Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

bwt to sa brkanjem zemalja nisam ni mislila da je diksriminacija niti zajebancija, samo par dogodovština relativno na temu (a pre svega u smislu da većina nema ni pojma ko je ovde na našim prostorima koga i šta i kako, a ne da svaki lik iz zapadne Evrope ekspresno smatra da smo mi svi zli Srbi koljači)inače najjači doživljaj na temu mi je bio kad su neki Španci konstatovali da Rumunija više ne postoji :lolol:

Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

bwt to sa brkanjem zemalja nisam ni mislila da je diksriminacija niti zajebancija, samo par dogodovština relativno na temu (a pre svega u smislu da većina nema ni pojma ko je ovde na našim prostorima koga i šta i kako, a ne da svaki lik iz zapadne Evrope ekspresno smatra da smo mi svi zli Srbi koljači)inače najjači doživljaj na temu mi je bio kad su neki Španci konstatovali da Rumunija više ne postoji :lolol:
Pa dobro to i da razumem. Verovatno misle da se podelila na dva dela: Catalunya i Comunitat Valenciana
Link to comment

Heh, u nekatalonskom delu Spanije Katalonce ponekad pezorativno nazivaju Poljacima. I nikome nije jasno otkud to i zasto. Zato se lokalno poznata satiricna emisija o politickoj sceni na katalonskoj TV (nesto kao dugometrazni Nikad Izvini) i zove Polonia. Inace, ogromnoj vecini Spanaca je istocna Evropa jako maglovit pojam. Da ima kazes da Srbija ima 25 miliona stanovnika, oni bi klimnuli glavom u fazonu "aha". Ja jednom svojoj bivsoj cimerki, tada studentici medicine, pokazao (poturio pod nos) neku knjigu pisanu na cirilici a ona se bukvalno sokirala i kao: jao, kako je ruzno! I onda se izvinjavala, a mene bas zabole, onaj NINovski cirilicni font i nije neka lepota, ruku na srce.

Link to comment
inače najjači doživljaj na temu mi je bio kad su neki Španci konstatovali da Rumunija više ne postoji :lolol:
Mene je 1997., Italijanka iz Rima, inace "obrazovana" bankarka u cetrdesetim godinama, sa saosecanjem pitala da li se jos uvek vode ulicne borbe u Beogradu. Nisam mogao da veruem.
Link to comment
- popkult bonus: niko osim nas 4 iz srbije nije čuo za the smiths pa su zaključili da je to "a serbian thing"
što se tiče ovoga, tu imam sijaset negativnih iskustava iako sam obično izbegavao da pričam o kulturi, bilo kom aspektu, držao sam se uvek terena gde sam jak, a to sigurno nisu muzika, film, sport, bar prema mojim standardimavozim od BG do BL dužim putem , u kolima pored mene 1 austrijanac, 1 nemac, obojica visoko obrazovani, inženjeri dodušenikako da im pogodim muzički ukus i u jednom trenutku stavim neku kompilaciju muzike iz filmova, koju sam držao u kolima za slične bolidne situacijekreće iz visokih potpetica, ja onako uzgred pitam, nikad čuli, almodovar, jok, ništamalo kasnije kreće muzika iz kuma, tu se ja obradujem, a pa ovo sigurno znate, paz' da ne bi i to do dan danas nisam prihvatiogodinama sam oguglao na takve situacije, nisam nikad očekivao da neko zna gde je srbija, mada me je malo porazilo kada sam jednom objašnjavajući da je između italije i grčke otprilke, dobio pitanje da li imaju veze italija i grčka sa evropom - a oba sagovornika imaju neke koledže lebimpojedem, kako za život zarađuju oni history kanali, gleda li to iko, pa valjda su ta grčka i ta italija neke kolevke civilizacijerazumem da im sve to u životu uopšte ne treba i da sam ja možda budala što očekujem da išta može biti neka dodirna tačka
Link to comment
Heh, u nekatalonskom delu Spanije Katalonce ponekad pezorativno nazivaju Poljacima. I nikome nije jasno otkud to i zasto. Zato se lokalno poznata satiricna emisija o politickoj sceni na katalonskoj TV (nesto kao dugometrazni Nikad Izvini) i zove Polonia. Inace, ogromnoj vecini Spanaca je istocna Evropa jako maglovit pojam. Da ima kazes da Srbija ima 25 miliona stanovnika, oni bi klimnuli glavom u fazonu "aha". Ja jednom svojoj bivsoj cimerki, tada studentici medicine, pokazao (poturio pod nos) neku knjigu pisanu na cirilici a ona se bukvalno sokirala i kao: jao, kako je ruzno! I onda se izvinjavala, a mene bas zabole, onaj NINovski cirilicni font i nije neka lepota, ruku na srce.
a kakvi su u bilbau, santanderu? da se ide ležerno ili u "poneču nož" modu?
Link to comment

Jao gde ste na Nemcima, Austrijancima i Švajcerima našli da se iživljavate u pogledu muzike... Ko da nekoga sa Grenlanda pitate za najatraktivnije peščane plaže u svetu, pa se sablaznite kad vas sačeka prazan pogled. Otprilike kao onaj koji bi vi imali da vas pitaju koji vam je omiljeni hit Silbermonda ili Böhse Onkelsa. Ajde da ste pitali za Scootera ili DJ Ötzija, pa da im osmeh prošara lice..

Link to comment
a kakvi su u bilbau, santanderu? da se ide ležerno ili u "poneču nož" modu?
Santander nisam bio, ali oni se percepiraju kao kastiljanski izlaz na more (iako formalno ne pripadaju Kastilji). U Bilbau bio i delovali mi Baski po onim njihovim kafanama malo nadrkano, ali nista ozbiljno. Lezerno u oba grada, naravno.
Link to comment
Otprilike kao onaj koji bi vi imali da vas pitaju koji vam je omiljeni hit Silbermonda ili Böhse Onkelsa.
ali ja volim silbermond iako nisam nemac :((da li je to prvi znak bolesti ponemcavanja? :cry: )
Link to comment
Santander nisam bio, ali oni se percepiraju kao kastiljanski izlaz na more (iako formalno ne pripadaju Kastilji). U Bilbau bio i delovali mi Baski po onim njihovim kafanama malo nadrkano, ali nista ozbiljno. Lezerno u oba grada, naravno.
tako sam i misleo. fala.
ali ja volim silbermond iako nisam nemac :((da li je to prvi znak bolesti ponemcavanja? :cry: )
aj muzika, al ako jos pocnes da se oblacis kompletno kao oni, onda si cao.
Link to comment
neku knjigu pisanu na cirilici a ona se bukvalno sokirala i kao: jao, kako je ruzno!
na jednoj konferenciji u Pragu je jedan Katalonac tako dok smo šetali kroz grad rekao za češki "o ružnog li jezika!" na šta sam ga samo mrko pogledala :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...