Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Naravno da je situacija raznolika, i ako primetiš i meni je paradigma privatnika pristojan svet koji plaća dok može. Problem je što kad ne može - vidi radnike i sindikate kao problem.Tačno je i da su izdaci koji se traže od privatnika za porodilje nerealno visoki, da ih država ne nadoknađuje kad treba, itd. Sve to stoji. Ali ne vidim kako se suprotstavlja onome što sam rekao.
Niko se ne zalaže za sistem gde radnica treba da dobije otkaz jer ne želi da puši kurac gazdi, ali mi već taj sistem imamo, blanko ostavke koliko vidim nisu nelegalne as it is, tako da ne znam o kojim to stečenim pravima ovde konkretno govorimo?
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1864

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma kakvi radnici i sindikati kao problem, ako nema para, gotovo je, bila stvartu ne mislim na privatizacione pljačkaše, nego na sitne gazde koji se satiru od posla i lizanja raznih dupeta za one stvari zdravlja

Link to comment
dabovicu je paradigma rada za privatnika pusenje kurca
to nisam rekao nigde. govorim o tome da blanko otkazi omogucavaju takvo ponasanje poslodavaca.Evi, blanko otkazi su apsolutno nelegalni. pod jedan, to je potpisivanje pod prinudom, a pod dva, u pravima koja proisticu iz Zakona o radu i ugovoru sa poslodavcem navedeni su razlozi za prekid radnog odnosa i postoji jasna zakonska procedura. advokati savetuju da se paralelno sa potpisivanjem blanko otkaza napise i overi izjava u kojoj radnik navodi da je primoran da potpise sporazum o prekidu radnog odnosa.hello ljudi, ne mogu da verujem sta moram da objasnjavam. antidatiranje bilo cega je protivpravni cin. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Niko se ne zalaže za sistem gde radnica treba da dobije otkaz jer ne želi da puši kurac gazdi, ali mi već taj sistem imamo, blanko ostavke koliko vidim nisu nelegalne as it is, tako da ne znam o kojim to stečenim pravima ovde konkretno govorimo?
Ne razumem baš primedbu.
Link to comment
Ne razumem baš primedbu.
Pa Dabović priča o ukidanju stečenih prava. Blanko ostavke su očigledno dozvoljene, s obzirom da inspekcija tu ne vidi posao za sebe. Jedino možemo da pričamo o tranzicionom fenomenu blanko ostavki kao nečemu što tek treba da regulišemo, zar ne? Kao onda kad je bila ta priča u skupštini, prvo je moglo, pa su onda rekli da ne može. Znači nedovoljno regulisana oblast.
Link to comment

nisu dozvoljene, pogledaj moj prethodni post.ta oblast je u potpunosti regulisana. ako inspekcija tu ne vidi posao za sebe, onda ona ne radi svoj posao.

Link to comment
Pa Dabović priča o ukidanju stečenih prava. Blanko ostavke su očigledno dozvoljene, s obzirom da inspekcija tu ne vidi posao za sebe. Jedino možemo da pričamo o tranzicionom fenomenu blanko ostavki kao nečemu što tek treba da regulišemo, zar ne? Kao onda kad je bila ta priča u skupštini, prvo je moglo, pa su onda rekli da ne može. Znači nedovoljno regulisana oblast.
Pa kad uvedeš blanko ostavke, praktično si poništio sva druga stečena prava. Nadam se da je ovo ujedno i odgovor HL-u.
Link to comment

Zakon o radu je jasan da jasniji ne moze biti. Svaki blanko otkaz je nistavan dokument.

Član 26.Kandidat je dužan da, prilikom zasnivanja radnog odnosa, poslodavcudostavi isprave i druge dokaze o ispunjenosti uslova za rad na poslovima za kojezasniva radni odnos, utvrđenih pravilnikom.Poslodavac ne može od kandidata da zahteva podatke o porodičnom,odnosno bračnom statusu i planiranju porodice, odnosno dostavljanje isprava idrugih dokaza koji nisu od neposrednog značaja za obavljanje poslova za kojezasniva radni odnos.Poslodavac ne može da uslovljava zasnivanje radnog odnosa testomtrudnoće, osim ako se radi o poslovima kod kojih postoji znatan rizik za zdravlje ženei deteta utvrđen od strane nadležnog zdravstvenog organa.Poslodavac ne može da uslovljava zasnivanje radnog odnosaprethodnim davanjem izjave o otkazu ugovora o radu od strane kandidata.
Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ma ok, nego meni je jako zabrinjavajuce da uopste mozemo da vodimo razgovor o ovome. Ovo bi trebalo da se zna, kao sto se zna da se ne diraju gole zice pod naponom. Ne upucujem primedbu tebi, vec na racun drustva kao takvog. Ljudima ovde je sve vaznije od licnih zakonskih prava.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ma ok, nego meni je jako zabrinjavajuce da uopste mozemo da vodimo razgovor o ovome. Ovo bi trebalo da se zna, kao sto se zna da se ne diraju gole zice pod naponom.
Pa i nije, živimo u državi koja aktivno toleriše kršenje radničkih prava. Ne dolazi glavni problem od pravih privrednika nego od tajkuna koji su povezani sa državom i koji prave situaciju da plata ne mora da se plaća ako si povezan, da otpremnina ne mora da se plaća ako si povezan, da inspekcija ne mora da reaguje ako si povezan itd. Ljudi onda ni ne znaju baš sva prava jer npr ako ni osnovno - da dobiju platu od firme koja dobro radi nije garantovano, šta tek da rade sa nekim manje fundamentalnim pravom? Manji privrednici koji su sami pokrenuli poslove često kao radnike imaju rođake i prijatelje, potpuno drugačije se tu funkcioniše. Edited by Evi_
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...