Jump to content
IGNORED

Šta vozite?


nesha taxista

Recommended Posts

:lolol:

Bando! 

 

Reneov auto disko unutra :D

----

 

Kako vam odgovara taj polozaj, ne razumem... :huh:.. It's not you, it's me. 

Edited by mustang
Link to comment
  • 9 months later...
  • 2 weeks later...

Prosli vikend mi trebao rent-a-car na jedan dan i uzeo Mitsubishi Outlander PHEV (plug-in electric/gasoline hybrid).

 

Spoiler

20220108-103115910-i-OS.jpg

 

Outlander po sebi je tipican predstavnik japanskog dizajna koga uopste ne volim (sa izuzetkom Mazde), tako da necu puno o tome, vec cu da napisem par utisaka o PHEV aspektu, jer mi je ovo bio prvi put da vozim PHEV (klasicne hibride kao Prius sam vozio i to je drugacije iskustvo).

 

Vec sam to govorio i ponavljam se, ali mislim da je izuzev veoma uskog seta uslova PHEV koncept promasaj. Ti uslovi su da zivis u toplom kraju gdje ima mnogo sunca, da imas solarne panele na kuci i da ne vozis auto vise od 25km dnevno. 

 

Nisam kopao specifikacije za Outlander, ali ovaj koji sam ja dobio je bio na ~ 4/5 pune baterije, odnosno 13 milja radijusa. Osim ako je baterija na ispod 1 milje radijusa i ako nije ukljucen Sport mode, default je eletricni pogon.

 

Dobro: pri normalnoj voznji, ubrzanje je daleko bolje nego u SUS rezimu i za auto ove tezine i aerodinamike je bilo impresivno. Zvuk elektro motora pri ubrzavanju, i linearno ubrzanje je bas intersantna stvar i to mi se jako svidjelo. Takodje, regenaritvno kocenje puni bateriju kao i kod klasicnih hibrida. I to je dobrim aspektima kraj (izuzev onih specificnih uslova koristenja koje sam spomenuo na pocetku).

 

Neutralno do dobro: auto je tih, ali do ~100 km/h nema velike razlike, jer je i SUS motor tih i buka od guma i vjetra ga ionako pokriva, a u svakodnevnom koristenju rijetko se ide preko 100 km/h. No, OK svejedno maleni plus pogotovo od 0 do 60 km/h.

 

Loshe do razocaravajuceg: implementacija/algoritam za prebacivanje iz elektro u SUS (i obrnuto) je bez veze, pogotovo kad je baterija ispraznjena. Na radijisu od 1 milje, auto pali SUS motor i regenaritivno puni bateriju i onda na 2 milje gasi SUS, pa onda milju vozis na struju, pa onda ponovo SUS i tako u krug. Nisam kopao po podesavanjima, moguce da ima nacin da se to podesi drugacije, ali defult je los po meni. Kad jednom predje na SUS rezim, trebalo bi da ga ostavi barem da napuni 15-ak % baterije, a ne da ga stalno sjecka. Dalje, implementacija grafike energetskih prenosa je tamo gdje je Toyota bila prije 15 godina, samo sto je sad ekran u boji, a ne monokromatski kao sto je Prius imao. Ali, u smislu korisnosti i obilja informacija gotovo ni korak unaprijed. Iako to nije od sustinskog znacaja, u doba kad svi auti pocinju da lice jedan na drugog, Mitsu je propustio sansu da se diferencira i da napravi nesto sto dolikuje godini 2022.

 

Putpuni promasaj: PHEV kao takav, ali to sam vec rekao, pa da ne idem dalje.

 

Evo par slika - primjetite da nema stanardni mjerac obrtaja, vec mjerac iskoristne snage.

 

Spoiler

spacer.png

Svjetloplavi dio je kad se baterija puni, zeleni je kad auto vozi na bateriju, a plavi je kad radi SUS motor.

 

Grafika prenosa energije

 

Spoiler

spacer.png

Grafika punjenja i praznjena baterija

Spoiler

spacer.png

 

  • +1 2
Link to comment

Oba 2.0 dizeli sa 140ks, A4 je 2007. a Kuga 2009.

Uzeo u zameni oba za skuplja kola i prijatno sam iznenadjen za ovih par meseci koliko ih vozim. Audi je mali iznutra ali posto sam mahom sam ili s jednom osobom koristim onu dugacku sinu da pomerim sediste skroz nazad i ugodim svojim dugim nogama, dok je kod Kuge to mozda i najveca mana, ta kratka sina pa drzim noge pod 90 stepeni. Sto se tice snage i potrosnje oba dobra, Audi nekim cudom prosek ispod 6 litara kombinovano sa mnogo gradske voznje a Kuga ipak vise zbog tezine ali podnosljivo. Mada jedva cekam da opravim ovog C4 1.2 turbo benzinca 2015. pa da se vozim ko covek, mrzim ovaj traktorski zvuk dizela. 8d405b8f698084f6ad9dc3e1716fcf05.jpg4e9fd52bcbb7ecf5f8a5e2879aaf1ae7.jpg5ef6988c6db5fae5462e4199b68b6511.jpg

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

Link to comment

Uzeo ga jeftino sa navodno jednim sjebanim klipom a uopste nije bilo to nego prijavljuje sve vreme nesto vezano za slab pritisak goriva, uglavnom je ok pa onda nekad padne pritisak i upali se check engine lampica, upadne u safe mod i nece preko 2000 i kusur obrtaja. Probali lokalni majstori dve polovne pumpe visokog pritiska, dva regulatora pritiska, dizne, bobine, svasta sto je vezano za tu gresku P0087 ali jok. Juce sam ga ostavio u ovlascenom servisu MS Auto u Pancevu, trazio sam da mi apdejtuju softver pa da vidimo da li ce to nesto promeniti jer navodno problem sto se u motornom racunaru trazi oktanska vrednost 110 pa su smanjivali sa svakim apdejtom za balkansko trziste zbog loseg goriva, tako nekako... Nisam uopste optimista, auto je sa 3 klipa a presao 180 000, njima je to kriticna kilometraza vec, bice drama.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...