Jump to content
IGNORED

Sarma!


yolo

Recommended Posts

moja baba je seckala meso za sarmu i pravila od sirovog mesa. ja tražim od mesara da mi samelje jednom od tvrđeg komada.
ne seckam, nema se vremena za to, ali uvek sirovo stavljam
Link to comment
  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    8

  • aram

    6

  • hefestus

    5

  • Quince

    4

Top Posters In This Topic

takođe, samo sirovo meso za sarmu.prodinstam luk i to ga stavljam baš dosta, jako sitno seckanog. u tu mešavinu ide i sitno seckana slaninica (ne dinstana, isto sveža) protisnut b. luk, biber, aleva, pirinač, malo kisele vode da mi pomogne da lepo umesim smesu.u sredinu lonca stavim suva rebarca i slaninu u komadima, okolo sarme.krčkam celu noć na minimalnom plamenu.moje sarme su neke srednje veličine, ne volem velike.e sad, iako je rečeno napred koja je to sarma jedina prava sarma, moram da dodam i ove koje pravim za nadolazeću mi slavu.isto sve, samo ne motam u k.kupus već u list raštana.mnogo su dobre (nekako blaže od standardne sarme, iako stavim istu količinu suvog mesa i slaninice) i svi ih obožavaju.leti (kada ga ima) poslužujem sa ovčijim kiselim mlekom, sada će ići uz kravlje, ali ono malo masnije.što se tiče mesa, isto odnos 2:1 u korist junetine.

Link to comment

za 30 sarmi:u kilo staklasto isprzenog cluka se doda 300 gr pirinca, so, biber i 5 omanjih izrendanih krompira (kratko proprziti).kilo i 600 grama svinjkog i juneceg mesa od plecke (pola-pola) + 300 gra sitno seckane pancete ili suvog vrata (nikako kraski vrat) + sitno seckana glavica blukaispod sarmi staviti komade pancete, sarme dooobro nabiti i pritisnuti tanjirom do pola kuvanja. dobra sarma se krcka 6 sati.bogo moj.

Edited by Lancia
Link to comment

ja volim kupus pa kad pravim sarmu uvek u to zveknem i teglu ribanca, da se nadje...proprzim luk, sitno seckanu slaninu, pirinac bluk i meso(dve trecine june, trecina guda), dodam izdasno bibera, aleve (slatke i ljute) pa pravim sarme. na dno stavim par letvica (odvalio od neke stare daske za seckanje, sluze vec godinama) kozurice, rebarca, nesto ribanca, lovor i par ovecih listova kupusa pa na to redjam sarme. posle prvog reda opet red suvog, ribanac, lovor i par listova pa sledeci red - i tako redom dok ima materijala. na kraju nalijem vodom u koju sam razmutio jos jednu kasicicu aleve (to mi je, kao, zaprska) pritisnem tacnom, poklopim i na ringlu najtise satima. sluzim s barenim krompirom, dobrim hlebom i renom - ko voli.moracu da probam tu sarmu iz rerne, zvuci strava.edit - zaboravio meso, bolid!

Edited by adam
Link to comment

važan detalj u spremanju sarme je kvalitet uvijenosti™ a on se testira tako što se dotična zafrljači u zid pa ako se ne raspadne , onda je okeako lažu čuružani - lažem i ja!

Link to comment

Kod nas (tradicija babine slavonske kuhinje kontra ćaletovoj moravskoj liniji) se priprema tako da 1/3 fila nije mleveno meso, već seckano dimljeno, najčešće mesnata slaninica. Dimljeno se i ubacuje i u lonac, šerpu, ili šta več se koristi. Dalje, dve-tri cele sušenje ljute crvene papričice. Sarme moraju biti geometrijski savršene i sve iste bez odstupanja, hermetički zatvorene, ne prevelikih dimenzija. Naravno, na to ide jaka zaprška, nedopustivo je da se jede bleda sarma za bolesnike iz raznih ceptera i sl. Kuva se za tri, četiri dana, a od drugog dana je najbolja.Edit: Keva uvek na smederevcu sprema, tu je najbolje tiho krčkanje

Edited by kapetanm
Link to comment

ljudi, ajmo jedno jesenje furunasko okupljanje gde ce se praviti sarma po tim vasim receptima i onda degustirati. Ja cu da volontiram u disciplini seckanja luka, mesa i sta god da jos treba.aaaajddeeee, ne mogu vise ovaj topik da gledam... :cry:

Link to comment

Obozavam ih, a najvoljenije su mi kod drugara cija je majka iz okoline Sjenice,pravi omanje sa mesavinom kozjeg i ovcjeg mesa. Kod njih godinama preskacem sva predjela, supe, zaobilazim pecenje zbog te sarme...

Link to comment
ljudi, ajmo jedno jesenje furunasko okupljanje gde ce se praviti sarma po tim vasim receptima i onda degustirati. Ja cu da volontiram u disciplini seckanja luka, mesa i sta god da jos treba.aaaajddeeee, ne mogu vise ovaj topik da gledam... :cry:
ajmo, ja sam za ZA
Link to comment

znam da je blasfemija kupovati sarmu ali sam danas prosao kroz pasaz kod galerije progres na uglu kneza i carice milice, tamo ima neki lokal u kome prodaju gotova jela razna, torte i salame. sarma koja se prodaje za 890 dinara kilo uopste ne izgleda hrdjavo, sarme su male i deluju da ih neka zaludna baba spremala. ovih dana cu da probam. ovo postavljam zbog kriznih situacija kada se zver mora nahraniti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...