Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

Ali internalizovani stereotipi, između ostalog, omogućavaju da se materijalne razlike održe, a onemogućavaju intergrupnu solidarnost, tj. da članovi potlačenih grupa koji uspeju u sistemu pomognu onima manje uspešnim (naprotiv, kao što Dabovićev primer jasno pokazuje - oni pokušavaju da se distanciraju od ostalih - ja nisam kao ostali Cigani, koji kradu, ili u Gentlemens's Agreement - I'm not one of the "kikey" Jews.)
Pa to mu dodje kao zacarani krug, siromasni nemaju uticaja u drustvu i zato su diskriminisani a iz istih razloga i ne bivaju u poziciji da unaprede svoj status itd.Ali isto tako znamo primere kad se pojednci izdignu iz tog zadatog cemera, posalju dete u skolu, ozidaju kucu, sami rade na sebi i posredno na razbijanju stereotipa o svojoj grupi. To mi deluje kao konstruktivnija strategija za emancipaciju nego distanciranje od ostalih Cigana/Srba/cegagod. Zato ta "kikey" Jew i jeste sekretarica, a Gregory Peck gentleman&boss -_-
Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

Pa to mu dodje kao zacarani krug, siromasni nemaju uticaja u drustvu i zato su diskriminisani a iz istih razloga i ne bivaju u poziciji da unaprede svoj status itd.Ali isto tako znamo primere kad se pojednci izdignu iz tog zadatog cemera, posalju dete u skolu, ozidaju kucu, sami rade na sebi i posredno na razbijanju stereotipa o svojoj grupi. To mi deluje kao konstruktivnija strategija za emancipaciju nego distanciranje od ostalih Cigana/Srba/cegagod.Zato ta "kikey" Jew i jeste sekretarica, a Gregory Peck gentleman&boss -_-
Da si gledala film, znala bi da Peck u tom filmu zapravo i nije Jevrejin. A plan ti je za 365 lepih dana - ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Link to comment
Kako sam bio 3 sata u Svajcarskoj i izvlacim dubokosmislene zakljucke iz toga... na temi o diskriminaciji, o ironije
Nisi obratio pažnju na to da je za ta tri sata upoznao reprezentativni uzorak Švicvaraca i da su mu konkluzije validne. -_-
Link to comment

Ja sam zatekao Mahorerosa, ovdasnjeg domoroca, kako pisa mrtav pijan na moju lanciu. Na moje 'Ej, sta radis tu, barabo' cova mi odbrusi kresteci da je to njegova zemlja i moze da radi/pisa sta hoce i gde hoce.Eto, Garovikse, niste najgori.

Link to comment
Pa, ako je njegova zemlja, nek pisa na nju. Lancia nije njegova, nego nasa.
xaxa, ti si 1 :kralj:btw, odgovorno tvrdim da su Spanci generalno jedan od najtolerantnijih naroda, ovde ce animozitet prema npr,. Marokancima ili Indusima uvek pre osetiti od strane lokalnih Nemaca.
Link to comment
btw, odgovorno tvrdim da su Spanci generalno jedan od najtolerantnijih naroda, ovde ce animozitet prema npr,. Marokancima ili Indusima uvek pre osetiti od strane lokalnih Nemaca.
Identican utisak. Svih tih godina tamo nisam imao niti jednu neprijatnu situaciju, niti je bilo ko drugi sa strane koga ja poznajem. Uostalom, taj anti-imigrantski diskurs je vrlo slab u spanskoj javnosti, niti postoji iole ozbiljnija partija koja koketira sa rasizmom i ksenofobijom.
Link to comment

Savet Evrope je 2009. objavio izvestaj u kome se kritikovao, citiram, "rasireni rasizam" u Svajcarskoj, a ja sam preneo licne, dosta neugodne utiske tokom boravka od 15 dana. Posto nisam dobio nista kao odgovor osim dosta glupog i neprijatnog sarkazma, cenim da moj (anegdotski) zakljucak, potkrepljen izvestajem referentnog evropskog tela kome nemam razloga da ne verujem(pricamo o istoj toj Evropi koja Braci toliko znaci), i dalje stoji.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Da si gledala film, znala bi da Peck u tom filmu zapravo i nije Jevrejin. A plan ti je za 365 lepih dana - ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Eto upotrebi mastu pa zamisli da jeste Jevrejin, onda ce ti moj predlog mozda izgledati prigodno i za ruzne i tuzne dane!Da nije tako, na snazi bi i dalje bilo robovlasnicko drustveno uredjenje, jer bi jelte svi cutali i trpeli i pitali jel ima jos.
Link to comment

Ma sve je to ok matori, samo s jedne strane ti smeta ako te Svajcarac malo uplaseno pogleda a sa druge ti je super multikulti kad neki taliban zamota zenu da joj se samo jedno oko vidi...

Link to comment
Ma sve je to ok matori, samo s jedne strane ti smeta ako te Svajcarac malo uplaseno pogleda a sa druge ti je super multikulti kad neki taliban zamota zenu da joj se samo jedno oko vidi...
da, nije ovo vise mesto za normalnu pricu
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...