Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

17 minutes ago, Moonwalker said:

 

Pa nije bas tacno. Nevazno je gde su isli u crkvu ili kafanu, na pijacu.

 

 

 

Ma ja pre svega mislim na nesrećni tviter, gde su takvi komentari redovni kad se desi neko sranje povezano sa crkvom.

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, Mil@n said:

Moram da se osvrnem na ova, izvinućete, proseravanja na temu mosta u Ovčarsko Kablarskoj Klisuri.

 

Prešao sam isti bukvalno jedno 10 puta. Nisam u životu pomislio da može da se sruši. Jednostavno, razmišljaš, nema šanse da propadne, ovo je most. Niko se ne šeta po mostu i očekuje da isti padne svaki čas, niti je u fazonu pašće sigurno. Dole je falila po koja daska, ni njih previše, ali niti se toliko trese, lupa, mrda da bi pomišljali o najgorem. Kada se pređe most od puta do druge strane, tamo je polazna tačka za više staza za penjanje na Kablar. Preko puta je i Ovčar, takođe česta meta planinara. Cela regija spada na neki način u planinarsku, pa tako nekako i taj most u tom okruženju ostavlja utisak nečega što tako treba da izgleda, nevezano za bezbednost. Nije to most negde u gradu koji spaja neke saobraćajnice pa da se očekuje ne znam kakva izrada. 

Poenta je da ljude ne treba kriviti ni u kom obliku. Pogotovu sa pričom "ja ga ne bih prešao sa 6 godina", jebote kako možete tako da serete! Neko je trebao da vodi računa o tome, da se odrede određeni testovi bezbednosti i da se most, ukoliko opasnost postoji, zatvori za javnost. Znam da je to SciFi u Srbiji, ali je još veći da 50 baba dođe do mosta i da jedna kaže "STOJ! PROPAŠĆEMO"! Msm, gimme a fuckin' break. Sa druge strane, gde je vođa puta?! Vodič, organizator? To je NJEGOV posao! Jer da sam to ja, sto puta bih se raspitao o bilo kakvom segmentu puta koji je iole nebezbedan, a kamoli prelazak preko takvog mosta kada postoji alternativa asfaltnog ulaza u Banju tipa 300 metara dalje!

 

Da skratim, nisu ljudi krivi. A vidim da se to provlači, ne ni prikriveno. Verujem da su neki od vas oprezni da spoznaju opasnost, neki očigledno i nisu. 

Mislim da je ovde ključno to koliko je ljudi bilo na mostu u isto vreme, prilično je jasno da je za takvu konstrukciju to preveliko opterećenje.

Jebiga, mora se malo razmišljati… ne mogu shvatiti takvu neodgovornost nikako.

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, napadaj said:

Ma ja pre svega mislim na nesrećni tviter, gde su takvi komentari redovni kad se desi neko sranje povezano sa crkvom.

 

Pa nije iskljuceno da neko i od tih tviterasa koji se bavi glupostima ne zavrsi u rupi, provaliji, propadne kroz nesto jednog dana. Glupost i ignorantnost su sada i na tviteru i van njega. Problem je sto ta buka zaparvo svesno napravljena da odvuce fokus od sustine.

 

Najstrasnije je sto su ovi ljudi imali alternativu da se malo zaobidje, ili autobusom ili peske ako se vozacu nije cimalo da preparkira. Bili bi zdraviji i svi na broju.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Meni su zapravo govnari iz crkve glavni krivci ovde, iako formalno-pravno nije tako. Svi su znali zašto najveći broj ljudi dolazi i prelazi taj most. Crkvi svakako nelegalna gradnja nije strana, tako da je i te kako mogla da finansira popravku tog mosta, a inspekciju rastera blagoslovom radova.

Link to comment

Ne verujem da je crkva organizovala tu turu, onaj ko je vodio te ljude je trebalo da misli o tome. Kad je već most takav, a ako vodiš ture tamo to bi trebalo da se zna, onda organizuješ prelazak po 2-3 ljudi, a ne da svi odjednom krenu preko mosta.

 

  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Mil@n said:

Moram da se osvrnem na ova, izvinućete, proseravanja na temu mosta u Ovčarsko Kablarskoj Klisuri.

 

Prešao sam isti bukvalno jedno 10 puta. Nisam u životu pomislio da može da se sruši. Jednostavno, razmišljaš, nema šanse da propadne, ovo je most. Niko se ne šeta po mostu i očekuje da isti padne svaki čas, niti je u fazonu pašće sigurno. Dole je falila po koja daska, ni njih previše, ali niti se toliko trese, lupa, mrda da bi pomišljali o najgorem. Kada se pređe most od puta do druge strane, tamo je polazna tačka za više staza za penjanje na Kablar. Preko puta je i Ovčar, takođe česta meta planinara. Cela regija spada na neki način u planinarsku, pa tako nekako i taj most u tom okruženju ostavlja utisak nečega što tako treba da izgleda, nevezano za bezbednost. Nije to most negde u gradu koji spaja neke saobraćajnice pa da se očekuje ne znam kakva izrada. 

Poenta je da ljude ne treba kriviti ni u kom obliku. Pogotovu sa pričom "ja ga ne bih prešao sa 6 godina", jebote kako možete tako da serete! Neko je trebao da vodi računa o tome, da se odrede određeni testovi bezbednosti i da se most, ukoliko opasnost postoji, zatvori za javnost. Znam da je to SciFi u Srbiji, ali je još veći da 50 baba dođe do mosta i da jedna kaže "STOJ! PROPAŠĆEMO"! Msm, gimme a fuckin' break. Sa druge strane, gde je vođa puta?! Vodič, organizator? To je NJEGOV posao! Jer da sam to ja, sto puta bih se raspitao o bilo kakvom segmentu puta koji je iole nebezbedan, a kamoli prelazak preko takvog mosta kada postoji alternativa asfaltnog ulaza u Banju tipa 300 metara dalje!

 

Da skratim, nisu ljudi krivi. A vidim da se to provlači, ne ni prikriveno. Verujem da su neki od vas oprezni da spoznaju opasnost, neki očigledno i nisu. 

Naravno da je država kriva što je onaj most u onakvom stanju i da je jedina krivično odgovorna za stradanje ljudi.

 

Ali postoji nešto što se zove i zdravorazumski "nagon" za preživljavanjem. Prelazio sam više puta slične mostove (ovaj konkretno nisam), ali nikada u velikoj grupi. Pa brate mili ti si planinar, pa si se 100 puta susretao sa tim. Neće cela grupa prelaziti rizičnu deonicu, nego u manjim grupama ili 1 po 1. Pa na onaj "mostić" (nije most nego improvizovani prelaz) ispod manastira Ćelije na Gradcu nisam zakoračio a da se nisam uverio da neko nije krenuo. Ne mora da mi kaže vodič ili neko drugi, sam vidim da je to samo daska preko vode.

 

Za manastirsku stranu priče se ne slažem, jedini komentar koji sam čuo je od one žene sa lice mesta koja je za DnevnikTM rekla da je možda Božja volja ili sl. u pitanju. Nad njom bi primenio sličnu Božju volju da je neko moj nastradao.

  • +1 6
Link to comment
8 minutes ago, Lena said:

Ne verujem da je crkva organizovala tu turu, onaj ko je vodio te ljude je trebalo da misli o tome. Kad je već most takav, a ako vodiš ture tamo to bi trebalo da se zna, onda organizuješ prelazak po 2-3 ljudi, a ne da svi odjednom krenu preko mosta.

 


Pa tako. Ili zaobidjes, sto je sigurno, sigurno je.

 

Bilo gde na kolektivnom izletu agencije u ozbiljnim drzavama se ponasaju prema onima koji idu sa njima kao prema idiotima. Ima to svoje zasto, iako nekad nervira. Jer su krivicno odgovorne.
Plus advokati i porodice bi izuli drzavu tza odstetu ako se nesto desi. 

 

A ako neko ignorise ono sto mu je receno, sam pao sam se ubio

Edited by Moonwalker
  • +1 5
Link to comment
35 minutes ago, Profesionalac said:

Naravno da je država kriva što je onaj most u onakvom stanju i da je jedina krivično odgovorna za stradanje ljudi.

 

Ali postoji nešto što se zove i zdravorazumski "nagon" za preživljavanjem. Prelazio sam više puta slične mostove (ovaj konkretno nisam), ali nikada u velikoj grupi. Pa brate mili ti si planinar, pa si se 100 puta susretao sa tim. Neće cela grupa prelaziti rizičnu deonicu, nego u manjim grupama ili 1 po 1. Pa na onaj "mostić" (nije most nego improvizovani prelaz) ispod manastira Ćelije na Gradcu nisam zakoračio a da se nisam uverio da neko nije krenuo. Ne mora da mi kaže vodič ili neko drugi, sam vidim da je to samo daska preko vode.

 

Za manastirsku stranu priče se ne slažem, jedini komentar koji sam čuo je od one žene sa lice mesta koja je za DnevnikTM rekla da je možda Božja volja ili sl. u pitanju. Nad njom bi primenio sličnu Božju volju da je neko moj nastradao.

 

Druže, pričamo o babama 60, 70, ko zna koliko godina od kojih je verovatno barem 30% nepismeno. Moja keva ima 65 nije izašla iz mog mesta, bukvalno 20 godina. Ko zna koliko njima (?) je to prvi kontakt sa nekom civilizacijom van svog uskog kruga života. 

 

Jednostavno, nemamo svi istu svest, a pogotovu ne možeš da je očekuješ od njih koji su bili na tom mostu, bukvalno je nemoguće. Kakvo crno preživljavanje, ljudi prelaze most. U njihovim glavama to je tako. Da nije, ne bi uradile to što su uradile. Ja ne mogu da ih krivim zbog neinformisanosti, manjka životnog iskustva, manjka poznavanja fizike, ili bilo kog drugog razloga. Svako od nas je ispoljiio nekad glupost u nekom segmentu života koliko god da smo pametni a da je nekom drugom to bilo neverovatno, nemoguće i sl. Neke od njih su svoje neznanje platile životom, ali nebezbedan most ne sme i ne može da bude njihova krivica. 

Edited by Mil@n
  • +1 7
Link to comment
17 minutes ago, Mil@n said:

Neke od njih su svoje neznanje platile životom, ali nebezbedan most ne sme i ne može da bude njihova krivica

 

Ma gde nesipravan most moze da bude njihova krivica. Most je odgovornost drzave na tom mestu olicene u lokalnoj samoupravi, a njihova bezbednost je u rukama i agencije. Stvar je u tome sto su ti komentari koje si pomenuo pisani verovatno po «sluzbenoj duznosti». 

 

No ovakve situacije moraju da se sluze da se uce deca i malo starija, jer ona su i najugrozenija  u uzrastu su kad po prirodi rizikuju i izazivaju pravila.

 

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

MOja teza je da je država srbija dole samo nominalno, ali ne i funkcionalno

 

Videli smo na primeru Savamale da po potrebi nije prisutna ni u centru Beograda

  • +1 9
Link to comment
28 minutes ago, Mil@n said:

Druže, pričamo o babama 60, 70, ko zna koliko godina od kojih je verovatno barem 30% nepismeno. Moja keva ima 65 nije izašla iz mog mesta, bukvalno 20 godina. Ko zna koliko njima (?) je to prvi kontakt sa nekom civilizacijom van svog uskog kruga života. 


Znam na šta ciljaš, ali potcenjuješ ljude od 60, 70 godina. Znaš li ti da ljudi od 80 i više godina uredno imaju vozačke dozvole, procenjuju daljine, rizike, i sve ostalo - e pa isto tako mogu da procene da li je bezbedno da se njih dvadeset nagura na truo most.

  • +1 4
Link to comment

dobro, da, to realno nije starost, a ni starost nije bauk niti nuzno mentalna oseka, ali poenta je drugdje. organizovani smo u zajednice kao sto je drzava upravo da bismo se specijalizovali svako za svoje poslove i oslonili jedni na druge pritom. od drzave dakle ocekujemo da nas informise o sigurnosti infrastrukture jer joj je to jebeni posao. imamo pravo da ne znamo i da nemamo zdrav razum. racunajuci na zdrav razum ni semafori nisu potrebni ali nas samoregulacija ne bi odvela daleko.

Edited by morgana
  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, Frile said:


Znam na šta ciljaš, ali potcenjuješ ljude od 60, 70 godina. Znaš li ti da ljudi od 80 i više godina uredno imaju vozačke dozvole, procenjuju daljine, rizike, i sve ostalo - e pa isto tako mogu da procene da li je bezbedno da se njih dvadeset nagura na truo most.

 

I to je tacno, makar matorci koje ja znam. Moja majka prilicno bolesna i kilava u tom smislu je X puta zdravije pameti nego lokalni "MAGA" tviteras. 

 

Mada @Mil@n  ima poentu u tome da svi moraju da budu zasticeni na organizovanom izletu, pa i oni koji nisu u stanju da procene da li je nesto opasno ili nije.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Frile said:


Znam na šta ciljaš, ali potcenjuješ ljude od 60, 70 godina. Znaš li ti da ljudi od 80 i više godina uredno imaju vozačke dozvole, procenjuju daljine, rizike, i sve ostalo - e pa isto tako mogu da procene da li je bezbedno da se njih dvadeset nagura na truo most.

 

Pa znam te što imaju dozvole sa 70+, bio je u redu ispred mene kada smo čekali dozvolu na šalteru i slušao sam kako priča  da mu je vid tipa 20% te je prejebao sistem a pepeljare na očima su mu bile tipa 1cm debele.

 

Ne, uopšte ih ne potcenjujem. Mi smo izrazito nepismena nacija i statistika po tom pitanju je užasno loša, a to su uglavnom matori ljudi.

 

I izvinjavam se što sam rekao "kako možete tako da serete", u momentu sam baš odlepio. 

Edited by Mil@n
Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...