Jump to content
IGNORED

Identitet(i).


bergasa19

Recommended Posts

Imam utisak da ljudi u post-tinejdzerskom dobu, koji provode vecinu slobodnog vremena u virtualnom svetu imaju neki veliki problem u RL, te time i grade neki novi indentitet da pobegnu od stvarnosti,
Ovo je mozda bilo tacno za tinejdzere pre 15 godina.Danas nije. Danas je za te tinejdzere sasvim normalno biti nonstop "online"...oni su u virtuelnom svetu jako dugo, i pre nego sto su postali tinejdzeri, za njih je kompjuter, drustvena mreza, itd. sasvim normalna stvar. Sad mi mozemo da pricamo o tome da li je to nekakav problem u globalu, to sto klinci vise komuniciraju virtuelno nego lice u lice, ali ja ne bih rekao da pojedinac koji to cini u problemu. Zapravo, danas je u vecem problemu tinejdzer koji nema fejsbuk i sl. (ili takve stvari koristi manje od jedanput dnevno) jer je on onda izopsten iz svog drustva na neki nacin. Naravno, ako nije nasao grupu klinaca koji su kao i on, "diskonektovani" pa se druze "po starom".Svako gradi neki identitet i imidz i trudi se da to izgleda onako kako bi se njemu dopalo da izgleda (ili drugima oko njega), a narocito to rade tinejdzeri. Tinejdzersko doba je uopste i to doba stvaranja sopstvenog identiteta. Sta je svrstavanje u "rokere", "pankere", "metalce", "hopere", "fensere" itd. ako ne upravo izgradnja nekakvog identiteta?Dakle u virtuelnom svetu se desava isto ono sto se desava u realnom - sa jednom kljucnom razlikom - i virtuelnom svetu su mogucnosti za sakrivanje stvari o sebi kao i laganje o njima vece.Mada, neki misle da je upravo obrnuto - da stavljanje celog svog zivota online zapravo uklanja barijere izmedju razlicitih persona i identiteta unutar jedne osobe. Neustrasivi vodja Liceknjige™ gosn. Secer-brdo™ smatra da je tako i da je to dobro - da nam ne treba privatnost, jer je prevazidjena, kao i da je prevazidjen drustveni koncept gde je neko drugacija osoba u odnosu na situaciju (sa bliskom familijom vs. sa prijateljima vs. na poslu vs. u samoposluzi) i da jednostavno treba da budemo uvek isti, uvek jedna univerzelna persona o kojoj mozemo sve saznati pogledom na njen facebook nalog.Moj je utisak da je uticaj virtuelnog sveta taj da se stvaraju licnosti koje su povrsinski otvorenije, ali sustinski zatvorenije - stvaraju se odnosi u kojima ima na povrsini vise otvorenosti izmedju ljudi, gde ima manje postovanja starih, ne-virtuelnih drustvenih konvencija, gde se ljudi manje libe da nesto nekome kazu u brk - ali u isto vreme odnosi koji su manje znacajni, i koji sustinski slabije povezuju ljude. Putem tvitera vi znate o cemu trenutno misli vas drugar svakih 5 minuta, ali zbog te iluzije da ste nonstop povezani i nonstop u toku ne sednete s njim na pivo 3-4 sata da se ispricate ko ljudi, u detalje, o svemu i svacemu. Znate mnogo (putem tog tvitera npr.) o njegovim misljenjima o mnogo cemu, ali ga slabo poznajete "iznutra", kao osobu.I isto mislim da onda utice na identitet - u virtuelnom svetu identitet je ono sto se izbaci na videlo. Te sam koncept identiteta postaje povrsinskiji. Ja sam misljenje da su vazni delovi naseg identiteta - neki "duboki" identitet - nesto sto nosimo u sebi, i nesto sto ne moze tek tako biti pokazano i iskazano ljudima koje ne poznajete - da bi dve osobe shvatile medjusobni identitet jedna druge, potrebno je da se dobro poznaju. I kroz "dubinsko" upoznavanje identiteta drugog covek shvata nesto i o sebi i o svom identitetu, nesto sto je mozda uvek bilo tu a da on toga nije bio svestan. U virtuelnom se svetu ta dimenzija gubi.
Link to comment
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bergasa19

    39

  • Turnbull

    15

  • DarkAttraktor

    11

  • Agni

    5

Mene interesuje zasto je smrtni greh foruma imati jos jedan ili vise identiteta (tzv kloniranje) ?
Zato što većina ovde ima traume iz mladosti zbog toga...A omogućava razne zloupotrebe...Inače, ja mislim da je ovde velika većina ljudi otprilike 95% onog što je i u stvarnosti...Samo koncepti™ i poneki ludak pokušavaju da budu nešto drugo...Jedino mi Jojo misterija... Neki put mislim da je autentičan, a onda pomislim da je nemoguće biti onakav naduvanko... A i setim se jedne priče, o izvesom profesoru koji živi u Japanu, koji je izmislio jednog lika na tamo™ (setićete se lika Raja ili Rajo ili tako nekako), i glumio godinama nešto što nije... Uvek se pitam da Jojo nije njegov nalog...
Link to comment
Inače, ja mislim da je ovde velika većina ljudi otprilike 95% onog što je i u stvarnosti...Samo koncepti™ i poneki ludak pokušavaju da budu nešto drugo...
+1. Bar ove koje sam upoznala. A mislim da je tu caka sto mi, tj. bar ja :), usled ogranicene kolicine informacija koje imam o nekom VR liku imam tendenciju da kreativno popunim rupe, pa onda kad osobu upoznam u RL vidim koliko sam zapravo kreativno omasila. Ali kad onda ponovo proanaliziram u svetlu novih saznanja, to je zapravo to (ovo sto Radisa kaze). Edited by Quince
Link to comment
iPutem tvitera vi znate o cemu trenutno misli vas drugar svakih 5 minuta, ali zbog te iluzije da ste nonstop povezani i nonstop u toku ne sednete s njim na pivo 3-4 sata da se ispricate ko ljudi, u detalje, o svemu i svacemu. Znate mnogo (putem tog tvitera npr.) o njegovim misljenjima o mnogo cemu, ali ga slabo poznajete "iznutra", kao osobu.
ja sve vise vidjam ljude po kafanama koji cute za stolom i cukaju u telefone, ajpade i ostale skalamerije, pa kad nadju nesto zanimljivo na netu, pokazu drustvu, pa se svi slatko kikocu.
Link to comment
Ovo je mozda bilo tacno za tinejdzere pre 15 godina.....
Kolega, ja sam rekao post-tinejdzerskom dobu, tj odprilike preko 19.
+1. Bar ove koje sam upoznala. A mislim da je tu caka sto mi, tj. bar ja :), usled ogranicene kolicine informacija koje imam o nekom VR liku imam tendenciju da kreativno popunim rupe, pa onda kad osobu upoznam u RL vidim koliko sam zapravo kreativno omasila. Ali kad onda ponovo proanaliziram, to je zapravo to (ovo sto Radisa kaze).
Slazem se da posle hiljada i hiljada postova pocinje da izbija pravi identitet na povrsinu, medjutim ulepsavanje i ufuravanje u neku ulogu koju objektivno ne mozemo da imamo u RL odvodi citaoca ka pogresnom utisku.Inace mislim da je prelazak sa foruma na druzenje u stvarnom svetu super stvar. Edited by CrniRok
Link to comment
Anonimnost, kao i izbor novog imena, tj nika je gradjenje laznog identiteta od samog pocetka, tako da je sve ostalo nadgradnja.Mene interesuje zasto je smrtni greh foruma imati jos jedan ili vise identiteta (tzv kloniranje) ?
U stvari, mi i u RL neprestano gradimo lažni identitet samo su mogućnosti manje, odnosno drugačije. Nismo mi u kući, na poslu, u kafani, na ulici, uvek ista osoba, trudimo se da se "lažno predstavimo", da stvorimo sliku boljeg sebe. I u RL smo najpametniji, pošteni, lepo vaspitani, nema nam ravna, samo imamo veći problem, mogu nas lakše proveriti, ovde, na forumu ili na drugim društvenim mrežama imamo bolju zaštitu, sami određujemo koliko ćemo otkriti. Tako, ustvari smo i ovde i u RL isti mi, lažni pomalo, izmišljeni, odglumljeni.
Link to comment

+1 za hazarda, mada mislim da razlike virtuelnog i rl ponasanja uopste nisu velike.ljudi su skloni da budu kreativni i raspusteni vec i na godisnjem odmoru ako ga provode daleko od kuce.trajna izlozenost novoj grupi i situaciji svakako utice na covjeka.inace, sto se tice upoznavanja, ni ja nisam primjetila drasticne razlike izmedju forumskih i rl licnosti. ili mozda nemam reprezentativan uzorak, sta znam.

Edited by morgana
Link to comment
ja sve vise vidjam ljude po kafanama koji cute za stolom i cukaju u telefone, ajpade i ostale skalamerije, pa kad nadju nesto zanimljivo na netu, pokazu drustvu, pa se svi slatko kikocu.
Pa to je to, toliko vremena provodis u virtuelnoj komunikaciji da i kada si u situaciji da ti ona treba, ti i dalje ides u virtuelni svet. 'Virtualnost' postaje defualt setting.
Kolega, ja sam rekao post-tinejdzerskom dobu, tj odprilike preko 19.
Uuuups :blush: trebalo je pazljivije da citam...Mada i onda varira po generacijama. Neko kome je kao tinejdzeru bilo normalno da nonstop bleji na netu ce to nastaviti da radi i kada predje 19. godinu zivota i to ce raditi i vecina ljudi njegove generacije.
+1 za hazarda, mada mislim da razlike virtuelnog i rl ponasanja uopste nisu velike.
Nije poenta u tome da se neko ponasa drugacije na forumu i uzivo, nego u tome kako forum (ili facebook, ili bilo sta drugo) utice bas na to ponasanje uzivo, o tome sam pisao. Dakle meni nije interesantno toliko to da li neko sebi gradi drugaciji identitet na netu i uzivo, nego koji uticaj na njegov da kazemo "ceo" identitet vrsi to sto nonstop visi na netu i gradi sebi neki "virtuelni zivot".Mada, i to varira od ljudi do ljudi...Imao sam kolegu na faksu koji je uzivo bio jedna osoba - povucen, tih, pazljiv, obazriv, zatvoren, a preko MSN messengera (jeste i to se nekada koristilo secate se) potpuno drugaciji - otvoren, hrabriji, glasniji (OK to je samo percepcija jer je bio chat), sa mnogo vise samopouzdanja i odlucnosti...i drugi koji su ga znali su to primecivali.
Link to comment
ja sve vise vidjam ljude po kafanama koji cute za stolom i cukaju u telefone, ajpade i ostale skalamerije, pa kad nadju nesto zanimljivo na netu, pokazu drustvu, pa se svi slatko kikocu.
meanwhile-on-instagram.jpg
Link to comment
Nije poenta u tome da se neko ponasa drugacije na forumu i uzivo, nego u tome kako forum (ili facebook, ili bilo sta drugo) utice bas na to ponasanje uzivo, o tome sam pisao. Dakle meni nije interesantno toliko to da li neko sebi gradi drugaciji identitet na netu i uzivo, nego koji uticaj na njegov da kazemo "ceo" identitet vrsi to sto nonstop visi na netu i gradi sebi neki "virtuelni zivot".
To i mene zanima. Koliko ce da kazem virtuelno uticati na realno.
Link to comment
Nije poenta u tome da se neko ponasa drugacije na forumu i uzivo, nego u tome kako forum (ili facebook, ili bilo sta drugo) utice bas na to ponasanje uzivo, o tome sam pisao. Dakle meni nije interesantno toliko to da li neko sebi gradi drugaciji identitet na netu i uzivo, nego koji uticaj na njegov da kazemo "ceo" identitet vrsi to sto nonstop visi na netu i gradi sebi neki "virtuelni zivot".
vjerujem da sam te sasvim dobro shvatila, ali sam dodala da po meni razlike izmedju virtuelnog i rl ponasanja nisu velike.uopste nisam govorila ni o kakvom drugom identitetu. drugi identitet uopste ne postoji i to mi i jeste poenta.postoji samo nadgradjen osnovni identitet. ljudsko ponasanje varira u razlicitim situacijama i ulogama, nije to nista novo, postojalo je i prije interneta. nista od tih ponasanja nije van licnosti i identiteta. naravno da izlozenost komunikacionoj situaciji sa novim mogucnostima kakve nude soc mreze utice na licnost. kao sto utice i ukljucenost u oflajn grupu sa odredjenom strukturom i mogucnostima i odredjenim renomeom, uvezanoscu, ulogom, mjestom u hijerarhiji, nivoom odgovornosti, i sl. nista drugacije nije ni sa forumima i sl, sto se tice logike procesa.ono gdje sam ja bas primjetila uticaj virtuelnog na realno je komunikacioni stil, trazenje iscrpnih i dobro artikulisanih odgovora na svakodnevna, kafanska pitanja. tj vrsta opinionizma. s tim da se to tice foruma, za ostalo nisam strucna, ne koristim.najprije bih potencijal za mijenjanje identiteta trazila u onlajn zajednicama u okviru kojih ucesnik moze da pojaca svoje stavove, kakve god, i ohrabri se da ih iznese, ili izabere da izivi tacno odredjeno svoje ponasanje. ali mislim da, racunajuci sa dugim stazem u tim zajednicama, ljudima predstavlja napor bilo kakvo ponasanje kojem nisu, da tako proizvoljno kazem, autenticno skloni.a tu su svakako i posljedice imanja stotina potencijalnih prijatelja na tacni, sa labavim medjusobnim vezama i smanjenim osjecajem odgovornosti zbog (nekakvog privida) udaljenosti i anonimnosti. mada, ako smo skloni traznju slicnosti umjesto razlika, ni to nije nekakva posebna novina nego logika alapaca po kancelarijama ovecih preduzeca. virtuelne zajednice zbilja dopustaju cvjetanje takvih.tj, onlajn su spustene barijere ulaska i izlaska iz poznanickih/drugarskih odnosa, i to je vjerovatno postalo standard ponasanja i ocekivanja.inace, ja bas volim forum. tim prije sto mogu efikasno da ignorisem sve sto me nervira.edit, znam i ja par primjeraka govorljivijih preko chata nego uzivo Edited by morgana
Link to comment

Morgana mene zanima da li ce se to menjati u buducnosti. Sve ovo je tacno, ali iz pespektive sadasnjosti. Mi smo tek na prapocetku virtuelnog i prosto verujem da ce se identiteti drugacije razvijati,

Link to comment
Morgana mene zanima da li ce se to menjati u buducnosti. Sve ovo je tacno, ali iz pespektive sadasnjosti. Mi smo tek na prapocetku virtuelnog i prosto verujem da ce se identiteti drugacije razvijati,
Definisi identitet.
Link to comment

Pravo da ti kazem ne mogu sada da idem po netu i da trazim definiciju. Mnogo stvari ulazi utice na stvaranje identiteta i na njegov razvoj i on se celog zivota utvrdjuje potvrdjuje osporava sumnja se u njega. Identitet to sam ja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...