Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

9 hours ago, Bujodrag said:

 

Interesantna stvar je da neki ljudi brže/lakše zapažaju sličnost a neki razlike.

 

Primeti da svako svrstavanje u tabore potencira upravo razlike. :) 

 

1 hour ago, čekmeže said:

Nije šta zapaze nego šta žele da zapaze. Tako će neki jugonostalgičar kada priča o Srbima i Hrvatima spominjati zajednički jezik ili Jadran, a neki nacionalista različite religije ili klanja.

 

Bas tako. :) Zavisi od agende.

 

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1864

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, Meazza said:

 

Primeti da svako svrstavanje u tabore potencira upravo razlike. :) 

 

 

 

 

Nije stvar baš toliko jednostavna. Recimo, moj pred-rasudni stav je da su svi ljudi isti. I onda lakše nalazim primere za tu tezu dok moj sagovornik lakše nalazi primere za svoju predrasudnu tezu da su ljudi različite individue. Svakako, obojica smo u pravu. 

Još je Darvin tokom mukotrpnog sastavljanja svog dela primetio da lakše zaboravlja i previdja podatke koji ne idu u prilog njegoj tezi (našli komentar u nekim njegovim beleškama) 

 

Ali, stvar je složenija od toga. Teze koje zastupamo moj sagovornik i ja imaju smisla kad pričamo o opštim pojmovima kao što je (nacionalni) identitet. No, otkrio sam da kad ja, kao individua, stupam u kontakt s drugim individuama, stvar se dinamično menja. Kad pravim bend, nadjem se u ekipi gde smo svi "isti", imamo zajednički identitet, zanima nas sviranje i neka vrsta muzike, maglovito odredjena. Tu smo svi isti i hranimo se tom istošću. No, kad krenem da sviram, onda me zanimaju baš razlike, želim da sviram sa drugačijima od sebe, to mi je jedini način da naučim, da odsviram nešto novo, da "odem u nepoznato", njihova drugačijost je inspirativna jer ne želim da sviram ono što sam već odsvirao. 

Krenuo sam od teze da smo svi isti a završio tražeći razlike. Ipak, početna teza nije ugrožena jer je opšta.

Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

 

Primeti da svako svrstavanje u tabore potencira upravo razlike. :) 

 

 

 

 

Primećujem da svrstavanje u tabore potencira upravo istost. Jer istost je neophodna za formiranje tabora, kao i različitost.

Opet se to svodi na to da razni ljudi kreću od raznih predrasudnih stavova.

Link to comment
3 hours ago, čekmeže said:

Nije šta zapaze nego šta žele da zapaze. Tako će neki jugonostalgičar kada priča o Srbima i Hrvatima spominjati zajednički jezik ili Jadran, a neki nacionalista različite religije ili klanja.

 Tačno.

Zato i kažem da su to pred-rasudni stavovi.

Jbg, od nečega moramo krenuti. Osim mene, niko se nije naučen rodio.

 

Link to comment
25 minutes ago, Bujodrag said:

 

Primećujem da svrstavanje u tabore potencira upravo istost.

 

Zapravo da, potencira medjusobnu slicnost, ali samo onu po kojoj smo razliciti od ostalih. :) Kao sto se vidi iz gornjeg primera, Ruska bajka misli da serija "Only Fools and Horses" nije dobar primer posto je popularna u celom svetu i stoga ne moze biti deo naseg identiteta. Ali je zato Alan Ford dobar primer jer nas cini razlicitim od drugih. ("znaci tebi i meni i drugima sa sh govornog podrucja nesto, a nikome drugome na svetu ne znaci nista...") Ne znam da li me razumes.

Link to comment

Naravno. 

Istost i različitost su neodvojivi.

Da sam jedino biće u univerzumu, ne bih čak ni mogao da smislim te pojmove.

 

Radi se o tome da ne znam zašto imam svoje predrasudne stavove.  Ne znam na isti onaj način na koji ne znam zašto volim zelenu boju. Ali, znam da je volim. Voleti neku boju je bezazleno. sa stavovima moram ipak biti oprezniji :dry:

Link to comment

Ali da se zadrzimo na nacionalnom identitetu. :) Niko nema bolji ili drugaciji kriterijum od ovog koji sam ponudio? (osobine, vrednosti, verovanja ili ukusi koje delimo sa vecinom sunarodnika) Dakle, evo npr. ti Bujodraze, sta imas da kazes o tome? Koje su to osobine, vrednosti, verovanja, ukusi koji te cine Srbinom ?

Link to comment

Jbg, ne umem da odgovorim. Valjda iste one osobine koje me čine Zemljaninom. Srpstvo je vrlo nisko na spisku mojih identitetskih odrednica. Ovo ostalo je samo sticaj okolnosti nad kojima nisam imao kontrolu. Niko me nije pitao gde i kad želim da se rodim.

Link to comment

Svakako, zajedništvo, kako god da je nastalo, zbog geografije ili istovremenosti, to je ono što u velikoj meri odredjuje nacionalni identitet. 

Kao i vidjenje razlika, poteklih iz istih razloga 

Link to comment

Pa da. I na istom smo forumu pride. I na istoj planeti živimo. 

Zato rekoh da je zanimljivo što ljudi polaze od različitih stavova.

A svi smo isti.

U svojoj različitosti.

Svi da se vole i ljube.

Baš bi bilo lepo.

Bolje nego da smo okamenjeni u predrasudama.

Link to comment
1 hour ago, Bujodrag said:

..... Niko me nije pitao gde i kad želim da se rodim.

 

 

Ali sad znam gde i kad bih želeo da se rodim. nisam to znao pre dvadeset godina. I to je sad deo mog identiteta, šta god on bio. I rado bih bio član grupe, državljanin čak, onih koji imaju slične stavove. I radovao bih se zbog toga. A opet bi me sujeta navela da naglasim i razlike jer sam, pobobu, individua.

 

Kao i sedam i po milijardi drugih. 

Ali, naći ću i tu način. Reći ću da jedan veliki deo tih drugih nije ni sposoban da bude individua.

Pa opet sve izpočetka.

 

Vrtlog. neizbežni.

Identitet.

Ali treba ga promišljati. Valjda.

Link to comment
Quote

"DUH U POLICIJSKOJ STANICI" Policajci u Trsteniku u panici zbog bele siluete sa sigurnosnih kamera, zvali POPA DA OKADI HODNIKE

Snimak sa sigurnosnih kamera u policijskoj stanici u Trsteniku, na kojem se vidi nekakva silueta kako se pomera sa jednog na drugi kraj hodnika, uznemirila je zaposlene. Naime, na snimku koji se pojavio u toku noći, vidi se bela figura kako prolazi hodnikom. Policajci koji su gledali snimak su zaključili da je reč o duhu, a uzmenirene policajke su zbog toga okadile stanicu!

Policajci koji su te noći bili dežurni u stanici u Trsteniku nisu mogli da poveruju svojim očima, pa su vraćali snimak nekoliko puta. Sutradan su počeli da prepričavaju šta su videli, pa su snimak pogledali skoro svi zaposleni, a većina se uznemirila.

Na snimku se može čuti razgovor dvojice policajaca. U jednom trenutku jedan od njih prepričava događaj u kojem je neku ženu kada je išla na vašar pratila nekakva utvara, koja je skakala po banderama!

  •  

 

Quote

trstenik Jeste bilo, ceo grad prica o tome. Tri svestenika su bila da osvestavaju zgradu mupa. Da se desilo na nekom drugom mestu, mislio bih da je sala, ovako, ko zna sta se tu desavalo.

 

Edited by darling
Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...