Jump to content
IGNORED

Econ&Fin What's Up


MayDay

Recommended Posts

3 hours ago, Anduril said:

 

Domacinstvo sa stamparijom novca. Zato se sada i deficiti u EZ generalno smanjuju jer vlade nemaju kontrolu nad ECB. 

Ranije su Francuska i Italija trandicionalno stampale i tradicionalno imale visu inflaciju od recimo Nemacke da bi pokrile fiskalne deficite.

A inflacija naravno na kraju pogadja prvo siromasne. 

 

Samo toliko.

 

Mislim, nije da se ne slazem sa tobom, samo se nakonstresim na tu analogiju tako popularnu a koja je odraz jezive simplifikacije.

Link to comment
On ‎12‎.‎03‎.‎2019 at 0:50, Budja said:

 

Da, samo od tih faktora, ali nekako si zaboravio 1 vazan. Pomenuo ga je Anduril, sa sve distributivnim posledicama.

 

image.png.590a2fc94e6004b9c18ce79b21cb9ebf.png

 

 

Hoce li ovima stati?

Evo 10 grckih godina je proslo, ocekujemo tih 15 grckih godina.

 

To sto se deficit smanjuje ne znam tacno sta znaci - jos uvek je deficit, pa tako jedno 40 godina.

 

No da se vratimo na pocetak: Drzava nije domacinstvo jer:

a) stampa novac, pa moze inflatornim porezom da se izvlaci

b) domacinstva imaju neki ciklus i zivotni vek, drzava nema, otuda rast GDPa  i demografija, tj. ocekivanja su daleko duza nego kod domacinstva

c) drzava uvek na rapolaganju ima daleko vece resurse: ako bi se radilo neko konsolidovano racunovodstvo sa sve aktivom drzave, tesko da ce da bude tu neki negativan kapital. Debt/GDP odnos je kao odnos duga prema prihodima. Uvek ima sta da se rasproda.

 

 

 

 

 

Tačno sam znao da će neko da okači USA, a svi znamo da je to poseban slučaj neuporediv sa drugima. Ali ni kod njih ne ide stalno na gore vrti se poslednjih godina oko 100% GDP. Što je još važnije kreditori nekako imaju poverenje da će im dug biti vraćen, nemam pojma zašto.

 

Što se tiče Grčke, njihova muzika je stala 2010:

In April, after publication of GDP data which showed an intermittent period of recession starting in 2007,[79] credit rating agencies then downgraded Greek bonds to junk status in late April 2010. This froze private capital markets, and put Greece in danger of sovereign default without a bailout

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_government-debt_crisis#2010_revelations_and_IMF_bailout

 

Oprošteno pola duga i upumpan ogroman novac. To jeste bio bankrot.  

 

Možeš i 400 godina da voziš deficit i da ga pokrivaš zaduživanjem, revolviraš kredite, sve dok možeš da zaradiš dovoljno da dugove vraćaš. Dakle na kraju balade možeš da trošiš samo zarađeno, ali možeš da trošiš unapred(krediti).

 

a)može da štampa novac ali tim novcem ne može da vraća eksterne dugove. Tako jedino vara svoje stanovništvo i to je isto kao da smanji plate i penzije ili poveća poreze. Šarene papiriće zovemo novac dok imaju pokriće u robi/uslugama. Kad toga nema onda su samo šareni papirići (videti pod Venecuela recimo.

b)ovo je naravno tačno, i analogija države i domaćinstva je veoma gruba i ima ogromnih razlika ali je jedno zajedničko: ne možeš beskonačno da povećavaš dug kako bi pokrivao budžetski deficit. U protivnom svi bi živeli u zemlji dembeliji.

 

c)Ima daleko veće resurse ali nema beskonačne i svemir je kažu konačan mada pričaju i da se širi. Videćemo.

 

Ja zaista ne znam šta pokušavaš da dokažeš. Ako je da država može da pravi tolike godišnje deficite koji joj konstantno povećavaju udeo duga u GDP i to bez posledica, mislim da je to uzalud. Ako pogledaš istorijski videćeš da su to rolerkosteri, periodi kada ovaj udeo raste pa onda opada i tako dalje. Onda bi svi to radili i ne vidim zašto bi se ozbiljni ljudi mlatili sa  ovim Balanced budget amendmentima kad mogu lepo da usvoje politiku udri pope selo plaća.

Link to comment

Ili dok stampas novac preko QE pa kupujes drzavne obveznice i tako smanjujes kamate na dug ili ga cak oteras negativno, sto se desilo u Japanu.

Doduse to lose utice na stednju i uopste unistava pravilno rasporedjivanje ulaganja u privredu, nestaje kapitalizam,. ali kada dodjes na 100+% BDP postoje prioriteti.

Eno Amerikanci placaju na kamate skoro kao ceo vojni budzet i to ce samo da raste.

 

Grcka je pukla jer su im kamate porasle. A kako su porasle, pa vise politika nego li ekonomija eno primer Italije, Berluskonija i sta se posle Berluskonija desavalo.

Zasto Grcke nije usla u QE program ECB?

 

The European Central Bank isn’t buying Greek bonds until there are details on debt measures;

https://www.cnbc.com/2017/06/13/greek-bonds-could-feature-on-ecb-balance-sheet-just-not-now.html

 

Link to comment
2 hours ago, Luther said:

 

Tačno sam znao da će neko da okači USA, a svi znamo da je to poseban slučaj neuporediv sa drugima. Ali ni kod njih ne ide stalno na gore vrti se poslednjih godina oko 100% GDP. Što je još važnije kreditori nekako imaju poverenje da će im dug biti vraćen, nemam pojma zašto.

 

Što se tiče Grčke, njihova muzika je stala 2010:

In April, after publication of GDP data which showed an intermittent period of recession starting in 2007,[79] credit rating agencies then downgraded Greek bonds to junk status in late April 2010. This froze private capital markets, and put Greece in danger of sovereign default without a bailout

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_government-debt_crisis#2010_revelations_and_IMF_bailout

 

Oprošteno pola duga i upumpan ogroman novac. To jeste bio bankrot.  

 

Možeš i 400 godina da voziš deficit i da ga pokrivaš zaduživanjem, revolviraš kredite, sve dok možeš da zaradiš dovoljno da dugove vraćaš. Dakle na kraju balade možeš da trošiš samo zarađeno, ali možeš da trošiš unapred(krediti).

 

a)može da štampa novac ali tim novcem ne može da vraća eksterne dugove. Tako jedino vara svoje stanovništvo i to je isto kao da smanji plate i penzije ili poveća poreze. Šarene papiriće zovemo novac dok imaju pokriće u robi/uslugama. Kad toga nema onda su samo šareni papirići (videti pod Venecuela recimo.

b)ovo je naravno tačno, i analogija države i domaćinstva je veoma gruba i ima ogromnih razlika ali je jedno zajedničko: ne možeš beskonačno da povećavaš dug kako bi pokrivao budžetski deficit. U protivnom svi bi živeli u zemlji dembeliji.

 

c)Ima daleko veće resurse ali nema beskonačne i svemir je kažu konačan mada pričaju i da se širi. Videćemo.

 

Ja zaista ne znam šta pokušavaš da dokažeš. Ako je da država može da pravi tolike godišnje deficite koji joj konstantno povećavaju udeo duga u GDP i to bez posledica, mislim da je to uzalud. Ako pogledaš istorijski videćeš da su to rolerkosteri, periodi kada ovaj udeo raste pa onda opada i tako dalje. Onda bi svi to radili i ne vidim zašto bi se ozbiljni ljudi mlatili sa  ovim Balanced budget amendmentima kad mogu lepo da usvoje politiku udri pope selo plaća.

 

Da drzava nije domacinstvo i da drzavni dug nije isto sto i kreditna kartica, te da analogija nema smisla. U tom smislu svemir, beskonacno i slicne asimptotske kategorije nemaju nikakvog smisla. Ekonomija su konkretni brojevi, to sto svemir nije beskonacan i sto drzava ne moze beskonacno da se zaduzuje nije dovoljno za bilo kakvu pratkticnu smislenu analogiju domacintsva i ekonomije zemlje kada se stavi u kontekst konkretnih brojki.

Link to comment
On 13.3.2019. at 12:50, pasha said:

........

Grcka je pukla jer su im kamate porasle. A kako su porasle, pa vise politika nego li ekonomija eno primer Italije, Berluskonija i sta se posle Berluskonija desavalo.

Zasto Grcke nije usla u QE program ECB?

 

The European Central Bank isn’t buying Greek bonds until there are details on debt measures;

https://www.cnbc.com/2017/06/13/greek-bonds-could-feature-on-ecb-balance-sheet-just-not-now.html

 

 

Znao sam da je u pitanju neka zavera EU i ECB protiv Grčke, nema drugog objašnjenja. Sigurno nije zato što im je javni dug narastao na 300 mlrd €,budžetski deficit na 15% GDP, a njihove obveznice dobile status „đubre“.  Ali čekaj pa Grci su EU i ECB, znači da su se zaverili protiv sebe samih. Ludilo.

Link to comment
On 13.3.2019. at 15:26, Budja said:

 

Da drzava nije domacinstvo i da drzavni dug nije isto sto i kreditna kartica, te da analogija nema smisla. U tom smislu svemir, beskonacno i slicne asimptotske kategorije nemaju nikakvog smisla. Ekonomija su konkretni brojevi, to sto svemir nije beskonacan i sto drzava ne moze beskonacno da se zaduzuje nije dovoljno za bilo kakvu pratkticnu smislenu analogiju domacintsva i ekonomije zemlje kada se stavi u kontekst konkretnih brojki.

 

Ne sećam se da sam tvrdio da su država i domaćinstvo isto, mislim da sam rekao da i država mora da se domaćinski ponaša i ne preteruje u trošenju koje ne može da pokrije iz realnih prihoda. Što su mnoge države i unele u svoj ustav:

 

A balanced budget amendment is a constitutional rule requiring that a state cannot spend more than its income. It requires a balance between the projected receipts and expenditures of the government

 

I kod mnogih imaš konkretne brojke ili formule kako to treba da izgleda. To je cela moja poenta od koje je krenula diskusija koja ovim  može i da se završi.

Link to comment
  • 7 months later...

Sad su oni gotovi, vjerovatni ce za njima i Neiman's.

---

 

Barneys Is Sold for Scrap, Ending an Era

 

It changed hands several times after that, which some said watered down its identity. In 2010, a renovation made Barneys look just like its rivals, as fish tanks and mosaics were swapped out for generic marble. Richard Perry, the former hedge fund manager, took over as the retailer’s owner and chairman in 2012, but remained hands off. He did not appear in court during the bankruptcy proceedings.

Barneys also struggled with the move to online retail, perhaps too obsessed with the mystique of its own influence to understand influencer culture. That became more of an issue as the rents on its stores soared, thanks to deals agreed to in the early part of the century.

The real answer to what caused Barneys’ ills is probably a combination of all of the above. But what is certain is that Barneys fought to the end in an attempt to keep its stores open.

https://www.msn.com/en-us/money/companies/barneys-is-sold-for-scrap-ending-an-era/ar-AAJHDUC?ocid=spartanntp

Link to comment
  • 4 months later...

u jeeeee

ja uzeo da citam winning pre koji mesec pa odustao.delovalo mi suvise kolokvijalno

pisao sam o tome na avijacijskom topiku, neki njegov protege iz ge je preuzeo boing

problem je u tome sto nijedan direktan apostol jw.a nije do sada napravio nesto veliko,cak naprotiv

 

u svakom slucaju veliki covek je bio.rip

Edited by Ravanelli
Link to comment
27 minutes ago, Ravanelli said:

u jeeeee

ja uzeo da citam winning pre koji mesec pa odustao.delovalo mi suvise kolokvijalno

pisao sam o tome na avijacijskom topiku, neki njegov protege iz ge je preuzeo boing

problem je u tome sto nijedan direktan apostol jw.a nije do sada napravio nesto veliko,cak naprotiv

 

u svakom slucaju veliki covek je bio.rip

Pa knjiga nije nista posebno, ja sam je procitao bukvalno na jednom letu SFO-ORD, ali mi je u tom trenutku bila potrebna, i legla ko shamar budali.  Problem sa JW legacy je to da je financial leverage zasjenio operational efficiency.

Link to comment
  • 4 months later...

Tesla blows past Toyota to become most valuable automaker

https://techcrunch.com/2020/07/01/tesla-blows-past-toyota-to-become-most-valuable-automaker-in-the-world/

 

  • Toyota’s annual revenue in its fiscal year (ended March 31, 2020): $275.4 billion. Net income: $19.1 billion.
  • Tesla’s annual revenue in 2019: $24.6 billion, less than one-tenth of Toyota’s revenues; Net loss: $862 million.

Da je "Zastava" znala pa da krene sa Yugo-Tesla-Pupin EV, gde bi kraj bio uz pomoc snb, fed i boj?!

Link to comment

Pumpaju pare ko ludi, sve na osnovu promises, promises... a ta Tesla koliko vec godina sljaka a gubici samo tako. Fenomen.

 

Ok, RD je expense, ne kapitalizuje se kao asset, sto uvek pogadja growth firms, ali Tesla nije bas toliko mlada i njeni proizvodi bi trebalo da daju definitivno visi profit od ovoga sto ima.

 

A i sa RD, $1.343 miliona kapitalizovano ne bi bas bili u nekom velikom plusu.

 

 

Drugim recima, cekamo kad ce da pukne.

Link to comment

Nesto ce da pukne, verovatno vecina, ali mislim  da "Tesla" prezivljava iako na daleko manjoj ceni deonica a onda bum. Koliko se secam "Amazon" je bio slicna prica dok nije unistio konkurenciju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...