Jump to content
IGNORED

Identitet(i).


bergasa19

Recommended Posts

I lazni identitet kada pravim i to sam ja. Mene zanima to medjusobno prozimanje i kako cemo u buducnosti praviti identitet. Da li ce virtuelni prevladati realni. Ja mislim da hoce.

Link to comment
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bergasa19

    39

  • Turnbull

    15

  • DarkAttraktor

    11

  • Agni

    5

Pravo da ti kazem ne mogu sada da idem po netu i da trazim definiciju.
Mudar odgovor. Ni kada bi je trazio ne bi je nasao, odnosno nasao bi gomilu razlicitih definicija koje zajedno obuhvataju toliko toga da ne u stvari ne govore nista.
I lazni identitet kada pravim i to sam ja. Mene zanima to medjusobno prozimanje i kako cemo u buducnosti praviti identitet. Da li ce virtuelni prevladati realni. Ja mislim da hoce.
Mislim da se na ta pitanja se ne moze odgovoriti pre nego sto se odredi sta je tacno identitet, a posto se to nece desiti, ostaje nam da ih drugacije postavimo ili da zaboravimo citavu stvar.Dozvoli da pokazem primerom u cemu je problem. Napisao si, "I lazni identitet kada pravim i to sam ja". Pod "laznim identitetom" pretpostavljam da mislis na skup laznih informacija o tvom zivotu i odlikama koje plasiras kako bi neko stekao odredjenu sliku o tebi. E sad, zamisli da te sutra nedajboze pregazi autobus: ti vise neces biti tu, ali ce tvoj lazni "virtualni identitet" ostati nepromenjen. Iz cega sledi da je jednacina "identitet"=ja falicna po vise osnova.
Link to comment

Nije falicna posto sam je takvu napravio. U tom delicu virtuelnosti u ocima drugih to sam ja. To se i pitam. Koliko lazno moze da utice na stvarno i da li stvarno malo otklizi ka laznom.

Edited by bergasa19
Link to comment
  • 1 month later...

Zdravo svima, mislim da nema potrebe da se ponovo upoznajemo.*Mislim da je ovo interesantna tema, u poredjenju sa nekima. Prvo treba definisati sta uopste znaci 'identitet'. I u stvarnom svetu se drugacije predstavljamo razlicitim osobama. Sta je upoznavanje dvoje ljudi u skoli, na faxu, na poslu, u kaficu, nego upoznavanje njihovih idealizacija koje su oni stvorili kao sliku o sebi? I na netu je slicno, sve sto napisemo je prethodno bilo u nasem umu, bez obzira da li smo iskreni ili ne. Bilo bi dobro kada bi svi pisali onako kako nastupamo u javnosti i onako kako razgovaramo sa drugovima/aricama, ali to cesto nije slucaj.Na kraju, na specijalizovanim mestima nije ni potrebno predstavljati se, da li je bitno ko je napisao da je kamata u nekoj banci tolika i tolika? Naravno da nije.*Ja sam koristila nick jolanda.kirschner, ali sam zaboravila sifru, pa nema sanse da pisem ovde osim ovako. Nadam se da je to u redu, a ako nije radite svoj posao. Vec sam rekla ranije, nije da mi je najbitnija stvar da pisem ovde. Pozz

Link to comment
Zdravo svima, mislim da nema potrebe da se ponovo upoznajemo.*Mislim da je ovo interesantna tema, u poredjenju sa nekima. Prvo treba definisati sta uopste znaci 'identitet'. I u stvarnom svetu se drugacije predstavljamo razlicitim osobama. Sta je upoznavanje dvoje ljudi u skoli, na faxu, na poslu, u kaficu, nego upoznavanje njihovih idealizacija koje su oni stvorili kao sliku o sebi?I na netu je slicno, sve sto napisemo je prethodno bilo u nasem umu, bez obzira da li smo iskreni ili ne. Bilo bi dobro kada bi svi pisali onako kako nastupamo u javnosti i onako kako razgovaramo sa drugovima/aricama, ali to cesto nije slucaj.Na kraju, na specijalizovanim mestima nije ni potrebno predstavljati se, da li je bitno ko je napisao da je kamata u nekoj banci tolika i tolika? Naravno da nije.*Ja sam koristila nick jolanda.kirschner, ali sam zaboravila sifru, pa nema sanse da pisem ovde osim ovako. Nadam se da je to u redu, a ako nije radite svoj posao. Vec sam rekla ranije, nije da mi je najbitnija stvar da pisem ovde. Pozz
postoji normalna opcija za resetovanje passworda. ovaj nik je ubiven.
Link to comment
Nisam nasao topik o identitetu i identitetima i kako ce se to u buducnosti razvijati. Jedno sam siguran, dobro nisam siguran ali mi se cini da nam buducnost nosi i identitetske promene. Vi koji ste dugo po forumima sigurno ste o ovom raspravljali i sada je kao fejsbuk onoliko koliko znam, a znam malo, nesto ucvrstio identitet.Dosta ljudi po raznim forumima gradi idilicnu sliku o sebi i kroz pisanje sigurno dosta stvari projektuje. Ono sto me isto zanima je uticaj manje ili vise projektovanog virtuelnog (iako nisam siguran da je to pravi naziv) na realno.Koliko stvaranjem slike menjamo sebe i da li se ponekad i delimo iako toga nismo svesni.
ovo pitanje je mozda zanimljivo nama koji smo se na forume i fejsbukova nakacili sa 20 i kusur, ali mislim da ce, kad je buducnost u pitanju, kod generacija koje odrastaju u non-stop online okruzenju doci pre do potpunog izjednacavanja virutelnog i RL identiteta (sta god se podrazumevalo pod identitetom, a po tom pitanju se slazem s Radagastom). Tj., ne vidim kako ce tu dolaziti do nekakvog posebnog uticaja virtuelnog na realno kad ce to sve biti ionako potpuno prozeto. Mozda je najinteresantnija promena vezana za ovo koju buducnost nosi promena pogleda na privatnost. Sto se tice idilicne slike, stvar je i u tome sto ti pisani medij dozvoljava da promislis pre nego lupis :). Ja se u RL nalupetam mnogo vise nego po forumima (i nemam pojma gde je morgana nasla to edit dugme u RL - ja bih bas volela da znam gde je).
Link to comment
Tj., ne vidim kako ce tu dolaziti do nekakvog posebnog uticaja virtuelnog na realno kad ce to sve biti ionako potpuno prozeto.
pa ja ne vidim ni sada, tj barem kod menepošto ja ništa nisam "izigravala" niti "glumila", i ovamo i onamo sam to jae sad, to što možda/verovatno/sigurno drukčije pišem nego što govorim je druga stvar (npr uvek mi je bolje išlo pisanje nego usmeno izražavanje), a tu je i vremenski efekat, u RL mora sve sad i oma inače prođe voz, a ovde mogu da nađem interesantan post i od pre 6 meseci pa onda nešto kažem na tu temu itdali osim toga, ne vidim razlikuuostalom, nisam potpuno ista ni u kući/na poslu/sa društvom u kafani, ali nisam ni bitno i suštinski različita
Link to comment
pošto ja ništa nisam "izigravala" niti "glumila", i ovamo i onamo sam to ja
ne radi se nuzno o nekakvom glumljenju (sa zeljom da se prikazemo 'boljima', u pozadini). mislim da ima vise aspekta, npr rekla bih da pogled na privatnost tu isto igra znacajnu ulogu. plus sto internet takav kakav je ostavlja mnogo vise prostora za igru nego RL. npr. ja sam sad skoro promenila ime accounta na twitteru sa RL imena na nesto drugo sto za mene ima odredjenu simboliku. slicno i sa backgroundom slikom/avatarima. e sad, stvar je u tome sto bih ja i u RL, da nije komplikovano, rado svako malo menjala ime (svako malo uzeti sa rezervom, mozda nekoliko puta u zivotu, u skladu sa promenama pogleda na svet - uzimala bih nesto sto mislim da me u tom periodu najbolje definise/najvise mi znaci. za moje ime me ionako niko nije pitao kad su ga birali <_< ). ja npr. taj kontinuitet imena ne vidim kao neophodan deo identiteta ni u RL a kamoli na netu. pa ko zna, mozda se u buducnosti to prelije sa virtuelnog u RL okruzenje.
Link to comment

moram se pozaliti na nedostatak inspiracije u kreiranju dosadasnjeg identiteta. osjecam da se rastajem s likom pikolete, al' ako bih se prosto i okusala u novom ruhu, dajem trepusku da mi ne bi uspjelo.

Link to comment

Mozda ovo moze da pripomogne.

Ovde nemamo za cilj da damo prilog tekućoj raspri o politici identiteta. Umesto toga, fokusiramo se na identitet kao analiticku kategoriju. Ovo nije“puko semanticko” ili terminološko pitanje. Mi sugerišemo da upotreba i zloupotrebatermina “identitet” pogadja ne samo jezik društvene analize nego i — neodvojivood toga — njenu suštinu. Društvena analiza — uključujući i analizu politikeidentiteta — iziskuje srazmerno nedvosmislene analitičke kategorije. Ma koliko biosugestivan termin “identitet”, ma koliko da je neophodan u nekim praktičnim kontekstima,on je suviše dvosmislen, suviše rastrzan izmed|u “tvrdih” i “mekih” značenja,izme|u esencijalističkih konotacija i konstruktivističkih kvalifikativa da bi mogaodobro služiti zahtevima društvene analize.
Link to comment
slicno i sa backgroundom slikom/avatarima. e sad, stvar je u tome sto bih ja i u RL, da nije komplikovano, rado svako malo menjala ime (svako malo uzeti sa rezervom, mozda nekoliko puta u zivotu, u skladu sa promenama pogleda na svet - uzimala bih nesto sto mislim da me u tom periodu najbolje definise/najvise mi znaci.
avatari su za mene definitinvo odraz raspoloženja u nekom periodu. zato ih i menjam.menjala bih i nick, al nešto mi se ne da.pravo ime ne bih nikada.
Link to comment
Odlican clanak (Brujbeker je i inace car). Zbog njega sam i pokusao da te navedem na preispitivanje korisnosti identiteta kao slabo definisanog koncepta.
Kad kazem "um" zna se na sta mislim iako to ne mogu lako da objasnim. Ostavimo po strani ove grupne identitete koji postoje oduvek samo su se kroz istoriju drugacije zvali i uglavnom su sluzili za homogenizaciju i zloupotrebu od onog drugog. Za mene je moj identitet ono sto me razlikuje od drugih. A moj identitet to sam ja sa svim svojim prirodno datim i drustveno prozimanim pretpostavkama i delovanjima, kao i ono dokle sam stigao putujuci pateticno nazvano zivotom. Dakle sve moje karakteristike cine moj identitet. Nije identitet statican, on se razvija i gradi. Zato sam i pokrenuo ovaj topik jer mi je sve to zanimljivo i ne znam da li ce se to moje, za koje mislim da je jedno, u buducnosti rasturati na vise delova.Ne znam. Tu smo da lupetamo i dajemo neka svoja vidjenja. Edited by bergasa19
Link to comment
Definisan ili ne on kao pojam postoji u cemu se manje vise svi slazu. Problem je u (z)loupotrebi tog termina u razne interesne, a pre svega politicke svrhe.
To sto se svi slazu oko postojanja pojma ne mora da znaci da je on koristan u naucnom pogledu. No dobro, kao sto kazes tu smo da dajemo svoja vidjenja, pa te ne bih dalje gnjavio oko definicije. Tema je u svakom slucaju veoma interesantna.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...