniju dok ne zazivi potpuna elektrifikacija :-)

 

 

Jos par fotografija skinutih sa sajta prodajnog salona:

Spoiler

untitled0.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

 

Link to comment
8 hours ago, Peter Fan said:

karike na klipovima su popustale i dolazilo je do havarije motora.

 

Keine problem, her Mića razbuši cilinder na 2. specijalu i teraš k'o nov.

 

Sad stvarno, ovaj deo o rešavanju problema nisam razumeo - jesu li konstrukcijski rešili zayeb, ili taj motor više nije ni u ponudi?

Link to comment

@Peter Fan  najbolji izbor od ta tri....mada ja ga sad ne bi kupila zbog jebene kine

 

q7 je totalno opasan auto. moj brat i par prijatelja su imali i vrlo brzo vracali, od otkazivanja kocnica do totalnog kolapsa auta u sred voznje, verovatnoca da ce neko sranje da te strefi sa tim autom je bas velika. 

 

mercedes nikad nije bio moj tip, mada sto sam starija, skroz su mi okej ovi novi suv i kockica (ne znam koji je model). 

 

da li si imao mazdu c nesto 9? sve ima to sto volvo ima, touch screen i druge strvari

 

 

anyway, sa srecom! :)

Edited by mustang
Link to comment
drugarica kupila mazdu cx5 i danas sam je vozila. odlican auto a sedista samo sto te ne masiraju. udoban, stabilan, lak za voznju, velika ogledala sa strane, pregledan, ne cuje se. zaboravila da ga iskljucim kada sam izasla. preporuke.
Moja Mazda će na prvi recall servis u svojoj karijeri, ali ne zamjeram. Dosad je sve bilo 5
Link to comment
3 minutes ago, Roger Sanchez said:
On 20.7.2019. at 20:34, mustang said:
drugarica kupila mazdu cx5 i danas sam je vozila. odlican auto a sedista samo sto te ne masiraju. udoban, stabilan, lak za voznju, velika ogledala sa strane, pregledan, ne cuje se. zaboravila da ga iskljucim kada sam izasla. preporuke.

Moja Mazda će na prvi recall servis u svojoj karijeri, ali ne zamjeram. Dosad je sve bilo 5

 

jel to samo tvoja ili sve cx5? da joj kazem da ide? i u vezi cega je?

Link to comment
 
jel to samo tvoja ili sve cx5? da joj kazem da ide? i u vezi cega je?
Svi dizelaši od 2013 do 2018. Rumunji prijavili da se čađa nakuplja na usisnom ventilu, što ga može zablokirati i zaustaviti motor usred vožnje
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...