Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

Veruj mi na rec da ga ne bi izgubila, i ona to dobro zna (struktura firme, preuzete obaveze, radnici iznajmljene zgrade vs. radnici moje firme kao dva entiteta...). Jednostavno zena je usvojila vecinski diskurs, odusevljeno se slaze sa time da su njeni sunarodnici lopovi. To je jednostavno posledica diskriminacije, da oni manjinci koji uspeju da se delimicno integrisu - cesto osecaju potrebu da zastupaju vecinske stavove. Bolje je da te stavove onda zastupas sa entuzijazmom, i na kraju i poverujes da je sve to tako.Ne kazem da bas od nje treba pocinjati oslobadjanje Roma i da je lose sto to tako radi, samo mi je zao sto je dovedena u tu situaciju.
Veruj mi na rec da ga ne bi izgubila, i ona to dobro zna (struktura firme, preuzete obaveze, radnici iznajmljene zgrade vs. radnici moje firme kao dva entiteta...). Jednostavno zena je usvojila vecinski diskurs, odusevljeno se slaze sa time da su njeni sunarodnici lopovi. To je jednostavno posledica diskriminacije, da oni manjinci koji uspeju da se delimicno integrisu - cesto osecaju potrebu da zastupaju vecinske stavove. Bolje je da te stavove onda zastupas sa entuzijazmom, i na kraju i poverujes da je sve to tako.Ne kazem da bas od nje treba pocinjati oslobadjanje Roma i da je lose sto to tako radi, samo mi je zao sto je dovedena u tu situaciju.
Ne verujem da je usvojila vecinski diskurs nego prosto ne zeli da se zamera i stvara sebi neprijatnosti.Kao i vecina ljudi koji rade za platu kojom placaju kredite, hrane neku decu i slicno. Ljudi treba da dodju u poziciju kad vise bukvalno nista nemaju da izgube, tada se ustaje u borbu za svoja prava i dizu revolucije - cak i onaj nas muceni 5.Oct.Rasna diskriminacija na ovom nivou (Cigan/Srbin si pa krades itd.) je daleko od toga.
Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

pricaj sa slow-om i pajompatkom, oni su postali, zajedno sa ostatkom degenskog cirkusa koji se ovde doselio u poslednje vreme, prava mera ovog foruma.vracam se u egzil na potforume o kuvanju i fotografiji.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Ne verujem da je usvojila vecinski diskurs nego prosto ne zeli da se zamera i stvara sebi neprijatnosti.Kao i vecina ljudi koji rade za platu kojom placaju kredite, hrane neku decu i slicno.
Ali zašto misliš da se ova dva isključuju? Sigurno da to priča pre svega da ne ne bi ugrozila kakvu-takvu poziciju koju je stekla u društvu, ali to ne znači da ta uverenja nije na nekom nivou i internalizovala. Jedan od najvećih problema sa emancipacijom je što potlačeni prihvataju sliku koju njihovi tlačitelji imaju o njima kao o manje vrednima. Zato je jedan od sastavnih delova svake borbe za emancipaciju i razvijanje svesti o sopstvenim pravima i dostojanstvu.
Link to comment
Ali zašto misliš da se ova dva isključuju? Sigurno da to priča pre svega da ne ne bi ugrozila kakvu-takvu poziciju koju je stekla u društvu, ali to ne znači da ta uverenja nije na nekom nivou i internalizovala. Jedan od najvećih problema sa emancipacijom je što potlačeni prihvataju sliku koju njihovi tlačitelji imaju o njima kao o manje vrednima. Zato je jedan od sastavnih delova svake borbe za emancipaciju i razvijanje svesti o sopstvenim pravima i dostojanstvu.
Pa ne mislim da moraju da se iskljucuju nego da je rasni momenat u ovoj prici daleko manje vazan nego ekonomski. Isto kao sto su oni jadni Arapi sto doplivaju do Evrope nepozeljni kao izbeglice i nikog nije briga ako se njih par stotina podavi,dok su oni sto sede na izvorima nafte veliki prijatelji i poslovni partneri.Tako da je i prica o emancipaciji ostvariva tamo gde za to postoje i materijalni uslovi i politicka volja,(angazovanje vlasti i ngo kojim se drustvu namecu odredjene civilizacijske vrednosti).Samo sto nazalost uglavnom nedostaje bar jedno od toga, ako ne oboje.
Link to comment
Pa ne mislim da moraju da se iskljucuju nego da je rasni momenat u ovoj prici daleko manje vazan nego ekonomski.Isto kao sto su oni jadni Arapi sto doplivaju do Evrope nepozeljni kao izbeglice i nikog nije briga ako se njih par stotina podavi,dok su oni sto sede na izvorima nafte veliki prijatelji i poslovni partneri.Tako da je i prica o emancipaciji ostvariva tamo gde za to postoje i materijalni uslovi i politicka volja,(angazovanje vlasti i ngo kojim se drustvu namecu odredjene civilizacijske vrednosti).Samo sto nazalost uglavnom nedostaje bar jedno od toga, ako ne oboje.
Ali internalizovani stereotipi, između ostalog, omogućavaju da se materijalne razlike održe, a onemogućavaju intergrupnu solidarnost, tj. da članovi potlačenih grupa koji uspeju u sistemu pomognu onima manje uspešnim (naprotiv, kao što Dabovićev primer jasno pokazuje - oni pokušavaju da se distanciraju od ostalih - ja nisam kao ostali Cigani, koji kradu, ili u Gentlemens's Agreement - I'm not one of the "kikey" Jews.) Edited by Syme
Link to comment
To je bio jedan friendly komentar. Nista omalovazavajuce na tvoj racun. Secas se koliko puta smo se svadj raspravljali. Pa, htedoh reci, ovaj put nema oko cega.
Ma ne mislim da je bilo omalovazavajuce (poznato je da ja ne tolerisem diskriminaciju :D ) no se zbunih,nije bas za crveno slovo kad se mi o necem slozimo, bar tako mlindijah...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...