Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

10 minutes ago, aram said:

Ali na šta tačno da se žali anesteziolog koji je sam pristao da radi u staračkom domu kao altenpfleger? Jesu mu obećali da je to privremeno, da će mu naći mesto anesteziologa, ali to ne piše u ugovoru... Na šta da se žali moj drug koji je došao na kliniku u Gelsenkirchen, gastro-hirurg koji je jedan od pet u Evropi koji radi neku operaciju jebem li ga koju, da bi tamo zašivao pacijente koje je operisao njegov šef jer oni opremu za to što on radi nemaju, niti će je nabavljati. Plata duplo veća nego u Bgd-u, ali troškovi isto... izdržao šest meseci i vratio se.

Upravo to, da agencije obećavaju nešto što ne ispunjavaju. Sad, ne treba računati na meko nemačko srce, nego na to što onaj ko dovoljno popizdi, da otkaz i vrati se remeti plan rada i povećava troškove dovođenja zamene. Tako da je najbitnije da oni koji su prevareni reaguju, i da broj žalbi ne bude mali. Za ovo ostalo...žao mi je što ljude varaju i važno je da razmenjuju iskustva da se ne bi još više ljudi zaletelo. U naše se inspekcije nimalo ne uzdam, naravno.

 

Poredim sa agencijama koje su slale ljude na kruzere jer tu imam direktno iskustvo. Posle nekog vremena se situacija prilično iskristalisala u smislu da su agencije koje su varale ljude jednostavno gubile licence. Ljudi u startu treba da očekuju da mogu da prođu kao oni nesrećni Indijci u Beogradu.

 

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1864

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images



Ali na šta tačno da se žali anesteziolog koji je sam pristao da radi u staračkom domu kao altenpfleger? Jesu mu obećali da je to privremeno, da će mu naći mesto anesteziologa, ali to ne piše u ugovoru... Na šta da se žali moj drug koji je došao na kliniku u Gelsenkirchen, gastro-hirurg koji je jedan od pet u Evropi koji radi neku operaciju jebem li ga koju, da bi tamo zašivao pacijente koje je operisao njegov šef jer oni opremu za to što on radi nemaju, niti će je nabavljati. Plata duplo veća nego u Bgd-u, ali troškovi isto... izdržao šest meseci i vratio se.


Uhhh ako je on jedan u pet u Evropi koji radi tu neku proceduru, onda su njega ozbiljno zajebali ti koji su mu "našli posao".
Prosto njegove reference su ozbiljno jake i on ne može sebebda spakuje u tu kategoriju, većine koja odlazi tamo.

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
21 minutes ago, Ros said:

 

zato nije losa ideja da svako ko misli da ide, jednostavno ode na kurs nemackog u srbiji i polozi B2, i krene sam u potragu. mada je tu onda problem nalazenje smestaja. ako se ne varam dekra nudi i privremeni smestaj. smestaj je, recimo, u minhenu veliki problem. 

 

Dekra organizuje časove nemačkog, pripreme za polaganje nostrifikacionog ispita i odlazak na ispit, sastanke sa poslodavcima... I posle naplate svoje usluge kada se korisnici usluga zaposle, mislim da oko 4.000 evra uzimaju.

Link to comment
23 minutes ago, napadaj said:

 

Dekra organizuje časove nemačkog, pripreme za polaganje nostrifikacionog ispita i odlazak na ispit, sastanke sa poslodavcima... I posle naplate svoje usluge kada se korisnici usluga zaposle, mislim da oko 4.000 evra uzimaju.

 

od koga uzimaju pare? od poslodavca?

headhunteri u nemackoj uzimaju oko 15% od godisnje plate ako zaposleni ostane posle 6 meseci probnog rada 

Link to comment
1 hour ago, aram said:

Ali na šta tačno da se žali anesteziolog koji je sam pristao da radi u staračkom domu kao altenpfleger? Jesu mu obećali da je to privremeno, da će mu naći mesto anesteziologa, ali to ne piše u ugovoru... Na šta da se žali moj drug koji je došao na kliniku u Gelsenkirchen, gastro-hirurg koji je jedan od pet u Evropi koji radi neku operaciju jebem li ga koju, da bi tamo zašivao pacijente koje je operisao njegov šef jer oni opremu za to što on radi nemaju, niti će je nabavljati. Plata duplo veća nego u Bgd-u, ali troškovi isto... izdržao šest meseci i vratio se.

 

A u čemu je problem da ta osoba posle izvesnog vremena sama nađe mesto anesteziologa odnosno naprednog gastro-hirurga na koje bi prešla kad joj istekne ugovor kad je već tamo, govori jezik, ima prihode i radnu dozvolu? Ne traže se takvi? Ili poslodavci neće da se cimaju za pojedince već sve rešavaju preko agencija?

Link to comment

Pa poneko to i uradi, ali poneko se i okrene i vrati nazad. Nije ni lako naučiti nemački na nekom zadovoljavajućem nivou ako radiš puno radno vreme. Konkretno ovaj moj drugar hirurg je rešio da se vrati jer bi u Nemačkoj mogao da radi to što radi na svega nekoliko mesta gde nije lako ući, a ima tu i surevnjivosti prema strancima i svega. A iz Bgd-a su ga pozvali na neku privatnu kliniku za platu oko hiljadu evra manju nego što je imao ovde, s tim što u Bgd-u ima svoj stan.

  • Hvala 1
Link to comment
Pa poneko to i uradi, ali poneko se i okrene i vrati nazad. Nije ni lako naučiti nemački na nekom zadovoljavajućem nivou ako radiš puno radno vreme. Konkretno ovaj moj drugar hirurg je rešio da se vrati jer bi u Nemačkoj mogao da radi to što radi na svega nekoliko mesta gde nije lako ući, a ima tu i surevnjivosti prema strancima i svega. A iz Bgd-a su ga pozvali na neku privatnu kliniku za platu oko hiljadu evra manju nego što je imao ovde, s tim što u Bgd-u ima svoj stan.
Pa dobro on je malo "na neviđeno" otišao tamo, jbga ima zajeb i kad si malo više na lestvici znanja. Ti baš ne možeš svugde i svašta...
Ako je već tamo došao "do zida", ovo ovde mu je realno boje. Za sada.

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 2
Link to comment
 
od koga uzimaju pare? od poslodavca?
headhunteri u nemackoj uzimaju oko 15% od godisnje plate ako zaposleni ostane posle 6 meseci probnog rada 
I od poslodavca i od zaposlenog, a iznos koji sam napisao ide samo od zaposlenog u toku prve dve godine nakon odlaska.
Link to comment

Kod koga je on formalno zaposlen te dve godine, u bolnici ili samoj agenciji?

 

Ako je zaposlen u agenciji, ona placa penziono i ostalo, pa ga ona  iznajmljuje bolnici kao eksternog konsultanta po odredjenoj satnici,  njemu isplacuje manje. U tom slucaju agenicija uzima tu proviziju, plus jednokratno nesto od bolnice za to sto su ga pronasli i selektirali.

 

Problem je tu da same bolnice (firme) nemaju i ne zele da placaju HR koji birokratski moze da iznese proceduru prevodjenja nekog iz druge drzave (pogotovo van EU - zbog cega ja pizdim koliko nasi ljudi ne shvataju u kojoj su meri osteceni na nivou individue) nostrifikacije, provere referenci i slicno, pa prepustaju agencijama.

 

U sustini je najbolje da je zaposlen direktno o insajderskoj preporuci iz bolnice, ali ja mislim da to vazi za ljude koji su prosli lokalni skolski sistem ili vec radili tu. Zato se taj neki period rada tu racuna u glavi sledeceg poslodavca  kao da je onaj prethodni odradio tu predselekciju.

 

Ne znam za bolnice, verovatno nije tako, ali firme koje rade po projektima zaposljavaju radije eksterne konsultante jer ih zakonski lakse otpustaju u slucaju manjka ugovorenog posla, pa sebe tako finansijski balansiraju.

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment

Pa kako da bude zaposlen u agenciji na poslovima medicinske struke? Zapošljavaju se u bolnicama, na klinikama itd.

 

Bolnice ne smanjuju plate, tj. ne plaćaju po odbitku iznose koje zaposleni duguju agenciji, već zaposleni to direktno plaćaju, ali pre toga ne plaćaju agencijama ništa - ni časove jezika i ispite, ni nostrifikaciju, ni put na polaganje ispita.

Link to comment
7 minutes ago, napadaj said:

Pa kako da bude zaposlen u agenciji na poslovima medicinske struke? Zapošljavaju se u bolnicama, na klinikama itd.

 

Bolnice ne smanjuju plate, tj. ne plaćaju po odbitku iznose koje zaposleni duguju agenciji, već zaposleni to direktno plaćaju, ali pre toga ne plaćaju agencijama ništa - ni časove jezika i ispite, ni nostrifikaciju, ni put na polaganje ispita.

 

Ne bi on sedeo u agenciji, vec u bolnici, ali sama sema placanja je drugacija. Ako se plata isplacuje sa racuna bolnice i ako je penziono (fond)  isto kao kod ostalih koji su u bolnici zaposleni, onda je taj sistem o kome pricas.  I znaci da je za medicinare drugacija forma nego za inzenjere/programere/finasije (kontroling na projketima). 

 

I da ovima drugima je lakse utoliko sto ako su u privatnom sektoru i multinacionalki, duze mogu da opstanu samo sa engleskim. Sto moze da bude i mac sa dve ostrice. Drzavni sektor je uglavnom isti za sve i pravi prioritet onima koji su prosli lokalni sistem obrazovanja.

Edited by Moonwalker
Link to comment

Ja sam upoznala jedan slatki mladi par doktora koji je sve sam uradio, tj. bez agencije. Prvo su ucili nemacki dan-noc n meseci u Srbiji, pa otisli na sledeci kurs i polaganje u Nemackoj, gde im je jako pomogao prijatelj koji ih je pustio u svoj stan i to naplatio nesto simbolicno, na njihovo insistiranje. Posao su nasli u bolnici u nekom manjem gradu pored Ulma, tamo su isli direktno na razgovore. Jos ih je uhvatila i pandemija u medjuvremenu, medjutim nije pokvarila planove. Stancic koji su dobili na pocetku nije bas nesto, ali su upoynali jos nekoliko stranaca, i nasih ljudi medju njima, koji su im potvrdili da se vredi strpeti sa tim dok ne stanu na svoje noge posle odredjenog perioda. To je za sad jedna prica koja konvergira srecnom kraju, ali vreme ce pokazati. Na tu njihovu pricu verujem da dolazi 100 nelepih iskustava.

 

Ne znam vise primera, ni losih ni dobrih, ali jesam citala clanak u Vremenu pre dve-tri godine o tim firmama koje regrutuju i kakve sve sablone rada imaju. Nisu samo one krive, vec i nemacka strana, ali ne secam se sada svih detalja. Sigurno se moze naci u arhivi nedeljnika.

 

U mojoj bolnici je dobar deo medicinskog osoblja ispod samih doktora sacinjen od stranaca, nekih doduse koji su vec dugo dugo ovde. (Porodjaj i dve operacije, mnogo prostora za pricu i posmatranje...) Primetih i nekoliko samih doktora koji su tamne puti i losije pricaju jezik, konkretno su hirurzi obojica, dosta mladi ili barem mladoliko izlgedaju. U dezurnoj sluzbi sam vec dvaput zakacila istog doktora koji je sa Bliskog istoka, zapao mi je za oko jer je odmah dao antibiotike, pa se posle moj redovni doktor salio kako zna toj doktora, jer je lak na antiboticima :D (a znate da u Nemackoj dobijete antibiotike samo ako ste bas na samrti)

 

 

Link to comment
10 hours ago, Moonwalker said:

 

Ne bi on sedeo u agenciji, vec u bolnici, ali sama sema placanja je drugacija. Ako se plata isplacuje sa racuna bolnice i ako je penziono (fond)  isto kao kod ostalih koji su u bolnici zaposleni, onda je taj sistem o kome pricas.  I znaci da je za medicinare drugacija forma nego za inzenjere/programere/finasije (kontroling na projketima).

 

Nema veze, ne vidim kako bi zaposleni bili zapošljavani u agencijama na radnim mestima koja nemaju veze sa medicinom, a zatim upućivani u medicinske ustanove na rad u struci.

 

To može da funkcioniše kod omladinskih i studentskih zadruga u pogledu privremenih, povremenih i sezonskih poslova, ali ne i u medicini.

Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...