Jump to content
IGNORED

Rasna i etnicka diskriminacija - licna iskustva


Aće

Recommended Posts

zena se slaze sa time :frust:.
ovo je jedna od vaznih tacaka. takvo shvatanje i prihvatanje od strane doticne zene je vetar u ledja onima koji smatraju da su se izjavom pohvalno izrazili na njen racun. sto je najgore, to samo jos vise ucvrscuje njihova ubedjenja u ispravnost svojih stavova. otuda i kad se desi slucaj kao skorasnji, slede pitanja: "ma otkud?" "ma nije to rasisticki, sta vam je?" i sl... Edited by garoviks
Link to comment
  • Replies 239
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    26

  • Indy

    16

  • Leia

    15

  • Aće

    11

da ne zaboravim, imamo i geja u firmi (nije otvoreni gej, ali nas par znamo zasigurno) koji patoloski mrzi sve vezano za gej prava i prajd. kapiram da je coveku stalo do njegove privatnosti i da se boji da bi razvlacenje gej teme u drustvu moglo da ugrozi njegove licne pozicije u svetu. ti mehanizmi auto-diskriminacije uvek se svode na to da je covek uspeo da pronadje svoje mesto u svetu uprkos razlicitosti, i ne zeli da mu neko dira u to i otvara teske i komplikovane stvari koje bi mogle da ga ugroze. imam utisak da vecina u firmi zna da je decko gej, i to je za kolege sasvim ok, nije on od onih koji siluju labudove i napadaju decu po liftovima. dabome bilo bi drugacije kada bi na neku korporativnu proslavu doveo decka, mislim da posle toga ne bi sastavio na poslu ni 10 dana.

Link to comment
da ne zaboravim, imamo i geja u firmi (nije otvoreni gej, ali nas par znamo zasigurno) koji patoloski mrzi sve vezano za gej prava i prajd. kapiram da je coveku stalo do njegove privatnosti i da se boji da bi razvlacenje gej teme u drustvu moglo da ugrozi njegove licne pozicije u svetu. ti mehanizmi auto-diskriminacije uvek se svode na to da je covek uspeo da pronadje svoje mesto u svetu uprkos razlicitosti, i ne zeli da mu neko dira u to i otvara teske i komplikovane stvari koje bi mogle da ga ugroze.imam utisak da vecina u firmi zna da je decko gej, i to je za kolege sasvim ok, nije on od onih koji siluju labudove i napadaju decu po liftovima.dabome bilo bi drugacije kada bi na neku korporativnu proslavu doveo decka, mislim da posle toga ne bi sastavio na poslu ni 10 dana.
http://www.youtube.com/watch?v=60-wD_EKT6I
Link to comment
jedna kafe kuvarica je Romkinja, par ljudi joj je vise puta istaklo kako je super sto ona radi a ne krade kao drugi Cigani. zena se slaze sa time :frust:.
Ne nego ce da isteruje mak na konac i da izgubi i taj prejadni posao.U tome se i ne razlikuje previse od vecinskog stanovnistva, kolicina dostojanstva je nazalost u direktnoj proporciji sa materijalnim statusom.
Link to comment
Ne nego ce da isteruje mak na konac i da izgubi i taj prejadni posao.U tome se i ne razlikuje previse od vecinskog stanovnistva, kolicina dostojanstva je nazalost u direktnoj proporciji sa materijalnim statusom.
Pa naravno, Srbija je zemlja ucenjenih i preplašenih ljudi koji se drže svake mogućnosti zarade kao davljenik slamke. A to još više važi za ugrožene grupe.Tim me pre nervira kad kreteni počnu da kukaju kako gej iz njhovog komšiluka ne podržava paradu: Pa naravno da ne podržava kad bi trpeo ozbiljne materijalne posledice ako bi podržao. Da bi se izjasnio na tu temu (kao gej) moraš da imaš kakvu takvu materijalnu nezavisnost koja neće biti ugrožena tim izjašnjavanjem. Edited by Syme
Link to comment
Ne nego ce da isteruje mak na konac i da izgubi i taj prejadni posao.
Veruj mi na rec da ga ne bi izgubila, i ona to dobro zna (struktura firme, preuzete obaveze, radnici iznajmljene zgrade vs. radnici moje firme kao dva entiteta...). Jednostavno zena je usvojila vecinski diskurs, odusevljeno se slaze sa time da su njeni sunarodnici lopovi. To je jednostavno posledica diskriminacije, da oni manjinci koji uspeju da se delimicno integrisu - cesto osecaju potrebu da zastupaju vecinske stavove. Bolje je da te stavove onda zastupas sa entuzijazmom, i na kraju i poverujes da je sve to tako.Ne kazem da bas od nje treba pocinjati oslobadjanje Roma i da je lose sto to tako radi, samo mi je zao sto je dovedena u tu situaciju. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Veruj mi na rec da ga ne bi izgubila, i ona to dobro zna (struktura firme, preuzete obaveze, radnici iznajmljene zgrade vs. radnici moje firme kao dva entiteta...). Jednostavno zena je usvojila vecinski diskurs, odusevljeno se slaze sa time da su njeni sunarodnici lopovi. To je jednostavno posledica diskriminacije, da oni manjinci koji uspeju da se delimicno integrisu - cesto osecaju potrebu da zastupaju vecinske stavove. Bolje je da te stavove onda zastupas sa entuzijazmom, i na kraju i poverujes da je sve to tako.Ne kazem da bas od nje treba pocinjati oslobadjanje Roma i da je lose sto to tako radi, samo mi je zao sto je dovedena u tu situaciju.
da, ljudi su zaista spremni na sve vrste ponizavanja.kako da dodjemo do situacije da onog koji joj tako nesto kaze, napusi cela firma, ili npr velika vecina zaposlenih, pa da se taj koji je tako percepira oseca izuzetno neprijatno (za pocetak)? Edited by garoviks
Link to comment

Ne verujem da je to moguce. Na delu je trend ogranicavanja svih sloboda, uz negiranje svih vrednosti koje su neki od nas usvojili kao bogomdane i onda videli da su stvari ipak malo slozenije. Mislim da trenutno treba biti zadovoljan time sto, na primer, nemamo logore za Rome i raditi na tome da se odrzi status kvo, posto ce biti ili isto ili gore, a nece biti bolje, ni u jednom pogledu.

Link to comment
da, ljudi su zaista spremni na sve vrste ponizavanja.kako da dodjemo do situacije da onog koji joj tako nesto kaze, napusi cela firma, ili npr velika vecina zaposlenih, pa da se taj koji je tako percepira oseca izuzetno neprijatno (za pocetak)?
Za pocetak, da postanemo Shwitzarska.
Link to comment
Za pocetak, da postanemo Shwitzarska.
Nedaleko od Ciriha, nalazi se lepo seosko imanje Rolanda Wiederkehra, svojevremeno jedinog nezavisnog poslanika u konfederalnoj skupstini Svajcarske. U toj prigradskoj komuni kuce ljudi spojene su tunelima u kojima se nalaze pomocne prostorije, odaje za bucnu razonodu (fliperi, soba za sviranje bubnjeva i tako dalje), sto pokazuje da Svajcarci zaista jesu gnomi.Imao sam cast da mi, cudnim spletom okolnosti, gospodin Wiederkehr, neobican covek, bude domacin, tj, meni i sarolikoj grupi ljudi iz celog sveta. Poslanik je otvorio svoj dom, dao nam da pustamo muziku sa njegovog raskosnog stereo sistema, Gruzinima ustupio kuhinju da kuvaju svoje specijalitete, i cak u ponoc vozio do pumpe da namkupi jos vina, i to dobrog vina. Ali ne pricam ovo da bih agitovao za Wiederkehrovu politicku opciju nego da bih ispricao slucaj njegove kucne pomocnice, nazovimo je Mirela.Ova Bosanka, koju je rat oterao u Svajcarsku, ispricala mi je da je ovaj poslanik bio jedini covek za koga je ikada radila u Svajcarskoj (a radila je duze od decenije) koji ju je tretirao kao ljudsko bice. "Mi sa Balkana smo za Svajcarce stoka i lopovi. Kad cuju da govorim sa drugaricom, prodavci nas prate u radnjama zato sto misle da cemo nesto ukrasti".I sam sam to iskusio kod Svajcaraca. Jedan od domacina skupa u okviru kojeg sam upoznao tog poslanika veselo je obavestio nasu grupu "da ne sme da se krece bez nadzora domacina, posto imaju lose iskustvo sa ljudima iz Treceg sveta". A na trafici je zena htela da presvisne od straha kada sam se malo nagao preko pulta da vidim koje cigarete imaju, sve pricajuci, na srpskom jeziku, sa makedonskim Albancem. Pocela je da vice da se sklonimo i da ce zvati policiju. Scenu su, zamucenih ociju od piva, gledali neki klinci, Cirisani. Jedan od njih je poceo da ustaje, valjda da "resi stvar", a drugi su ga odgovorili i zadovoljili se time sto su groktali u nasem pravcu.Hajde da ipak ne budemo Svajcarska. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
I sam sam to iskusio kod Svajcaraca. Jedan od domacina skupa u okviru kojeg sam upoznao tog poslanika veselo je obavestio nasu grupu "da ne sme da se krece bez nadzora domacina, posto imaju lose iskustvo sa ljudima iz Treceg sveta". A na trafici je zena htela da presvisne od straha kada sam se malo nagao preko pulta da vidim koje cigarete imaju, sve pricajuci, na srpskom jeziku, sa makedonskim Albancem. Pocela je da vice da se sklonimo i da ce zvati policiju. Scenu su, zamucenih ociju od piva, gledali neki klinci, Cirisani. Jedan od njih je poceo da ustaje, valjda da "resi stvar", a drugi su ga odgovorili i zadovoljili se time sto su groktali u nasem pravcu.Hajde da ipak ne budemo Svajcarska.
Sad su ti Švajcarska i Švajcarci krivi što ih likom podsećaš na obijača trafike. Drvi još malo o predrasudama. Edited by slow
Link to comment
Nedaleko od Ciriha, nalazi se lepo seosko imanje Rolanda Wiederkehra, svojevremeno jedinog nezavisnog poslanika u konfederalnoj skupstini Svajcarske. U toj prigradskoj komuni kuce ljudi spojene su tunelima u kojima se nalaze pomocne prostorije, odaje za bucnu razonodu (fliperi, soba za sviranje bubnjeva i tako dalje), sto pokazuje da Svajcarci zaista jesu gnomi.Imao sam cast da mi, cudnim spletom okolnosti, gospodin Wiederkehr, neobican covek, bude domacin, tj, meni i sarolikoj grupi ljudi iz celog sveta. Poslanik je otvorio svoj dom, dao nam da pustamo muziku sa njegovog raskosnog stereo sistema, Gruzinima ustupio kuhinju da kuvaju svoje specijalitete, i cak u ponoc vozio do pumpe da namkupi jos vina, i to dobrog vina. Ali ne pricam ovo da bih agitovao za Wiederkehrovu politicku opciju nego da bih ispricao slucaj njegove kucne pomocnice, nazovimo je Mirela.Ova Bosanka, koju je rat oterao u Svajcarsku, ispricala mi je da je ovaj poslanik bio jedini covek za koga je ikada radila u Svajcarskoj (a radila je duze od decenije) koji ju je tretirao kao ljudsko bice. "Mi sa Balkana smo za Svajcarce stoka i lopovi. Kad cuju da govorim sa drugaricom, prodavci nas prate u radnjama zato sto misle da cemo nesto ukrasti".I sam sam to iskusio kod Svajcaraca. Jedan od domacina skupa u okviru kojeg sam upoznao tog poslanika veselo je obavestio nasu grupu "da ne sme da se krece bez nadzora domacina, posto imaju lose iskustvo sa ljudima iz Treceg sveta". A na trafici je zena htela da presvisne od straha kada sam se malo nagao preko pulta da vidim koje cigarete imaju, sve pricajuci, na srpskom jeziku, sa makedonskim Albancem. Pocela je da vice da se sklonimo i da ce zvati policiju. Scenu su, zamucenih ociju od piva, gledali neki klinci, Cirisani. Jedan od njih je poceo da ustaje, valjda da "resi stvar", a drugi su ga odgovorili i zadovoljili se time sto su groktali u nasem pravcu.Hajde da ipak ne budemo Svajcarska.
+1to su isto i moja iskustva. ako na javnom mestu primete stranca, domaci ga odmah jure lukom i strelom tako da je sve primetnije odsustvo stranaca. ono malo sto je prezivelo izlazi samo pod policijskom pratnjom. svako ko je uspeo da sacuva zivu glavu je pobegao, tako da je danas svajcarska ostala skoro bez stranaca.
Link to comment
Hajde da ipak ne budemo Svajcarska.
Imam dobrog prijatelja, rođeni Švaba koji je dobar deo svoje karijere proveo u Milanu, čovek stila, lepote i prefinjenosti, gospodin čovek.Firma nam imaše reorganizaciju i čovek završi u Švajcarskoj. Ako se na primer parkira na nedozvoljenom mestu, bio bi grđen od strane revnosnih švicara, uz razne epitete u vezi svog stočnog nemačkog porekla. Jednostavno i on je bio niža rasa, a šta sam ja bio, ne smem da pišem.
Link to comment

Nastavite ovaj razgovor bez mene, kada moroni zasednu za sto i pocnu da lupaju gluposti, ja ustajem i idem kuci. Nemam vremena za retardirani sarkazam.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...