Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

kao što pročitah gore, nije sve crno- beloinače, to sam uradio u prošlom veku, u situaciji krajnje neizvesnosti, i to uz dogovor sa radnicima, otkud sam znao, zakoni se svaki čas menjali, a ljudi se lako popišmane
Kapiram, nisi znao da li bi moglo da ispadne da treba da prodaješ svoj auto da bi isplatio bankrot. Ako je tako, meni je to Ok, ako si tako radio da bi zadržao ceo profit koji je bio u tom trenutku na računu onda mi nije Ok.
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa znam da nemas pojma, kao sto nemas pojma ni o tome da ove godine slavim 20 godina rada u jedno 5 razlicitih oblasti, od zanata do medija.imao bi pojma kada bi ti stigao sudski poziv.
ok, hoćeš podatke i neopozivo priznanje?
Link to comment
Ovde zapravo niko ne pritiska u ime prava radnika, i zato se njihovi interesi tako lako zanemaruju.
Nisi me razumeo, hteo sam da kažem da nema šta da se pritiska u ime prava radnika kada se ta prava ne mogu ostvariti bez fundamentalnog menjanja sistema. Mislim, može neko da zapinje protiv davanja otkaza ili neke drugačije povrede prava, ovako ili onako, ali ne možeš na silu zadržati ljude zaposlenima u propaloj ekonomiji. Tj to već imamo, u javnom sektoru.
Link to comment
Nisi me razumeo, hteo sam da kažem da nema šta da se pritiska u ime prava radnika kada se ta prava ne mogu ostvariti bez fundamentalnog menjanja sistema. Mislim, može neko da zapinje protiv davanja otkaza ili neke drugačije povrede prava, ovako ili onako, ali ne možeš na silu zadržati ljude zaposlenima u propaloj ekonomiji. Tj to već imamo, u javnom sektoru.
Slažem se i sa tim, ali ja ti kažem - nema fundamentalne promene sistema bez pritisaka za prava radnika. Sistem se neće promeniti sam od sebe. Edited by Syme
Link to comment
Kapiram, nisi znao da li bi moglo da ispadne da treba da prodaješ svoj auto da bi isplatio bankrot. Ako je tako, meni je to Ok, ako si tako radio da bi zadržao ceo profit koji je bio u tom trenutku na računu onda mi nije Ok.
ma kakav crni profit, došao sam golih gaća u ns, radio kod kurte i murte kao crv, nije me jeb'o ko me nije vid'o, dopizdilo mi i krenuo sam, od prvog avansa kupio alat, pa šta bude. a radnike sam pazio bolje nego sebe, plata u dan, ništa prvi- peti, nameštao im fuš poslove za vikend da uzmu punu kintu, pojio, hranio, ma do one stvari. e kad te investitor u kojem je moj stan radi od juna '06., pa kad neki doo nadizvođač proglasi stečaj kad treba da mi plati, a sutradan otvori drugu firmu, ostaje samo rukovanje i opet gole gaće
Link to comment
potpuno se slazem, ali me cudi instinktivna reakcija da se brane male gazde. od cega da se brane? ili radis po zakonu ili ne radis, nema sredine.
Koja je razlika izmedju malog gazde i drzave kao najveceg gazde? Ono sto su blanko otkazi za privatnike to je rad na odredjeno vreme koji se u drzavnim firmama i ustanovama praktikuje. Zakon kaze da svaki rad na odredjeno vreme koji bez prekida traje duze od godinu dana mora da preraste u radni odnos na neodredjeno. A imas na hiljade ljudi koji u drzavnim ustanovama (bolnicama, skolama, sudovima...) rade na odredjeno vreme, gde se svaka 3 meseca produzava ugovor, uz fiktivne prekide, ili fiktivne promene posla, da se formalno ne ispuni uslov od 12 meseci neprekidnog rada. Edited by Uskebasi
Link to comment
Slažem se i sa tim, ali ja ti kažem - nema fundamentalne promene sistema bez pritisaka za prava radnika. Sistem se neće promeniti sam od sebe.
Naravno, ali to je poslednji korak. Kao što rekoh, bez promene sistema nećemo imati šta da radimo kao radnici.
Link to comment
ma kakav crni profit, došao sam golih gaća u ns, radio kod kurte i murte kao crv, nije me jeb'o ko me nije vid'o, dopizdilo mi i krenuo sam, od prvog avansa kupio alat, pa šta bude. a radnike sam pazio bolje nego sebe, plata u dan, ništa prvi- peti, nameštao im fuš poslove za vikend da uzmu punu kintu, pojio, hranio, ma do one stvari. e kad te investitor u kojem je moj stan radi od juna '06., pa kad neki doo nadizvođač proglasi stečaj kad treba da mi plati, a sutradan otvori drugu firmu, ostaje samo rukovanje i opet gole gaće
Jasno. Pa kad si bankrotirao, to je po meni to, samo ja mislim da u tom slučaju svejedno ne bi morao da im plaćaš otpremnine, ali nisam sigurna u ovo. Ali jasno mi je i da si hteo čistu situaciju, a ne da te neko juri po sudu za otpremninu.
Naravno, ali to je poslednji korak. Kao što rekoh, bez promene sistema nećemo imati šta da radimo kao radnici.
Puna radnička prava u zemlji bez ekonomije. Ne slažem se u potpunosti, zato što i sa 30% nezaposlenih situacija ne bi bila toliko strašna da se radnička prava poštuju, da se veliki igrači oporezuju makar upola kao sitni privrednici itd. Tako da itekako ima smisla pritiskati državu da poštuje zakone.Prvo: u USA i na zapadu nekad žene nisu radile, što je po srpdkom savremenom standardu isto kao i 50% zaposlenosti. Ipak nikome ništa nije falilo jer je jedna ali poštena plata dovoljna za celu porodicu, čak verovatno i bolja nego dve srpske jadne. A u Srbiji i dalje,m verovali ili ne, ima firmi koje bi mogle da obezbede takve plate za recimo bar 30% radno sposobnih, samo kad bi morale.Drugo: u mom konkretno gradu skoro nijedna firma nije propala, sem što je jedna velika ruinirana iz razloga što tajkunče kome su je poklonili ne zna baš šta bi s njom. Ipak, grad i dalje jako puno proizvodi a roba leti iz skladišta, čak ima i nekih novih većih firmi koje su zamenile one koje su propale 90-ih. Ali problem je što te firme izgleda slabo plaćaju porez, a desi se i da na nalepnicu ne stave made in Serbia, kanda imaju neku šemu da se prave da proizvode u inostranstvu.To, u kombinaciji sa tim da slabo isplaćuju plate jer im se može, rezultira gradom koga njegovi stanovnici od milja zovu dolina gladi. A proizvodi se i plasira roba. Nismo Čajetina ili tako nešto. Edited by Evi_
Link to comment
rekao sam sta zameram. to sto se zalazu za sistem u kome se otkaz moze dati samohranoj majci zato sto ne zeli da pusi kurac gazdi. ne zelim uopste da polemisem o tome, okacio sam ovo kao komentar naseg drustva, a ko ne vidi problem sa ovim, njegova stvar. jedan matori novinar mi je jednom rekao sledece: o stecenim pravima se ne diskutuje.
Zamolio bih te ipak za malo polemike pošto ja uz sav trud ne mogu da ljudima koji su ostavili te komentare prikačim zalaganje za sistem u kojem samohrane majke dobijaju otkaz zato što ne žele oralno da zadovolje poslodavca.
Link to comment

1. blanko otkaz znaci da poslodavac moze da otpusti samohranu majku zato sto je odbila da ga oralno zadovolji.2. komentatori ne vide problem u blanko otkazima.3. komentatori se zalazu za sistem u kome poslodavac moze da otpusti samohranu majku zato sto je odbila da ga oralno zadovolji.q.e.d.

Link to comment

1. Bilo kakav otkaz znači da poslodavac može da otpusti samohranu majku zato što je odbila da ga oralno zadovolji, kao tehnološki višak npr uz isplatu otpremnine.2. Dabović ne vidi problem u tome da otkaz postoji kao takav.3. ?

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...