Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Naravno znamo svi gde zivimo pa je takav i obrazovni sistem. 

Danasnji ucenici su deca nekih prvih generacija aktivnog roditeljstva. Roditelji preuzimaju na sebe pored vaspitanja i obrazovanje. Cujem od obrazovanih ljudi. Uciteljica ih uci da sabiraju neke desetice, jedinice. Lepo sam detetu pokazao da potpisuje i eno racuna. Iako se slabo razumem u tu pedagogiju za najnize uzraste ovaj roditelj (npr.zavrsio etf se uopste ne razume i pravi stetu u startu. Zaboravlja na ideju da pored tehnike sabiranja (a imamo kalkulator) da dete treba da razvije neke druge vijuge time sto se bavi deseticama i jedinicama. I onda to tako krene, pa se dodje do situacije da bi nekoj deci pomogao samo predmet Ucim da ucim

  • +1 4
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

I ako je to prvi prazred srednje i prelazak u novu sredinu oni su bili više fokusirani na to jesu li debeli u farmerkama i je l' im veliki nos i izrastak i  obuzeti socijalnim anksioznostima i zebnjama da li će biti prihvaćeni u novoj sredini i upućeniji na klince okolo nego na trigonometriju, takvo testiranje ništa ne pokazuje. 

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
20 minutes ago, Taihoskopija said:

I ako je to prvi prazred srednje i prelazak u novu sredinu oni su bili više fokusirani na to jesu li debeli u farmerkama i je l' im veliki nos i izrastak i  obuzeti socijalnim anksioznostima i zebnjama da li će biti prihvaćeni u novoj sredini i upućeniji na klince okolo nego na trigonometriju, takvo testiranje ništa ne pokazuje. 

Taj prelazak iz OS u srednju nije lak. Nevezano za testiranje, eventualni bojkot ili nedostatak motivacije sto se ne ocenjuje prosecan ucenik (15 godina) to ne zna da resi. Nas plan i program je takav da bi trebalo 80% da zna jer dolaze u srednju i imaju nastavnu temu linearne jednacine, nejednacine, funkcije i sistemi na mnogo visem nivou od ovog zadatka.

U praksi se rade ovakvi zadaci, a ako se ne rade tu im je kraj sa ucenjem matematike. Postaje totalno svejedno sta se uci jer ne mogu da prate 

Edited by Sandradjer
Link to comment
13 hours ago, Svemir Zeka said:

Meni matematičarka sad reče sledeće: ovo im za pijacu neće trebati. Dakle, sistem linearnih jednačina s dve nepoznate ti nije baš neophodan za kupovinu. Ja to i još dvoje (imena) dajemo takve zadatke za peticu.
 

Eto. Samo prenosim :D

 

Jako mi je drago da se @Taihoskopijauključi, Negde sam sigurna da će razumeti o čemu pričam ;)

 

Ako se ovo daje za peticu, onda je za Doom na kub. Ili se koleginica matematicarka zeza, i ona je kao i mladi još uvek sa mislima na godišnjem odmoru.

 

Ili je to taj pritisak da se ima.sto više petica.

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Ako se ovo daje za peticu, onda je za Doom na kub. Ili se koleginica matematicarka zeza, i ona je kao i mladi još uvek sa mislima na godišnjem odmoru.

 

Ili je to taj pritisak da se ima.sto više petica.

Sta da uradi nastavnik? Ovima sto znaju trojka, a ostalima koji ne znaju keca? Sad zamisli 28 jedinica, i 2 trojke. Deca su ziva bica, kako pojedinac da ispravi sistemski problem, tako sto ce da pokaze nekom odeljenju negde da ne znaju?

 

Ovaj zadatak je tipican test zadatak i nema mnogo veze sa matematikom.

 

Pravo pitanje je Da li nas skola uci da ucimo? 

 

 

 

 

 

Edited by Sandradjer
  • +1 1
Link to comment
On 8.9.2022. at 12:42, djordje geprat said:

odavno sam čuo da je tablica množenja (i deljenja) višak jer imaš kalkulator na telefonu. a i da ništa ne mora da se pamti, sve se izgugla.


Eh, da ja barem tako…

 

prosle nedelje sam obavio razgovor sa kandidatom za upraznjeno mesto menadzera prodaje, u firmi za koju radim.

kandidat je u ranim tridesetim, sa diplomom, ima visegodisnje radno iskustvo na slicnoj poziciji.

 

deo razgovora je isao otprilike ovako:

 

Ja: Do kraja godine ce ti plata biti X eura. Od 01.01.2023., plata je veca za 10%.
On: Koliko bi to tacno iznosilo u evrima?

Ja (iznenadjeno, a vec vidim koliko je sati): tacno 10% vise u odnosu na sadasnju, lako mozes izracunati.

On: Ma ookeeej, nije ni bitno, nemamo puno vremena sad, da ne racunam sad napamet, da ne vadim telefon…

Ja: imamo toliko vremena, slobodno uzmi teefon, izracunaj, vazno je da znas sta firma nudi za 2023.

 

on vadi telefon,prvo belo gleda u ekran, onda kao kucka nesto, gleda me ispod oka i pita: “kako ono beše, sa cim treba podeliti/pomnoziti?”

 

 

  • +1 1
  • Haha 5
  • Tužno 3
Link to comment

@Djuro

Iznenadila sam se u jednoj prodavnici kad sam videla. Na obuci je bio okacen procenat (snizenje je u pitanju). A onda sa strane tabela, izlistane sve cene za konkretne proizvode, procenat, i cena nakon snizenja

  • Haha 1
Link to comment
18 minutes ago, Sandradjer said:

Sta da uradi nastavnik? Ovima sto znaju trojka, a ostalima koji ne znaju keca? Sad zamisli 28 jedinica, i 2 trojke. Deca su ziva bica, kako pojedinac da ispravi sistemski problem, tako sto ce da pokaze nekom odeljenju negde da ne znaju?

 

Ovaj zadatak je tipican test zadatak i nema mnogo veze sa matematikom.

 

 

 

 

 

 

Komentarišem njenu izjavu da je ovakav zadatak "za peticu".

Link to comment
17 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Komentarišem njenu izjavu da je ovakav zadatak "za peticu".

Korisnici sistema su zadovoljni, ovi koji vode sistem takodje. Nastavnik kao karika izmedju moze samo da se nervira.

Niko se nije uzbudio, PISA pokaze lose rezultate, proba drzavne mature jos losije (gimnazijalci uradili 10%, srednje strucne skole 5% testa), nastavnike niko nista ne pita, niti se cuju 

Link to comment
9 minutes ago, Sandradjer said:

Korisnici sistema su zadovoljni, ovi koji vode sistem takodje. Nastavnik kao karika izmedju moze samo da se nervira.

Niko se nije uzbudio, PISA pokaze lose rezultate, proba drzavne mature jos losije (gimnazijalci uradili 10%, srednje strucne skole 5% testa), nastavnike niko nista ne pita, niti se cuju 

Džaba se trudiš. 

Pusti, šta te briga.

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
53 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Komentarišem njenu izjavu da je ovakav zadatak "za peticu".

ja tu izjavu ne razumem, iskreno.

da bi neko dobio peticu na pomenutom testu ili pismenom/kontrolnom zadatku (kako se to zvalo u moje vreme) valjda treba da pravilno i tačno uradi sve zadatke, a ne samo ovaj...

 

jedino ako je mislila da kaže "ako neka četvorka hoće da mi odgovara i popravi ocenu na 5, pitaću je sistem od 2 linearne jednačine sa 2 nepoznate kao težu oblasz". (naravno i ovo važi samo za osnovnu školu, u srednjoj bi to moralo da bude znanje za prelaznu ocenu...)

 

Quote

Danasnji ucenici su deca nekih prvih generacija aktivnog roditeljstva. Roditelji preuzimaju na sebe pored vaspitanja i obrazovanje. 

@Sandradjer

nisam te ovde najbolje razumela.

da li hoćeš da kažeš da su roditelji današnje dece svojevremeno "aktivno vaspitavani" od strane svojih roditelja (kao prva takva generacija)

ili

da se na današnju decu po prvi put primenjuje to "aktivno roditeljstvo" koje podrazumeva da roditelji pomažu deci oko učenja?

Edited by pt 2.0
Link to comment
15 minutes ago, Svemir Zeka said:

Džaba se trudiš. 

Pusti, šta te briga.

Nauci covek vremenom da opstaje :D. Ovde na forumu pisu ljudi koji pamte svoju skolu, eventualno imaju decu skolskog uzrasta (i to bistru decu) pa nemaju uvid u neki prosek. Htela sam da prenesem koliko smo potonuli. 

  • +1 1
Link to comment

e. vidish interesantnost. iz matematike se u osnovnim shkolama pojavila situucija da se pre testa obavesti decu koji zadaci se reshavaju za koju ocenu, da mogu odmah sami da izaberu. tu se situacija odmah raschisti, jedva po neko uopshte uzme da reshava sve, svi se prestroje, reshavao sam za dvojku trojku, nema neizvesnosti nema drame. sami se ocenili.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...