Jump to content
IGNORED

revolution, novi dzejdzej


Lrd

Recommended Posts

Lako, ali ne 19. vek, već 18. ili 17.Na Nat Geo sam pre par godina gledala emisiju koja se baš time bavi, šta ako zauvek nestane struja?Predviđanja su prilično crna i pesimistička, spram kojih ova serija izgleda kao vedra utopija. Državni sistemi se urušavaju kao kula od karata, narodi postaju rulja,Bez struje svi sistemi se gase. Hrana o kojoj ne razmišljamo jer je tu u samoposluzi iza ćoska, postaje retkost, lekovi takođe. Oni koji prežive prvi nalet haosa, i ako uspeju da se bilo kako organizuju, preživeće samo ako odu iz velikih gradova i počnu da se bave poljoprivredom i stočarstvom, ali na primitivnom nivou. Nema hemijskih đubriva, pa su prinosi slabiji, nema velikih sistema za navodnjavanje, pa zavise od volje pripode i tako....Naravno, uvek će se javiti bande i barabe, koje će da reketiraju, vredan i pošten svet.A što se tiče serije, šuplja je samo tako.
Meni isto deluje sasvim sigurno da bi se desio neki slom društva, ali mislim da je tačan scenario nepoznanica. Sigurno bi se mnogo ginulo i postojao bi period bezakonja, a bolesti, glad i zima bi osetno smanjili broj stanovnika.Da ne ispadne da branim Revolution, serija je krš i ne treba je preporučivati nikome ko nije ljubitelj postapokaliptičnih priča.
sve u svemu. gledacu revolution kako bih imao sigurnu dnevnu dozu nerviranja...
Malo li je?
Link to comment
  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Lrd

    37

  • Arkadija

    23

  • porucnik vasic

    11

  • Weenie Pooh

    8

Uh, prevarih se i odgledah i drugu epizodu Revolutiona. :D A verovatno ću i treću, jer nemam šta pametnije da gledam, a da je aktuelno.Ali kad sam već odgledao, mogao bih da nastavim da "bacam hejt", ali i da pokušam kakvu-takvu analizu problema. :)Sad je za nijansu jasnije (valjda? :huh: ) poreklo nefunkcionisanja struje. Ako je to zaista veštački izvedeno (što jedino ima logike), hajde da pretpostavimo da postoji "nešto" što emituje nekakav konstantan signal koji onemogućava rad električnih komponenti i mašina. Da bi priča imala smisla, recimo da su postojali ljudi kao što je otac (zaboravih mu ime) i ona crnkinja u kući koji su znali šta se sprema i uspeli da modifikuju elektroniku koju imaju kako na njih taj "signal" ne bi imao uticaj. Ili jednostavno. ona amajlija/srce/USB što su imali nekako omogućavaju rad te elektronike/kompjutera gde se priključe.Što se sociološkog aspekta, tu sam baš slab, pa ne mogu da procenim kako bi i koliko brzo društvo raspalo. Ali da, definitivno bi bio priličan raspad sistema. Hrana/voda/lekovi koji su potrebni za populaciju planete bi se jako brzo iscrpeli i nastao bi haos.Onako laički, vrlo verovatna mi deluje da bi u ekstremno kratkom periodu krenula migracija na selo. Hrane ni tamo ne bi bilo ni približno dovoljno.Ali, koliko god da se nisko palo civilizacijski (na primer 18. vek), verujem da bi za neko relativno kratko vreme (30 godina) to moglo da dođe bar na sredinu 20. veka. Suviše je veliko znanje postojalo pre toga, da bi se to ignorisalo.E sad, što se tiče mašina, tu ne mogu nikako da se složim sa stanjem u seriji. Pobogu, pa tamo niko ne vozi ni bicikl??? Mislim, jasno mi je da su putevi malo propali za 15 godina, ali i dan danas u ovako nenaprednoj Srbiji postoje putevi do svakog sela u kome sam bio, ma koliko malo bilo. Ako ne baš asfalt, onda neki makadam za neku odvojenu kućicu u brdu. U Americi bi to moralo biti više puta naprednije. I sad treba neko da me ubedi da je jeftinije koristiti (i hraniti/gajiti) konje, nego voziti bicikl po asfaltu. I da to apsolutno niko ne radi.Takođe, nafte/benzina bi trebalo da ima više nego dovoljno, obzirom da je prestalo raditi sve što je koristilo istu, čak i da je nemoguće eksploatisati nove količine. Motor sa unutrašnjim sagorevanjem jednostavnije konstrukcije nije teško napraviti. Evo, na primer, verujem da motori za čamce nemaju ni najmanji trag elektronike). Tako nešto bi se bez problema moglo koristiti za motocikle ili automobile manjih gabarita. Čak mislim da bi oldtajmeri iz '20ih i '30ih godina komotno mogli da se kotrljaju ulicama. :)Uf, hteo sam još mnogo toga da ispišem, ali sam već i sada preterao. A i nije baš da ova priča treba da se razvija u temi pod nazivom "Omiljene serije" :D Možda da prebacimo sve ove postove u novu temu za Revolution? Ili na neki drugi podforum gde bi se raspravljalo o ovakvoj nekakvoj hipotetičkoj situaciji? :)

Link to comment

ala ste dosadni sa biciklima- pa njima trebaju putevi a to je idealno mesto za zasede bandi- zašto konji - pa zato što je najkraći put između 2 tačke prava linija a putevi retko kada spajaju mesta, sela, farme pravolinijski

Link to comment
Takođe, nafte/benzina bi trebalo da ima više nego dovoljno, obzirom da je prestalo raditi sve što je koristilo istu, čak i da je nemoguće eksploatisati nove količine. Motor sa unutrašnjim sagorevanjem jednostavnije konstrukcije nije teško napraviti. Evo, na primer, verujem da motori za čamce nemaju ni najmanji trag elektronike). Tako nešto bi se bez problema moglo koristiti za motocikle ili automobile manjih gabarita. Čak mislim da bi oldtajmeri iz '20ih i '30ih godina komotno mogli da se kotrljaju ulicama. :)
Kolike to rezerve benzina treba da postoje , pa da potraju 15 godina.? Kako da eksploatišu nove količine? Misliš da naprave one primitivne bušotine koje su Teksas učinile bogatim. Ali serija se dešava oko Čikaga, rekla bih da teren nije pogodan za pronalaženje nafte :naughty:Danas u vestima na RTS vidim neki prilog sa Pešterske visoravni. Tamo nestanak struje nikoga ne bi potresao :lolol:Inače, jako se radujem ovoj seriji, davno nisam imala ovakv materijal za hejt :thumbsup: Edited by Arkadija
Link to comment

Revolution je govno svetskih razmera. gori su od Walking Dead.kao prvo, koncept nestanka struje je nemoguc. da ne pricam da samo ljudsko telo proizvodi elektricno polje sto dovodi do kretanja elektrona i supljina, samim tim do nastanka struje, znaci ako postoji nesto sto u celom svetu onemogucuje pojavu elektricnog polja, onda je velika verovatnoca da bi sjebalo i same ljude... ako nije do toga, vec su samo presusili standardni izvori elektricne energije, nesto nisam siguran da nema vetra i vode, dva prirodna/obnavljajuca resursa koji se koriste za pravljenje elektricne energije. no ajde, da predjemo preko svega toga jer se neki brijlantni polaznik akademije umetnosti setio kako bi bilo do jaja napraviti postapokalipticno drustvo bez struje(bez toga da ima ikakvu ideju kako struja funkcionise), mnogo me zanima kako je uspeo da pronadje objasnjenja za nestanak mehanickih pojava. uz primesu da su na svetu ostali samo kompletni idioti, poprilicno sam siguran da bi se neko od tih idiota setio kako da koristi mehaniku, ako vec ne moze elektriku. ljudi u celini mozda jesu glupavi, ali su prilagodljiviji od bubasvaba, tako da bi za 15 godina bez struje sigurno uspeli da smisle jos nesto sem cinjenice kako da koriste noz... pateticno i negledljivo. nadam se da nece izgurita ni celu prvu sezonu

Link to comment
Revolution je govno svetskih razmera. gori su od Walking Dead.kao prvo, koncept nestanka struje je nemoguc. da ne pricam da samo ljudsko telo proizvodi elektricno polje sto dovodi do kretanja elektrona i supljina, samim tim do nastanka struje, znaci ako postoji nesto sto u celom svetu onemogucuje pojavu elektricnog polja, onda je velika verovatnoca da bi sjebalo i same ljude... ako nije do toga, vec su samo presusili standardni izvori elektricne energije, nesto nisam siguran da nema vetra i vode, dva prirodna/obnavljajuca resursa koji se koriste za pravljenje elektricne energije. no ajde, da predjemo preko svega toga jer se neki brijlantni polaznik akademije umetnosti setio kako bi bilo do jaja napraviti postapokalipticno drustvo bez struje(bez toga da ima ikakvu ideju kako struja funkcionise), mnogo me zanima kako je uspeo da pronadje objasnjenja za nestanak mehanickih pojava. uz primesu da su na svetu ostali samo kompletni idioti, poprilicno sam siguran da bi se neko od tih idiota setio kako da koristi mehaniku, ako vec ne moze elektriku. ljudi u celini mozda jesu glupavi, ali su prilagodljiviji od bubasvaba, tako da bi za 15 godina bez struje sigurno uspeli da smisle jos nesto sem cinjenice kako da koriste noz... pateticno i negledljivo. nadam se da nece izgurita ni celu prvu sezonu
Ahahahaha, ja ovo juče razmišljao ali rekoh neću da trolujem :)Baš isto, ako postoji nešto što zaustavlja sav elektricitet raščinilo bi svet, zar ne?Da li to znači da nema ni munja? I inače sam razmišljao o mogućem scenariju i teško da bi nešto moglo tako da uništi civilizaciju, posebno tamo, vojska, policija, garda. Komunikacija od poni ekspresa preko prokletih pruga i onih ručnih vagona preko balona sa toplim zrakom, jedrilica, pa na kraju do dizel mašina, pošto dizel ne pališ strujom. Ma krš serija, samo zato što je pravio kreten.
Link to comment

Ma ne, ali dobro. Toplota ne dolazi samo od struje, kompresijom se vazduh zagreva.Biodizel...Rudlof Dizel je radio sa raznim uljima (kikiriki naprimer), koja se mogu dobijati i primitivnim presama.U stvari :fantom:

Link to comment
Ma ne, ali dobro.Toplota ne dolazi samo od struje, kompresijom se vazduh zagreva.Biodizel...Rudlof Dizel je radio sa raznim uljima (kikiriki naprimer), koja se mogu dobijati i primitivnim presama.U stvari :fantom:
Teorijski je svašta moguće uraditi, ali ko to zna u praksi? Šta misliš koliko realno postoji ljudi u svetu koji mogu da naprave primitivnu presu, naberu kikirija i naprave ulje od toga? To što je nešto moguće, ne znači da je izvodljivo. Pogledaj samo koliko ljudi danas ne zna ništa ni o čemu. Do pre jedno 15-20 godina, bio je izuzetak da neko, na primer, vozi kola, a da ne zna neke osnovne stvari oko motora ili mehanike. Danas većina neprofesionalnih vozača ne zna ni da promeni ulje. Mislim, da li bi danas neki mašinovođa modernih brzih vozova znao da upravlja parnom lokomotivom ili koliko uglja da založi? Kako bi uopšte izgledalo vađenje tog uglja bez savremenih uređaja?
Link to comment

To možda i ima nekog smisla kada pričaš u pojedinačnostima™, ali momentalno bi (makar ozbiljna) vlada organizovala milion i jedan način kako zaobići prepreke po bilo kom pitanju i vrlo brzo bismo imali mašinovođe koji znaju da voze vozove na paru i tako dalje. Takođe, naterani bi bili obični ljudi da se prilagođavaju, interesuju za to itd. Da, smanjio bi se broj automobila drastično, ali bi svakako bilo i puteva i automobila koji bi koristili drugo pogonsko gorivo i tako dalje. Mene i dalje zanima zašto šmajseri ne rade i zbog čega je naoružanje u tako lošem stanju da moraju da se koriste mačete ili za visoku klasu prangije iz 19. veka, u gorem slučaju sa jednim metkom, u boljem slučaju repetiruše...

Link to comment
To možda i ima nekog smisla kada pričaš u pojedinačnostima™, ali momentalno bi (makar ozbiljna) vlada organizovala milion i jedan način kako zaobići prepreke po bilo kom pitanju i vrlo brzo bismo imali mašinovođe koji znaju da voze vozove na paru i tako dalje. Takođe, naterani bi bili obični ljudi da se prilagođavaju, interesuju za to itd. Da, smanjio bi se broj automobila drastično, ali bi svakako bilo i puteva i automobila koji bi koristili drugo pogonsko gorivo i tako dalje. Mene i dalje zanima zašto šmajseri ne rade i zbog čega je naoružanje u tako lošem stanju da moraju da se koriste mačete ili za visoku klasu prangije iz 19. veka, u gorem slučaju sa jednim metkom, u boljem slučaju repetiruše...
Nije lako održavati vatreno oružje. Bez nekog stalnog izvora pratećeg materijala za čišćenje i održavanje, kapiram da bi se javila štednja kad je u pitanju bolje naoružanje. Pogotovo ako nemaš pojma da li će se stvari ikad vratiti u normalu ili je to što imaš - to što imaš. Dakle, imaš neku automatsku pušku i kapiraš da je moguće da je to poslednja automatska puška koju će svet proizvesti, normalno je da ćeš da štediš.
ima li ko dobar link za DL Broena?
thepiratebay.sekat.phukucaj u search šta te zanima.
Link to comment

Daj bre Lrd, stvarno si sad nategao :DOK, štede vatreno oružje, a za čije babe zdravlje? Za buduća pokolenja, koja će odbraniti koristeći mačete i samostrele?Stvarno ćete me naterati da pogledam to sranje na kraju... a zvuči kao da će mi, kao poštovaocu postapo podžanra, glava eksplodirati pre kraja prve epizode.

Link to comment

Jesam nategao, rekoh da se igram đavoljeg advokata. :) No, meni u Revolutionu najmanje smeta to što nije realno™, serija je loša po mnogim osnovama. Ali, opet mi je sve to neverovatno bolje nego ovo u Last Resort: vojska koja se brine o nevinim životima neke druge nacije. Ma daj. :lolol: I obično mi nikad ne smeta američki patriotizam, great nation that I belive in, blabla, ali ovde mi je stvarno, stvarno previše. I da, opet su svi čisti, upeglani, savršeno građeni i prelepi manekeni. Ma nosite se u kurac.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...