Jump to content
IGNORED

Фашизам


porucnik vasic

Recommended Posts

Ма, не уклапају се али кога за то брига осим тебе, Бергасе и мене? На једној страни смо ми, древни досадњаковићи одгајани на четвртастим 3д објектима у којима се на целулози остављало олово, а проучавањем тих артефаката долазило се до збуњујућих подела које нису имале две стране.Данашњи голобради младићи су далеко образованији јер имају Википедију, тај безгрешни портал апсолутне истине и свега тачног. Одрастајући у такозваном златном добу српске педагогије (1993-2012) стекли су јасне представе о свему и дубока знања о свачему. Захваљујући ренесансним личностима које су развили у овој оази слободе мисли, успели су да поједноставе апсолутне све сложене системе на две исте групе: њихову и противничку. Откривши бинарну природу људског знања и сударивши је са ултимативним солипсисзмом дошли су до сопствене фотке на фејсу. Један поглед на ту фотку им открива да немају оне смешне бркове. Бродбендом на колективно несвесно њихов генерацијски хајв мајнд им шаље твит да недостатак бркова значи да они нису фашисти. Од тог тренутка све је јасно: они нису фашисти, постоји друга страна, дакле они су фашисти.У пракси то резултира свођењем фашизма на 10 појмова. Анализирајмо их површно и ручно јер смо древни и немамо апликацију која ће то да обави за нас. Ко зна, можда утврдимо да су у праву. Дакле, фашизам је: 1. čvrstа desnicа. Добро, "чврста десница" је фашизам. То значи да постоји и мека која није. Хм, мека десница... За меку ракију сам чуо, за Меку сам чуо, чак сам и за Мек чуо, али за меку десницу нисам. Воде голобради стручњаци 1:0, очигледно знају нешто што ми не знамо. 2. verа=nacijа. Добро, значи Јевреји су фашисти. Опа! Сећам се из оних целулозно-оловних комбинација да је и ово тачно - било је Јевреја у фашистичкој Италији који су били на истакнутим функцијама. Још један поен за голобраде научнике, шокиран сам њиховим вођством од 2:0.3. sabornа i jakа državа, Саборна држава? Универзална држава? Општа држава? Нешто као ЕУ? Сигурно не мисле на саборност друштва када говоре о саборности државе, то би било бркање појмова недостојно голобрадог генија... 1/2 : 1/2, онда у овом кругу. Али, не! Ту је и "јака држава". Не вреди, нисам достојан ове битке, морам да се послужим гуглом. Пробаћу стронг, па да видимо шта излази... A strong European Union needs strong Public Services. Јој, изгоре ми мозак! Два стронг, какви дупли фашисти! Или једно стронг поништава друго? Биће да је тако, ипак 3:0 за голобраду елиту.4. vojskа, Да, обожавање војске је увек био сигнал фашизма, довољно је само да бацимо погледа на војне параде у фашистичком Совјетском савезу. Ух, вођство голобрадих интелектуалних гиганата се повећава на 4:0.5. policijа. Ко би могао да заборави онолике серије о полицији и суперхеројима полицајцима снимљеним у фашистичким Сједињеним америчким државама. Заиста погреших када се усудих да под лупу ставим голобраде илуминате.... 5:06. crkvа 6:0. Нећу ни да објашњавам очигледно од тренутка када је фра Хитлер у минхенску пивници дошао директно из келије на Хиландару и то у амишкој чези коју је вукло дванаест методиста. 7. kralja, О, та ужасна Елизабета и њене трупе подивљалих кољача! Ко може да заборави Кристалну ноћ када су у дворишту Бакингемске палате гореле све књиге Александријске библиотеке! Голобради чувари тајни космоса воде са 7:0 8. bogaoca, Па да ли има ишта фашистичкије од Бога Оца? Можда само Син који је повео своје смеђе кошуље (слободан превод са арамејског, неки преводиоци говоре "на сунцу поцрнеле Јевреје") у такозвани Марш на Јерусалим, где је успоставио двехиљадегодишњи Рајх. Голобради теолози све у малом прсту носе. Ах, 8:09. domaćin, Да, да... можда и кључна ставка. Сећам се предмета који је постојао у основним школама у Фашистичког Федеративној Републици Југославији. Звао се домаћинство. Мој отац, либерал по опредељењу, забрањивао ми је да везем са другим фашистима и тиме ме трајно спасао ужаса фашизма. О, мудрости голобрада, име ти је 9:010. patrijarh. Ту ипак нисам сигуран да је голобради ур зналац досегао фокус, патријарх Павле је био очигледно фашиста, видело се то чим је обукао ону црну СС мантију, али овај нови делује више као нациста. А, да, то је исто... не вреди се опирати, голобради Боргови су заокружили на 10:0.И нисте ви толико криви, голобрада децо, криви су они међу нама који вас тапкају по леђима држећи вас у мраку и незнању. едит 2: Извињавам се Идиотеку што сам га увредио, тражио сам ефектан крај и тако у џиберизам залутао. Хвала Јоди што ме одмах није бановао иако сам заслужио.
Када се људи оволико не разумеју око једног термина онда је очигледно да тај термин другачије тумаче. Гугловао сам у међувремену и нашао Грифинову теорију о "palingenetic ultranationalism", односно o "фашистичкom минимуму". Прихватимо ли његову теорију као тачну, ти и емпејац и ким сте у праву и ја јесам фашиста. Међутим, нисам сигуран да могу да прихватим то што он говори пошто је по истој дефиницији и добар део америчких републиканаца огрезао у тежак фашизам, као и мање-више сваки десничарски политичар који тврди да је прошлост била боља него садашњост. Морам да признам и да нисам прочитао једно од његових цитираних дела, омот транс ЦД-а "Return To The Source: Deep Trance & Ritual Beats".Будући да сам конзервативан, за мене је фашизам оно што Грифин назива "италијанским фашизмом" (или, како Википедија каже: "also known as fascism"): једнопартијски тоталитаризам и диктатура која територијалну експанзију види као витални подстицај бићу народа, а економску равнотежу постиже кроз сталешки систем и забрану штрајкова. Такви фашисти нисмо ни БС ни ја, ни по једној од набројаних тачака.Немам стопроцентно поклапање мишљења са Синдикатом. Немам га ни са својом женом, када мало боље размислим, а њу слушам свако вече а Синдикат само у суботу, 28. априла. Неки из те екипе су ми ближи, неки даљи. За Двери нећу да гласам, осим ако ме емпејац својим клиначким сврдлањем и ти својим средовечним сврдлањем не изнервирате довољно (Ким ме не нервира, уопште ми није јасно зашто), па из ината заокружим роботе, а верујем и да добар део Синдиката неће ни изаћи на изборе. Нисам хомофоб, али се плашим висине и у последње време батина и помало рака. Салвете не скупљам и не волим практично ништа што воле млади. Према томе, дабоме.
Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    13

  • kim_philby

    9

  • Lord Protector

    9

  • porucnik vasic

    8

Nema smisla, hajde da ga više ne koristimo pošto je izlizan :fantom:I pored najobolje volje, ne mogu da razmem zašto su fašisti toliko gadljivi na sam naziv. Sve drugo što ide uz tu gnusnu kloaku ideologiju je prihvatljivo, samo etiketa je problem? Pa jebemmu miša, ako si fašista i ako si dovoljno svestan svog problema da te je sramota zbog toga, valjda je prvi korak da preispitaš sopstvene svetonazore, a ne da brineš što će termin da se pocepa od upotrebe. Šta bi hteli, da vlaže na čvrstu desnicu, veru=naciju, sabornu i jaku državu, vojsku, policiju, crkvu, kralja, bogaoca, domaćina, patrijarha, a da ih zovu kako, demokrate? Hoće to, ali sutra
whah! a sto ne bi bili demokrate, leba ti?oces da ti kazem sta si ti sada zapravo uradio? stavio si na gomilu skup (politickih) uverenja suprotnih tvojima i to proglasio za fasizam. to jest, pojednostavljeno, demonizujes neistomisljenike, i time se sam vise priblizavas fasizmu od recimo konzervativaca, koje si opisao. ili govnara.mozemo uzeti, za potrebu diskusije, ovo sto si naveo jesu bitni cinioci fasizma. ali tu fali 1 esencija, nesto ko svitak papira koji golemu daje zivot. npr, ako bi taj neki konzervativac aktivno podrzavao suzbijanje drugacijih ideja i ljudi i podrzavao diktaturu sa tim ciljem. onda bi, i bez smesnih brkova, bio fasista. ali bez toga ne bi moglo, bez toga si the boy who cried wolf, i to u najboljem slucaju.
Link to comment
Лепо пише шта?
da je fasizam otpor prakticnoj i teorijskoj transcedenciji. ali neam sada vremena. i ja, kao i anonimni, mislim da je nolte daleko najzanimljiviji istoricar fasizma.
Link to comment

ja mislim da je problem sa praslinovih 10 tacaka to sto su zapravo ocigledne. na kraju krajeva nesto ne mora biti fasizam da bi bilo pogubno. prvi svetski rat je brutalan i bez fasizma. srpski nacionalizam devdesetih je poguban sa ili bez liktorskih sekira. busov intervencionizam je ubilacki bez obzira na to da li se pozdravlja podignutom rukom ili ne.drugim recima, naravno da nasilje, patrijahalnost i imperijalizam nisu samo odlike fasizma. fasizam je jedan komplikovan fenomen koji zasluzuje da se o njemu ozbiljno govori. to sto nesto nije fasizam ne znaci da ga to abolira od zloce.stavise, mozemo reci da je 'pravi' fasizam mozda i nemoguc kod nas na periferiji kao potpuno autohtoni fenomen. fasizam je uvek deo nekog sireg procesa.meni su danas ti procesi ocigledni te drzim da madjarski spori hod ka jednom obliku 'parlamentarnog' fasizma nije moguc bez teturanja veceg dela 'civilizovanog' sveta na tu stranu. srbijanski ratni pohod devedesetih se bazirao delom na prici evropske ekskluzivnosti i odbrane od islama. danas vidimo kako je to glavni pokretac krajnje desnice u evropi. mozda mozemo reci da je crna internacionala spontana i da nije ogranicena samo na stormfront i druge bedastoce.ako meni smeta nesto u delu onoga sto sam praslin primecuje kod dela antifasistickog bloka u srba je to da postoji jedna ideja da je negde drugde nesto drasticno razlicito. kao uskocimo u eu i to je siguran lek. not really. onda te ceka borba da cela eu ne ode u tandariju.

Link to comment
da je fasizam otpor prakticnoj i teorijskoj transcedenciji. ali neam sada vremena. i ja, kao i anonimni, mislim da je nolte daleko najzanimljiviji istoricar fasizma.
Друже Киме пусти то немам времена. О Нолтеу и ја малко касније. Прича о томе како треба да се преваспита Праслин и увиди своје грешке је стварно пут кроз време. Ка' да је Јово К. исписао.
Link to comment

:fantom:elem da skratim> nije sve što se vika fašizmom fašizam, posebno na periferiji Evrope...ali svi pokreti koji su se javili širom Evrope 20-tih i 30-tih imaju mnogo toga zajedničkog, pre svega nastaju kao reakcija na veliku krizu demokratije i kapitalizma (i straha od komunizma). svi ideološku potku vuku iz onog stanja duha koji je Moras tako lepo predstavljao - na negaciji racionalizma, prosvećenosti, ličnih i građanskih prava, parlamentarizma...tu je po meni Grifin u pravu, fašizam treba posmatrati kao jedan termin koji je u stvari labavi zajednički imenilac za razne pokrete koji su revolucionarni, antidemokratski, nasilni i diskriminišući.

Link to comment

Арбајтмане, постоји ли неки посебан разлог зашто се форсира баш термин "фашизам" као заједнички, а не "националсоцијализам" или "фалангизам"?

Link to comment

glavni razlog (opet po meni) je što se italijanski fašizam pojavio prvi i što su u Italiji fašisti prvi preuzeli vlast u jednoj evropskoj zemlji... Duce je bio veliki uzor onima koji su se pojavili kasnije.

Link to comment

Aрбајтмане, ако се сада редефинише фашизам и ако се одбацује традиционално дефинисање фашизма, да ли је то ново дељење карата нешто што би требало да се користи само за наше доба или би могло и ретроактивно да се пружи? Како би се Кемал Ататурк рангирао на тој ревизионистичкој листи шта је фашизам а шта не и да ли би онда могло да се деси да је по тој новој дефиницији фашизма први фашиста баш он, па да се онда промени термину у ататуркизам?

Edited by Праслин
Link to comment
Nema smisla, hajde da ga više ne koristimo pošto je izlizan :fantom:I pored najobolje volje, ne mogu da razmem zašto su fašisti toliko gadljivi na sam naziv. Sve drugo što ide uz tu gnusnu kloaku ideologiju je prihvatljivo, samo etiketa je problem?
Pa zato sto su fasisti izgubili rat, a danasnji fasisti razumljivo ne vole da nastupaju iz pozicije porazene strane. I pritom te vecina sagovornika realno nece ni saslusati ako samog sebe nazoves fasistom. Mnogo je veca sansa da ce da te saslusaju ako krenes da pricom "nisam ja fasista, najbolji drug mi je Jevrej, ali...".Glede Arbeitmann-Grifinove definicije fasizma, mensecini da on jako lepo obuhvata (pomiruje) italijansku i nemacku verziju, ali vec spansku (ko o cemu, ja o Spaniji...) malo teze. Nista anti-konzervativno nije postojalo u tom pokretu. Mozda neke minorne struje u tom frankistickom kolopletu, ali nista narocito znacajno.
Link to comment

Па термин фашизам се као заједнички више форсира на нашем језичком простору или код Руса нпр. У енглеском је nazi & nazism све и свја.

Link to comment

Arbeitmann-Griffinova definicija :Hail:Ataturk nije iz te priče, njemu nije u glavi bio Špengler i zlatno doba prošlosti već upravo suprotno, on je hteo da stvori naciju onako kako su je stvorili Francuzi i Nemci u XIX veku. Ako bi Ataturk mogao da se poredi sa nekim iz šire priče, to bi bio pre Franko.kampokei, i ja se slažem da je Španija najnategnutiji primer, gde u stvari postoji koalicija iz interesa pravih fašista (Falanga) i tradicionalista, monarhista, militarista i sličnih koji su bili u većini. U Španiji je reakcija na Republiku ujedinila sve na desnici a Falanga i podrška Španije/Italije su im dali taj fašistički šnjof.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...