Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

5 minutes ago, Svemir Zeka said:

Gomila ljudi antivaxa i drugih povodljivih grupa očito nema znanja iz biologije i hemije. Ali, u društvu gde se sve svodi na brojanje para, samo je račun kredita bitan, iako jebemu, svaka banka na sajtu ima kalkulator :lolol:


Nije samo brojanje para u pitanju. Eno ni fotošopovanje se neće raditi ako treba ako čovek nema baš nikakvu predstavu o procesima (matematičkim) koji su u pozadini onoga što radi.

Osnovnškolska matematika je u pozadini skoro svega i neophodna je za svakodnevno funkcionisanje.
(a pogotovo je neophodna nekome ko želi da nastavi školovanje)

Pre par nedelja sam nešto sitno betonirao. Relativno mala količina materijala, mešao sam lopatom. Našao na netu kolio kubika šljunka, koliko džakova cementa, ide u kubik betona. A meni treba daleko manje od jednog kubika (izračunao sam kubikažu). Ali šljunak za nas priučene majstore se ne prodaje na kubike, nego na džakove od 40 kg. Koliko je to kubika u jednom džaku ako je šljunak standardnog tipa i vlažnosti... i tako dalje. Na kraju sam izračunao. A sve je matematika iz osnovne škole.

 

 

 

  • +1 5
Link to comment
  • Replies 37k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1840

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    773

  • radisa

    720

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 minutes ago, aram said:

 

...si ljudima ovde učitala svašta nešto što niko nije rekao.


Ne bih se složila. Ako je nekom negde učitano, negde i nije. Ton jeste bio takav, kako sam i rekla. A kada sam pitala šta predlažete? I šta mislite da je razlog tome, došlo se da se analizira i potprcava me sa strane šta ja umem da uradim a šta ne.

 

Zato sam i pitala šta je smisao celog iskucavanja ovoga: da se nešto pametno iznađe kao zaključak, ili da se zajebava Zeka jel zajebava ili podržava kupovanje diploma......Mnogo vremena trošim, a mislim i vi, a ne znam iskreno koji je cilj.

Edited by Svemir Zeka
Link to comment
1 minute ago, Frile said:


Nije samo brojanje para u pitanju. Eno ni fotošopovanje se neće raditi ako treba ako čovek nema baš nikakvu predstavu o procesima (matematičkim) koji su u pozadini onoga što radi.

Osnovnškolska matematika je u pozadini skoro svega i neophodna je za svakodnevno funkcionisanje.
(a pogotovo je neophodna nekome ko želi da nastavi školovanje)

Pre par nedelja sam nešto sitno betonirao. Relativno mala količina materijala, mešao sam lopatom. Našao na netu kolio kubika šljunka, koliko džakova cementa, ide u kubik betona. A meni treba daleko manje od jednog kubika (izračunao sam kubikažu). Ali šljunak za nas priučene majstore se ne prodaje na kubike, nego na džakove od 40 kg. Koliko je to kubika u jednom džaku ako je šljunak standardnog tipa i vlažnosti... i tako dalje. Na kraju sam izračunao. A sve je matematika iz osnovne škole.

 

 

 

 

Ja ne znam dokle treba da se vrtim oko toga: da li deca to neće znati nikad, ili to nisu manifestovala pre dva dana, jer im nije bilo stalo da to i pokažu?

 

Link to comment
4 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ja ne znam dokle treba da se vrtim oko toga: da li deca to neće znati nikad, ili to nisu manifestovala pre dva dana, jer im nije bilo stalo da to i pokažu?


 

- po mom mišljenju, bez ikakvog kontakta sa pravom decom i pravom nastavom - u prvom gimnazije je kasno da se nauči ono propušteno iz osnovne škole, pogotovo što  postoji gimnazijski program koji treba prelaziti. Prošao voz.

- ako misliš na prijemni koji je bio pre dva dana i gde nije bilo problema, već je bilo reči kako se tamo prepisuje

 

- meni je (i dalje bez kontakta sa pravom decom) najverovatnije da je među tridesetak testiranih svkako bilo onih koji umeju da reše zadatak (ili makar da pokažu da razmišljaju u pravom smeru), ali možda postoji neki obrazac ponašanja tipa: neću da se autujem kao štreber, to je bezveze a ovaj test se ne ocenjuje, kada se bude ocenjivalo potrudiću se a sada me sve mrzi (?)

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Frile said:


 

- po mom mišljenju, bez ikakvog kontakta sa pravom decom i pravom nastavom - u prvom gimnazije je kasno da se nauči ono propušteno iz osnovne škole, pogotovo što  postoji gimnazijski program koji treba prelaziti. Prošao voz.

- ako misliš na prijemni koji je bio pre dva dana i gde nije bilo problema, već je bilo reči kako se tamo prepisuje

 

- meni je (i dalje bez kontakta sa pravom decom) najverovatnije da je među tridesetak testiranih svkako bilo onih koji umeju da reše zadatak (ili makar da pokažu da razmišljaju u pravom smeru), ali možda postoji neki obrazac ponašanja tipa: neću da se autujem kao štreber, to je bezveze a ovaj test se ne ocenjuje, kada se bude ocenjivalo potrudiću se a sada me sve mrzi (?)

 

Pa, otprilike je tako. Zašto su deca takvog stava jeste tema sigurno, ali se mensečini dobrano vuklo šta se znalo kod ovoga ili onoga tada i tada......

Ovo je 2022. godina i nisu ni vaši profesori ni vaša vremena. Što se mene tiče, ok sam da se raspravlja sve dok je konstruktivno, a ne bez ikakvih daljih implikacija. Par forumaša je dalo neku obuhvatniju analizu, dok se većina svela na oooo jebote nemaju osnovnu logiku. E sad, nek ja učitavam.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Frile said:

 Ali šljunak za nas priučene majstore se ne prodaje na kubike, nego na džakove od 40 kg. Koliko je to kubika u jednom džaku ako je šljunak standardnog tipa i vlažnosti... i tako dalje. Na kraju sam izračunao. A sve je matematika iz osnovne škole.

Физика. Јер мораш да укључиш густину материје у рачун. Из физике и математике сам побеђивао на такмичењима, имао сам чак и неку прилично велику страст ка физици, која је неко време претила да прерасте у животно опредељење, далеко да потцењујем те области,  па ипак суштина гимназијског образовања није практична, употребна вредност кроз директну примену у редовном животу. Многе ствари сам заборавио, нпр. знао сам деклинације латинског, сад их појма немам, неке области из математике које сам обожавао (интеграли) а сад немам три благе везе о њима, све потиснуто у дубине свести од некоришћења. А опет ствари које ме интересују као особу, итетако памтим, неке делове лектире, Ладо Тајовић (Лелејска гора) како се креће кроз планину и при томе упознаје нове углове живљења, неке делове историје, нпр  колико је било погинулих и рањених Немаца на Кадињачи, итд. итд. Ништа од тога нема директну практичну вредност, али је од значаја за сагледавање живота и света, што је пуно важније. Неко ће бити занатлија, неко ће бити уметник, неко филозоф, небитно, али немогуће је оно што је наш образовни систем некада давно замислио, да владамо свим живим областима и да ће нам све оне користити у животу. Па неће. Добар занатлија је неупоредиво спремнији за практичан живот од најбољег гимназијалца, а предност најбољег гимназијалца је у ширини погледа на свет, који се не може лако конкретизовати, али дугорочно утиче на лепоту живљења. 

Link to comment
3 hours ago, JozoMujica said:

 

Jednu?

 

Da izadjes na ulicu i pitas random prolaznike koliko je 5% od 300, super je ako bi dobio 2-3 tacna odgovora od 10 pitanih.

 



Puno trazis 

  • Tužno 1
Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Ja ne znam kako se ova žena snalazi u životu i broji svoje honorare :sad:

Pa zato većina sportista i estradnih zbezada imaju menadžere.... Oni računaju, pa šta pretekne polse računa, pretekne...

 

Zato dobar deo  sportista posle karijere ima problem sa parama... :fantom:

  • +1 2
Link to comment
Just now, radisa said:

Pa zato većina sportista i estradnih zbezada imaju menadžere.... Oni računaju, pa šta pretekne polse računa, pretekne...

 

Zato dobar deo  sportista posle karijere ima problem sa parama... :fantom:

Zato što više ne zarađuju kao tokom karijere, logično :D

Link to comment
Just now, Filozof manijak said:

Zato što više ne zarađuju kao tokom karijere, logično :D

Pa to, ali pošto nemaju pojma sa računom, ne znaju koliko troše i eto... Nema menadžera, nema para... :(

Link to comment
22 hours ago, Lezilebovich said:

Izvinjavam se Zeki sto cu pokusati da tumacim njene reci, ali mislim da hoce da kaze (ili bar ja to hocu reci) da nisu deca idioti nego je okruzenje idiotsko. Ona nisu gluplja nego mi sto smo bili, naprotiv, ali je skola temeljno razjebana i onda bi na doomo mozda bilo opravdanije da se hejt usmeri ka Osnovnoj Skoli, nego ucenicima. 

 

Kad treba da se poliva po mladima tu sam uvek :D Šalim se...

 

Biću iskren, nisam toliko siguran ni da nisu deca "idioti". Da li su oni krivi za to, naravno da nisu. Žive u vremenu koje im ne ostavlja mnogo izbora, hiper razvoj tehnologije ih je dočekao raširenih ruku a zaglupljivanje je neizostavni deo toga kao i površnost koja sa tim dolazi jer velikoj većini njih nije ništa bitnije od lajkova koje će iz ovog ili onog razloga dobiti na instaću ili fejsu. Sa druge strane bilo bi licemerno toga ih lišavati (ali poželjno ograničavati) jer malo koji čovek na planeti zemlji ne praktikuje iste aktivnosti. Ko misli da svako od nas nije u određenom procentu "zaglupljen" drkeljisanjem po telefonima, pa čak i ovim forumom, sigurno se vara. Njihov mozak se ulenjuje, a o posedovanju nekog kritičkoh ili artikulisanog, logičkog razmišljanja na neke teme praktično i ne postoji ili je mizerno. Da ne pričam o nekom društvenom ili socijalnom angažovanju čega ima po nekim školama i stvarno sjajnim akcijama, ali bojim se da su to retki izuzeci. Ne smemo zaboraviti da se dosta toga nosi od kuće, a roditelji koji su ih odgajali znamo kada u i kojim vremenima su odrastali i pitanje je kakve su uopšte vrednosti kojima ih uče i aktivnosti na koje ih podstiču i gde se tu nalazi na primer matematika.

Sve počinje od države i bez nekih suštinskih pa i radikalnih reformi na temu obrazovanja i kulture a možda i pre svega mnogo zabrana i cenzure, teško da će se tu bilo šta promeniti. 

 

Deca po svom rođenju svakako nisu glupavija od nas, ali put kojim idu ima mnogo više izazova i mesta gde može da se pogrešno skrene sa pravog puta. 

Edited by Mil@n
  • +1 4
Link to comment
6 minutes ago, Filozof manijak said:

Ja ne znam kako se ova žena snalazi u životu i broji svoje honorare :sad:

Ona je sad neki bogati real estate agent, jebo pevanje.

Obrće milione na sumnjiv način preko nekretnina, uglavnom bgh2o.

Naučila ne samo tablicu množenja, već i procente. :dry:

Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...