Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Lockout - Tagout.:thumbsup:

 

Sve je lepo Namenski objasnio, to su Ameri razradili do takvih detalja da i oni koji ne rade na visinama (moj primer) MORAJU da znaju šta im se nalazi u okolini, šta smeju da diraju a šta ne, i kao što je negde već napisano postoji i brojač koji se resetuje posle svake povrede i stoji na vidnom mestu. 

 

Jednostavno - svaki zaposleni, bez obzira da li pripada plavim ili belim kragnama je u obavezi da se tih propisa pridržava, shodno svojim dužnostima. To se u stvari zove HESS (Health, Environment, Safety i zaboravio sam šta je drugo S), odeš na trening, potpišeš ćagu i gotovo.

 

Vuče na izmišljanje tople vode, ali je zapravo samo usavršavanje već postojećih propisa. Kod nas...sistem "neće valjda" se takođe usavršio, i eto nam rezultata.

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1864

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 minutes ago, rođeni said:

moj HSE je iskustvo i brzo razmišljanje, naročito kad letim sa dvadesetak metara visine i preživim :D

:D 

 

I ja sam se oslonio na taj HSE, onomad u februaru, pa zavrsio po bolnicama i to posto sam dobar deo zivota serindao i jurio one koji se pouzdaju u iskustvo, reflekse i 'ma cas cu ja to, ko sada da se zeza sa navlacenjem opreme...'

 

Zajebi, posle toga i niz kucne stepenice silazim u skladu sa propisima :D 

Link to comment

ja sam i radio u skladu sa propisima

 

kukao satima šta će da se desi

 

na "ako se ti plašiš, neko će drugi" osvrnuo sam se i video klince duplo mlađe

 

da ne ginu uludo, krenuo sam ja, uz "preživeću, a vi vidite šta ćete"

 

smandrljah se skoro nepovređen,  međutim, najebo mi kolega

 

što je radio, radio je

 

 

 

sutradan sam nastavio gde sam stao 

Edited by rođeni
Link to comment
19 hours ago, mustang said:

 zato sto misle “nece mene” i zato sto su im diplome vredne da dupe sa njima obrisu. 

podjednako je kriva inspekcija sto svraca samo kad mora umesto da banu i kontrolisu. cik udji na neko gradilsite ovde bez kacige. otisla skela pre neki dan, svi pohapseni. mislim, bice pusteninali kazna nece biti mala. pa se ti zajebavaj. a mi mislimo da smo spajdermeni

juče (ili danas) su gostovali neki na N1 sa tom temom i rekli da inspekcija rada mora da se najavi dan ranije.:twak:

Link to comment
5 hours ago, namenski said:

:D 

 

Ma to sam se ja zezao ovde na topiku, izvini.

U stvari, sumnjam da se sam izraz HTZ - Higijensko Tehnicka Zastita - uopste kod nas zadrzao u praksi, a kamoli u propisima.

Doduse, ne znam dokle su stigli sa standardima, ako su uopste negde stigli: EU poslednjih desetak godina glavnom prepisuje OSHA standarde, kilavo to ide jer bice da zastita na radu nije vise  bas toliki prioritet - kapital, naime, dolazi po svoje, a ovo o cemu pricamo spada u poprilicne troskove.

sećam se da, kada smo radili na dalekovodu koji je prethodno isključen u trafostanici se u ćeliji sa rastavljačem stavljao uzemljivač a mehanizam za uključenje se blokirao bolcnom sa katacnem uz tablu "ne uključuj"

Link to comment
On 1.10.2018. at 13:18, J-♣ said:

Sada dominira izraz HSE (skraćenica od Helth, Safety i Environment)

 

realativno ozbiljno (za industrijska postrojenja u Srbiji) su organizovani u Rafineriji nafte Pančevo i HBIS Smederevo (ex US Steel)

pretpostavljam da je i Fiat Kragujevac razvio HSE po uzoru na ex US Steel u Smederevu

 

Moja bivša firma je uvek imala izuzetno dobro organizovanu službu Zaštite na radu. U to je ulagala ozbiljan novac (i u obuku ljudi i u sredstva), i odavno je stekla i do danas održala OHSAS 18001 sertifikat. Štaviše, nas desetak je prošlo obuku za interne auditore za OHSAS 18001, pa smo mogli da vršimo sitnije provere u fabrici, bez potrebe da zovemo nekog sa strane. To je išlo do te mere da se ispred Upravne zgrade, kao i odvojenih pogona, nalazi semafor sa datumom poslednje povrede na radu i vremenom koliko je od tada prošlo (obično su u pitanju stotine dana, nema više od 2-3 povrede godišnje na više od 1000 ljudi u pogonu).

Link to comment
On 1.10.2018. at 18:34, rođeni said:

jebo inspekciju rada, na crno, belo, zeleno nema nikakve veze sa bezbednim radom

Ozbiljna, pravatm inspekcija rada je jedini nacin da se koliko-toliko uvede red u ovu oblast.

Naravno, u danasnjoj Srbiji, sa raspadom svega i svacega, o tome moze samo da se sanja, ali bez centralizovanog tela zaduzenog za zastitu na radu nema dalje price; lokalna uprava nema tu sta da trazi.

I zarad kontrole i zarad statistike i zarad uvodjenja i usvajanja standarda.

Kontrole random, kakva crna najava, kazne drasticne, propisi naravno ne prepisani nego prilagodjeni lokalnim uslovima/obicajima sa postepenim pribilizavanjem uslovima u takozvanom razvijenom svetu, mogucnost da sam radnik prijavi prekrsaje/nepostovanje propisa uz garanciju da ce ostati anoniman.

Sve to ljudi vec smislili i izmislili...

Jebiga.

Link to comment

u cikagu, ne znam kako je u drugim gradovima, postojala je inspekcija koja se zvala task force. njih petoro iz razlicitih deparments, electrical, mechanical..., bi banuli i pregledali gradnju od temelja do vrha. svaki od njih bi onda, ako ima gresaka, napravili zapisnik i dali otprilke 2-3 dana da se greske isprave. ako nadju gresku, kompletna gradnja se stopira dok se greske te ne isprave u roku. ako se ne isprave u roku, kaznjava se novcano sve dok se ne ispravi. pri tom i dalje ne sme ni ekser da se zakuca. 

isto je postojala i OSHA inspekcija koja ne daj boze da ti bane. oni su bili zaduzeni za bezbednost radnika na gradilistu ukljucujuci i odevanje: slem, rukavice, cizme itd. oni su mogli da oduzmu licencu gradjevinaru a tek njihove kazne su bile udaranje po usima

Edited by mustang
Link to comment

bio je i neki francuski film na TV u kome inspektorka koju su olako shvatali zatvori gradilište jer je zaštitna ograda na nekoj izbočini (skeli, balkonu, šta li) bila 10 cm niža od propisane. uz kaznu, naravno.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...