Jump to content
IGNORED

Charlie Hebdo


Elmer

Recommended Posts

Za to vreme, na drugom kraju sveta, neka se spremi Tintin.Ako sam dobro pratio vesti, jedan veliki lanac knjižara u UK je još ranije, na inicijativu kongoanskih studenata, odlučio da ovaj strip premesti u "adults only" sekciju.
Apropo toga:U Belgiji je zimus sud presudio - strip nije rasisticki, te ce ga imati i dalje u prodazhi. « Tintin au Congo » n’est pas racisteRédaction en lignevendredi 10 février 2012, 19:32 La justice a tranché : « Tintin au Congo » pourra continuer à être publié. Le tribunal de 1ère instance de Bruxelles a ainsi mis un terme à une saga juridique de cinq ans opposant Bienvenu Mbuto Mondondo à la SA Moulinsart.http://www.lesoir.be...iste-896510.php Edited by Bat Bat
Link to comment

Belgijanci bi prema svemu vezanom za Kongo morali da se odnose onako kako se Nemci odnose prema Holokaustu. ne valja zabranjivati, ali bi elementarna pristojnost nalagala da se taj strip nekako skloni u stranu.

Edited by Gandalf
Link to comment
Belgijanci bi prema svemu vezanom za Kongo morali da se odnose onako kako se Nemci odnose prema Holokaustu. ne valja zabranjivati, ali bi elementarna pristojnost nalagala da se taj strip nekako skloni u stranu.
ma sam herge je imao problema sa tim stripom kao i s tintinom u zemlji sovjeta. kako je matorio shvatio je da je tada rastao u opakog fasistu.
Link to comment
Može li se i u kojoj meri ograničiti sloboda govora - šta misle cenjeni forumaši?
Sloboda govora u Francuskoj je vec (za moj ukus, i u poredjenju sa anglosaksonskim drzavama) previse ogranicena: zabranjene su demonstracije povodom anti-islamskog uradka sa Jutjubeta, zabranjeno je negirati Holokaust i genocid Jermena... Da li bi trebalo jos voditi racuna i o eventualnim reakcijama sacice poludelih bradonja (procenjuje se da je u skorasnjim demonstracijama diljem sveta ukupno ucestvovalo izmedju 0,001 i 0,007 posto globalne muslimanske populacije) na obicne karikature? Ne. Cena slobode je prihvatanje da stavovi drugih ponekad mogu biti uvredljivi za nas - u Kurani i Bibliji se neretko na uvredljiv nacin govori o pripadnicima drugih religija, a o ateistima i da ne govorimo, pa bi dosledna primena principa o postovanju svih senzibiliteta podrazumevala i zabranu maltene svih verskih tekstova. Ukratko, ja sam za skoro potpunu slobodu govora, sa izuzetkom eksplicitnog pozivanja na nasilje.
Link to comment
Belgijanci bi prema svemu vezanom za Kongo morali da se odnose onako kako se Nemci odnose prema Holokaustu. ne valja zabranjivati, ali bi elementarna pristojnost nalagala da se taj strip nekako skloni u stranu.
Slazem se da bi Belgijanci trebalo da se pokriju usima, a i da zabrana nije adekvatno resenje. Btw, objavljen je strip "nagi Tintin u Kongu", koji se od originala razlikuje samo po tome sto je Tintin sve vreme go. Rezultat je pisican (pun intended).

tintin%C3%A0poil2.jpg

Link to comment

Nešto baš i nisam čitao Tintina, ali se sećam jedne epizode u kojoj se on i kineski dečak podsmevaju zapadnjačkim predrasudama prema Kinezima - zar baš Tintin ne nađe drugara gde god da ode i kakve god boje drugar bio? Mislio sam da je Herge bio u skroz drugom fazonu.

ma sam herge je imao problema sa tim stripom kao i s tintinom u zemlji sovjeta. kako je matorio shvatio je da je tada rastao u opakog fasistu.
Link to comment
Nešto baš i nisam čitao Tintina, ali se sećam jedne epizode u kojoj se on i kineski dečak podsmevaju zapadnjačkim predrasudama prema Kinezima - zar baš Tintin ne nađe drugara gde god da ode i kakve god boje drugar bio? Mislio sam da je Herge bio u skroz drugom fazonu.
Ma naravno, cak i za samog TIntina se jedva na par mesta pominje da je Belgijanac (igrom slucaja bas u toj epizodi u Kongu). I nacrtan je tako da ne podseca ni na koga precizno...deplasirano je reci da je rasista ili da je imao zle namere, zaista,
Link to comment
Španski politički satirični magazin "Hueves" je na naslovnoj strani najnovijeg broja objavio karikaturu proroka Muhameda. Na naslovnoj strani najnovijeg broja časopisa "Hueves" koji je od juče u prodaji, prikazano je nekoliko muslimana koje je postrojila policija uz naslov "Ali, da li iko zna kako Muhamed izgleda?"
compact_el_jueves.jpgI tako... šta vi radite?
Link to comment
Ma naravno, cak i za samog TIntina se jedva na par mesta pominje da je Belgijanac (igrom slucaja bas u toj epizodi u Kongu). I nacrtan je tako da ne podseca ni na koga precizno...deplasirano je reci da je rasista ili da je imao zle namere, zaista,
Belgijanac u Kongu upoznaje domoroce koji su poput maloumne dece... je jedan od najblizih mogucih ekvivalenata stripu u kojem se neki Nemac tokom 1930-ih druzi sa zadriglim jevrejskim bankarima.naglasak na Belgijanac u Kongu. Edited by Gandalf
Link to comment
je jedan od najblizih mogucih ekvivalenata stripu u kojem se neki Nemac tokom 1930-ih druzi sa zadriglim jevrejskim bankarima.
Čitao sam jedan članak o stripu u Izraelu, i ispada da su bili popularni nacistički sado mazo stripovi. Zašto? ps. ako se zeznete pa skinete neki futanari manga strip, učinite sebi uslugu i odmah ga obrišite, bez čitanja.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...