Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

@gospa buba vjerujem, naravno, ali citav rim je bas jasna direkcija kako se kombinuje otvorenost u shvatanju crkve kao mjesta kulture i crkve kao mjesta vjere. da li je idealan slucaj - sigurno nije, to ne postoji (sem u francuskoj :sleep: )

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 minutes ago, gospa buba said:

 

a de nije? :unsure:

 

drzava se odaziva feudalcima, onako kako njima odgovara. nama u prestonicama mozda to nije (josh) jasno vidljivo.

U Novom Sadu i Beogradu, na primer, je  itekako prisutna.

Kad treba da se plaća  porez, na primer.

 

Link to comment
Just now, morgana said:

@gospa buba vjerujem, naravno, ali citav rim je bas jasna direkcija kako se kombinuje otvorenost u shvatanju crkve kao mjesta kulture i crkve kao mjesta vjere. da li je idealan slucaj - sigurno nije, to ne postoji (sem u francuskoj :sleep: )

ako nishta drugo, dorasli su da koliko toliko izbegnu restauratorsko ludilo, mada ni oni ne uspevaju da sachuvaju bash sve bash uvek.

 

kod nas prosto crkva uzme pa omalterishe i okrechi u bordo svoju imovinu sa radnim mestom. s njihove strane je to ok, uvek bilo. bio je mnogo lep primer nekih stolica iz vojvodine, ne mogu da se setim iz kog doba, kad su dospele konachno na konzervaciju pre desetak godina, broj intervencija koje su nadjene tokom par vekova je bio neverovatan. kulturno naslednje kao neshto shto treba da se sachuva u zatechenom stanju je bash ideja novog doba.

  • +1 1
Link to comment
Just now, gospa buba said:

ako nishta drugo, dorasli su da koliko toliko izbegnu restauratorsko ludilo, mada ni oni ne uspevaju da sachuvaju bash sve bash uvek.

 

kod nas prosto crkva uzme pa omalterishe i okrechi u bordo svoju imovinu sa radnim mestom. s njihove strane je to ok, uvek bilo. bio je mnogo lep primer nekih stolica iz vojvodine, ne mogu da se setim iz kog doba, kad su dospele konachno na konzervaciju pre desetak godina, broj intervencija koje su nadjene tokom par vekova je bio neverovatan. kulturno naslednje kao neshto shto treba da se sachuva u zatechenom stanju je bash ideja novog doba.

 

pa da, cak i ovaj uneskov sistem zastite se negdje propituje (ne znam ni laicki dovoljno o tome, samo izravno prenosim), upravo kao ideja apsolutne konzervacije u odnosu na upotrebu uz ocuvanje. sto naravno nije ni najmanje opravdanje za unistenje crkve, groblja, kalemegdana ili bilo cega.

 

 

 

Link to comment
6 minutes ago, morgana said:

u cemu se sve ogleda ta navodna sustinska samovlada sandzaka? ne znam, pitam.

ono što ti upadne u oči posle 15min da je jednostavnije platiti evrima nego platnom karticom, saobraćajni znaci(u samom gradu) su više pro forme, ono što je ovde tzv divlja gradnja, tamo je urbanističko pravilo…

 

inače su jako ljubazni i predusetljivi, i apsolutno sve se može samo ako se poštuju, ne zakoni nego običajna prava

Link to comment

Moram da se osvrnem na ova, izvinućete, proseravanja na temu mosta u Ovčarsko Kablarskoj Klisuri.

 

Prešao sam isti bukvalno jedno 10 puta. Nisam u životu pomislio da može da se sruši. Jednostavno, razmišljaš, nema šanse da propadne, ovo je most. Niko se ne šeta po mostu i očekuje da isti padne svaki čas, niti je u fazonu pašće sigurno. Dole je falila po koja daska, ni njih previše, ali niti se toliko trese, lupa, mrda da bi pomišljali o najgorem. Kada se pređe most od puta do druge strane, tamo je polazna tačka za više staza za penjanje na Kablar. Preko puta je i Ovčar, takođe česta meta planinara. Cela regija spada na neki način u planinarsku, pa tako nekako i taj most u tom okruženju ostavlja utisak nečega što tako treba da izgleda, nevezano za bezbednost. Nije to most negde u gradu koji spaja neke saobraćajnice pa da se očekuje ne znam kakva izrada. 

Poenta je da ljude ne treba kriviti ni u kom obliku. Pogotovu sa pričom "ja ga ne bih prešao sa 6 godina", jebote kako možete tako da serete! Neko je trebao da vodi računa o tome, da se odrede određeni testovi bezbednosti i da se most, ukoliko opasnost postoji, zatvori za javnost. Znam da je to SciFi u Srbiji, ali je još veći da 50 baba dođe do mosta i da jedna kaže "STOJ! PROPAŠĆEMO"! Msm, gimme a fuckin' break. Sa druge strane, gde je vođa puta?! Vodič, organizator? To je NJEGOV posao! Jer da sam to ja, sto puta bih se raspitao o bilo kakvom segmentu puta koji je iole nebezbedan, a kamoli prelazak preko takvog mosta kada postoji alternativa asfaltnog ulaza u Banju tipa 300 metara dalje!

 

Da skratim, nisu ljudi krivi. A vidim da se to provlači, ne ni prikriveno. Verujem da su neki od vas oprezni da spoznaju opasnost, neki očigledno i nisu. 

  • +1 3
Link to comment
25 minutes ago, napadaj said:

Kapiram da niko reč ne bi rekao o ljudima koji su prelazili most da nisu išli u manastir. Ovako - udri.

 

Pa nije bas tacno. Nevazno je gde su isli u crkvu ili kafanu, na pijacu.

 

Ja sa takvim stvarima ratujem redovno u siroj familiji kad funkcionisu pod formom "Nece valjda" i "Valjda on/ona zna bolje" jer mu je to posao. Kad procenim da ja znam bolje i da taj neko ili nema pojma posao koji radi ili ga/je zabole dupe da ga radi kako treba, i kad je glava u pitanju.

 

A da vodic/agencija treba da odgovara ako ima elemenat u ugovoru, treba. Ili drzava jer nije zatvoreno il obelezeno. A ako se provuku na zatvoreno i obelezeno, onda nista.

Inace sam pristalica da se ovakve "gradjivine" sruse fizicki tako da se onemoguci prelaz dok ih ne naprave, obeleze i obezbede po propisu. Specijalno kad je bandoglavi narod u pitanju o kome se brinu oni koji osljare.

 

Ovo se uci u osnovnoj skoli. Btw ne znam za druge, nama je ovo ponavljano i na ONO i DSZ casovima u srednjoj skoli. Predavao jedan od "fizicara" koji je usput bio i u oficir u rezervi.

 

Ja sam jos uvek sokirana slucajem u onoj novosadskoj diskoteci gde se petoro ugusilo u  toaletu jer objekat koji je skupio toliko ljudi nije imao izlaz(e) za evakuaciju.  Je li se nesto promenilo? Cisto sumnjam. Eto to nisu bili penzioneri koji su isli u crkvu, nego studenti u diskoteci. Sto ne menja sustinu.

 

Nece valjda, pa do sledeceg puta. A onome ko zine, e on vrsi udar na drzavu, crkvu i narod. Aman bre, vise.

Edited by Moonwalker
  • +1 5
Link to comment
6 minutes ago, napadaj said:

Kapiram da niko reč ne bi rekao o ljudima koji su prelazili most da nisu išli u manastir. Ovako - udri.

PA nije ih zaštitio onaj gore, kojem su išli na poklonjenje.

Ergo, onaj gore ili ne postoji, ili ga zagole ona stvar za zemaljske crve.

 

u oba slučaja, udri po bogomoljcima!

Link to comment

Ali ta vest da idu u manastir uopste nije legla, nije prosla..ostali su svi na mostu i okolo. Evo danas i kuka i motika u odbrani crkve/manastira

 

Most moze da izgleda lepo i kao Indijana Dzouns ali mora da bude zabranjen za prelazak ako fali dasaka a kamen ako ne moze da se konzervira vraca se u zemlju za bolje vreme, upravo nije dovoljno ostalo po proceni investitora, da je bilo samo malo vise slova na kamenu on bi to negde mozda preneo, na bolju lokaciju

 

U vezi mosta, tacno je da u masi slabije reagujes i da je krivica na organizatoru i na lokalnoj upravi

 

 

Edited by villiem
Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...