Jump to content
IGNORED

Uragan Sendi, play-by-play


Аврам Гојић

Recommended Posts

Za ovaj olujni sistem, koji je jedan od najvecih ikada zabelezenih u tom delu sveta, cinici bi mogli reci da ga je Bog poslao ili Obami ili Romniju, u zavisnosti kako ce se POTUS postaviti prema posledicama uragana, koje ce biti veoma ozbiljne. Nezavisno od politickih implikacija kriznog menadzmenta, izvesno je da ce ljudi ginuti i da ce visokotehnolosko ustrojstvo istocne obale pretrpeti ozbiljan udar.Ostalo je jos 48h do kolizije sa Njujorkom i Nju Dzersijem, a trenutno se uragan veoma sporo vuce ka severu.Sandy31.jpg

Njujork -- Vlasti Njujorka planiraju da, ako uragan Sendi pogodi ovaj grad, uvedu vanredno stanje, evakuišu više stotina hiljada ljudi, zatvore metro, javni prevoz i škole.Uragan, koji je do sada odneo najmanje 44 života na Karibima, trenutno se nalazi na udaljenosti od oko 500 kilometara jugoistočno od grada Čarlston u Južnoj Karolini i kreće se prema severu, a glavni udar se očekuje u ponedeljak uveče.Meteorolozi još uvek ne mogu da odrede tačno mesto udara, ali poslednje procene govore da bi bi to moglo da bude nešto južnije od Njujorka na obali Nju Džerzija. I pored toga, u pitanju je ogroman ciklon, tako da će veoma snažne vetrove i obilne kišne padavine osetiti stanovnici od Vašingtona do Bostona. Procenjuje se da bi moglo da padne više od 20centimetara kiše po kvadratnom metru.Ova oluja će pogoditi milione ljudi i napraviće štetu koja se meri milijardama dolara , kaže prognostičar Maršal Mos i dodaje da je Sendi do sada neviđen uragan.Strahuje se da bi stotine hiljada, ako ne i milioni ljudi mogli danima, a možda i nedeljama, da ostanu bez struje danima, kao i da bi njujorški metro, ako voda prodre u njega mogao da bude van funkcije duži vremenski period.Guverner Nju Džerzija Kris Kristi jutos je proglasio vanredno stanje u toj državi, a dobrovoljna evakuacija ljudi koji žive blizu obale već je počela. Obavezna evakuacija će početi u nedelju popodne.Stručnjak američkog Nacionalnog centra za uragane Denis Feltgen objašnjava da je uragan Sendi toliko velik da je suštinski manje važno gde će biti tačno mesto udara. "Posledice će se osetiti u rasponu od više stotina kilometara i u više država u isto vreme", istakao je Feltgen.Zbog uragana otkazano je nekoliko važnih političkih skupova na kojima je trebalo da učestvuju potpredsednik Amerike Džo Bajden i republikanski predsednički kandidat Mit Romni. Romni je otkazao skup planiran za nedelju u gradu Virdžinija Bič, dok je Bajden otkazao za danas najavljen skup u istom gradu.
Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
  • Replies 223
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    23

  • 3opge

    22

  • Indy

    18

  • WTF

    12

Amerikanci cesto preteruju sa izvestavanjem o ovakvim olujama. (A potom ih "iznenadi" neka Katrina). Znaju da budu collective drama queen, a znaju i da se nasmeju na svoj racun.Posle ovog zemljotresa, kruzila je ova fotka posledica:imagesjw.jpg

Link to comment

bice to grandiozno Udo od Uragana, malo vise kise, poneka poplava, srusena trula stabla i sela par dana bez struje.mada bi bilo dobro da strecne malo jace Njucu, previse se kupuje svilenih gaca i ispija lateja.

Link to comment
bice to grandiozno Udo od Uragana, malo vise kise, poneka poplava, srusena trula stabla i sela par dana bez struje.
Ovo i ja mislim. Mnogo su zadnjih godina vikali "Vuk!", tako da im je tesko poverovati. Oluja, sama po sebi, i nije tako strasna, dim od vagine za nas iz NC i FL koji smo na to navikli i koji smo za divno cudo postedjeni Sandy (btw, najgluplje ime za uragan koje sam cuo u zadnjih XYZ godina).Naravno, internet je pun teorija zavere i nagadjanja kome ce ovo da pomogne na izborima. Ja bih rekao da tu nista radikalno ne menja, cak da i bude nekih vecih evakuacija i sranja, sve drzave koje ce po zadnjim prognozama biti najgore pogodjene su solidno plave. PA, VA, i NH su 3 swing drzave gde ce biti nekih efekata, ali ne verujem tako strasnih da se stanje nece srediti do izbora.
Link to comment

Napravili su globalno zagrevanje i eto im ga na! Svake godine sve je više tornada koji pogađaju američki kontinent, došlo je do potpunog raspada Golfske struje, iz tropskih leta ulazimo direktno u sibirske zime ... Valjda će sve ipak biti dobro, binem za Empajer Stejt Bilding i nove bliznakinje koje se grade u Njujorku ...

Edited by stoka
Link to comment
Napravili su globalno zagrevanje i eto im ga na! Svake godine sve je više tornada koji pogađaju američki kontinent, došlo je do potpunog raspada Golfske struje, iz tropskih leta ulazimo direktno u sibirske zime ... Valjda će sve ipak biti dobro, binem za Empajer Stejt Bilding i nove bliznakinje koje se grade u Njujorku ...
kakve bre sibirske zime, prosle godine jedva osvanuse 2 dana sa snegom, nisam uspeo posteno da upotrebim nove snow shoes* a to mi omiljena aktivnost*krplje? Edited by 3opge
Link to comment
Amerikanci cesto preteruju sa izvestavanjem o ovakvim olujama.imagesjw.jpg
Jeste, prošli put kada su najavljivali da strašan uragan ide pravo ka Njujorku,Irena valjda, oni spremili detaljne planove evakuacije za ugrožena područja,pošto mi prijatelj stanuje u takvom delu grada.Ja ga pozvao da vidim kako preživljava taj užas od uragana,da li oborena stabla blokiraju ulice NY a voda nosi bespomoćne utopljenike, kad on meni "Kakav uragan,duvao malo jači vetar par sati a onda se potpuno smirio,obično letnje nevreme u Srbiji je 5 puta opasnije od ovog takozvanog uragana." Edited by General Ripper
Link to comment
Napravili su globalno zagrevanje i eto im ga na! Svake godine sve je više tornada koji pogađaju američki kontinent, došlo je do potpunog raspada Golfske struje, iz tropskih leta ulazimo direktno u sibirske zime ... Valjda će sve ipak biti dobro, binem za Empajer Stejt Bilding i nove bliznakinje koje se grade u Njujorku ...
Nemoj sad Vasic da ti dodje i objasni da je globalno zagrevanje (kao i teorija evolucije) 1 obican mit. Pao sneg negde u nekom trailer parku, ergo nema gobalnog zagrevanja, a i na Fox News tako kazu, znaci mora da je tacno :fantom:
Link to comment
Amerikanci cesto preteruju sa izvestavanjem o ovakvim olujama. (A potom ih "iznenadi" neka Katrina). Znaju da budu collective drama queen, a znaju i da se nasmeju na svoj racun.Posle ovog zemljotresa, kruzila je ova fotka posledica:imagesjw.jpg
:lolol:nazalost cini se da je ovo malo ozbiljnija akcija, jedan meteorolog je lepo napisao "this storm has something for everyone", nekome poplava, nekome metar snega, nekome steta od vetra...videcemo za dan-dva, kada ovaj lumbering giant pocne da udara. mnogo je siroka oluja (poluprecnik 500 milja), mnogo, mnogo spora.uz podrazumevajuci pijetet i zelju da na svetu nema ratova i nesreca, ipak moram reci i da me fasninira pretvaranje oluje u media event i odusevljenje i strast sa kojom se ovo pretvara u "najvecu oluju u istoriji". Jenkiji se zapravo vec slade kako ce za 20 godina, posle ribarenja, u baru pricati "Jeste, bilo je nesto malo vetra danas. Ali nista kao 2012. godine, kada je udarila oluja Frankenstorm. Ti si tada bio mlad ali ja se secam da je...." Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
uz podrazumevajuci pijetet i zelju da na svetu nema ratova i nesreca, ipak moram reci i da me fasninira pretvaranje oluje u media event i odusevljenje i strast sa kojom se ovo pretvara u "najvecu oluju u istoriji". Jenkiji se zapravo vec slade kako ce za 20 godina, posle ribarenja, u baru pricati "Jeste, bilo je nesto malo vetra danas. Ali nista kao 2012. godine, kada je udarila oluja Frankenstorm. Ti si tada bio mlad ali ja se secam da je...."
Uvijek sam govorio da će tek vrijeme pokazati kakvu će ogromnu štetu naci agresor R. Emmerich načiniti američkoj psisi.
Link to comment
kakve bre sibirske zime, prosle godine jedva osvanuse 2 dana sa snegom, nisam uspeo posteno da upotrebim nove snow shoes* a to mi omiljena aktivnost*krplje?
Matori, kod nas u Srbiji smo u januaru imali proleće i taman kad smo pomislili da smo se izvukli sa zimom bez snega, u februaru je tako zagudelo da se 20 dana temperatura nije penjala iznad -12 stepeni. A snega je napadalo kao nikada u poslednjih ne znam koliko godina ...Htedoh da primetim da uragani dobijaju uglavnom ženska imena,što uopšte nije slučajno. Ko razume, shvatiće .. Edited by stoka
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...