Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1837

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    771

  • radisa

    718

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 minute ago, ragasto said:

Pa ono...teško da će priznati, jel.

Ma jasno, nije da ih branim, ali zaista mi nema nikakve logike da sad smanjuju plate kad ionako jako teško nalaze radnike…

Quote

Sve operativne pozicije u maloprodaji u našem sistemu će od 1.januara 2022.godine imati više zarade, a na taj način i 95 odsto kolega u prodavnicama viša primanja.

Najveći broj naših kolega iz maloprodaje, i to čak 95 odsto njih, će nakon 1.januara 2022. godine imati više zarade, a promena zahtevane minimalne stručne spreme za poziciju prodavac, koja je obuvaćena novim Aneksom ugovora o radu ne utiče niti na zarade, niti na doprinose koji se plaćaju za penzijsko i invalidsko osiguranje. Na promenu zarada u sistemu utiču promena nivoa odgovornosti i / ili promena pozicije zaposlenog.

Dodatno, evaluacija radnog učinka i performansi koju je sprovela kompanija je pokazala i da se 35 odsto kolega u maloprodaji dodatno ističe i njima je ovim Aneksom regulisano još jedno povećanje zarade koje će nastupiti od 1.juna 2022.godine.

Kompanija je u 2022. godini opredelila značajna sredstva kojima će tokom godine uticati na benefite i zadovoljstvo zaposlenih u sistemu maloprodaje. Navedena izmena zahtevane minimalne stručne spreme isključivo ima za cilj povećanje obima zaposlenosti i mogućnost prijave većeg broja kandidata na poziciju prodavca, a u skladu je sa novim operativnim modelom kompanije i sistematizacijom radnih mesta.

Za sve naše zaposlene koji poseduju više nivoe stručne spreme, prava iz radnog odnosa i kompenzacije nisu ni na koji način ugroženi promenom minimalno zahtevane stručne spreme. Takođe, prednost svih zaposlenih sa višim nivoom stručne spreme od zahtevane za poziciju prodavca, ogleda se u mogućnosti napredovanja unutar kompanije, na odgovornije i rukovodeće pozicije gde je viši nivo stručne spreme zahtevan kao uslov, a sve u skladu sa karijernim planom u našim prodavnicama.

Novom sistematizacijom radnih mesta kompanija želi da utiče na veći odziv kandidata koji žele da rade u trgovini, a koji će proći sve potrebne obuke počevši od uvodnog treninga, preko programa obuka za praktičan rad na mestu prodavca, do stručnog osposobljavanja i prekvalifikacija organizovanih od strane kompanije.

 

Link to comment
32 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

Ali im sigurno necu povecati platu ako prestanem da kupujem..

pa da smo svesno društvo a ne ovce, pa da im u roku od odmah, padne promet bar 20% sa daljom tendencijom pada,  itekako bi im i povećali platu i još se izvinjavali i njima i društvu u celini 

 

ovako, nek' crknemo, za bolje i nismo

  • +1 1
Link to comment

Pa stoji iznos u tom aneksu, minimalna je verovatnoća da se radnici i sindikati bune zato što je navedeni iznos veći od dosadašnjeg.

 

lFxKLyl.jpg

 

Takođe, na prihvatanje poboljšanih ili neizmenjenih uslova teško da je potrebno terati radnike na ovaj način:

 

Quote

„Rekli su nam da moramo da potpišemo, inače dobijamo momentalni otkaz“, kaže za Nova.rs kasirka iz jednog Maksija (ime i prezime poznato redakciji). Ona je zamolila da ne otkrivao  njen identitet, jer kako kaže, „u firmi se leti s posla i za mnogo manje prestupe“.

Objašnjava da su pre nekoliko dana, šefovi počeli da pozivaju kasirke u kancelariju i primoravaju ih da potpišu Aneks ugovora, u kome im se ne priznaje srednja škola.

„Na kvarno su nas uvodili dve po dve u kancelariju i gurnuli Aneks da potpišemo. Požurivali su nas, potpiši…potpiši.. bez dodatnog vremena da vidimo šta potpisujemo. Milion puta su nam do sada davali razna dokumenta, a da nismo ni znale šta potpisujemo. Ovo je stvarno sramota, srozali su nas da radimo sa osnovnom školom“, u besu priča naša sagovornica.

Ona napominje da su Aneks potpisale sve koleginice, jer je kako kaže "bilo moranje". Sada je zabrinuta i zbog umanjenih primanja.

"Plata nam je i bez ove promene bila jedva preko minimalca. Sada sa ‘osnovnom školom‘ pitanje je kakvu ću penziju da dočekam. Nemam reči za ovakav bezobrazluk. Ne smemo ni da se pobunimo, jer se svaka pobuna kažnjava otkazom", priča ova kasirka.

Dodaje i da to nije jedino poniženje koje doživljavaju od poslodavca i kaže da tokom osmočasovne smene moraju da ostave sve lične stvari "pod ključ".

"Zabranjeno nam je da imamo telofone kod sebe. To je strašno, ne daj bože da se nešto desi deci ili kod kuće, nama ne mogu da jave. Na pauzi trčimo po telefone da proverimo da li je sve u redu i tako svakog dana. Kada pitamo šefove zbog čega je to tako, samo nam odbruse da je ‘takvo naređenje i da je to pravilo firme", ogorčena je naša sagovornica.

https://nova.rs/vesti/drustvo/ili-aneks-ili-otkaz-maksi-sramno-smanjuje-plate-kasirkama-od-1-januara/

Edited by vememah
Link to comment

Pa nema logike, slažem se. Zato i mislim da je nekom pametnjakoviću odavde palo na pamet da se igra troškovima i zato red nalaže da dobiju po pički pa neka sledeći put razmišljaju. Bude li im ovo prošlo, isto će uraditi Idea i ostali.

@mraki

  • +1 4
Link to comment
Just now, dùda said:

pa da smo svesno društvo a ne ovce, pa da im u roku od odmah, padne promet bar 20% sa daljom tendencijom pada,  itekako bi im i povećali platu i još se izvinjavali i njima i društvu u celini 

 

ovako, nek' crknemo, za bolje i nismo

Ne bi. Konkurencija bi samo profitirala, sami radnici bi ispastali. Na kraju bi prodali kompaniju. 

Link to comment
Just now, Jimmy Kowalski said:

Ne bi. Konkurencija bi samo profitirala, sami radnici bi ispastali. Na kraju bi prodali kompaniju. 

Znači, po tebi, mogu da ih gaze kako hoće, nema pomoći 

 

Društvo može mnogo, meni ovo što ti pišeš baš totalno defetistički zvuči. Mislim da nisi u pravu .

  • +1 1
Link to comment

Ja se slažem sa dudom, ne bi sigurno ostali ravnodušni na pad prometa od 20%, ali to teško može da se desi. Ja lično ću ih izbegavati koliko god mogu ukoliko se ovo ispostavi kao tačno. Ostaje samo pitanje da li su u drugim maloprodajnim objektima koje ću alternativno koristiti bolji uslovi za zaposlene. 

Link to comment

Strucna sprema nema više veze sa zaradom, tj.  ne postoji minimalna zarada po stručnoj spremi kao pre dvadesetak godina. Tako da promena stručne spreme ne mora da znaci smanjenje plate. 
 

Odbijanje aneksa iz neopravdanih razloga jeste razlog za otkaz. S tim da se to posle može na sudu osporavati. Radnici to često cine i uspevaju. 

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, dùda said:

Znači, po tebi, mogu da ih gaze kako hoće, nema pomoći 

 

Društvo može mnogo, meni ovo što ti pišeš baš totalno defetistički zvuči. Mislim da nisi u pravu .

 

Rekoh vec. Nek se sami organizuju i stupe svi strajk. Ne mogu ja umsto njih da vodim borbu za njihova prava, mogu samo da ih podrzim u protestu.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, renne said:

U Lidlu sigurno jesu

Za Lidl znam, ali Idea/Roda, Univer, Dis, Aman… teško.

Nedavno su ovde otvorili Univer i neki radnici su prebegli iz Disa tamo. A Univer je na glasu kako zapošljava mahom penzionere zbog loših uslova rada. Po Ideama je bio haos godinama nakon krize Agrokora, ne znam da li su se sad malo stabilizovali.

Aman i neke manje prodajne objekte mogu samo zamisliti…

  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Strucna sprema nema više veze sa zaradom, tj.  ne postoji minimalna zarada po stručnoj spremi kao pre dvadesetak godina. Tako da promena stručne spreme ne mora da znaci smanjenje plate. 
 

Odbijanje aneksa iz neopravdanih razloga jeste razlog za otkaz. S tim da se to posle može na sudu osporavati. Radnici to često cine i uspevaju. 

Zakon o radu, čisto radi reference.

 

U u suštini, firma može da menja uslove iz Ugovora i da te otpusti kad hoće, samo postoji Zakonom propisana procedura.

 

U konkretnom slučaju su zajebali ovi HR-a, mogli su sve isto ali šmekerski.

Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...