Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

e pa vidiš, beše danas jedan baš raspad događajzove ona i kaže ističe mi ugovor i ako ne uspem kod vas da makar očuvam uslove koje smo imali, neće mi ga produžitikoji je to trening po vertikali kada tako funkcionišu. čisto sumnjam da je gazda tajkun lično dresirao zaposlene po svim nivoimai šta sad, žao mi je, ali i ne volim ucene, ma u kom obliku. a drugo red je da nađe bolje od firme gde zaposlene tretiraju k'o stokua za pečenjaru bi ti uveo hasap, košer i halal, pa vrti šargarepe do sutra na ražnju

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1864

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

koliko pratim istoriju moje industrije gde je jako važno da se pare od novih proizvoda vraćaju duži vremenski period dranjem poslovnih partnera, kako bi se dalje ulagalo u razvoj, sada to više nije mogućesada se kopija pojavi već posle +- 6 meseci, po ceni višestruko nižoj, samo lepo iskopiraju molekul, aktivnu supstancu ili šta je već u pitanju, pri tome ne moraju da imaju preterano zelenu proizvodnju, pa su i sa te strane jeftiniji, što nas sve skupo koštatako da sam posmatrao kako ove ogromne hemijske kompanije jedna po jedna smanjuju R&D, a i gase u ekstremnijim slučajevima i samo prodaju šta imaju, pa dokle izdrže, te ih na kraju kupi BASF ili neko sličankomplikovanije je od toga i ne ovako linearno, ali svodi se često na opisani put
Jel pricas o farmaceutskoj industriji ili generalno nekoj hemijskoj za druge proizvode tipa kozmetike i sl?Za farmaceutsku su meni objasnili da je dogovor sa Kinezima i ostalima 10 godina zastite patenta, posle toga moze ko hoce da pravi generics. I to, prema ovima sa kojima sam pricala funkcionise OK, jedino sto farmaceutska industrija ima problem da su im generalno oni milijarderski patenti svi ve opasno blizu 10 god ili prelaze granicu as we speek, loh hanging fruit su obrali i sad im ne uspeva nista novo komercijalno da naprave.
Link to comment

Prvenstveno hemijska industrija, sirovine za industriju boja i lakova, lepkova, kućne hemije i kozmetike itd. Što se tiče farmacije tu nisam potpuno na svom terenu, ali znam šta nam dolazi iz Kine, Indije i još poneke daleke države, međutim saznanja u tom delu mi nisu relevantna.

Link to comment
Prvenstveno hemijska industrija, sirovine za industriju boja i lakova, lepkova, kućne hemije i kozmetike itd. Što se tiče farmacije tu nisam potpuno na svom terenu, ali znam šta nam dolazi iz Kine, Indije i još poneke daleke države, međutim saznanja u tom delu mi nisu relevantna.
OK. Pa ja sam ukapirala, da kad istekne tih 10 godina sme da pravi ko god hoće, tako da i same velike kompanije tipa Novartisa imaju proizvodnju u Kini. Ali ovaj evropski-USA deo opstaje zahvaljujući tom pravu da samo oni deset godina ubiraju novac za svoj patent, međutim imaju problem da naprave nove bestselere. Gledala sam neki grafik sa farmaceutskim milijarderskim patentima (vijagra je jedan od njih :) ), praktično sve starije od pet godina. Tako da je pitanje kako će izgledati big pharma za bukvalno 3-4 godine.evo, izguglah na brzinuhttp://www.uspharmacist.com/content/s/216/c/35249/
With the arrival of the patent cliff, it is estimated that generic competition will erode more than $60 billion from top drug companies’ annual U.S. sales between 2007 and 2012, and potentially hundreds of billions in the near future.1-5 Pharmaceutical companies have explored and continue to investigate a variety of strategies to minimize the impact of this revenue loss and maintain their profitability. Most obviously, there has been continued investment in new drug discovery and development of a “pipeline” of promising agents that address unmet medical needs and are profitable. However, it appears that there will be relatively few drugs with the profit potential of Lipitor, Nexium, and Plavix emerging in the immediate future. In the meantime, companies have raised drug prices (as much as 60% since 2002) and enhanced advertising over the past decade in an attempt to optimize earnings prior to patent expiration. The pharmaceutical industry has also invested hundreds of millions of dollars to lobby Congress on a variety of issues ranging from regulating Medicare drug prices to keeping lower-priced foreign drugs from being imported to protecting lucrative drug patents.1-5
Znači omašila sam sa procenom da se sve menja za 3-4 godine, već se dešava. U tom smislu postoji jedna dobra stvar za Srbiju, a to je, pošto smo oterali u bankrot domaće proizvođače i prodavce, bili bismo prepušteni šregovorima sa velikim kućama koje mogu bolje da diktiraju svoje uslove (tj ne isporučuju robu na neviđeno tolike godine). Međutim, pošto neće još dugo da drže patente, ti lekovi će uskoro znatno da pojeftine. Tako da će neki lekovi možda postati dostupniji za privatne džepove, kad već država sve manje nabavlja sa trendom pogoršanja.
Link to comment
  • 2 weeks later...

Shvatanje zakona i prava u Srbiji.

Beograd -- Svakoga dana se u Srbiji podeli po 300 otkaza, procenjuju sindikalci, a sve više ih je već unapred kovertirano.Ipak, iako se prilikom potpisivanja novih ugovora o radu sve češće potpisuju i blanko otkazi, ovu pojavu je veoma teško zaustaviti prvenstveno zato što je Inspektorat rada ne prepoznaje kao prekršaj.Sindikati u Srbiji dobijaju sve više pritužbi radnika, koji tvrde da su ih prilikom sklapanja ugovora o radu poslodavci primorali da potpišu i otkaze bez upisanog datuma.Takve papire su potom šefovi mogli da aktiviraju u slučaju bolesti zaposlenog, ali i prilikom trudnoće ili ako pak žele da otpuste radnika bez otpremnine. U ovoj praksi prednjačili su vlasnici malih firmi i preduzeća, trgovci i ugostitelji, ali na to nisu imuna ni javna preduzeća"A najgore je što to država toleriše. U sveopštoj krizi, kada nam je nezvanična stopa nezaposlenosti već premašila ”crnih” 30 odsto, onima koji uopšte zapošljavaju nove kadrove data je mogućnost da biraju, manipulišu, ucenjuju... Srbija je tako postala raj za nesavesne gazde, a po načinu poslovanja sve smo bliži sivoj i crnoj zoni nego uređenom društvu", primećuje i Zoran Mihajlović, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.A da je suzbijanje blanko otkaza u ovom trenutku ”nemoguća misija” potvrđuju i u samom Inspektoratu rada. Po rečima direktora Dragoljuba Peurače, iako Zakon o radu ne dozvoljava kovertiranje otkaza, ova se pojava teško i otkriva i dokazuje, a za nju zakon ne propisuje nikakvu kaznu."Kovertiranje otkaza zapravo znači da se otkaz daje unapred, zavisno od volje poslodavca. A ko unapred traži izjavu o otkazu, manipuliše voljom radnika jer na ovaj način otkazom ne raspolaže onaj koji ga daje već onaj kome se upućuje", kaže Peurača.Problem je, međutim, što inspektori rada nisu u mogućnosti da utvrde ovu zloupotrebu jer to prevazilazi njihova ovlašćenja. U praksi, poslodavci negiraju da su tražili otkaz od svojih zaposlenih, što inspektor rada ne može da utvrdi na nedvosmislen način jer se blanko otkazi ne nalaze u dosijeu zaposlenog.Zato inspektori takve radnike upućuju na sud, ali su i tamo male šanse za dokazivanje manipulacija jer se blanko otkazi ne uručuju u dva primerka, pa se sve svodi na rekla-kazala. To bi se u bližoj budućnosti, međutim, moglo promeniti."Kovertirani otkazi su sramota za svaku demokratsku zemlju, kakva bi Srbija želela da postane", zaključuje Milorad Mijatović, iz skupštinskog Odbora za rad."Zato će se ovo pitanje otvoriti prilikom sledećih razgovora oko izmena i dopuna Zakona o radu. Novim propisima bi se moglo omogućiti i otkrivanje i kažnjavanje jer je to jedini način da se izmeni ova anticivilizacijska praksa, na koju je, nažalost, sve više radnika primorano".
A sada slede najpopularniji komentari. Dakle, vecinsko, govorim o ogromnoj vecini, misljenje citalaca ove vesti je da je sasvim OK otpustiti samohranu majku zato sto nije htela da pusi kurac gazdi.
Koliko ima losih poslodavaca, toliko ima i radnika koji su blagi uzas!Ljudi kukaju za posao a kada ga dobiju uglavnom gledaju kako da ga sto manje rade!Takodje, ja u firmi imam kolegu koji prima 30 hiljada platu i po ceo dan visi na facebook-u dok se ja ubijam od posla za nesto visu platu! Da li je to u redu? Ljudi placu za posao a on se izivljava!!! A kad ga otpuste i zamene doci ce sledeci koji ce za 5-6 meseci isto tako da se opusti i gluvari...Ima kukolja sa obe strane!<a href="http://www.b92.net/android" style="border:0px;">comment-android.gif (StG, 25. decembar 2012 23:16)# Link komentaraPreporučujem (+256)Ne preporučujem (-26)
2008., nakon tri meseca probnog rada, poslodavac mi je otvoreno rekao; "hocu da te prijavim za stalno, ali ne znam koliko cu dugo moci da te drzim, vidis i sam kakvo je stanje u drzavi...."Ukratko, dobio sam da potpisem pored sporazuma o stupanju u stalni radni odnos i sporazum o raskidu radnog ugovora. Gadan osecaj, pa opet razumem coveka...U svakom slucaju, jos uvek radim tamo i ne ide nam bas najbolje, otkaz u najavi.(mir, 25. decembar 2012 22:56)# Link komentaraPreporučujem (+253)Ne preporučujem (-8)
A što je to problem?Zamislite imate firmu - 10 radnika. Posao počne da opada i likvidnost se dovede u pitanje. Ako otpustite 3 radnika, spašavate se a ako ne možete da ih otpustite zbog zakona cela firma propadne i posao izgubi svih 10 ljudi.Šta je bolje za privredu?(gtgt, 25. decembar 2012 21:53)# Link komentaraPreporučujem (+234)Ne preporučujem (-160)
Najbolje je zakonom uopšte zabraniti otpuštanje, zašto bi neki poslodavac uopšte želeo nekoga da otpusti. To nikako ne sme da se dozvoli jer je velika stopa nezaposlenosti. Kakve veze ima to što nema posla više, kakve veze ima što su nameti države toliki da je postalo nemoguće profitabilno poslovati (osim tajkunima), kakve veze ima što privatni sektor radi za sebe i preglomaznu državnu administraciju koja ništa ne radi.(Sale, 25. decembar 2012 21:52)# Link komentaraPreporučujem (+195)Ne preporučujem (-78)
Ja kao neko ko ima privatnu firmu vec 6 godina i jedva je odrzava, zajedno sa moja 3 zaposlena, pozivam gospodu iz sindikata da umesto sto lepo zive od nerada i izvikivanja parolla lepo otvore i sami privatne firme, psoteno rade i uposle ljude, pa da vidimo ko ce od njih da bude kakav gazda i koliko ce im firme opstati. Ovako, ljudi koji nikada nisu nista opipljovo stvorili i ne pune budzet svojim radom napadaju nas sve koji se trudimo i svojim radom obezbedjujemo posao drugima u veoma teskim uslovima. Ovo je krajnje licemerje.(poziv sindikalnim liderima, 25. decembar 2012 23:31)# Link komentaraPreporučujem (+167)Ne preporučujem (-73)
Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Možda između ostalo i zato što ima ljudi koji rade za ljude koji ne traže od radnica da im puše kurac. Moja majka jedno vreme nije ni dobijala platu, sad mogla je da ide okolo i da priča kako je to zato što je gazdarica kupila jahtu, ali pošto joj je posao podrazumevao uvid u sve fakture firme znala je da je to zato što već godinu dana nisu uspeli da naplate ništa ni da dobiju dovoljno novih poslova, i da ih je gazdarica plaćala dok je bilo para na računu te da je prestala kad para više nije bilo. S druge strane drugarica je radila u firmi koja posluje odlično ali su gazde prosto odlučile da ne plaćaju radnike jer im se može, i izvlačili sve firmine pare za svoje sopstvene potrebe. Kalkulacija im je bila da je situacija zakva da će uvek biti ljudi koji će dolaziti za tih deset hiljada mesečno koje im ponekad udele umesto plate... i to je funkcionisalo odlično. Ali nisu svi takvi.

Link to comment
Šta tačno zameraš citiranim komentarima?
rekao sam sta zameram. to sto se zalazu za sistem u kome se otkaz moze dati samohranoj majci zato sto ne zeli da pusi kurac gazdi. ne zelim uopste da polemisem o tome, okacio sam ovo kao komentar naseg drustva, a ko ne vidi problem sa ovim, njegova stvar. jedan matori novinar mi je jednom rekao sledece: o stecenim pravima se ne diskutuje. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ovo je prestrašno. Mislim, ne želim da pljujem komentatore - to je primer kako sistem huška sirotinju (male, ali baš male privrednike, sa jedne, i radnike sa druge strane) jedne na druge. Ali Dabović je u pravu, dok ljudi nasedaju na ovakve priče, loše nam se piše.Samo da dodam, stranka koja prva pokrene pitanje radničkih prava ima moj kovertirani glas.

Link to comment

Huska ih sistem/drzava koja pri tome mahom postuje radno zakonodavstvo, udeli otpremnine kad se zajebe pa nekome da otkaz.U srbiji ne postoji 1 pitanje radnickih prava, vec je situacija vrlo sarena. Otuda i mixovani stavovi, dabovicu je paradigma rada za privatnika pusenje kurca, nekome je paradigma privatnik kao pristojni svet koji uglavnom placa dok moze.Uostalom, evi je vec istakla diferencijaciju.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2

Link to comment
Huska ih sistem/drzava koja pri tome mahom postuje radno zakonodavstvo, udeli otpremnine kad se zajebe pa nekome da otkaz.U srbiji ne postoji 1 pitanje radnickih prava, vec je situacija vrlo sarena. Otuda i mixovani stavovi, dabovicu je paradigma rada za privatnika pusenje kurca, nekome je paradigma privatnik kao pristojni svet koji uglavnom placa dok moze.Uostalom, evi je vec istakla diferencijaciju.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
+1a umesto onog "dok može" češće bude "dok ne propadne"
Link to comment
Huska ih sistem/drzava koja pri tome mahom postuje radno zakonodavstvo, udeli otpremnine kad se zajebe pa nekome da otkaz.U srbiji ne postoji 1 pitanje radnickih prava, vec je situacija vrlo sarena. Otuda i mixovani stavovi, dabovicu je paradigma rada za privatnika pusenje kurca, nekome je paradigma privatnik kao pristojni svet koji uglavnom placa dok moze.Uostalom, evi je vec istakla diferencijaciju.Послато са HTC ChaCha A810e користећи Тапаток 2
Naravno da je situacija raznolika, i ako primetiš i meni je paradigma privatnika pristojan svet koji plaća dok može. Problem je što kad ne može - vidi radnike i sindikate kao problem.Tačno je i da su izdaci koji se traže od privatnika za porodilje nerealno visoki, da ih država ne nadoknađuje kad treba, itd. Sve to stoji. Ali ne vidim kako se suprotstavlja onome što sam rekao.
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...